Audiohobby.pl

Pioneer A-77X

pień

  • 2216 / 1002
  • Ekspert
16-11-2021, 08:23
Jak byś potrzebował taki z niebieskim przyciskiem to mogę sztukę z prezentować. :)

Dzięki :)
  Najpierw jednak muszę się upewnić że potrzebny.
Sygnał w harmanie to leci sobie niezłym >zygzakiem <  i być może to nie on winien. 
     Za kilka dni będę miał czas to sobie dokładnie wszystko sprawdzę

panterka

  • 125 / 5549
  • Aktywny użytkownik
21-11-2021, 19:02
Pierwsze godziny pracy Pioneer ma już za sobą, jeszcze bez podłączenia źródeł i głośników.

Zrobiłem pomiary napięć:
- stopień prądowy +-58V (tak jak w SM)
- stopień napięciowy około +- 51V (w SM +-52V)
- napięcia stałe na wyjściu nie przekraczają 2,2mV
- prądy spoczynkowe 69mA-75mA na jedną parę tranzystorów (w SM to 73mA na parę)
Po zmianie przy transformatorach na 240V teraz końcówki pracują bezpiecznie. Wysunąłem z tego też taki wniosek, że przy zamawianiu transformatorów do DIY to tylko na napięcie 240V (ewentualnie z od czepem na 230V). Jeszcze muszę zmierzyć napięcia zasilające stopień różnicowy.
Zmierzyłem też napięcia żarówek podświetlenia jakby ktoś potrzebował - ta od "Power" ma 5,7V, a od "Line Straight" 6,7V przy prądzie u mnie 88mA.
Temperatury radiatorów nie przekraczają 40 stopni C w spoczynku.
Na obecną chwilę to tyle i nic już nie grzebię - mam nadzieje bo jeszcze nie słuchałem.

A_77X ma oryginalnie czarne nóżki, ale nie mam jednej oryginalnej to dostał tymczasowo od CD. W planach zakup czarnych.
« Ostatnia zmiana: 21-11-2021, 19:05 wysłana przez panterka »
Łukasz

panterka

  • 125 / 5549
  • Aktywny użytkownik
21-11-2021, 19:04
I przy zapalonych lampkach :)
Łukasz

pień

  • 2216 / 1002
  • Ekspert
22-11-2021, 20:13
 
No dobra :)   weź już nie trzymaj w niepewności i podłącz jakieś głośniki i magnetofon z drugiej strony i napisz co słychać.
   Bo horrora mnie tu robisz a ja strachliwy
(dodam że moja cierpliwość wygląda tak :   włączam- czekam z 15 sek-  jak nic nie wybuchło to znaczy że można podłączać kabelki)
« Ostatnia zmiana: 22-11-2021, 20:16 wysłana przez pień »

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
23-11-2021, 21:14
I jak, było już grane? :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

panterka

  • 125 / 5549
  • Aktywny użytkownik
06-12-2021, 20:05
Wybaczcie, że nic nie pisałem. Udało mi się na weekend podłączyć CD i posłuchać muzyki. Chyba działa:) Na tym wejściu nic nie trzeszczy, kanały grają równo. Bedę miał trochę czasu to podłącze CD Philipsa który bardziej mi przypadł do gustu, gramofon i kaseciaka.

Łukasz

panterka

  • 125 / 5549
  • Aktywny użytkownik
08-01-2022, 22:47
Obiecałem sobie, że nic przez dłuższy cas nie będę grzebał w A-77X (jedynie podkleiłem nóżki filcowymi kółkami), mimo tego w głowie snują się rożne myśli co by w nim jeszcze poprawić. Wymiana część na lepsze - to na pewno - rezystory, kondensatory na których zaoszczędzono w porównaniu do modelu A-88X. Na pewno w stopniu różnicowym zamienię rezystor i stabilizację napięcia na źródło prądowe, fajne znalazłem w jednym z modeli Sansui - może warto spróbować.
Bardzo chciałem go zostawić w oryginale, ale chyba się nie da :). Postanowiłem, że w wolnym czasie narysuję płytkę zasilacza z A-88X z delikatnymi dodatkami żeby podpasywać do A-77X. Na plus to lepsze zasilanie przedwzmacniacza gramofonowego, lepiej zrobione zabezpieczenie, dwukolorowe podświetlenie napisu "POWER", może dodam jeszcze zabezpieczenie termiczne którego w nich niema. Ze zmianą zasilacza zmienić też będę musiał kilka elementów na innych płytkach, ale mimo trudności jestem dobrej myśli.

Na zdjęciach źródło prądowe i zasilacze.

Powiedzie mi jeszcze czy gdzieś można kupić ten przyrząd do owijania przewodów na kołkach, może jakiś rysunek z wymiarami jak to zrobić.
« Ostatnia zmiana: 08-01-2022, 22:52 wysłana przez panterka »
Łukasz

Hammer

  • 4654 / 2265
  • Ekspert
08-01-2022, 23:19
Jak pisałem przyrząd wyglądał jak pistolet, taki sam system montażu odbywał się na dawnych starych centralach telefonicznych, gdzie kołki też były nawijane.
Dawało to bardzo dobry styk, bo drut się "nacinał" na bolcu.

ArturP

  • 1291 / 2762
  • Ekspert
09-01-2022, 06:53
Jak już wymieniłeś wszystkie kondensatory w zasilaniu, to teraz kolej na kondensatory w torze audio. Tu bym się trochę zastanowił nad celowością owej wymiany, ponieważ parametry tego wzmacniacza są dość dobre jak na sprzęt domowy więc może nie ma sensu tego robić.
Cały czas wspominasz jako wzór A-88X, ale ten różni się tylko tym, że ma minimalnie większą moc i dodatkowo inne wejście dla wkładki MC.
Może dobrze by było posłuchać tego A-88X i wtedy podjąć decyzję o wymianie elementów na inne.

panterka

  • 125 / 5549
  • Aktywny użytkownik
10-01-2022, 20:27
Hammer znalazłem taki filmik
Już mniej więcej wiem jak to wykonać - śrubokręt torx z dziurką, pogłębić otwór i uciąć końcówkę. Potem zrobić na boku rowek na przewód, na to nabić tulejkę. Oczywiście wymiary pod drut 0,8mm. Na ali są, ale pod cieńsze przewody - szkoda. Na tokarce fajnie by to wyszło, ale nie mam.

ArturP wymieniłem na razie tylko na płytce wzmacniacza napięciowego oprócz dużych kondensatorów bipolarnych bo nie mam jeszcze takich. W samym torze sygnału pomijając kondensator stały pełniący funkcję filtru subsonicznego (0,22uF) niema żadnego kondensatora elektrolitycznego. Jedynie na wyjściu przedwzmacniacza gramofonowego są bipolarne.
Patrząc na A-88X wiem co mogę jeszcze zrobić zgodnie z fabryką bo płytki częściowo się pokrywają, reszta zmian to już moja inwencja twórcza.
Chciałbym posłuchać i porównać moje A-77X z A-88X, ale nie znam osoby która taki posiada. Wydaje mi się, że każda sztuka wymaga interwencji i to też ma wpływ na efekt ostateczny - z fabryki wychodziły takie same.

Wrzuciłem na próbę obraz płytki zasilacza z SM do programu, mimo słabej jakości scanów jest naprawdę ok. Jak rozkręcę dół to pomierzę rozstaw otworów montażowych na obecnej płytce żeby przeskalować na właściwe wymiary. W programie to lepiej wygląda niż na poniższym zdjęciu.
Łukasz

Hammer

  • 4654 / 2265
  • Ekspert
10-01-2022, 21:36
Wiesz, myśmy mieli pistolety jakieś mechaniczne bo same kręciły druta....bo na centralach i łącznicach punktów montazowych było ...tysiące, ale zasada działania taka jak piszesz, nakładało się lufe z drutem i okręcało.
Mechaniczna siła była na tyle duża że ten drut jak pisałem nacinał się na bolcu.
Samą ręką nie bardzo szło tak zrobić.

