Audiohobby.pl

HiFiMan Shangri-la

Gwos

  • 361 / 5669
  • Zaawansowany użytkownik
30-11-2023, 18:57
Oczywiście, w kategoriach parametrów mierzalnych lampy wypadają bardzo słabiutko.
Coś jednak sprawia, że można ich z przyjemnością słuchać, chociaż są takie konstrukcje lampowe, które zbliżają się brzmieniem do tranzystorowców ... i wtedy przestają mieć sens :)

Rozumiem, że chwaląc wzmacniacze lampowe chwalimy ich barwę (i być może szybkość, poprawcie mnie proszę), a gdy mówimy o tranzystorach, chwalimy ich stabilność (?) i niskie zniekształcenia.

Ciekawe, że wszystkie wzmacniacze dedykowane/uznane dla elektrostatów, czy to oryginalne Sennheisera (HEV 90), Staksa (SRM-T2), Hifimana (EF1000, Shangri-La amp), czy też innych producentów (Viva Egoista STX, HeadAmp Blue Hawaii, Woo Audio 3ES) są oparte na lampach. Jedynym wyjątkiem byłby Mjölnir Carbon CC.

O czym to świadczy??
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

Gwos

  • 361 / 5669
  • Zaawansowany użytkownik
30-11-2023, 19:02
Mam jeszcze jedno pytanie. Być może powinienem je zadać w innym wątku, ale odpowiedź jest dla mnie ważna w tym, a inne wątki są jakoś nieruchawe. Mianowicie, dlaczego wzmacniacz dedykowany dla Orfeusza, HEV 90, jest tak piekielnie mocny? Mam na myśli to, że jeśli umówimy się, że potencjometr głośności działa w zakresie od 0 do 100, to wystarczająco głośno już jest na pozycji 5 (!!!), gdy sygnał idzie z odtwarzacza CD albo z DACka. Dla phono pozycję zmienię na jakies 10-15. O co chodzi?

Może sugeruje to jakiś obiecujący trop dla mnie w związku z Shangri-La?
« Ostatnia zmiana: 30-11-2023, 19:04 wysłana przez Gwos »
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

Ged

  • 1715 / 5896
  • Ekspert
30-11-2023, 19:13
Przemku, wydaje mi się, że to tylko mój egzemplarz tak ma. Poprzednia wersja potencjometru działała zbyt słabo, a ta aktualna - działa bardzo mocno, dlatego mam przedwzmacniacz pomiędzy źródłem a Orfeuszem (Accustic Arts). Zresztą Wiktor też tak ma (Accuphase).

Gwos

  • 361 / 5669
  • Zaawansowany użytkownik
30-11-2023, 19:23
OK, zgódźmy się więc, że przed modyfikacją potencjometru było inaczej. Jednak ten wzmacniacz ma kolosalne rezerwy, bo inaczej jak mam to sobie wytłumaczyć, że już na pozycji 5 daje czadu? Nie zrobię tego, ale co by było gdybym odkręcił na 10, 15, 20? Spaliłbym słuchawki jak buni-duni.
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

Krzysztof_M

  • 1471 / 5286
  • Ekspert
03-12-2023, 01:05
Oczywiście, w kategoriach parametrów mierzalnych lampy wypadają bardzo słabiutko.
Coś jednak sprawia, że można ich z przyjemnością słuchać, chociaż są takie konstrukcje lampowe, które zbliżają się brzmieniem do tranzystorowców ... i wtedy przestają mieć sens :)

Rozumiem, że chwaląc wzmacniacze lampowe chwalimy ich barwę (i być może szybkość, poprawcie mnie proszę), a gdy mówimy o tranzystorach, chwalimy ich stabilność (?) i niskie zniekształcenia.

Ciekawe, że wszystkie wzmacniacze dedykowane/uznane dla elektrostatów, czy to oryginalne Sennheisera (HEV 90), Staksa (SRM-T2), Hifimana (EF1000, Shangri-La amp), czy też innych producentów (Viva Egoista STX, HeadAmp Blue Hawaii, Woo Audio 3ES) są oparte na lampach. Jedynym wyjątkiem byłby Mjölnir Carbon CC.

