Audiohobby.pl

Sluchawki planarne Quad ERA-1

pastwa

  • 3815 / 5865
  • Ekspert
28-01-2022, 17:25
Super Karol ze sprawy przybraly pozytywny obrot ;')

Juz myslalem przez chwile ze moze to ja mam bardzo specyficzny gust. Jestem tez przekonany ze ktos, chcacy aby to byly jego jedyne sluchawki (np. ze wzgledow finansowych) jak sie uprze to pewnie wycisnie z nich jeszcze wiecej, stopniowo i cierpliwie dostrajajac pod nie swoj system, ale to taka dygresja tylko i w sumie oczywistosc.

jjurek

  • 2058 / 5796
  • Ekspert
28-01-2022, 18:45
Ale zmieniły się słuchawki czy Ty się zmieniłeś?

Fakt, ostatnio miałem przyjemność porównania zarówno brzmienia jak i pomiarowo dwóch egzemplarzy HD600.
Mój egzemplarz to staruszki z roku 1999, w każdym razie w tym roku je zakupiłem (zielony na wykresie).
Drugi pochodzi z 2017 roku (czerwony).
Różnice, w szczególności na basie są wyraźne i oczywiście na słuch też.
Ale co z tego to jest wypracowanie się zawieszenia a co zmianami w konstrukcji przetwornika, padów, pałąka (te nowsze maja wyraźnie większą siłę docisku i twardsze pady)? Raczej niemożliwe do stwierdzenia.

Czy mozesz powtórzyć pomiary zamieniając w słuchawkach pady? Mam podejrzenie, że wieksza ilość basu spowodowana jest mniejszą odległością głośnika z powodu skapciałych padow do mikrofonu pomiarowego.

Karol

  • 2003 / 4295
  • Ekspert
28-01-2022, 19:57
Super Karol ze sprawy przybraly pozytywny obrot ;')

Juz myslalem przez chwile ze moze to ja mam bardzo specyficzny gust. Jestem tez przekonany ze ktos, chcacy aby to byly jego jedyne sluchawki (np. ze wzgledow finansowych) jak sie uprze to pewnie wycisnie z nich jeszcze wiecej, stopniowo i cierpliwie dostrajajac pod nie swoj system, ale to taka dygresja tylko i w sumie oczywistosc.

@pastwa to są naprawdę niezłe słuchawki. :)
Wcześniej sprawdzałem francuskie walczyki i było super. Akordeon jak żywy.
W tej chwili sprawdzam jak to jest w klasyce. W operach Wagnera niespecjalnie mi podeszły.
Czegoś tam brakuje i na razie, nie bardzo wiem czego. Rozmachu, widowiska? Sam nie wiem.
Wydaje się być wszystko w porządku a nie porywa. Chociaż arie kobiece i męskie brzmią pięknie.
Koncertom skrzypcowym Mozarta, też nie można niczego zarzucić. Góra brzmi subtelnie i finezyjnie.
Polonez D-dur op. 4 (polonaise brilante) Henryka Wieniawskiego w wersji na skrzypce i fortepian - rewelacyjny.
Skrzypce i fortepian mają ładną barwę. Nerw fortepianowych akordów i liryka skrzypiec wspaniale współgrają.
Utwór "Meditation" Julesa Masseneta na skrzypce i fortepian wręcz cudowny. Lekkość i poezja dźwięku.
Jeszcze lepiej słucha się "Ave Maria - Meditation"  Gounoda/Bacha. Spokój fortepianowego podkładu i słodycz skrzypiec.
Można odpłynąć...
Wychodzi na to, że wielkich dzieł orkiestrowych muszę jeszcze posłuchać. Może trzeba poszukać innych realizacji?
A może po prostu w takich działach słuchawki nie radzą sobie najlepiej? Chyba zrobię sobie weekend z klasyką. :)

Krzysztof_M

  • 1467 / 5257
  • Ekspert
31-01-2022, 13:52
Ale zmieniły się słuchawki czy Ty się zmieniłeś?

Fakt, ostatnio miałem przyjemność porównania zarówno brzmienia jak i pomiarowo dwóch egzemplarzy HD600.
Mój egzemplarz to staruszki z roku 1999, w każdym razie w tym roku je zakupiłem (zielony na wykresie).
Drugi pochodzi z 2017 roku (czerwony).
Różnice, w szczególności na basie są wyraźne i oczywiście na słuch też.
Ale co z tego to jest wypracowanie się zawieszenia a co zmianami w konstrukcji przetwornika, padów, pałąka (te nowsze maja wyraźnie większą siłę docisku i twardsze pady)? Raczej niemożliwe do stwierdzenia.

Czy mozesz powtórzyć pomiary zamieniając w słuchawkach pady? Mam podejrzenie, że wieksza ilość basu spowodowana jest mniejszą odległością głośnika z powodu skapciałych padow do mikrofonu pomiarowego.
Miałeś rację Jurku, oto wykresy obu wersji (starej na zielono i czerwonej nowej) gdzie zastosowałem te same pady (z nowszej wersji i w stanie idealnym).
Różnica na basie zniknęła. Przyznam, że na oko moje stare pady wcale, ale to wcale nie wyglądają na zużyte, wymieniałem je na oryginalne nowe jakieś 2 lata temu.
Ponieważ swoje stare HD600 używam dziennie po kilka godzin przy komputerze, to jednak gąbki dostały w tyłek, stąd takie różnice na poprzednim wykresie.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −