Audiohobby.pl

Może już za 5lat...

Wojciech7

  • 1465 / 1066
  • Ekspert
02-06-2021, 11:45
https://www.youtube.com/watch?v=1gH4bKc_S3I
Od premiery tego już pierwszego nagrywającego gramofonu minęło trochę lat. Teraz można kupić dobry gramofon w  salonie
i nareszcie samemu nagrywać swoje płyty gramofonowe. Na forum powstał nowy dzia
ł-"Co ostatnio nagraliście na  płytę gramofonową"
Są teraz porady jak dobrze nagrać, gdzie kupić czyste płyty gramofonowe, jakich igieł używacie....
Może doczekam takiego czasu, obok nagranych kaset magnetofonowych, cd-audio na półce nowa kolekcja własnych nagranych płyt gramofonowych:)))

To się rozmarzyłem. Dobrego kolejnego dnia w tygodniu życzę:))))

Hammer

  • 4654 / 2265
  • Ekspert
02-06-2021, 19:43
w zasadzie płyty się tłoczy, a tam drugi wyraz to jest - zabawka.
Są firmy w Polsce gdzie można zamówić płytę analogową ze swoją zawartością, koszty, różnie, jak czytałem ok 100-120-150 itd zł .
« Ostatnia zmiana: 02-06-2021, 19:45 wysłana przez Hammer »

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
18-07-2021, 18:52
W latach 40-50 w USA były popularne takie nagrywarki do singli. Elvis Presley na czym s takim nagrywał demo.

Ale oglądałem filmy o lepszych rozwiązaniach. Mianowicie były płyty długogrające czyli LP's nie żadne winyle - winyle to sobie w sex shopie możecie kupić i się w nie ubrać ;-)
Nagrywane z systemem Dolby DBX. Te płyty nie szumiały, nie trzeszczały i miały s/n na poziomie przeszło 80db.

I co się stało?
Jajco!

Jest teraz powrót do winyli a ja czekam na odrodzenie technologii DBX do płyt. Przecież elektronika jest obecnie tania jak barszcz. Tańsza od mechaniki gramofonów. Gdzie więc są te nietrzeszczące płyty i zapomniane rozwiązania techniczne które znikły nim się rozwinęły bo zjadła je technologia cyfrowa?

pień

  • 2216 / 1002
  • Ekspert
20-07-2021, 08:40
Zjadła, strawiła i wy..daliła.
Mam nawet ze dwie takie płyty i osobiście nie mam presji na zdobycie dekodera bo wolę te szumiące i trzeszczące płyty.
Bo po co mi taka która będzie brzęczała jak pierwszy z brzegu CD?
   To tylko moje zdanie :)
a jak się nawinie jaki magnetofon Technicsa z dbx (poluję, ale jakoś słabo zawzięcie widać) to bodaj sprawdzę jak to będzie.
« Ostatnia zmiana: 20-07-2021, 08:44 wysłana przez pień »

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
20-07-2021, 10:42
DBX też nie było magicznym panaceum na wszystkie bolączki. W zależności od ustawień gramofonu dekodowanie potrafiło wprowadzić swoje zniekształcenia. Ale też mnie kusi żeby sobie dekoder sprawić i kilka płyt kolekcjonersko.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

pień

  • 2216 / 1002
  • Ekspert
26-07-2021, 22:00
Zobaczy się.
Posłucha
 Ponieważ ostatnio wzbogaciłem się o magnetofon z DBX, popatrzyłem i wykminiłem że da się przez jego tor przepuścić sygnał i rozkompresować płytę winylową nagraną w DBX.
 Trzeba będzie ładnie patefona ustawić.
To tylko Technics SL-D2  ale chyba powinien sobie dać radę z taką płytą?
 (muszę najpierw dorobić się kabelków a raczej czterech dużych Jack-ów monofonicznych bo inaczej tego nie pomotam drutami)
--- zapomniałem jeszcze o jakim zasilaczu 12 V dla magnetofonu.  Puściłem go próbnie na 9V bo innego w domu nie znalazłem. I wprawdzie wyglądał na żywego to chyba to moze być za mało
« Ostatnia zmiana: 26-07-2021, 22:11 wysłana przez pień »

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
28-07-2021, 11:34
Szczerze powiedziawszy to tez od dłuższego czasu korci mnie żeby sobie dekoder sprawić i z ciekawości jakieś płyty.
Na necie opisach tego są zarówno zachwyty jak i opisy że pompuje bass i nie tylko.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

pień

  • 2216 / 1002
  • Ekspert
28-07-2021, 22:33
Siedziałem, myślałem i wpadł mi do głowy szatański pomysł.
Można w ramach eksperymentu zrobić też tak:
Płyta w DBX odtwarzana tak jak leci>  sygnał nagrywamy na magnetofon tak jak leci bez żadnych systemów redukcji >  wynikowe nagranie odtworzone z włączonym DBX magnetofonu.
 Czuję problema w tym że potrzebna będzie dobra taśma, jaka chromówa prawdziwa

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
28-07-2021, 23:40
Jakoś pewnie zadziała choć nie optymalnie. Niektóre starsze technicsy miały tryb dbx disc w którym dało się właśnie dekodować dbx z zewnętrznych źródeł. Niekoniecznie chrom musi być potrzebny, type II pracowało niżej na wysokich niż type i.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
28-07-2021, 23:47
Jeszcze małe sprostowanie któregoś z postów z góry. bdx to nie dolby. Dwie różne firmy i koncepcje. Dolby wygrało z dwóch powodów miało lepsze wejście do branży i np coś nagrane dolby b przyzwoicie odtwarza się na sprzęcie bez dolby. Dbx bez dekodera jest niesłuchalny.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

pień

  • 2216 / 1002
  • Ekspert
29-07-2021, 08:42
Niekoniecznie chrom musi być potrzebny, type II pracowało niżej na wysokich niż type i.
Słuszna uwaga :)
 I nastrajająca mnie optymizmem.
No bo chyba teraz o jakichkolwiek innych taśmach niż type I to trzeba zapomnieć.  Jak i o jakości przebijającej taśmy ze Stilonu Gorzów.
 Ło matko- pamiętam
BASF LH-EI , bo tego też miałem dużo w póżniejszym czasie to był kosmos normalnie-  druga prędkość kosmiczna :)
ed. zaryzykuję i zamówię z chinlandii parę kaset.
« Ostatnia zmiana: 29-07-2021, 08:56 wysłana przez pień »

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
29-07-2021, 09:24
No bo chyba teraz o jakichkolwiek innych taśmach niż type I to trzeba zapomnieć.

O Type I i II pisałem w kontekście wersji DBX. Type I było stosowane w starych szpulakach i w teori przewidziane jest do nośników o lepszych parametrach szumowych. Winyle nagrywane były w Type II i ten oczywiście może być zastosowany i do gotowych winyli i do nagrwyania/odtwarzania na dowolnym nośniku analogowym.


ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES