Audiohobby.pl

Domowe amatorskie realizacje akustycznych marzeń

Lutek

  • 535 / 5861
  • Ekspert
29-12-2021, 22:11
P.S. Dawaj zdjęcia tych odgród z 18 calowcami.

Jeszcze nie mialem czasu zrobic, bo ten dzwiek takie wywarl na mnie wrazenie, ze slucham po kilka godzin dziennie.
Tylko sluchanie a pozostaly czas na rysowanie. W rekordowym dniu sluchalem ok. 10 godzin z krotka przerwa na obiad. Powyciagalem nawet jakies stare - ponad 10cio letnie - plytki z szujlad i szafek z bardzo prostymi i latwymi melodiami (np. Iglesias,  Garou) piosenami, ktorych normalnie nie slucham i przy tego typu nawet czuje przyjemnosc jak nigdy dotad i nigdzie przedtem. Wojtek wpadl na moment i po dwoch krotkich probkach dzwieku od razu zlozyl propozycje, ze chetnie by je mi zabral :-) Moze jutro cos cykne,  to wstawie, choc tak wygladaja w pokoju, ze wstyd wstawiac.

Lutek

  • 535 / 5861
  • Ekspert
29-12-2021, 22:19
18 cali? Gigantomania :)
Zgoda, ale za to jak bas nisko schodzi, jakie wypelnienie i barwa. To zapewne nie tylko zaslucha tego 18 calowca (zreszta taniutkiego, o bardzo kiepskich parametrach), ale zapewne tez szerokopasmowca Saby wyciagnietego ze staruszka, niemieckiego radia lampowego, pochodzacego z lat 50-tych, ktory rownierz przetwarza czesc pasma niskotonowego.

Lutek

  • 535 / 5861
  • Ekspert
30-12-2021, 13:17
I fotki:

Gustaw

  • 3856 / 3315
  • Administrator
30-12-2021, 13:27
Świetna baza aby zorganizować teatrzyk kukiełkowy :-)

Gustaw

  • 3856 / 3315
  • Administrator
30-12-2021, 13:28
A tak poważniej to niezłe "smoki". Widzę ładne wyprofilowanie przy głośnikach. Czy basu jest wystarczająco "dużo" (nie tylko niskie zejście)? Wiadomo jak to bywa z basem przy odgrodach. Chyba, że jest oddzielna komora na głośnik basowy a odgroda tylko przy wysokotonowym i średnicy.

P.S. Myślę, że jednak jesteś na najlepszej drodze do eksmisji z domu przez żonę  i przejścia w tryb bezdomności. Flaszka denaturatu, wełniana czapka, rękawiczki bez palców i takie tam inne "atrybuty" eksmitowanego audiofila. Nie wiem czy nie powinieneś wstawić tych kolumn wiosną aby nie spać w zimie na ławce przykryty tylko gazetą.
« Ostatnia zmiana: 30-12-2021, 13:39 wysłana przez Gustaw »

Lutek

  • 535 / 5861
  • Ekspert
30-12-2021, 13:49
Aby wykorzystac w teatrze kukielkowym, to musialbym zaprojektowac duzo szersz, bo w obecnym ksztalnie widzowie mogliby widziecglownego aktora :-)

Co do wyprofilowan, to zaplanowalem takie rozwiazanie od poczatku, gdyz glosniczki nie maja tak ladnych i estetycznych koszy, jak np Tannoye - wrecz brzydkie obskorne z uszczelkami filcowymi, gdyz one byly przeznaczone wlasnie do mocowanie od wewnatrz, a nie zewnatrz, choc wiekszosc tak robi. Natomiast tylko zamocowane od wewnatrz, bez zadnego wyprofilowania krawedzi otworow, rowniez za dobrze nie beda wygladaly, ze wzgledu na widoczne grube scianki wewnetrzne i ostre krawedzie otworow przed glosnikami.
To wyprofilowanie mozna nazwac tubowym, a dokladniej bardzo krotkim tubowym :-)
« Ostatnia zmiana: 30-12-2021, 14:03 wysłana przez Lutek »

Lutek

  • 535 / 5861
  • Ekspert
30-12-2021, 14:01
Czy basu jest wystarczająco "dużo" (nie tylko niskie zejście)? Wiadomo jak to bywa z basem przy odgrodach. Chyba, że jest oddzielna komora na głośnik basowy a odgroda tylko przy wysokotonowym i średnicy.
Co do basu, to ocenisz jak posluchasz ( mam nadzieje, ze przyjmiesz zaproszenie i mnie odwiedzisz) Nie ma oddzielnej komory b.r., czy zamknietej - dla basu, a dookola skrzydelka szerokosci 25 cm. Innymi slowy: normalna plytka skrzynia z otwartym tylem.
P.S. Myślę, że jednak jesteś na najlepszej drodze do eksmisji z domu przez żonę...

