Audiohobby.pl

Khadas Tone Board USB

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
20-04-2021, 17:33
Po długim "riserczu" w sieci, zamówiłem, zamiast DAC HAT-a do RPi4 lub stacjonarnego DAC-a, taką oto płytkę, która złączem kompletnie nie pasuje do Maliny. Nie ma to jak komplikować sobie życie :-)

Nazywa się to Khadas Tone Board Generic Edition USB - jest to karta/DAC podłączana przez USB lub coax do Rasberry Pi lub transportu CD. Khadas może być też podłączony do Mac-a lub PC przez USB.
Kostka DAC to Sabre ES9038Q2M.

Jedna Malinka ma sterować Benchmarkiem DAC1Pre przez wejście SPDIF Coax z karty HAT Allo DigiOne
Druga Malinka ma sterować kartą DAC Khadas Tone Board Generic Edition USB z USB lub przez SPDIF Coax z HAT HiFiBerry Digi+ Pro.

Testy porównawcze w przyszłym tygodniu.
« Ostatnia zmiana: 20-04-2021, 17:36 wysłana przez Gustaw »

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
22-04-2021, 17:05
Uuuuu........ Czego jak czego ale tego to ja się nie spodziewałem po tej małej płytce za 100 Euro.

To nie jest "karta dźwiękowa". To porządny DAC. Gra to wcale nie gorzej ....... a nawet lepiej w niektórych aspektach...od Benchmarka DAC sterowanego przez SPDiF/Coax z HiFIBerry Digi+Pro.
Barwny, zróźnicowany dźwięk,  podany z dużą kulturą a do tego ciekawie.

Na pełniejsze opisy przyjdzie jednak czas.
« Ostatnia zmiana: 22-04-2021, 17:13 wysłana przez Gustaw »

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
22-04-2021, 17:06
.

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
22-04-2021, 17:17
Słucham i słucham........ i przecieram ze zdumienia swoje "śliczne oczęta" :-)

bsw

  • 513 / 4903
  • Ekspert
22-04-2021, 20:31
Słucham i słucham........ i przecieram ze zdumienia swoje "śliczne oczęta" :-)
To się łączy z maliną po usb?
A zasilanie też?

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
22-04-2021, 20:53
Łączy się przez USB z Maliną ale jeżeli mamy HAT z wyjściem SPDiF/Coax to też można.
Natomiast zasilanie ma tylko łączem USB.

Jeżeli przez to samo USB puścimy dane audio to Khadas gra przez USB. Jeżeli, zasilając przez USB, wejdziemy dźwiękiem przez złącze SPDiF/Coax  a nie gramy z USB, to gra przez Coax.

W przypadku jednoczesnego dostarczania sygnału przez USB i przez Coax, USB ma priorytet.

Moim zdaniem, Khadas Tone Board, gra z Rasberry Pi 4 lepiej przez USB niż przez SPDiF/Coax (z HIFIBerry Digi+Pro).
« Ostatnia zmiana: 22-04-2021, 20:55 wysłana przez Gustaw »

bsw

  • 513 / 4903
  • Ekspert
22-04-2021, 21:13
Chmm - ciekawie to wygląda...
A jak ze sterownikami?
Skoro wszystko chodzi po USB to... czy prowałeś może to z kompa napędzić?

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
22-04-2021, 21:22
To nie jest "karta dźwiękowa". To porządny DAC. Gra to wcale nie gorzej ....... a nawet lepiej w niektórych aspektach...od Benchmarka DAC sterowanego przez SPDiF/Coax z HiFIBerry Digi+Pro.
Jeszcze pójdziesz w worze pokutnym do PawłaXYZ z przeprosinami ;)
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
22-04-2021, 21:44
On by przecież napisał, że wszystko gra tak samo a nie gra.

Benchmark i Khadas grają mocno inaczej z moim hybrydowym "grobowcem" i z Focal-ami.
« Ostatnia zmiana: 22-04-2021, 21:56 wysłana przez Gustaw »

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
22-04-2021, 21:48
Chmm - ciekawie to wygląda...
A jak ze sterownikami?
Skoro wszystko chodzi po USB to... czy prowałeś może to z kompa napędzić?


Z kompem jeszcze nie próbowałem. Jutro spróbuję z Mackiem. Podejrzewam, że mac obsłuży to bez dodatkowych driverów. Pod Volumio Khadas jest widoczny bez problemu i dodatkowych sterowników wgrywać nie trzeba. Jest również możliwa regulacja sprzętowo-cyfrowa ale to akurat wyłączyłem.
« Ostatnia zmiana: 22-04-2021, 21:50 wysłana przez Gustaw »

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
22-04-2021, 22:02

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
23-04-2021, 18:04
Jeżeli można mówić o "dźwięku elektrostatycznym" lecz w wydaniu przetworników cyfrowo-analogowych DAC a nie słuchawek firmy STAX, to Khadas Tone Board USB niewątpliwie gra takim dźwiękiem. Niesamowicie duża ilość informacji i mikro informacji na średnicy, przy mniejszym strzale stopy na membranie centrali (lekkie uśrednienie w kwestii dynamiki). Dźwięk jest dociążony przez podkreślenie niskiego basu, który jest sprężysty ale przy tym lekko poluzowany, bez zaznaczenia jego "obrysu" i bez wyczynowej szybkości (spowolnienie). Przy werblach też nie ma też specjalnego "bicia po pysku" uderzeniami. Talerze perkusji są za to pierwsza klasa, z zawartością "składowych" a nie tylko z samym metalicznym obrysem dźwięku - słychać, że perkusista uderza w talerz perkusji a nie w kawałek blachy z pobliskiego złomowiska.

Świetnie są odseparowane instrumenty i ich "zawieszenie w 3D". Dźwięk jest bardzo gładki, gęsty, zmysłowy, urzekający. Jest podany z dużą kulturą, w sposób lampowo-analogowy w pozytywnym znaczeniu tego określenia. Wyłapywane są każde duperele i smaczki z "drugich planów" - główny instrument gra ale jednocześnie nie zaburza dźwięków z tła.
Brak jest "cyfrowych" wyostrzeń i odfiltrowania średnicy. Wysokie rejestry są gładkie i nie świdrują uszu. Scena jest bardzo szeroka, zarówno na boki jak i w przód-tył. Pokój, w niektórych nagraniach pokój jest pełny dźwięków zawieszonych w przestrzeni i nie sposób się przy nim nudzić. Wokal jest bardzo naturalny i podany lekko na przodzie sceny. Fortepian? Jeszcze tak dobrego u siebie nie słyszałem. Słychać wagę uderzeń w klawisze, ich dynamikę i pogłosy.

Khadas to odpowiednie urządzenie do ostrzejszych i analitycznych systemów audio. W systemach klasycznie lampowych może być już trochę zbyt "miodnie". Można też zarzucić lekki brak pazura w nagraniach typu Ramstein lub Tool. Gitara elektryczna nie rozdziera swoją drapieżnością ubrań fanek zespołu a raczej działa na nie swoją masą ..... ale cóż, nie można mieć wszystkiego :-)

Gra to trochę jak dobry gramofon, z wkładką MC. Chce się tego słuchać.

Khadas Tone Board to świetny DAC, i nie mam tutaj bynajmniej na myśli korelacji jakości dźwięku do ceny, tylko jakość w skali bezwzględnej. To jedno z ciekawszych (nie idealnych) źródeł cyfrowych jakie miałem u siebie i z pewnością zostanie ono u mnie na dłużej.

Jutro spróbuję to przetestować w systemie NAD-a i z kolumnami Klipsch Heresy.

Konkludując. Gustawowi się podobało :)

P.S. System testowy: Rasberry Pi4, ze standardowym (impulsowym) zasilaczem, z Volumio, przez złącze USB (zwykły kabel). Testowe pliki muzyczne to zwykle 16/44, czyli klasyczne CD ciągnięte przez sieć 1000BaseT, przez kilka routerów, z macierzy Synology. Wzmacniacz ten co zwykle czyli moja 12-watowa hybryda na 6N30P Sovteka i z 100x10000uF (1F) w zasilaniu + głośniki Focala z polikewlaru. Kabelki IC to stare Monster Cable M1000. Głośnikowe: Synergistic Research na dole i srebrne DIY na średnicy oraz na górze. Kable zasilające: zwykłe, komputerowe, podłączone do listwy biurowej Fellows-a. Normalny pokój 22m2, bez żadnych ustrojów akustycznych, rezonatorów, magicznych kamieni i płytek poprawiających dźwięk i bez "wytłoczek od jajek", na sufitach, ścianach oraz na podłodze. Materiał muzyczny to zwykłe płyty z normalną muzyką a nie podrasowane samplery audiofilskie, które brzmią całkiem dobrze nawet na mikrofalówce albo radiobudziku :)
« Ostatnia zmiana: 23-04-2021, 20:13 wysłana przez Gustaw »

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
24-04-2021, 12:49
Właśnie przetestowałem tego DAC-a z NAD-em C-340 i Klipsch Heresy. To ciągle gra dobrze ale w tym systemie Khadas nie pokazuje wszystkich swoich możliwości. Nie ma tej rozdzielczości i takiej ilości mikroinformacji, które słyszałem z hybrydy i Focali. Gra bardziej plamami i efekt 3D/ zawieszenia źródeł dźwięku w przestrzeni jest dużo mniejszy. Jest zbyt grzeczne/lampowo ale i tak gra to całkiem fajnie ale nie tak fajnie jak może zagrać. Robi się z tego system bardziej relaksacyjny.

Z małych niedogodności. Po włączeniu systemu, kiedy Rasberry zaczyna podawać napięcie na DAC-a, zawsze słychać małe "pyknięcie" w głośnikach. To samo przy wyłączeniu. Biała dioda też jest trochę denerwująca ale i tak Khadas niebawem wyląduje w aluminiowej obudowie.
« Ostatnia zmiana: 24-04-2021, 13:23 wysłana przez Gustaw »

Radical

  • 721 / 5168
  • Ekspert
24-04-2021, 18:42
Miałem tego daczka ze 2 lata temu. Całkiem fajne granie. Czyste, bezpośrednie, lekko ocieplone, energiczne i kolorowe. Bas nie schodzi najniżej ale midbas daje rade i jest nieco miękki (dla mnie to plus bo taki lubie). Dobre czarne tło. Przestrzeń i rozdzielczość ok ale nic nadzwyczajnego. Nie jest nadzwyczaj gładki ale wyostrzony również nie. Kształty kreuje deczko obfitsze. Nie jest jakoś super wyrafinowany ale dobrze się tego słucha.

Cenowo sam niewiem. Niby super bo z jednej strony 100 euro to mało za takie granie z drugiej strony to tylko płytka bez obudowy ze złączami usb i spdif i wyjściami rca. Troche bieda użytkowo.

Jak ktoś potrzebuje jednak najprostszego daca to ten gra całkiem fajnie. U mnie został wygryziony przez coś innego zarówno dźwiękowo jak i użytkowo tyle że oczywiście już nie za 100 euro ;)

« Ostatnia zmiana: 24-04-2021, 18:49 wysłana przez Radical »

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
24-04-2021, 23:30
Dla mnie to odpowiednik słuchawek CAL. :-) Ma swoje wady ale daje dużą przyjemność ze słuchania.
W moim głównym systemem zagrał jednak w pewnych aspektach znakomicie. Szerokość sceny jest super.

Co do funkcjonalności to z pewnością m.in dlatego firma wypuściła wersję Khadas Tone 2 w obudowie i ze wzmacniaczem słuchawkowym. Jednak aby zastąpić Benchmarka to trochę zbyt mało. Potrzebuję przynajmniej jedno wejście analogowe.