Audiohobby.pl

AIWA AD-WX909

AUDIOTONE

  • 9392 / 5834
  • Ekspert
25-04-2021, 21:04
No tak... to jeden z tych co miał być w lepszym stanie...
Długo szukałem tej kopiarki ze względu na rozwiązania techniczne. A dostałem szrota z wyglądu i szrota wewnątrz. Ale to nie jedyny taki szrot z tej dostawy. Ale o reszcie w innych tematach.
Co my tutaj mamy:
1. Kieszeń
- quick revers
- osobne Dolby B i C
- pojedyncza amorficzna głowica
- osobny licznik
- brak nagrywania tylko odczyt
2. Kieszeń
- nagrywanie i odtwarzanie
- osobny licznik
- ADMS (automatyczna demagnetyzacja głowic)
- osobne dolby B i C i HX-Pro
- regulowany BIAS
- i wisienka na torcie 3 głowice i dwa wałki :)

To jest dopiero wynalazek.... ale stan.... no cóż. Na razie kompletny trup z wyłamana lewym mechanizmem i brakiem odzewu z klawiatury. Tylne nogi nie oryginalne i wiele innych wgniotek i otarć.
Zdjęcia przedstawiają mój egzemplarz przed czyszczeniem odrazu po zakupie.
Ląduje w najgłębszych czeluściach szafy, będzie czekał na swoją kolej i reanimację.
Bardzo mi szkoda tego magnetu, bo szukałem go bardzo długo i trafił się taki ku.... złom :(
« Ostatnia zmiana: 18-02-2023, 18:13 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
25-04-2021, 21:40
Z niższego modelu chyba mechanika podchodzi także ....

AUDIOTONE

  • 9392 / 5834
  • Ekspert
25-04-2021, 22:06
Ten lewy mechanizm tak no normalny "reversowy". To na pewno będzie pasować od innych Aiwek. Zobaczymy jak się będę za niego zabierał to się wybada co jest uszkodzone.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2273
  • Zaawansowany użytkownik
26-04-2021, 09:27
Wojtek w świetle dziennym ten magnet nie wygląda tak tragicznie. No nie jest stan "gabinetowy", pokrywa do odmalowania (masz już doświadczenie :P), a świetnie słyszeć, że w razie co można dostać lewy mechanizm.

Będzie git i na pewno uzdrowisz dziada i będzie cieszył oka i ucha.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

JaKub92

  • 1822 / 5481
  • Ekspert
26-04-2021, 15:59
Pamiętam, że długo go szukałeś... Szkoda, że trafił się taki rozbitek :( Ale trzeba przyznać, że to kolejna AIWA, która jest jedynym w swoim rodzaju dwukaseciakiem (pisząc "kolejna", mam na myśli także wcześniejszą WX-220). Lubili zabłysnąć.
Ogólnie to świetna alternatywa dla tych, którzy chcą mieć dobrą 3-głowicówkę i jednocześnie możliwość kopiowania kaset.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9392 / 5834
  • Ekspert
26-04-2021, 19:37
Będzie git i na pewno uzdrowisz dziada i będzie cieszył oka i ucha.
No taki "był" plan.

Pamiętam, że długo go szukałeś... Szkoda, że trafił się taki rozbitek :(
miał być tylko lekko uszkodzony...

Prawy mechanizm to to samo co w AD-F640, a lewy to zwykły jedno silnikowy "rewersiak" ale z amorficzną głowicą.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5481
  • Ekspert
27-04-2021, 16:32
Prawy mechanizm to to samo co w AD-F640

Tym bardziej "petarda" ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9392 / 5834
  • Ekspert
21-05-2021, 23:40
Żeby gada sprawdzić musiałem go troszkę reanimować na szybko. Ale teraz choć wiem co mu dolega i czego brakuje.
Kieszeń lewa ta z reversem, uszkodzone mocowanie do frontu. Mianowicie wyrwane otwory (tuleje) na śruby mocujące, brak odbłyśnika (leżał wewnątrz obudowy połamany) od szybkiego rewersu nad czujnikiem obok głowicy. Nie działa licznik taśmy. Ale po podłożeniu tymczasowych pasków odtwarza i przewija. Podczas próby startu w druga stronę (revers) mechanizm staje - paski niestety zbyt luźne. Prawa kieszeń o dziwo żadnych braków paski w stanie płynnym zastąpione tymczasowymi i to samo żyje tzn. odtwarza i przewija. Licznik martwy także i w tej kieszeni. Auto demagnetyzacja działa, Dolby sprawne w obu kieszeniach podczas odtwarzania. W prawej kieszeni nagrywania nie sprawdzałem. Na pewno trzeba by kupić dobre paski by go dobrze poskładać, od AD-F640 nie pasują niestety inne koła zamachowe i po sprawdzeniu serwisówek kiszka - niestety inne numery pasków. Ktoś już tam był bo popalone są punkty lutownicze i jakieś trany i inne elementy są od strony druku... :(
Poniżej kilka zdjęć z padliną:

CDN...
« Ostatnia zmiana: 18-02-2023, 18:15 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9392 / 5834
  • Ekspert
21-05-2021, 23:41
ciąg dalszy zdjęć mechaniki. Kieszeń 1 i pozycja STOP.

cdn...
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9392 / 5834
  • Ekspert
21-05-2021, 23:43
Kieszeń 2 i reszta. Tymczasowo odpalone kieszenie. Magnetofon ląduje w poczekalni i oczekuje na części zapasowe.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
22-05-2021, 12:07
Nie wiem czy Tobie się to przyda, ale może innym też.
Robiłem tych mechanizmów sporo kiedyś ......i
Mechanizmy z rewersem, oraz te w tych 2 głowicówkach Aiwy są praktycznie w te same jak pokazałeś na foto.
Te mechanizmy mają 2 wady , które ujawniają się jak ktoś bez wiedzy grzebał w nich, próbując coś uskuteczniać.
1. wada to zaczep zaznaczony w kółku, który utrzymuje tą blaszke rozporową na miejscu, co za tym idzie utrzymuje sanki z głowicami w miejscu bez luzów.
Powiedzmy 30-50 % mechanizmów miało to uwalone, blaszka odstaje i sanki mają luz poprzeczny przód/ tył.
Zaczep ten po prostu jest bardzo delikatny i pęka.Co można zrobić ? nic bo nic tam nie trzyma, ale ... zrobiłem experymet i nawierciłem cienkim wiertełkiem otworek w tym plastyku i wkręciłem mikro wkręcik, który przytrzymał tą blaszkę w miejscu.....udało się.
2 wada z którą się spotkałem i nie udało mi się nic zrobić to po podniesieniu mechanizmu prowadnica główna rozpiera takie wąsy co zaznaczyłem na górze, w lewo i prawo, w przypadku jak tam coś się zużywa wąsy te nie podnoszą się na tyle wysoko co powinny i zaczynają tyrkać po szpulkach - bo to hamulce. Próbowałem coś podklejać dowiercać itd, itp, nie udało mi się tego opanować, wiec jak ktoś znajdzie sposób to poproszę.
Całe szczęście w 3 głowicówkach mechanizmy są już inne.

AUDIOTONE

  • 9392 / 5834
  • Ekspert
22-05-2021, 20:34
Małe video uczyniłem tego złomka. Co działa widać na filmie. Bolączką są oczywiście paski ale one są tylko tymczasowo by sprawdzić pracę obu mechanizmów. Liczniki martwe i wiele innych baboli do naprawy, ale światełko w tunelu jakieś jest...


Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5481
  • Ekspert
31-05-2021, 09:45
No nieźle, Wojtku, bo wydawało się, że kaplica totalnie. A tutaj jednak będzie z niego taśmociąg :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9392 / 5834
  • Ekspert
31-05-2021, 11:56
No nieźle, Wojtku, bo wydawało się, że kaplica totalnie. A tutaj jednak będzie z niego taśmociąg :)
Coś tam zaczyna działać,  ale jeszcze długa droga przed nim ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

chorazy3

  • 1483 / 1598
  • Ekspert
01-06-2021, 22:18
Całkiem fajny wyświetlacz, niższe modele miały tylko diody.
Ciekawe jaki poziom będzie reprezentowała prawa kieszeń. Głowica DX jest porządna, do tego u Ciebie wygląda jak nowa.
Paweł