Audiohobby.pl

Technics RS-X901

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
14-01-2022, 21:01
Długo polowałem na któryś nowszy model z najwyższych dwu-kaseciaków w wersji MIDI. Miałem RS-X990 z przełomu 1988-89 roku opisany tutaj : http://audiohobby.pl/index.php?topic=13488.msg467654

Model RS-X901 wyszedł w 1990 roku i jest to następca modelu 990.
Poniżej link do całego zestawu (SYSTEM X90D) z 1990 roku:
http://www.hifi-archiv.info/Technics/1990/technics38.jpg
http://www.hifi-archiv.info/Technics/1990/technics39.jpg

W stosunku do zeszłego modelu są poczynione pewne zmiany.
1. Inny dużo większy wyświetlacz.
2. Inne mechanizmy (nowe autorskie Technics-a jednosilnikowe AR300) w RS-X990 były mechaniki dwusilnikowe ALPS-a ;)
Pozostałe funkcje są identyczne co w modelu 990. Jeszcze nie posłuchałem jak to gra bo na razie przewija kasety.
Ale w niedługim czasie będzie video i zdjęcia środka.
« Ostatnia zmiana: 14-01-2022, 21:38 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
14-01-2022, 21:37
Kilka zdjęć środka. Płytka z układami Dolby pochodzi z modelu RS-TR555, tylko że oskubali z dbx-a ;)
Ogólnie płyta gówna jest bardzo podobna do płyty z RS-TR555...
Temat z RS-TR555 poniżej:
http://audiohobby.pl/index.php?topic=13031.15
« Ostatnia zmiana: 14-01-2022, 21:43 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
15-01-2022, 19:22
Uczyniłem takie video z pierwszego testu. Bardzo mi sie podoba ten wyświetlacz ja na wersje MIDI to jest bardzo czytelny i nie przepakowany wodo-tryskami.  Niby sprawny, ale skosy porozjeżdżane. W miarę działa, czeka na serwis w poczekalni. Tzn. przewija kasety. hehe ;)

Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
17-01-2022, 23:19
Na początku napiszę że to nie ten sam egzemplarz który jest powyżej.
   Ale jakoś tak wyszło że zdaje się w tym samym dniu dokonaliśmy zakupu takich samych magnetofonów.
    Chciałem się pochwalić nawet ale gdy wszedłem na forum to Wojtek już wspomniał że nabył  RS-X 901.
Potem nie było czasu bo w kolumnach siedziałem :)

No i tak w zasadzie to w moim nie ma nic do roboty.  Trafił mi się egzemplarz z zerowym zużyciem.   Nawet ślad po taśmie na rolkach w lewej kieszeni praktycznie niewidoczny a w prawej jak po kilku godzinach grania co najwyżej.    Klawisze bez śladu palcowania :)
   Powaga
Nawet jednej strony patyczka do dłubania w uchu nie zabrudziłem czyszcząc rolki.
  Troszeczkę kurzu na wierzchu a jedynymi uszkodzeniami to zadrapanie na deklu i ślady po nóżkach czegoś co na nim stało.
    Już poprawiłem - dzisiaj :)
I mały sobie gra-  całkiem fajnie.   Nie spodziewałem się tego po nim a zapewne awansuje na głównego grajka na chacie.
   Choćby dlatego że w kółko może odtwarzać w ta i nazat :)
Nawet równo kanały chodzą na dobrze nagranej taśmie niezależnie od kieszeni i kierunku transportu

 
« Ostatnia zmiana: 17-01-2022, 23:22 wysłana przez pień »

