Audiohobby.pl

Zużywanie się magnetofonów

Hammer

  • 4680 / 2285
  • Ekspert
15-03-2022, 21:48
Ano zużywają się, nie tylko czasowo elektronika siada, ale głównie mi chodzi mechanikę, wycieranie się łożysk, które są obciążone w określonym kierunku i co na to poradzić......mamy piękny sprzęt, wymarzony, ale nie da się pomimo wszelakich chęci więcej wycisnąć W&F ..
Ani wymiany pasków, ani rolek, ani silnika nic nie daje...co dalej Panie? co dalej....

JaKub92

  • 1822 / 5471
  • Ekspert
15-03-2022, 21:54
Mnie też martwi, co będzie za kilka, kilkanaście lat, kiedy zacznie brakować części :( Ale bardziej martwią mnie układy scalone i procesory. Też nie są wieczne, a nie da się ich tak po prostu dorobić, ani zastąpić. W&F moim zdaniem nie jest tutaj największym zmartwieniem, przynajmniej dopóki nie jest słyszalny (a słuch mam dość wyczulony).
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Gamar

  • 32 / 1233
  • Użytkownik
16-03-2022, 10:31
Ten temat jest bardzo smutny, bo przypomina, że wszystko się starzeje nie tylko nasze magnetofony. Zanim przejdę do sedna sprawy pozwolę sobie na dygresję związaną ze starym sprzętem komputerowym. Posiadam zbiór(nie nazwałbym tego kolekcją to brzmi zbyt wzniośle w stosunku do mojego małego złomowiska) starych komputerów późne lata 80 i lata 90 oraz sporo części. Szczególnie upodobałem sobie dyski twarde MFM oraz ATA małej pojemności. Co jakiś czas uruchamiam je i zastanawiam się czy tym razem dla któregoś z nich nie będzie to ostatni start. Sprzęt ten jest bardzo podatny na nagłą "śmierć" nikt nie zakładał, że będzie on użytkowany przez prawie 40 lat(w przypadku niektórych egzemplarzy). Płyty główne też mają swoje bolączki: korozja, zimne luty, strzelające tantale i wylewające elektrolity smd. To wszystko jednak nic bo ciepło wytwarzane przez układy scalone sprawia, że te też powoli "erodują". Mam jednak nadzieję, że ilość zgromadzonego sprzętu pozwoli mi się nim cieszyć przez długi czas. Podobne podejście mam do problemu magnetofonowego. Po zakupie pierwszego jako uzupełnienia domowego audio, pomyślałem sobie, a co jeżeli ten, który mam zepsuje się w sposób nieodwracalny? Zrobiłem więc to co w przypadku sprzętu komputerowego, poszedłem w ilość. Chińczyk z allegro rozmnożył się w 20 magnetofonów i jak zdrowie i los(ostatnio potrącił mnie samochód na przejściu dla pieszych) dopiszą mam w planach następne. Kieruje mną nadzieja, że mimo upływu czasu przynajmniej część z nich pozwoli mi się cieszyć stale utleniającym się zbiorem kaset.

Wojciech7

  • 1492 / 1087
  • Ekspert
16-03-2022, 13:02
ni wymiany pasków, ani rolek, ani silnika nic nie daje...co dalej Panie? co dalej..
Na elektro-złom  albo jako eksponat w pokoju:)))

WOY

  • 583 / 4638
  • Ekspert
16-03-2022, 14:26
Jest jednak wyjście z tej patowej sytuacji. Firma Teac produkuje dzisiaj magnetofony :)
Za jedyne 1700 zł. można się stać posiadaczem takiego dwukasetowca z pilotem.

Wojciech7

  • 1492 / 1087
  • Ekspert
16-03-2022, 16:31
Jest jednak wyjście z tej patowej sytuacji.
Kiedyś myślałem o tym magnetofonie.Cena jednak była zaporowa.

Hammer

  • 4680 / 2285
  • Ekspert
16-03-2022, 18:48
Jest jednak wyjście z tej patowej sytuacji. Firma Teac produkuje dzisiaj magnetofony :)
Za jedyne 1700 zł. można się stać posiadaczem takiego dwukasetowca z pilotem.
Wiesz gdzie możesz sobie go ws....powiedzmy postawić...to syf a nie magnetofon.

WOY

  • 583 / 4638
  • Ekspert
16-03-2022, 18:53
Fakt cena specjalnie nie zachęca ale funkcjonalność dosyć bogata. Ciekawe jak u niego z dźwiękiem.