Może to to ?

https://allegro.pl/oferta/narzedzie-do-skrecania-drutu-3-linii-2-5-4mm2-9572684457?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_narzedzia_pla_ss&ev_adgr=narzedzia&ev_campaign_id=14937753745&gclid=CjwKCAiAz--OBhBIEiwAG1rIOqYM_pxv--vXPS0UQkaK69V7txjgQ0paTNWvcaQCuH6K9LYkqdA_pRoCzX0QAvD_BwE

https://allegro.pl/listing?string=Narz%C4%99dzie%20do%20skr%C4%99cania%20drutu
« Ostatnia zmiana: 10-01-2022, 21:54 wysłana przez Hammer »

panterka

  • 125 / 5549
  • Aktywny użytkownik
11-01-2022, 17:45
Te są za duże. :(
Łukasz

panterka

  • 125 / 5549
  • Aktywny użytkownik
26-02-2022, 22:46
Dziś podłączyłem decka Philipsa do A-77x i jestem pozytywnie zaskoczony. Kiedy go kupiłem i odtworzyłem na nim jakąś pewnie podrobioną kasetę strasznie szumiało. Na Denonie HD6 pod tym względem naprawdę jest ok, podejrzewam, że ktoś nagrywał z gramofonu bo słychać trzaski i stuknięcia igły - niestety nie wiem jak ta kaseta się u mnie znalazła, kto ją nagrywał i na czym - muzyka lata 80-te. Jutro inne kasety przesłucham.
Łukasz

panterka

  • 125 / 5549
  • Aktywny użytkownik
05-05-2022, 21:31
A-77x ma nowego kolegę, jest to tuner F-90. W prawdzie to nie jest ta sama seria, ale jak pojawił się na aukcji jako uszkodzony to postanowiłem dać mu drugie życie:). Podoba mi się jego wygląd, brak zbędnych bajerów, prostota i elegancja. Może w przyszłości coś jeszcze dojdzie do tej serii.
W opisie  aukcji "Tuner włącza się, stroi stacje radiowe i gra. Nie działa tylko wyświetlacz częstotliwości radiowych." Rozebrałem go na części myśląc, że to tylko jakaś błahostka, ale niestety zastosowane w nim LEDy znacznie straciły moc świecenia (oprócz jednej) ale gdy jest ciemniej jest czytelny. Nie chcę wkładać tam zwykłych wyświetlaczy cyfrowych, więc wymyśliłem, że pozbędę się oryginalnych LED z płytki wyświetlacza i wlutuję tam smd (0603) - może się uda ale to za jakiś czas.
Wymieniłem w nim też trochę kondensatorów - w zasilaczu, odsprzęgające i wyjściowe sygnałowe na bipolarne. Pozbyłem się kleju pod tymi większymi i na sąsiadujących elementach. Kilka straciło znacznie pojemność, a jeden całkowicie - sąsiedztwo dwóch radiatorów nie dało mu żadnych szans. Poprawione zimne luty, szczególnie na tranzystorach mocy w zasilaczu, gniazda antenowe i RCA, ekran głowicy FM.
Wyczyszczone przełączniki Alpsa i na nowo podklejone przyciski wyboru kanału - standardowa usterka. Transformator przełączony na 240V i dodatkowe podkładki pod nim. Sklejone gniazdo RCA.
Na razie cieszy oko i czeka na swoje miejsce na półce. Fajnie jak by pojawiła się jeszcze czarna wersja czyli F-99x.

Link do zdjęć:
https://photos.google.com/album/AF1QipOcahRCLyTHFWe006Jy1slNNzulZGD8Gjii9haP

Może dobrym pomysłem było by stworzyć dział "tunery radiowe". :)
Łukasz

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
05-05-2022, 21:39
A-77x ma nowego kolegę, jest to tuner F-90.
Z tego co się orientuję to F-90 brzmi porządnie, kolega Artekk posiada takowy i sobie go chwalił.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.