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
18-01-2022, 11:20
To niespodzianka ;) Robercie gratuluję to ciekawy maluch. Będzie pan zadowolony jak to mówią.
Wieczorem sprawdzę dokładniej wnętrze tego malucha. Bo mam pewne podejrzenia że jest on "prawie" kopią innej dobrze brzmiacej kopiarki. Z tąd takie granie. Ale to wieczorem.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
18-01-2022, 11:46
Ja tego swojego 901 już parę godzin odsłuchałem i podoba mi się jego dźwięk :)
  Nie mam innego technicsa do porównania i porównuję z tym co mam.
   On w/g mnie to taki rock-owiec  jest :)    Charakterem dźwięku najbardziej podchodzi do JVC-  tego TD.
Coś jakby po środku drogi pomiędzy Kenem 7050 a właśnie  JVC TD66.
  Wyraźnie odróżnia się od Kena 5010 swoją barwą-   Ken altowy a on w soprany idzie :)
   Bardzo fajnie gra :)    Już nawet myślę czy gdzie mu jakiego midi wzmacniaczyka nie załatwić bo głupio na innych sprzętach wygląda.
No i będzie paździoch V2-   specjalnie dla niego-   zamówiłem już głośniki
 :)

ps:   Wojtku-  twój egzemplarz też ma kropki na kieszeniach ?
    Bo na zdjęciach nie widać.
Większa kropeczka na prawej kieszeni a mniejsza na lewej- tą samą farbą zrobione co napsi HX pro
« Ostatnia zmiana: 18-01-2022, 11:49 wysłana przez pień »

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
18-01-2022, 19:21
Tak więc wytargałem płytę główną od RS-TR555 gdzieś z czeluści szafy i znalazłem swoje stare zdjęcia całości RS-TR555. Dwa pierwsze foto to RS-TR555, zaś kolejne dwa to RS-X901. Wiem wklejałem te zdjęcia powyżej (RS-X901), ale teraz już jest pewność dlaczego 901 "gra"całkiem nieźle jak na kopiarkę. Tor audio to żywcem kopia RS-TR555 bez dbx-a i z innymi mechanikami stąd inna topologa układów sterowania. Niestety to tylko przypuszczenia poparte oględzinami płyt głównych bez schematu. Niestety w necie brak darmowego schematu do 555 i do 901, to tak na szybko ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
19-01-2022, 10:03
dlaczego 901 "gra"całkiem nieźle jak na kopiarkę.

Dobre :)  Ja posunę się dalej : 
       901 gra całkiem dobrze-  tak jak normalny magnetofon
    -przynajmniej u mnie :)   Gra na bank lepiej niż dwa -normalne- magnetofony.   Jeden zaczyna się na literkę S  a drugi G
Nie wiem za to jak nagrywa taśmy bo jeszcze zwyczajnie nie wypróbowałem.  Jak by mu to nie wychodziło to w zasadzie nie ma znaczenia i tak.   Odtwarza to co koledzy namagnesowali :)   I w przypadku jednej taśmy to odtwarzanie wychodzi mu lepiej niż autorowi nagrania.
   Chodzi o BASF super chrome II
  przy okazji- na nim usłyszałem przesłuchy między warstwami na tej taśmie.  Być może wcześniej nie zwracałem uwagi a dopiero pod wpływem uroku jaki wywarł na mnie 901 to zacząłem uważać.
 
Z serwisówkami tak jak piszesz- cienko.   Również nigdzie nie natrafiłem :(

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
19-01-2022, 19:50
Jak Ci się uda Robercie znaleźć serwisówkę to daj znać. A odnośnie tych kropek... to na kieszeniach u mnie nic nie zauważyłem.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
19-01-2022, 23:15
Takie sobie kropeczki :)


  Myślę że to na linię montażową zrobione żeby szybko szło połapać się które są które :)  I na szybkości nie zostały zdarte.
     A jeżeli nie to jakieś magiczne ichnie oznaczenie-   bo to przypadkowe odpryski farby nie są.    Oczywiście ja ich nie ruszę.

A co serwisówki to właśnie sobie pomyślałem że u sovietów popatrzę :)

ed.   sporo mają tutaj :

https://remont-aud.net/load/audio/53

sprawdzam na piechotę bo ichni > живой поиск <   piździec :(


--- minęło parę minut i zdążyłem wypić piwo---
 A to bolszewiki skubane nooo. Pacz pan na co się nadziałem:

Чтобы скачать данный файл, нужно Зарегистрироваться, а после пройти Тест на начальные знания радиоэлектронники

   To już nie dzisiaj :)  Nie przejdę testu ze znajomości radioelektroniki
« Ostatnia zmiana: 20-01-2022, 00:20 wysłana przez pień »

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
19-02-2022, 11:47
  Jakoś nie zrobiłem do tej pory co zamierzałem w poprzednim poście.
    Jednak od tego czasu wydarzyło się coś niepokojącego w moim ulubieńcu ostatnich dni.
Otóż w lewej kieszeni- mechanizmie pojawiła się usterka:
       Przy odtwarzaniu w prawą stronę coś szarpie w mechanizmie.    Brzmi to na moje ucho jakby wyłamany ząb- zęby w przekładni,  takie równomierne szarpanie z częstotliwością ok dwóch na sekundę.  Odgłos jest dosyć głośny i wyczuwalny pod palcami na obudowie.
Przy czym magnetofon gra normalnie i na oko nie widać żeby szarpało taśmą itd.....
      Tylko odtwarzanie w prawą stronę i tylko lewy mechanizm tak ma.
Nie rozgrzebałem tego jeszcze ale poproszę o wskazówkę-   co jest grane?

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
19-02-2022, 12:53
Sprawdź rolke czy nie była ugnieciona

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
19-02-2022, 16:27
Dźwiękowo jest ok? Jeśli tak to rolka odpada. Tam jest AR-300 w pierwszej wersji na jednym silniku. Więc troszkę inaczej niż w wersji AR-350 na dwóch silnikach. Ale zębatki do sprawdzenia. To na początek.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
19-02-2022, 18:36
Oczywiście rolki są jakby nasi przyjaciele powiedzieli >cymes   :)
   Ale ja nie wytrzymałem i trochę rozdłubałem sprzęta.    Moje przypuszczenie że to brzmi jak wyłamane zęby w przekładni, okazało się trafne.
   Niestety- albo stety-  jak kto woli



 Nie rozwaliłem w mak jak widać a tylko tyle żeby cokolwiek zobaczyć.
   Przy okazji uwaga>   szelki !!
Łączące mechanizm z resztą to takie same cholery jak te na które nadziałem się w kenwoodzie.    Wygląda na wtyczkę jakby którą można wyjąć a tu zonk.     Też ustrojstwo do łapania drutów i można to wetknąć tylko w jedną stronę.   Pociągniesz to rozp......
     To tak na wszelki wypadek piszę bo serwisówki do małego nie ma póki co.    Trzeba samemu.
Mechanizm na szczęście łatwo wyjąć-  odkręcić srubki dwie na dole co trzymają przedni panel.    Styki łączące wyświetlacz z resztą są rozłączne :)    Szelki dają tyle luzu że swobodnie można wydłubać mechanizm do jakiegoś > mniejszego<   serwisu.
   Trzyma się na czterech śrubkach   frontowego panela.

Teraz łyka kawy- wydłubię kółeczko i pobawię się w dentystę :)  Wstawie mu zęba.
   Jeszcze trzeba przepatrzeć i czegoś małego luzem poszukać bo może na zdjęciu nie widać ale na zębach są lekkie ślady po czymś co musiało być najpierw złapane a potem przemielone- razem z zębem.
   A może to po prostu sam wybity ząb jeszcze przeleciał się z raz czy dwa razy zanim go wypluło.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
19-02-2022, 18:50
Czyli jednak zębatka...
Robercie trzymam kciuki. Ale znając Ciebie doprowadzisz gada dziś do działania :)

Porób proszę kilka zdjęć mechaniki jak możesz i powklejaj, AR-300 prawie nigdzie nie ma na zdjęciach.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.