Audiohobby.pl

Stax SR-X9000 - w cieniu legendy SR-Omega

Krzysztof_M

  • 1471 / 5285
  • Ekspert
12-05-2022, 10:41
Dzięki za opis obserwacji.

A co do komfortu - to w sumie dziwne, ja odwrotnie - uznałem, że pod tym względem im nic nie brakuje na mojej głowie.
Wręcz byłem zachwycony, że przy niezbyt dużym nacisku poduszeczki dobrze uszczelniają komorę i nic z basu nie umyka (to zakres najbardziej cierpiący z powodu nieszczelności padów).

No ale fakt, głowy mają różne kształty o proporcje, zapewne ciężko jest zrobić tak by dla każdego było idealnie.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

ductus

  • 1247 / 4838
  • Ekspert
16-05-2022, 13:49
Komfort nie uległ zmianie - jest w X9k świetny, przyleganie padów też. Mnie chodziło jedynie o opuszczanie paska w stosunku do położenia muszli, ale ostatnio używam przedostatniego stopnia (zamiast zupełnie na dole). Może też działa tu przyzwyczajenie z innych słuchawek, które zawsze były bardziej "obłapujące" głowę. A X-ów prawie nie czuję, nawet po dłuższym odsłuchu i naprawdę nic nie brakuje do szczęścia.

andrzej

  • 27 / 5464
  • Użytkownik
17-03-2023, 21:38
Przyjemność słuchania na X9 to prawie rok . A żeby uściślić to ok. 800 godzin grania a nie zamkniętych w pudełku . 009 sprzedałem, więc X-y są jedne jakie posiadam i dlatego muszą pracować .  Po tym czasie raczej się ułożyly .  Słuchanie   Metallica czy  Iron Maiden , to dawne dzieje ale od czasu do czasu  w szczególności do Metallica wracam, ich  nowe   nagrania są świetne !   a X-y mogą to pokazać w zupełności .  Ze sprzętu jaki posiadam i z czym słuchawki pracują  przypomnę , to Accu P4200  pre 2810 za źródło Astell 2000  i oczywiście LST taka mała zbieranina plus ostatnio nowe okablowanie .    Na teraz jeśli chodzi o muzykę ,słuchawki przenoszą dźwięki  Klasyki ,Jazz, akustyki itp.    Po dłuższym nie słuchaniu Anny Jopek , większość jej płyt odkrywam na nowo bo swietnie!  słuchawki z jej wokalem i instrumentami zespołu  sobie radzą dla mnie oczywiście super.     X-y w tych klimatach muzycznych są jak ryba w wodzie , np.Leszek Mozdzer jego  płyty  dla przykładu ,  przekazują dużą dynamikie i niesamowita przestrzeń w nagraniu.     Gitary klasyczne o ładnych barwach i aksamitnym przekazie , muzyka Vivaldiego płynie i nic a nic niczego nie zasłania ,tak po prostu to odbieram.              Z takich istotnych rzeczy do jakich doszedłem to ustawienie potencjometru w pre miedzy 9 a 10 godz. zdecydowanie ciszej słucham  co się przekłada ze więcej detali słyszę .  Wczoraj byłem u znajomego który prowadzi mały sklepik w centrum Wiednia o nazwie   Kopfhoererboutiqe   bardzo miły człowiek . Oprócz  Orfeuszy ma prawie wszystkie słuchawki jakie wyprodukowano i to na 30 metrach kwadratowych.  Pisze o tym bo trochę tych słuchawek u niego przetestowałem i wiem ze takie np. Audeze LCD 4z , Fokal Utopia, Susvara ,T+A Solitaire P,Dan Clark  Expanse,RAAL Sr1b ,ABYSS , Final Audio D8000    to świetne produkty !!!!  O mały włos byłem od kupienia Sony R10 oryginalny stan ale za duże ryzyko , niestety brak części .      Mam Stax , na nie się zdecydowałem i nie zamierzam dalej poszukiwać .  Zostaje muzyka.

MichalZZZ

  • 23 / 1267
  • Użytkownik
06-05-2023, 20:49
Cześć,

Jak wypadają dzwiękowo SR X9000 na tle Susvary ? Szczególnie prosiłbym o porównanie dolnego pasma tych słuchawek. Susvare znam, flagowych Staxów nie miałem okazji przetestować.

Dziękuję i pozdrawiam,

Michał.
« Ostatnia zmiana: 06-05-2023, 22:48 wysłana przez MichalZZZ »

MichalZZZ

  • 23 / 1267
  • Użytkownik
07-05-2023, 09:53
Znalazłem podobne zapytanie na Head Fi i właściwie tamtejsze odpowiedzi wyczerpują temat. Może mi brakować basu w Staxach, tak jak brakowało mi basu w LCD5. Bardzo mi się te Staxy wizualnie podobają, ale raczej nie są dla mnie.

Dla zainteresowanych post nr. 1731 :

https://www.head-fi.org/threads/stax-sr-x9000.959852/page-116

andrzej

  • 27 / 5464
  • Użytkownik
07-05-2023, 13:14
Część Michał .   Jeśli ten zakres jest dla Ciebie tak istotny to myślę ze lepiej będzie obrać  inny kierunek.  Pytanie zasadnicze z czym tak naprawdę X-y grały , jaki był tor w którym słuchawki były wpięte ?    Dla mnie osobiście jeśli chodzi o bas w X jest wystarczający i co najważniejsze liczy się przede wszystkim jego jakość jaka przekazują słuchawki . Zdecydowanie polecam posłuchanie samemu , tak bym zrobil.      I na pewno nie sugerowałbym się nawet moją  opinia !     Bardzo ważne jest to czego słuchasz .

MichalZZZ

  • 23 / 1267
  • Użytkownik
07-05-2023, 15:44
Witaj Andrzeju,

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Już tłumaczę na czym polega mój dylemat, może coś to pomoże. Szukam czegoś do pary dla moich ulubionych słuchawek jakimi są Abyssy 1266 Phi TC. Jak wiadomo sluchawki te graja delikatną Vką i teraz chciałbym im dobrać cos nieco bardziej średnicowego. Mialem fajne Audeze LCD5 ale niedawno je sprzedałem, bo byly niedostatecznie dla mnie dobre przy niższym zakresie pasma (anemiczne). Ratowałem się EQ, ale przy bardziej basowych kawałkach słyszałem przestery i nie było to dla mnie wygodne, kiedy musiałem non stop operować suwakami. Mam też bardziej średnicowe ZMF Verite Closed czy Meze Empyrean, ale chcialbym też coś bardziej rozdzielczego i to właśnie po testach mi zaoferowała Susvara. Ich dźwięk mnie rozłożył na łopatki. Każde pasmo super. Świetna rozdzielczość i holografia. Do tego są też ultrawygodne, tylko mam z nimi jeden spory problem. Mianowicie ich jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia i dlatego szukam alternatyw. I tutaj pojawił sie pomysł flagowych Staxów. Podobno jeżeli chodzi o rozdzielczość, to są jeszcze lepsze od Susvary. Tylko martwi mnie ten bas, żeby znów tak nie było jak miałem z piątkami od Audeze. Niestety nigdy wcześniej nie słuchałem żadnych elektrostatów i trzeba to wziąć pod uwagę. Odrazu też nadmienię, że muzyki poważnej, czy jazzu - czyli do tego do czego te sluchawki zostały stworzone - nie słucham zbyt dużo. W zasadzie wcale. Więc tym bardziej, nie jestem pewien, czy iść w tym kierunku... Wypożyczyć te słuchawki jest mi bardzo ciężko. Graniczy to z cudem.