Normalnie nalezaloby sie tego spodziewac, ale jak pisalem wyzej, mam dobra zone i tylko troszke sie burzyla jak je zobaczyla, gdy wnoszono do pokoju, a z biegiem czasu coraz lagodniejsza :-)
« Ostatnia zmiana: 30-12-2021, 14:10 wysłana przez Lutek »

Lutek

  • 535 / 5861
  • Ekspert
09-01-2022, 19:40
Ktora z tych konstrukcji odgrod byscie wybrali ? Musze na cos sie zdecydowac i narysowac juz na czysto. Kiepskie te skany, ale cos tam widac.
Ta z jednostronnym scieciem za piekna nie jest  - :-( -  ale takie cos wymyslilem z mysla o ewentualnym poszerzeniu sceny - glosniki przesuniete bardziej na lewa stropne przedniej sciany - nie w osi z basowcem - aby pszerzyc odleglosc
od tych na drugiej odgrodzie.  Oczywiscie w takim wypadku jedna konstrukcja musialby byc prawa, a druga lewa.

tomekl3

  • 627 / 5897
  • Ekspert
09-01-2022, 20:19
Wizualnie jak dla mnie pierwsza.
tomek

Lutek

  • 535 / 5861
  • Ekspert
09-01-2022, 21:27
A mnie - zaraz po jej narysowaniu - nie bardzo sie spodobala.
Na rys. nr 6 zmniekszylem wysokosc z poczatkowych 1100 na 1040 mm. Nie mam pojecia jak to sie stalo, ze projektujac odgrody, ktore aktualnie posiadam, popelnilem taka pomylke, co do ich wysoakosci - az 1300 mm - i umieszczenia glosnikow wysokotonowych na 1100 mm, a powinny byc max na 950 mm.  W zwiazku z tym slucham, majac troche pochylone do przodu.
« Ostatnia zmiana: 09-01-2022, 21:41 wysłana przez Lutek »

Wojciech7

  • 1498 / 1095
  • Ekspert
09-01-2022, 22:04
Wielkość  robi wrażenie , tych kolumn głośnikowych.Co do kształtu się nie wypowiadam bo nie znam się. Zapytam z czystej ciekawości jaki wzmacniacz będzie je obsługiwał, jak dynamika takiej kolumny -?
Może nie na miejscu tutaj takie pytania o te kolumny, jeśli tak to wygumkować proszę.
Co do koloru ale to moje subiektywne zdanie tylko widziałbym je w ciemniejszych kolorach.
Gdybym takie pokazał żonie i pieskównie- razem kazały by mi się przeprowadzić do psiej budy w ogrodzie jeśliby pieskówna  pozwoliła na to)))
Życzę powodzenia w zbudowaniu tych kolumn, super wrażeń akustycznych:)))

Lutek

  • 535 / 5861
  • Ekspert
09-01-2022, 22:36
Zapytam z czystej ciekawości jaki wzmacniacz będzie je obsługiwał, jak dynamika takiej kolumny -?
(...)
Co do koloru ale to moje subiektywne zdanie tylko widziałbym je w ciemniejszych kolorach.

Obsluguje wzmacniacz lampowy Cayin A88T o mocy 40W/w trybie triodowym 27W. Sa one wysokoskuteczne i wzmacniacz o niewielkiej mocy powinien je juz dobrze napedzic..., np taki jak Sun Audio SV 2A3, o mocy 3,5W.
Skutecznosc glosnikow Saba, to 98dB, a basowcow ok.97db. Co do koloru, to nie ma zadnego, bo te obudowy sa surowe, nie okleinowane, barwione i lakierowane. Nie zlecalem tego, gdyz nie wiedzialem jak zagraja, a okazalo sie, ze wybitnie - jak dla mnie.
Życzę powodzenia w zbudowaniu tych kolumn, super wrażeń akustycznych:)))
Dziekuje, a wrazenia akustyczne sa takie, jakich jeszcze nie mialem

Lutek

  • 535 / 5861
  • Ekspert
09-01-2022, 22:45
Co do kształtu się nie wypowiadam bo nie znam się.
Do tego nie trzeba sie znac..., chodzi tylko o wrazenia wizualne, estetyke, wyglad - wg wlasnego gustu.

tomekl3

  • 627 / 5897
  • Ekspert
09-01-2022, 23:25
Lutek, jak nie masz nic przeciw to w przydarzającej się okazji z chęcią odwiedził bym Ciebie z opcją odsłuchu
tomek

Wojciech7

  • 1498 / 1095
  • Ekspert
10-01-2022, 00:23
Co do kształtu się nie wypowiadam bo nie znam się.
Do tego nie trzeba sie znac..., chodzi tylko o wrazenia wizualne, estetyke, wyglad - wg wlasnego gustu.
To trochę jak z kobietami:)))