Model dwukasetowy z niezależnymi opcjami nagrywania (równoległe nagrywanie) i odtwarzania dla każdego z                                             mechanizmów
System redukcji szumów tłumiący charakterystyczne syczenie (odpowiednik rozwiązania Dolby B NR)
Wyjście USB-B umożliwiające cyfryzację nagrań na komputerze (np. za pomocą oprogramowania Audacity)
Czterocyfrowe liczniki taśm
Powtarzanie odtwarzania (odtwarzanie zatrzymuje się po maksymalnie 20 powtórzeniach)
Przycisk REC MUTE tworzący czterosekundowe wyciszenia lub wyciszenia o innym czasie trwania, według uznania             użytkownika
Funkcja RETURN TO ZERO umożliwiająca szybki powrót do pozycji „0000” licznika taśmy
Regulacja wysokości dźwięku ±12 proc. (dla napędu oznaczonego jako TAPE 1)
Przyciemniany wyświetlacz z miernikami poziomu
Wyjściowe słuchawkowe jack 6,3 mm (1/4")
Wejście mikrofonowe jack 6,3 mm (1/4"), np. do karaoke
Wejście i wyjście liniowe (2 x RCA) na tylnym panelu magnetofonu
W zestawie pilot zdalnego sterowania

bsw

  • 515 / 4923
  • Ekspert
16-03-2022, 19:24
System redukcji szumów tłumiący charakterystyczne syczenie (odpowiednik rozwiązania Dolby B NR)
Proszę nie cytować bzdur - to nie ma nic wspólnego z Dolby a poza szumem wycina wysokie tony.

Ogólnie fajnie że produkują ale to już nie jest to...
Pod względem brzmienia myślę że będzie porównywalne z tym:
https://allegro.pl/oferta/magnetofon-kasetowy-renkforce-tp-1010-usb-11897883394
« Ostatnia zmiana: 16-03-2022, 19:27 wysłana przez bsw »

matwiej72

  • 255 / 3017
  • Zaawansowany użytkownik
16-03-2022, 20:34
Wiesz gdzie możesz sobie go ws...
.... napisał Hammer i tego należy się trzymać.

Hammer

  • 4680 / 2285
  • Ekspert
16-03-2022, 21:12
Piszmy w temacie bo stosowanie kiepskiej reklamy tego wyrobu seropodobnego jest żałosne już po raz kolejny.

Wracając do tematu.......ogólnie rzecz biorąc bardziej obawiam się wycierania tulei pod osie przenoszące napęd nawet w najlepszym kaseciaku.. no ile to wytrzyma przebiegu.
Tuleje w silnikach padają z czasem...a capstanowe ?

AUDIOTONE

  • 9387 / 5824
  • Ekspert
16-03-2022, 22:11
Nie zaobserwowałem żadnego zużycia mechanicznego w swoich padalcach. A nie były i nie są oszczędzane.
Także sądzę że to trochę na wyrost... chyba że sama jakość wykonania mechanizmów jest już mocno dyskusyjna.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5471
  • Ekspert
16-03-2022, 22:17
chyba że sama jakość wykonania mechanizmów jest już mocno dyskusyjna.

To przede wszystkim. Więc podtrzymuję to, co napisałem wyżej (scalaki i procesory).
No i nie pomyślałem wtedy o głowicach... Gdzie też jest o nie coraz ciężej, a nie jest to coś, co można tak po prostu dorobić jak idlery, rolki i paski :(
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Destroyer

  • 331 / 1304
  • Zaawansowany użytkownik
16-03-2022, 22:32
Piszmy w temacie bo stosowanie kiepskiej reklamy tego wyrobu seropodobnego jest żałosne już po raz kolejny.

Wracając do tematu.......ogólnie rzecz biorąc bardziej obawiam się wycierania tulei pod osie przenoszące napęd nawet w najlepszym kaseciaku.. no ile to wytrzyma przebiegu.
Tuleje w silnikach padają z czasem...a capstanowe ?
Zużyte tuleje przy kapstanach wywołują efekt takiego pisku. Niedawno przeprowadziłem w TA 2900 operację dodatkowego nabicia trzeciej tulejki, którą znalazłem w piwnicznym demobilu. Standardowo są dwie, z przodu i od strony silnika. Efekt b. obiecujący. Słychać, ale o wiele ciszej i problem w zasadzie znika.
St.

JaKub92

  • 1822 / 5471
  • Ekspert
16-03-2022, 22:51
Jeśli chodzi o sam pisk, to raczej kwestia smarowania... Tak mi się wydaje.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub