Audiohobby.pl

Słuchawki dynamiczne Hifiman HE-R10D

Karol

  • 2004 / 4295
  • Ekspert
11-02-2022, 23:23
Zacznę od tego, że niewątpliwie tym słuchawkom należy się osobny wątek.

Kilka szczegółów technicznych:
    Konstrukcja: zamknięta
    Muszle: drewno sosnowe
    Przetworniki: dynamiczne
    Rozmiar przetwornika: 50mm
    Impedancja: 32 Ohm
    Skuteczność: 103 dB
    Zniekształcenia THD: <0.1%
    Pasmo przenoszenia: 15 - 35 000 Hz
    Waga bez kabla: 337 g
    Inne:
        3 kable z różnymi wtykami (mini jack 3.5mm, jack 6.35mm i XLR zbalansowany)
        Ultrakomfortowa konstrukcja pałąka
        Kodeki Bluetooth: LDAC, aptx-HD, aptx, AAC, SBC
        USB DAC przez kabel USB-C
        Żywotność baterii: 7-10 godzin

Słuchawki dostałem bez adaptera BlueMini, po w wpięciu którego do lewej muszli (zamiast kabla), mamy słuchawki bezprzewodowe.
« Ostatnia zmiana: 12-02-2022, 00:58 wysłana przez Karol »

Karol

  • 2004 / 4295
  • Ekspert
12-02-2022, 00:02
Hifiman HE-R10D to podróbki słynnych Sony R10. Wydaje się, że kształt muszli został odwzorowany jeden do jednego.
Ma to niewątpliwie zasadniczy wpływ na to: jaki ten dźwięk jest, sposób w jaki go podają i ogólnie jak te słuchawki grają.
Dzisiaj, w sąsiednim wątku @pastwa napisał coś takiego:
Jeszcze jedna rzecz warta zauwazenia bo jest czesto mylnie klasyfikowana. Otoz przypisuje sie kolumnom potencjalne problemy akustyczne na lini glosniki - pomieszczenie, otoz dokladnie taka sama zaleznosc wystepuje u sluchawek (choc nie jest to moze intuicyjne), u ktorych wspolgranie przetwornika z komora/muszla jest tutaj podobnym wyzwaniem. I w zasadzie wszystkie sluchawki, w mniejszym lub wiekszym stopniu nie uzyskuja tutaj tego optimum, jest to chyba najwazniejsza jak i najtrudniejsza czesc projektowa, to, aby dobrac wlasciwie pady i ksztalt/wielkosc/material muszli sluchawkowej do siedzacego w nich przetwornika. Zdaje sie ze najblizej zlotego srodka bylo Sony w postaci slawnych MDR-10 i wielka szkoda ze juz ich nie ma dostepnych, gdyby teraz wyszly, zlamalbym sie i je sobie sprawil ;'))
i uważam, że trafił tym stwierdzeniem w sedno.

Słuchawki graja bardzo dobrze. Choć po pierwszych 20 minutach, pomyślałem, że relację zacznę dosyć standardowo.
To co usłyszałem założywszy je na głowę, nie wróżyło niczego dobrego. Ktoś wspominał o tym, że graja jak kolumny.
Pierwsze co mi się skojarzyło to to, że rzeczywiście grają jak kolumny, tylko bardzo słabe.
Na dodatek w nieodpowiednim pomieszczeniu, gdzie pewne częstotliwości ulegają mocnemu podbiciu, a inne wygaszają się.
Przy tym dół wyraźnie dudnił, wysokie wpadały w rzężenie, a dźwiękom na średnicy brakowało wypełnienia.
Nie za bardzo dało się tego słuchać. Na szczęście dosyć szybko wyjaśniło się dlaczego tak grają.
Ale o tym i o całej reszcie napiszę trochę później. Na razie siedzę i z wielki zapałem słucham. :)

Krzysztof_M

  • 1467 / 5257
  • Ekspert
12-02-2022, 11:18
Jak tam czułość? Potrzebują mocno odkręcać gałkę głośności?
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Karol