O czym to świadczy??
W lampowych wzmacniaczach chwalimy barwę, ale ona jest pochodną zniekształceń, które w lampowych układach są na ogól większe niż w tranzystorowych.
Oczywiście sama lampa to tylko element układanki - możliwości aplikacji jest mnóstwo, więc należy zawsze myśleć o wzmacniaczu jako całości.
Przypisywanie cech brzmieniowych samej lampie (konkretnemu modelowi) jest, no cóż, naiwne :)
Nie wiem co to jest "szybkość" w brzmieniu, niestety to już rejony poezji, gdzie każdy sobie interpretuje dane pojęcie po swojemu.

Wzmacniacze tranzystorowe wykazują mniejsze zniekształcenia, są mniej podatne na zmiany swojego brzmienia z czasem, w przeciwieństwie do lamp, które się starzeją i tracą emisję ich katody.

Ale to co napisałem to ogólniki, łatwo jest generalizować.
Ja doskonale wiem, że fajnie byłoby odszukać w tym audio świecie żelazne zasady, reguły, schematy, pewniki itd ...
Mimo wszystko przestrzegam przed tymi pokusami - tych schematów potem ciężko się z głowy pozbyć, nawet jeśli są bzdurne. Człowiek z natury potem broni swojego zdania, nawet jak podskórnie nie do końca sam w to wierzy albo rozumie.
Mamy strasznie przewrotną naturę.

Zawsze zostaje opcja: pytać, rozmawiać, dyskutować :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

ArturP

  • 1303 / 2791
  • Ekspert
03-12-2023, 03:26
Choć strona całkiem fajna, to trafiłem tam po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy "słownik pojęć audiofilskich" i nigdy wcześniej na niej nie byłem. Polecam czy nie, to warto tam zajrzeć dla poszerzenia wiedzy. Jest trochę odniesień do słuchawek.
https://www.audiofanatyk.pl/slownik-popularnych-pojec-audio/

pmcomp

  • 225 / 4918
  • Aktywny użytkownik
03-12-2023, 16:53
.
pmcomp

Gwos

  • 361 / 5669
  • Zaawansowany użytkownik
03-12-2023, 21:53
Krzysztofie, dziękuję za wyjaśnienia i ostrzeżenie. Skłonności do poezji mam, dosłownie i w przenośni. Z tą "szybkością" to również nie wiem, ale zauważyłem, że na forach ludzie lubią lampom przypisywać tę własność, dlatego wziąłem w nawias i poprosiłem o komentarz. Ja dla siebie odkryłem termin "suchość", co u mnie oznacza pomniejszoną ilość pogłosów. Czy to jest podobne to "szybkości", tego nie wiem, choć w mojej głowie to nie jest daleko.

Jest też tak, że ludzie boją się pytać i na własną rękę próbują zrozumieć coś z tego co się mówi i pisze. A pisze się dużo i nomenklatura jest bogata. Myślę, że sprawa nie jest beznadziejna, jeśli tylko czasem ma się zaprzyjaźnoinego hamulcowego albo sceptyczny stosunek do wiedzy potocznej.

Powinien być wątek "wszystko co chcelibyście wiedzieć o audio, ale baliście się zapytać". Trzeba wówczas odważnie wziąć na klatę, że się czegoś nie wie. Dla przykładu: nie rozumiem jak to jest, że wszystkie końcówki mocy Accuphase'a dają max 28 dB wzmocnienia (gain) a każda przecież oddaje zupełnie inną moc, np. A-48 - 45W na kanał dla 8 ohm a A-75 - 60W. I faktycznie, obu słuchałem w tej samej konfiguracji z ustalonym pre, LST i Shangri-La i z każdą końcówką potencjometr pre miałem ustawiony na podobną pozycję.

Wracając do lamp - że wiele (bo może jednak nie wszystko) zależy od implementacji, to łatwo się zgodzę. Kiedyś bym pomyślał, że dobry tranzystor będzie grał dokładniej od dobrej lampy. Dwa lata temu, porównując lampowy HEV 90 do najlepszych tranzystorowców jakie sobie wymyśliłem (Accu, Esoteric, T+A, Gryphon) - oczywiście przez LST ze słuchawkami HE 90 - wyszło na to, że za każdym razem HEV 90 był nieco precyzyjniejszy, zwiewniejszy, przyjemniejszy itd. Wiem wiem, to się gryzie z ustaleniami naszego kolegi Ductusa i faktycznie odwiedzając go dwa lata temu przyrzekłbym, że słyszałem u niego najlepszy dźwięk w życiu, jednak tu na mieście wychodziło mi inaczej :)
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000