Audiohobby.pl

Tandberg TCD 440A

Destroyer

  • 335 / 1312
  • Zaawansowany użytkownik
03-01-2022, 10:54
Tandberg TCD 440A.
W sylwestrowy poranek dotarł do mnie gość, którego już znałem wcześniej i nie mogłem zapomnieć jego aksamitnego analogowego brzmienia.Poprzedniego musiałem spieniężyć żeby mieć na nową zabawkę a groszem za bardzo nie "pachniałem".Ale zanim on trafił do nowego właściciela został oddany do naszego forumowego kolegi serwisanta(Arturze,pozdrawiam!), który zrobił mu odpowiedni przegląd.Dalej jego losów nie znam,ale z pewnością cieszy oko i ucho nowego nabywcy.
Ten dotarł do mnie w oryginalnym norweskim opakowaniu !!. Tak jakby wysłała go fabryka.Solidny czterdziestoletni karton, styropiany i folia w której tkwił skarb, obiekt pożądania niejednego deckomana.
W pierwszych godzinach po uruchomieniu doznałem jednak przykrego rozczarowania. Deck chrypił,tak jakby przepływał przez niego "brudny prąd".Któryś z silników delikatnie kwiczał a w lewym suwaku "Output" na górnej końcówce występował zanik dźwięku.Ale wystarczyło kilka kropel oleju na osie kapstanów i silniczków i wszystko się uspokoiło.Niewiarygodne! Pasy w dalszym ciągu trzymają fason, rolki gumowe jak nowe,głowice ideał.Kalibracja azymutu super.
Przez następne godziny deck jakby się budził z głębokiego snu.Z czasem brudny prąd zanikł, dźwięk się wyczyścił,przewijanie bije rekord szybkości,lewy potencjometr już działa na maksa. Myślę że powodem tych niedomagań było to, że magnetofonu przez ostatnie ok.20 lat nie używano.Ciekawa sprawa z kablem sieciowym.Został nadgryziony przez chomika,mysz albo jakiegoś innego futrzaka.Ten kabel nie grzeszy urodą.Brudnobiały,szpeci i degraduje to piękne urządzenie. Z pewnością wymienię go na jakiś inny,czarny, dobrej jakości. 
Ten deck to absolutny analog w czystej postaci.Cudowne brzmienie.Dynamika,soczystość i bardzo bardzo swobodny rokład dźwięków, rozlokowanych w trójwymiarowej przestrzeni.Właśnie.Ta trójwymiarowość i muzyczna wielowarstwowość w dobrych technicznie nagraniach, budzi szczery podziw i uznanie.Klasa sama w sobie.Naprawdę, bez blefu.Nagrywa znakomicie i jeszcze lepiej odtwarza.Kalibracja azymutu jest śmiesznie prosta.Nagrania z innych decków są w pełni kompatybilne.To nie lada gratka dla ludzkiego ucha.Potrafi jednak też obnażać kiepsko nagrane jakościowo taśmy, uwypuklając ich mankamenty.Czego więc jeszcze chcieć?
Deck jest dziewiczy.Elektronika nie tknięta i nigdy nie serwisowana.To widać.Solidność wykonania przypomina sprzęt wojskowy.Wizualnie nadaje się na egzemplarz kolekcjonerski,czyli niewiele śladów użytkowania.
Dość długo stał na Ebay-u do wzięcia.Chętnych pewno odstraszał i budził nieufność b.lakoniczny,krótki opis sprzedającego:"sprawny,przetestowany".Był jeszcze w opcji "zaproponuj cenę". No i zaproponowałem.Z 700 eu gość zszedł na 625 + 25 wysyłka.Wiem. Nie jest to tanio.Więc teraz coś z mojego stadka będzie musiało zmienić właściciela.Jeszcze nie wiem na kogo przypadnie, choć już myśl dojrzewa.Dobrze że jest z czego wybierać.
Szczerze polecam i życzę podobnych zakupów.   
St.

Destroyer

  • 335 / 1312
  • Zaawansowany użytkownik
03-01-2022, 11:23
c.d.
« Ostatnia zmiana: 03-01-2022, 11:37 wysłana przez Destroyer »
St.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
03-01-2022, 11:40
Stanisławie tak coś czułem że "ten sam" Tadziu niedługo do Ciebie zawita ponownie. Ciężko się pozbywać tak dobrego brzmienia. Nie wiem dokładnie jak brzmi 440A bo nigdy go nie posiadałem, ale jeśli to jest coś w podobie 340A tyle że klasy wyżej to musi być rewelacyjnie. Gratuluję pięknego Tadzia i to w takim zestawie dodatków to wielka rzadkość. Super!
Edit:

A z kąd tam jest FG Servo motorek, to było oryginalnie??? Bardzo dziwne, nawet patrząc na opisy w instrukcji.
« Ostatnia zmiana: 03-01-2022, 11:43 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Destroyer

  • 335 / 1312
  • Zaawansowany użytkownik
03-01-2022, 12:12
Stanisławie tak coś czułem że "ten sam" Tadziu niedługo do Ciebie zawita ponownie. Ciężko się pozbywać tak dobrego brzmienia. Nie wiem dokładnie jak brzmi 440A bo nigdy go nie posiadałem, ale jeśli to jest coś w podobie 340A tyle że klasy wyżej to musi być rewelacyjnie. Gratuluję pięknego Tadzia i to w takim zestawie dodatków to wielka rzadkość. Super!
Edit:

A z kąd tam jest FG Servo motorek, to było oryginalnie??? Bardzo dziwne, nawet patrząc na opisy w instrukcji.
Wojtku, ten tył sfotografowany jest z poprzedniego egzemplarza. Nie wiem jak jest w obecnym. Jak go zdemontuję to zrobię nową fotkę.
St.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
03-01-2022, 12:46
Stanisławie tak coś czułem że "ten sam" Tadziu niedługo do Ciebie zawita ponownie. Ciężko się pozbywać tak dobrego brzmienia. Nie wiem dokładnie jak brzmi 440A bo nigdy go nie posiadałem, ale jeśli to jest coś w podobie 340A tyle że klasy wyżej to musi być rewelacyjnie. Gratuluję pięknego Tadzia i to w takim zestawie dodatków to wielka rzadkość. Super!
Edit:

A z kąd tam jest FG Servo motorek, to było oryginalnie??? Bardzo dziwne, nawet patrząc na opisy w instrukcji.
Wojtku, ten tył sfotografowany jest z poprzedniego egzemplarza. Nie wiem jak jest w obecnym. Jak go zdemontuję to zrobię nową fotkę.
A.... widzisz. Bardzo mnie to zaciekawiło ponieważ oryginalne silniki prądu przemiennego były w nich do bani... Nigdy dobrze nie trzymały obrotów, a o parametrze W/F lepiej nie wspominać bo to był chyba jakiś nie śmieszny żart ... a tutaj widzę taką niespodziankę jak motorek na DC i do tego zacny FG-Servo. Także jeśli to bedzie możliwe to zrób Stanisławie fotki tyłu teraźniejszego "Tadeusza" jak już będzie na miejscu  ;)
« Ostatnia zmiana: 03-01-2022, 12:50 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Destroyer

  • 335 / 1312
  • Zaawansowany użytkownik
03-01-2022, 18:38
Uff!!
Przestraszyłeś mnie Wojtku przez chwilę, ale już jest dobrze. Fotki mówią same za siebie.
St.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
03-01-2022, 19:37
Stanisławie SUPER "łoryginalny" FG-SERVO ;)
Może w jakiś ostatnich TDC doszli wreszcie do wniosku że trzeba coś z tym zrobić i wymienić wreszcie ten stary motorek.
I dali akurat takie już konkretne. Warto było by zrobić test W/F jak teraz wypada w stosunku do zwykłego na napięcie przemienne.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Destroyer

  • 335 / 1312
  • Zaawansowany użytkownik
03-01-2022, 20:19
Stanisławie SUPER "łoryginalny" FG-SERVO ;)
Może w jakiś ostatnich TDC doszli wreszcie do wniosku że trzeba coś z tym zrobić i wymienić wreszcie ten stary motorek.
I dali akurat takie już konkretne. Warto było by zrobić test W/F jak teraz wypada w stosunku do zwykłego na napięcie przemienne.
Ja tego nie sprawdzę. Nie mam takich przyrządów.
St.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
03-01-2022, 20:26
Stanisławie SUPER "łoryginalny" FG-SERVO ;)
Może w jakiś ostatnich TDC doszli wreszcie do wniosku że trzeba coś z tym zrobić i wymienić wreszcie ten stary motorek.
I dali akurat takie już konkretne. Warto było by zrobić test W/F jak teraz wypada w stosunku do zwykłego na napięcie przemienne.
Ja tego nie sprawdzę. Nie mam takich przyrządów.
Ciekaw jestem jak Artur robił Twojego wcześniejszego 440 Stanisławie to czy sprawdzał W/F. Może będzie miał gdzieś zapisane wyniki.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Destroyer

  • 335 / 1312
  • Zaawansowany użytkownik
03-01-2022, 20:35
Stanisławie SUPER "łoryginalny" FG-SERVO ;)
Może w jakiś ostatnich TDC doszli wreszcie do wniosku że trzeba coś z tym zrobić i wymienić wreszcie ten stary motorek.
I dali akurat takie już konkretne. Warto było by zrobić test W/F jak teraz wypada w stosunku do zwykłego na napięcie przemienne.
Ja tego nie sprawdzę. Nie mam takich przyrządów.
Ciekaw jestem jak Artur robił Twojego wcześniejszego 440 Stanisławie to czy sprawdzał W/F. Może będzie miał gdzieś zapisane wyniki.
Zapytam.
St.

Hammer

  • 4685 / 2293
  • Ekspert
03-01-2022, 22:05
Mostek z głowicami jak w szpulkowcu...pancerny !

ckloss

  • 47 / 5458
  • Użytkownik
03-01-2022, 22:24
Gratuluję Stasiu tak wspaniałego nabytku! Mój Tadek niestety czeka na serwis.. ja nie mam siły, umiejętności, wzroku i czasu. Nie chciałbym wysyłać tylko zawieźć do kolegi a to daleko.
pozdrawiam Wszystkich w Nowym 2022 roku!!!

nano

  • 9079 / 4985
  • Ekspert
04-01-2022, 07:44
piekny
piekny
piekny

Destroyer

  • 335 / 1312
  • Zaawansowany użytkownik
27-08-2023, 20:24
Odnawiam temat TCD 440A po półtorarocznej przerwie.
To co napisałem wcześniej na początku wątku, teraz czytając z perspektywy czasu wydaje mi się trochę śmieszne,naiwne i pod wpływem emocji.Mając u siebie urządzenie kilka lub kilkanaście dni i wypisując o nim same superlatywy to raczej nie na miejscu.Bo z czasem wykrywa się w nim mniejsze lub większe usterki,niedomagania albo jeszcze coś innego.
440-tka nie była idealna.Dźwięk lekko przybrudzony,był problem z pasami i rolkami,przesuw taśmy wolniejszy,dźwiękowo grał nieco muliście.Generalnie był do porządnego serwisowania.
Powierzyłem go osobie która do tematu podchodzi wyjątkowo osobiście i poważnie.Wymienił on wszystkie kondensatory-ok.80 szt.,wymienił pasy i rolki(przy okazji padły jeszcze układy Dolby).Na końcu szukaliśmy już wspólnie jednego jedynego problemu jakim były trzaski, które generowały się niezależnie czy taśma była włożona czy nie.Czy nagrywał,odtwarzał,czy przewijał zawsze było to samo. Sugestie czy to elektronika czy silnik zaproponował m.in. kol.Artekk.Po odłączeniu silnika od reszty zrobiło się cicho.Szum się wyczyścił.Padło więc na silnik.Jednakże po ponownym podłączeniu go do zasilania dalej było cicho i tak już pozostało.Przyczyną okazał się zimny lut na złączu jednego z przewodów.Nie był on w pełni zimnym ale miał zabrudzenia czego efektem powstawało prawdopodobnie mikroiskrzenie i wywoływało takie charakterystyczne trzaski i chroboty.Teraz w nim odstęp od szumów jest większy niż w TCD 3014A i B-215.
Krótkie podsumowanie: mam w swojej kolekcji pięknego Tadzia o nieskazitelnym i czystym analogowym dźwięku o wyjątkowej barwie i designie.
Dziękuje wszystkim którzy zaangażowali się i przyczynili do powstania takiej kolekcjonerskiej perły.
St.
« Ostatnia zmiana: 27-08-2023, 22:07 wysłana przez Destroyer »
St.

Hammer

  • 4685 / 2293
  • Ekspert
27-08-2023, 20:42
Wymieniono kondziorki... są tacy co myślą że jak kupią sprzęt to tam nic się nie zestarzało...... typowy przykład że głupota ślepa nie jest, a jak się ma naprawde super sprzęt to trzeba o niego zadbać od podszewki co ładnie zrobiłeś i długo posłuży.

A zimne luty no to jest już taka dłubanina uciążliwa na zimowe nudne wieczory z lupą i lutownicą i można powiedzieć obowiązkowa.....

A jak tam teraz w porównaniu z 1000ZXL ?
« Ostatnia zmiana: 27-08-2023, 20:45 wysłana przez Hammer »