  • 2004 / 4295
  • Ekspert
12-02-2022, 11:48
Krzysztofie, słucham ich na Questyle CMA 12, z wyjścia zbalansowanego XLR-4pin.
Na pokrętle głośności, (przyjmując odwzorowanie minutowe), podziałka rozpoczyna się za 25 dwunasta i kończy 25 po.
Większości utworów słucham na za 15. Za 10, jest już dosyć głośno, a na godz. 12 jest bardzo głośno.
Ktoś kto posłucha tak dłużej niż 5 minut, według mnie, jest twardzielem, albo ma duży ubytek słuchu. :)

pastwa

  • 3815 / 5865
  • Ekspert
12-02-2022, 12:35
Na jak dlugo je otrzymales ? Oczywiscie, niech graja jak najwiecej, a potem opis, no chyba ze zostana na stale, wowczas bedzie czas je rozpracowac bez typowego pospiechu recenzenckiego.

Karol

  • 2004 / 4295
  • Ekspert
12-02-2022, 13:02
@pastwa, dostałem je do następnego poniedziałku.
Jeżeli nikt by się specjalnie o nie nie dobijał, to mogę je potrzymać jeszcze tydzień.
Nie mogę się od nich oderwać. Chciałbym w jednej chwili posprawdzać wszystko co słucham, jak to na nich brzmi.
Skaczę po gatunkach, płytach i cały czas mi mało. Mam wyraźne déjà vu. Już coś takiego ćwiczyłem z Focal Stellia. :-)

saudio

  • 724 / 5245
  • Ekspert
12-02-2022, 18:52
Ja mam do nich cały czas awersję, jakoś nie podoba mi się podejście konstruktora do było nie było legendy Sony, no i do tego ten pałąk i kabelek prowadzony przez niego, gdyby one kosztowały tyle co słuchawki z których pochodzi ten pałąk to pewnie nawet bym posłuchał i może kupił a tak to nawet mi szkoda czasu.
Wygląda na to że Karolowi się pewnie podobają, zobaczymy co napisze, bo opinie w netcie są podzielone i można nawet stwierdzić, że mocno skrajne, ale pewnie wszystko zależy czy patrzymy na nie z punktu widzenia półki cenowej czy też tylko i wyłącznie dźwięku.

Karol

  • 2004 / 4295
  • Ekspert
12-02-2022, 20:59
@saudio nie przekonuję, nie namawiam do niczego więcej, ale według mnie posłuchać ich warto.
Czy Ci się spodoba ich granie, to już inna para kaloszy. Mnie się podoba i to coraz bardziej.
Na początku myślałem, że ich domena to: klasyka, muzyka kameralna, jakiś kwartet jazzowy, itp.
Ale okazuje się, że nie wymiękają w nowej elektronice i w hard rocku, jaki gra np. kapela Extreme, też.
W tej chwili słucham ich albumu zatytułowanego "III Sides To Every Story" i nie ma się specjalnie do czego przyczepić.
Tu dla przykładu utwór rozpoczynający tę płytę - "Warheads".


Może nie są tak szybkie i rozdzielcze ja Stellie, ale jest wygar, jest tąpnięcie, jest energia i nie zlewa się to wszystko.
Za to gitarowy przester na R10D, według mnie brzmi lepiej. Bardziej odpowiada temu, co słychać z gitarowych pieców.
Impakt mają mniejszy niż Stellie, ale "rockowy klimat" zdecydowanie lepszy. Brudne granie gitar, brzmi bardziej realistycznie.
One potrafią to oddać lepiej niż Stellie. I nie jest to maniera grania, bo w klasyce na R10D, dźwięk jest czysty i klarowny.

Stefanie też zauważyłem, że są bardzo różne opinie o ich graniu. Jestem przekonany, że wiem dlaczego tak jest.
Na razie powiem tylko tyle, że coraz bardziej zgadzam się pochlebnymi opiniami, a co do zarzutów...?
Można je w bardzo prosty sposób wyeliminować. :)
« Ostatnia zmiana: 12-02-2022, 21:12 wysłana przez Karol »

saudio

  • 724 / 5245
  • Ekspert
13-02-2022, 12:00
Pewnie warto ich posłuchać, ale tak jak pisałem nie mam ciśnienia i chęci, może kiedyś jak będzie okazja, no i też narazie jeżeli chodzi o zamknięte to wystarczą mi te co mam, bo to jednak jest duże ograniczenie w stosunku do otwartych, wolę nawet słuchać z zewnętrznym hałasem niż pogodzić się z tymi ograniczeniami.
Czekam na Twój finalny opis, ja na razie jestem znużony w innym wytworze Fanga i odkrywam go na nowo z Enleum.

