Audiohobby.pl

Kolumny VINTAGE

Zdzislav

  • 256 / 6103
  • Zaawansowany użytkownik
04-01-2009, 11:31
Tak, tak Lancaster, w d... byłeś i g... widziałeś  

haha

lancaster

  • Gość
04-01-2009, 11:32
Zdzislav no niestety...i pewnie słuch juz tez nie TEN :P

Krs47

  • 1037 / 6104
  • Ekspert
04-01-2009, 11:32
Miałem się tutaj nie wtrącać, ale zdecydowałem, że jednak "na szybko" podrzucę kilka własnych uwag. Generalnie współczesne przetworniki z reguły mają lepsze parametry, a co za tym idzie są bliższe doskonałości w przetwarzaniu podanego im sygnału. Wynika to głównie z postępu w dziedzinie elektroniki.

Testy Klippela pozwalają na sprawdzenie parametrów, które niedyś były pomijane lub poprostu niemierzalne. Testy na Le(x) wykonywane przy pomocy systemu Klippel\'a mierzą zmiany induktancji w zależności od położenia cewki względem szczeliny magnetycznej. Po przejrzeniu ich rezultatów łatwo zauważyć ogromną różnicę linowości napędów i zawieszeń między tanimi przetwornikami a nowymi Seasami czy ScanSpeakami, które osiągają niemal doskonałe rezultaty.

Nielinowości Le(x) prowadzą do znaczącego wzrostu zniekształceń intermodulacyjnych i amplitudowaych, czyli tych, które są bezpośrednio związane z wychyleniami głośnika. Za sprawą optymalizacji napędów i zawieszeń współczesnych przetworników można osiągnąć niemal niezmienny profil Le(x) nawet w obrębie pełnego Xmax przetwornika. Rezultatem takiego osiągnięcia poza wspomnianą redukcją zniekształceń jest możliwość lepszego oddania dynamiki i przetwarzania dużych impulsów przez głośnik.

Poza testami Klippela nowa technologia pozwala na poprawienie geometrii membrany za sprawą symulacji i szerokiego spektrum nowoczesnych pomiarów. Przykładem są membrany aluminiowych Seasów, 7calowy aluminiowy woofer z break`up przy 7kHz, czy 10 cali z break\'up 4kHz. Z resztą L26RFX/P właśnie za sprawą wspomnianej wyżej  optymalizacji napędu osiąga nieprawdopodobnie niskie zniekształcenie na basie, jego wyniki są nie do powtórzenia przez stare przetworniki o podobnych rozmiarach (nie zdziwiłbym się gdyby nawet większośc 15 calowców nie dała mu rady). Na drugim biegunie mamy papierowe membrany Revelatorów Scan Speaka, gdzie za pomocą promienistych "nacięć" wyeliminowano break\'up.

Na koniec pomiary Tannoy 10 i 15 cali, szczególnie charakterystykę tego drugiego ciężko zakwalifikować jako hifi...

www.troelsgravesen.dk/tannoyMG15.htm
www.troelsgravesen.dk/Tannoy_IIILZ.htm

lancaster

  • Gość
04-01-2009, 11:41
krs  co ja Ci mam na to odpowiedzieć ?
ZŻe o kant tyka mozna sobie rozbic laskie spl 20-20KHzsamow  sobie.?

A gdzie parametry okereslajace np. szybkosc głośnika ?
Jak myslisz ile od siebie dodaje 18cm woofer a ile 1,5calowa diafragma ważaca pewnie 5% tego co on ?
Potem takiego driver w zakresie najbardziej czulym dla sluchu prbuje sie "żenić" z tweeterem wazącym uamek jego wagi ....no i mamy bumcyk....a na spl wszytsko cacy i do tego zniekszta cenia całkiem niczego sobie....niby.

O revelatorach 18cm w ktorych przy pomocy promienistych naciec wyeliminowano break up wraz z mozliwoscią ich pracy powyżej 2-2,5KHz(b mula zarzyzną) jest sens wspominac ?:)

Moze nowa seria  - Illuminator bedzie OK, wygladają niexle.

  • Gość
04-01-2009, 11:43
Lancaster, tym tylko udowadniasz że trzeba mieć zapas mocy na wzmacniaczu. Oraz że lubisz zniekształcenia lampy wchodzącej łagodnie w przesterowanie. Co by nie było dziwnie gdybyś był gitarzystą... Ale do odtwarzania gitarzysty powinieneś mieć wzmacniacz i źródło które ten przester odtworzą bez dodawania czegokolwiek od siebie.





Tak Zdzislav to są dokładnie audiofilskie brednie głuchych palantów, którzy pierdzielą godzinami jak to świetny słuch mają i czego to nie potrafią rozpoznać... Tylko nigdy tego nie zechcą zbadać go okaże się ze są głusi... A potem się brandzlują kiedy np. sprytny producent np. Audio Academy zrobi im sztuczkę z wypchnięta średnicą, albo kroś podłaczy starego rzęcha estradowego grającego środek pasma :)))
Zwłaszcza kiedy sprzet trafi  na takich fanów presence jak Lancaster :))) Jemu nic co dobrze brzmi nie będzie się podobało :)

Jeden lubi Scan-Speaki w 3 drogach, inny Visatona w jednej, jeszcze ktoś Eminence w koncentryku.
Tak po prostu ludzie słuchają jak im pasuje. I nic więcej z tego nie wynika.
Zwłaszcza nie wynika, że coś jest lepsze od czegoś - o tym można dyskutować w kategoriach parametrów użytkowych ale nie podobania się brzmienia. W kategoriach porównywalnych te wasze miski są odpowiednikami dzisiejszych głośników z telewizorów :)))

A jeśli chodzi o ałdiofilskie brednie o przestrzeni to pierwszym czynnikiem jest pomieszczenie.

