Audiohobby.pl

Rotel RCD 855

pień

  • 2243 / 1036
  • Ekspert
02-09-2022, 19:23
Creative powiadasz? 
Hehehe-  a mnie sie zdawało że wiekszą legendą jest LG 32x  .
(u mnie zipie jeszcze LG CD/DVD RW i prawdę mówiąc dzięki niemu odzyskałem wiele starych i zdechłych CD)
   Mniejsza z tym- mam pytanie:
Po co zgrywać CD  na 24b/192 kHz ?    Z tego co wiem tak na szybko-  zwykłe nagranie cd ma jakieś tam próbkowanie typu 44,1 kHz 16 bit ?   Jakoś tak.
Urządzenie czyta nam z tym parametrem >rysując falę<  którą my możemy co najwyżej wypróbkować na nowo z innym parametrem  np.   24b/192 kHz.    Cieszymy się bo mamy wielki niby rozdzielczy plik ale to tak naprawdę niczego to nie daje.   Można powiedzieć że to tak jakbyśmy 1 MPx zdjęcie przeskalowali na np 4  czy 16 mpx.    Nie dodamy niczego czego nie było w oryginalnej informacji poza rozmiarem.

Nooo ale gdy połączymy to z bimbrem to rozumiem że efekt może być znakomity.    Ja tam wprawdzie bimbrownik marny -  na bank wyszedłby mi produkt gorszy niż  Arturowy :)
  Ale np. mój wujo- haha.   Przy jego nalewce nie potrzeba żadnego odtwarzacza dowolnych plików-  ani jakiegokolwiek sprzętu muzycznego żeby zrobiło się bardzo muzycznie.
  Chociaż-  skutki uboczne w dniu następnym po festiwalu mogą dać znać  :)
hehehehe

(dla tych co słyszą zygzaki np. we wzmacniaczach D   albo na mp3-  rozumiem-  można mieć gorszy lub lepszy słuch-  tak jak i wzrok np.
ale człowiek w/g badań potrafi usłyszeć >zafalowanie<   o czasie trwania 0,003  s.   Dobra- jesteśmy mutantem albo mamy wiecznie 10 lat i usłyszymy 0.001  :)     Gdy próbkowanie na zwykłym CD  jest i tak 10 razy gęściejsze w dalszym ciągu-   to po co 192kHz ? )
« Ostatnia zmiana: 02-09-2022, 19:32 wysłana przez pień »

ArturP

  • 1304 / 2796
  • Ekspert
02-09-2022, 20:25
Już kiedyś pisałem, że słabą cyfrę słyszę. To co napisałem o rozdzielczości i próbkowaniu, pozwala na zapis analogu w przyzwoitej jakości, zakrywając cyfrową manierę. Po zgraniu CD'ka bezpośrednio na taśmę słychać jest wyraźnie tą manierę. Na tym polega przemysłowa metoda zapisu DDA, o ile mam dobre info. :) Sygnał mikrofonu nagrywany jest na cyfrowym mikserze z jak najwyższą rozdzielczością i próbkowaniem, potem przegrywa się to na cyfrowy nośnik dla matrycy i tłoczy matrycę dla płyt analogowych. Albo jakoś tak.
Pisałem też o CDR'ze o prędkości x4, z początku produkcji tych Creative. Już nie do końca pamiętam, ale tam użyte były jakieś specjalne lasery o innej konstrukcji niż w poprzednikach tej i innych firm. Potem się zrobiło taniej i gorzej. A tak poza tym to owego CDR'a wywaliłem jakieś 5 (może 8) lat temu, bo już się nie dał uratować. Dziś już od dawna nie używam żadnego CD'ka ani CDR'a, a nie daj bosze DVD, czy innego BR'a, ostatnią płytę CD kupiłem mn.w. 15lat temu.
SORRY JUŻ NIE OFFTOPUJĘ.
« Ostatnia zmiana: 02-09-2022, 20:51 wysłana przez ArturP »

silny11

  • 92 / 753
  • Użytkownik
07-03-2023, 10:50
Niedawno kupiłem tego Rotelka, ale mam pewne problemy z nim. Pierwszy, nie jest mocno uciążliwy, a mianowicie czasem tacka podczas wysuwania się ruszy, a potem na sekunde, dwie zatrzyma się i potem znów ruszy i normalnie się otworzy. Pytam, czy trzeba się tym zająć od razu, żeby nic się jeszcze gorzej nie uszkodziło.
A druga sprawa, to Rotel zaczął dostawać czkawki podczas odtwarzania. Dzieje się to na pierwszych piosenkach z płyty. Na jednych płytach jest lepiej, a na drugich gorzej, ale tak od powiedzmy piątego kawałka już leci normalnie. Puszczając płytę w zapętleniu, gdy płyta skończy ostatni kawałek i od razu wskakuje na pierwszy, to znów zaczyna skakać, czyli to nie chodzi o to, że się rozgrzeje, tylko ewidentnie problem jest na początkowych piosenkach. Otworzyłem go, przetarłem suchą miękką szmatką soczewkę, ale nic nie pomogło. Żadnych zabrudzeń nie stwierdziłem, jakiś włosów czy innych rzeczy.

silny11

  • 92 / 753
  • Użytkownik
11-06-2023, 12:05
Kupiłem sobie Album CD, dwupłytowy, wkładam do Rotela i pokazuje Error, druga płyta to samo. Sprawdzam płyty na PC i działają, sprawdzam na boomboxie i również bez problemu działają. Czyli wniosek, że Rotel nie czyta płyt, ale problem polega na tym, że inne płyty wszystkie na Rotelu normalnie śmigają więc o co chodzi? Miał ktoś kiedyś coś takiego? Jednak płyty jakieś wadliwe są, no ale jak jeśli chodzą na innym sprzęcie?

Hammer

  • 4686 / 2298
  • Ekspert
11-06-2023, 13:54
laser nie ogniskuje prawidłowo, prawdopodobnie troche zuzyty, albo płyta wytłoczona jakoś inaczej, ale raczej laser.

silny11

  • 92 / 753
  • Użytkownik
11-06-2023, 17:05
Ale właśnie wszystkie inne płyty czyta, nawet kilka płyt od tego samego artysty.

silny11

  • 92 / 753
  • Użytkownik
29-06-2023, 13:20
Gdzie taki laser można dostać? Czy chiński zamiennik zrobi robotę, czy może szukać używek oryginału, bo nowego oryginała raczej nie dostanę? To będzie taki: CDM-4/19?

Krzych 2

  • 84 / 5900
  • Użytkownik
03-07-2023, 10:40
Gdzie taki laser można dostać? Czy chiński zamiennik zrobi robotę, czy może szukać używek oryginału, bo nowego oryginała raczej nie dostanę? To będzie taki: CDM-4/19?
Jeśli to CDM4/19 to chińskich zamienników nie ma tylko używki, które ostro zdrożały ostatnio. Kalibracja tego napędu jest bardzo prosta, warto spróbować.

silny11

  • 92 / 753
  • Użytkownik
10-01-2024, 10:52
Okazało się, że problemem była mechanika lasera. Po wymianie, problem zniknął.

Hammer

  • 4686 / 2298
  • Ekspert
10-01-2024, 11:16
Napisz coś więcej o tym bo to ciekawe może byc i na przyszłość przydatne.

silny11

  • 92 / 753
  • Użytkownik
10-01-2024, 12:20
Detali nie znam praktycznie, bo Rotel został wysłany do naprawy i poszczególne elementy były wymontowywane i testowane z innymi podzespołami i tyle co wiem, to że mechanika lasera powodowała problemy i została wymieniona wraz z laserem. A co konkretnie było problemem to nie wiem, może łożysko, może coś innego.