Karol

  • 2004 / 4295
  • Ekspert
13-02-2022, 18:11
...
Czekam na Twój finalny opis, ja na razie jestem znużony w innym wytworze Fanga i odkrywam go na nowo z Enleum.

@saudio, nie wiem czy będę się silił na jakiś finalny opis.
Jeżeli ktoś zechce je kupić, to powinien sam ich posłuchać i moje opisy niczego w tej kwestii tu nie zmienią.
Oczywiście chętnie podzielę się swoimi spostrzeżeniami, czy odczuciami, gdyby to komuś było potrzebne.
Poza tym, słuchawki te mają jedną unikalną i przy tym ciekawą cechę. Uczą ostrożności w wypowiadaniu się o sprzęcie.
W jednym momencie, (niczym olśnienie), potrafią uświadomić od jak wielu rzeczy zależy to, co dociera do naszych uszu.
Na co dzień się o tym nie pamięta. R10D potrafią uzmysłowić, jak wiele sporów o to, jak co gra, tak naprawdę nie ma znaczenia.
Uświadamiają też, jak recenzje sprzętu mogą być mylące, mimo braku złej woli opisującego.

Jeżeli nie odkryję jakieś ich poważnej wady, to je po prostu kupię i to znaczyć będzie więcej niż morze słów.
Gdybym je brał, to nie ten konkretny egzemplarz, bo jest trochę sfatygowany i niekompletny, ale zamówię nowe.
Na razie wszystko na to wskazuje, bo jestem pod ich dużym wrażeniem. Ale ostatecznej decyzji jeszcze nie podjąłem.
Stefanie jak je kupię, to będzie to najbardziej miarodajna rekomendacja tych słuchawek z mojej strony. :)

Ps. Rozumiem, że to "znużony" z cytatu, powinno brzmieć "zanurzony" i że chodzi tu o słuchawki HiFiMan Susvara!? ;-)
« Ostatnia zmiana: 13-02-2022, 20:59 wysłana przez Karol »

Alucard

  • 2535 / 3573
  • Ekspert
13-02-2022, 19:39
Podeslij do mnie to Ci powiem czy dobre do elektroniki ;) Jak mi wystarcza to juz to juz chyba kazdemu ;) Jak do tej pory wystarczyly tylko dwie pary.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Karol

  • 2004 / 4295
  • Ekspert
13-02-2022, 20:58
@Alucard jak będę je zwracał, to mogę dać Ci namiar i sam sobie pożyczysz. :-)

Alucard

  • 2535 / 3573
  • Ekspert
13-02-2022, 22:27
Czyli bedziesz zwracal. Mam juz wszystkie informacje, dzieki :)
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Karol

  • 2004 / 4295
  • Ekspert
13-02-2022, 23:00
Czyli bedziesz zwracal. Mam juz wszystkie informacje, dzieki :)

Jeżeli nie odkryję jakieś ich poważnej wady, to je po prostu kupię i to znaczyć będzie więcej niż morze słów.
Gdybym je brał, to nie ten konkretny egzemplarz, bo jest trochę sfatygowany i niekompletny, ale zamówię nowe.
Na razie wszystko na to wskazuje, bo jestem pod ich dużym wrażeniem. Ale ostatecznej decyzji jeszcze nie podjąłem.

;-))

saudio

  • 724 / 5245
  • Ekspert
16-02-2022, 18:09
Karol coś dla Ciebie do tego zrobiono z nich Amerykani;)
https://soundrebels.com/hifiman-he-r10d-2/
« Ostatnia zmiana: 16-02-2022, 18:34 wysłana przez saudio »