W ogóle w d... byłeś i g... widziałeś (powinienem z tego zrobić podpis przy wpisach do audiofili :)))

lancaster

  • Gość
04-01-2009, 11:44
krs, a moze są gdzieś wyniki badań dlaczego np 15g membrana typowego midbasu nie nadąza za zmianami napiecia w cewce....z czym rzecz jasna 1,5calowa membranka w hornie ma SPORO mniejsze problemy.
No i potem mamy rozpietośc dynamiczną i dramturgię nagrania vs "plaskie pasmo"....chyba nie liczysz na to ze w typowym pomieszczeniu odsluchowym mozna powtórzyc pobożne życzenia z komory bezechowej ?

lancaster

  • Gość
04-01-2009, 11:46
Lancaster, pewnie ze wolę tego typu znieksztacenia nż clipping z tranzystora :))))
Co ci da zapas mocy ?????
Podlacz sobie miernik na wyjście wzmaka nawet przy kolumnach 85dB....
...ile mocy zużyjesz żeby bylo łomot w pomieszczenu 40m2 ?
5W ?

  • Gość
04-01-2009, 11:46
Jak myslisz ile od siebie dodaje 18cm woofer a ile 1,5calowa diafragma ważaca pewnie 5% tego co on ?

Dia co??? Jesli masz na mysli pseudowstęgowce to dodają i to sporo harmonicznych tyle ze na najwyzszych czestotliwościach. zasieg w dół pasma zależy od jej powierzchni... Poza tym moze spałeś na lekcjach fizyki, ale własnie  były takie powody wymyślenia układów wielodrożnych :)

lancaster

  • Gość
04-01-2009, 11:49
Qubric, głosniki o ktrych piszesz niczego nei dodają - one ogołacają :))))
Wexmy np niezłe sluchawy...ot takie Grado RS2 ....slychac na nich sporo....wiecej niz na ogromnej większości klasycznych zestawow....ale niestety w porownaniu z odgroda na zielonych Sabach slychać mniej i dynamika tez jest mniejsza....no to sluchamy czy oglądamy wykresy ?:)

  • Gość
04-01-2009, 11:49
Lancaster - czyli wzmacniacz wejdzie w przesterowanie przy 5 W ??? O tym nie słyszałem, chyba że masz na myśli moc akustyczną oddaną przez głośnik. To dla basu są miliwaty. Ale one wystarczą do zrobienia łomotu o ile komuś jest on potrzebny :)))
Coś kręcisz :)))

lancaster

  • Gość
04-01-2009, 11:50
myslę o kopułce stosowanej wewnątrz horna....to taki sam element drgajacy jak w klasycznej kopułce.

lancaster

  • Gość
04-01-2009, 11:51
Qubric, nie wejdzie ale jakoś tak mniej dynamicznie to od dobrej lamy nacześciej gra....po co Ci ten zapas mocy skoro korzystasz moze z 1-5W max ???

  • Gość
04-01-2009, 11:55
Naprawdę Lancaster - dynamika??? A co to jest dynamika??? A??? Podaj definicję, bo większość głuchych audiofili zachwyca się dynamiką nagrań z LP... Tylko dlatego że dynamiki tam nie ma za to jest kompresja dynamiczna żeby w ogóle można usłyszeć cichsze partie muzyczne... Wiec przypuszczam, że ta rewelacyjna zielona żaba robi muzyce taką samą kastrację, skoro tak się nią zachwycasz... A robiłeś jej jakieś dokładne pomiary??? O wiesz, jak chcesz uchodzić za konstruktora to powinieneś pomierzyć, nie tylko wycinać nakładki przeciwpyłowe w głośnikach ;)

Zdzislav

  • 256 / 6103
  • Zaawansowany użytkownik
04-01-2009, 11:59
>> XYZPawel, 2009-01-04 11:45:28

>Może się wam podobać, ale argumentów brak.

Argumentem jest porównanie dźwięku. Twoim dane tech.



>Może Twoja. Wyzywam tylko wtedy kiedy jestem sprowokowany, albo jako drugi. Zresztą unikam tego.

Tylko wariat mówi, że jest całkowicie zdrowy psychicznie.



>Uważa, że te stare graty są urocze, sam lubię popatrzeć, mogą też fajnie zabrzmieć, ale świat jednak idzie do przodu...

idzie, ale czy w dobrym kierunku?

  • Gość
04-01-2009, 12:00
lancaster, 2009-01-04 11:51:36
"Qubric, nie wejdzie ale jakoś tak mniej dynamicznie to od dobrej lamy nacześciej gra....po co Ci ten zapas mocy skoro korzystasz moze z 1-5W max ???"

Chyba jednak korzystam z większej mocy, zalezy od pokoju. A przy dużej dynamice nagrania moce chwilowe przekraczają znacznie ten poziom... A po co zapas mocy - napisałeś przecież że po to by się odsunąć od clippingu. Tobie słabowita lampka wchodzi w clipping - jak słuchasz z gramofonu to oczywiście znacznie rzadziej, ale jak zapuścisz coś z DVD to masz ją ciagle w przesterze a nie jesteś przecież gitarzystą, więc w jakim celu dodajesz artyście to czego on nie zaplanował???