Wiem też, że na poprzednich stronach piszecie, że wzmak T8000 nie jest najlepszym wyborem dla X9k i że da się lepiej, więc może jest dla mnie jeszcze jakaś nadzieja :)

Mój aktualny tor to źródło Roon + Holo Red + HQP i do tego DAC Holo May KTE. Wzmacniacze to Niimbus US5 Pro (którego mógłbym sprzedac i za to mieć jakis fajny wzmacniacz do Staxów), oraz mój ulubiony wzmacniacz nie do ruszenia - Woo Audio WA33.
« Ostatnia zmiana: 07-05-2023, 15:59 wysłana przez MichalZZZ »

padam

  • 27 / 5615
  • Użytkownik
12-06-2023, 11:17
Dlaczego nie „zacząć” od samego SR-007 (Mk1 lub Mk2)?
Może być znacznie bardziej w twoim guście niż X9000 za kilka razy mniej i nie oceniam go jako ogólnie gorszego (zalety i wady dla obu).

Podobnie, możesz wybrać SRM-700s, jeśli wolisz kupić nowe (zapytaj o rabaty) lub po prostu kupić używany SRM-717, aby mieć prawie taki sam dźwięk za dużo mniej.

Następnie możesz pomyśleć o przejściu na KGSSHV Carbon lub podobny, ale możesz zapłacić wielokrotnie więcej za stopniowe ulepszenia.

(Jeśli bas SR-007 cię nie satysfakcjonuje, jest również mało prawdopodobne, że SR-X9000 to zrobi.)

Krzysztof_M

  • 1471 / 5285
  • Ekspert
12-06-2023, 16:01
Odrazu też nadmienię, że muzyki poważnej, czy jazzu - czyli do tego do czego te sluchawki zostały stworzone - nie słucham zbyt dużo.
Staxów nikt nie projektował do słuchania jazzu czy klasyki.
Te gatunki akurat na nich zyskują ze względu na jakość brzmienia Staxów i koneserzy tych gatunków częściej sięgają właśnie po bliższe prawdy elektrostaty (moim zdaniem). Te gatunki też najczęściej są dobrze nagrane, co bardziej pozwala się cieszyć muzyką.
Ja na Staxach słucham każdej muzyki, rozdzielczość na basie jest doskonała, ale rzeczywiście nadmiaru nie ma - wychodzę z założenia, że jestem bliżej tego co zostało nagrane niż jakby mi miało głowę rozsadzić od nadmiaru - nawet jeśli to fajne uczucie :)

Jak na zawartość Twojej słuchawkowej stajni to aż dziwne, że Staxów jeszcze nie próbowałeś.
Ale Kolega Padam ma rację - jeśli np. łatwiej dostępne i tańsze SR-007 w ogóle nie spełnią Twoich oczekiwań w zakresie niskich częstotliwości, to X9k również nie dadzą rady. Szkoła elektrostatyczna generalnie  nie rezonuje i nie podbarwia basu i nie ma co szukać wyjątków.
Chociaż akurat jeden jest mi znany, to zamknięte  Staxy SR-4070 - one są specyficzne i w mojej ocenie ich bas jest właśnie za mocny, ale pewnie właśnie o to w nich chodziło.

Wzmacniacze potem już nie robią aż takiej różnicy, to już kosmetyka, z próżnego i Salomon nie naleje.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

andrzej

  • 27 / 5464
  • Użytkownik
02-12-2023, 01:10
Tak z czystej ciekawości zebrałem się na poszukanie i złożenie  dla X9000 drugiego toru odsluchowego.                              Stanęło na CD Esoteric K-03xd , wzmacniacz Stax T8000 , kable zasilające ZenSati Authentica i XLR Siltech Legend 880i i to tyle.   Dałem  dłuższy  czas na spokojne wygrzanie, ok 6 miesięcy .    Porównanie  dla mnie jest takie ze jeden i drugi zestaw jest na dość wysokim poziomie dźwięku . Może  żeby się  za bardzo nie rozpisywać  prościej dam przykład  ,zestaw z Accu i LST to jak jazda dobrym autem sportowym , trzeba się skupić ! ale jest frajda ,    drugi z T8000 to jazda autem w super komfortowych warunkach ,spokój .  Tak to ja odbieram.      Ale w tym wszystkim ważna role odgrywa ile mamy do przejechania kilometrów, w długa trasę ja wybieram auto które da mi jednak komfort podróży.     Dalej bede twierdził i bronił  tego, ze wzmacniacz Stax T8000 to świetny wzmak , a może tylko w tym zestawieniu  tego nie wiem.          X9000 w tym komplecie  dają świetny popis dźwięku ja bym go określił jako eteryczny .  Proszę pamiętać to jest tylko moja prywatna opinia.    Może komuś  się to przyda a może nie .

andrzej

  • 27 / 5464
  • Użytkownik
02-12-2023, 12:47
Zapomniałem dodać ze w T8000 wymieniłem lampy. Czy ma to jakiś istotny wpływ na poprawienie jakości dźwięku , moim zdaniem jest, ale nie bardzo duży .

Gwos

  • 361 / 5668
  • Zaawansowany użytkownik
03-12-2023, 21:19
Wygląda na to, że tor z Accu jest nieco bardziej wyczynowy. Pamiętam, że masz pre Accu, a końcówkę też? Przypomnij proszę.

I co, zamierzasz mieć dwa zestawy? Bo widziałem, że LST wystawiłeś czas jakiś temu na sprzedaż.

Przygoda z Shangri spowodowała, że nie zamówiłem X9000. Nie można mieć wszystkiego na raz. Ale z kolejnych opisów sądzę, że X9000 są świetne.

A na jakie lampy w T8000 przeszedłeś? A jakie były oryginalnie?
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

andrzej

  • 27 / 5464
  • Użytkownik
04-12-2023, 00:25
Przemek to Accu P4200 .   Tak,  tor z Accu dostarcza  na raz tyle informacji ze momentami ciężko się skupić nad ogólnym przekazem, ja tak mam.     Oryginalne lampy to ecc88 Elektro Harmonix zamieniłem na Amperex i jeszcze zamówiłem Siemensa dla porównania .  Nie słuchałem Shangri i nie odniosę się do tego żeby je  porównac do X9.  Jak będzie okazja na pewno to zrobię.         Przemku , słuchawki X Staxa musisz sam przetestować by stwierdzić ze są ok , ale to wiesz.     Na ich temat już  jest bardzo dużo w sieci, ja ze wszystkim się nie do końca zgadzam . Trzeba im zapewnić dobry tor , a to nie jest łatwe . Dać im więcej czasu  na wygrzanie.        Ja kupiłem  nowy T8000 i na początku nie było rewelacji.  A nie jeden raz dźwięk  po prostu  był super a innym razem nie dało się słuchać .        Daje przykład ze testowanie w domu ,w ciszy i spokoju   jest najlepszym rozwiązaniem ,tylko nie zawsze mamy taka możliwość .     Ja osobiście polecam zapoznanie się co tak naprawdę  X9000 pokazują z czystej ciekawości  .      Na pewno zostaje z jednym zestawem.

Gwos

  • 361 / 5668
  • Zaawansowany użytkownik
04-12-2023, 00:43
nie jeden raz dźwięk  po prostu  był super a innym razem nie dało się słuchać

Skąd ja to znam :)

Na X9000 mam po prostu chrapkę. Ale najpierw muszę się pozbyć balastu. Pośpiechu nie ma.
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

saudio

  • 724 / 5273
  • Ekspert
04-12-2023, 08:36
Przeglądałem ostatnio wątek na head-fi o X9000 i sporo osób po półroku czekania dostaje egemplarz i musi odsyłać bo mają inbalans od razu albo po jakimś czasie, słabe to trochę. Fakt, że opinie w sieci są podzielone, dość mocno się o nich wypowiedział spritzer z head-case. Ale wiadomo nie ma jak samemu sprawdzić.