Audiohobby.pl

Który magnetofon wybrać

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
16-02-2022, 10:52
O wilkach mowa. Właśnie wczoraj odpaliłem 6340 i przypomniałem sobie jak fajnie on brzmi.
Do tego serwis tego mechanizmu jest prosty, idealny wręcz do nauki. Można pasek wymienić po odkręceniu jedynie górnej pokrywy. Czego oczywiście nie polecam:)

Jak wymienisz w nim pasek bez rozbierania płytki stalowej z silnikiem odciagnięcia sprężyny  itd....

nano

  • 9079 / 4988
  • Ekspert
16-02-2022, 12:48
Hamemer  .. nie czepiaj sie  he he he eh he    ..mysle ze  to  sarkastyczny wpis ze jest latwo  i juz

chorazy3

  • 1486 / 1599
  • Ekspert
16-02-2022, 12:56
Ależ to nie sarkazm nano. Na prawdę się da.
Paweł

nano

  • 9079 / 4988
  • Ekspert
16-02-2022, 13:07
polak potrafi ..
sam pasek  hm  moze i sie da,,,

ale nie tak na serio ...trzeba rozwalic to wsio na czesci ,,, tam jest styk na kole ..trza to wsio poczyscic ,..
inaczej to nie ma sensu ..

chorazy3

  • 1486 / 1599
  • Ekspert
16-02-2022, 13:10
Oczywiście, najlepiej mech. wyjąć i zrobić wszystko porządnie jak należy.
A sposób znalazłem na forum TH.
« Ostatnia zmiana: 16-02-2022, 13:13 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

nano

  • 9079 / 4988
  • Ekspert
16-02-2022, 13:15
ok  dzieki
« Ostatnia zmiana: 16-02-2022, 14:27 wysłana przez nano »

Matii

  • 10 / 803
  • Nowy użytkownik
16-02-2022, 15:51
Panowie, bardzo serdecznie dziękuję za odzew i pomoc.

Na podstawie Waszych wskazówek stworzyłem sobie taką mini listę, z której będę chciał coś wybrać dla siebie (kolejność przypadkowa):
Denon 700A: 400 – 500 zł
Onkyo 2570
Onkyo 2066
NAD 6340
NAD 6100
Kenwood  kx880
Yamach ?
Nakamichi ?

Czy radzilibyście skupić się nad czymś konkretnym?

Znalazłem taką ofertę Kenwood kx880:
https://allegro.pl/oferta/magnetofon-deck-kenwood-kx-880d-10898697686
Co o tym sądzicie?
Tak jak pisałem u mnie jest problem z serwisowaniem, zatem jestem skłonny nawet sporo dopłacić aby tylko zakupić model po solidnym przeglądzie, w dobrym stanie i przygotowany do długiej bezawaryjnej (przynajmniej w założeniu) pracy.
Z opisu oferty wynika, iż sprzedawca jest solidny i rzetelny.

Pytanie - czy są jakieś serwisy wysyłkowe, chociaż wiem, że tak wysyłać to trochę strach...

Co do tego 747 to mam pytanie ponieważ na Allegro widzę paski do niego - jak to zatem jest z tym jego napędem?
Zastanawiam się też czy nie zostawić sobie obu tj 701 i 747 - czy głowicę z jednego można zamontować w drugim?

Na chwilę obecną planowałbym posiadanie takiego jednego Technicsa oraz jednego "starszego kultowego" modelu do naprzemiennego odsłuchu.

Czy w tej mojej liście moglibyście wskazać takie widełki cenowe w jakich warto kupować?

chorazy3

  • 1486 / 1599
  • Ekspert
16-02-2022, 17:21
Kolego, na początek kup sobie jakiś prosty, ale przyzwoity deck dwugłowicowy jednowałkowy z mechanizmem Alps, jaki ma większość decków z lat 90-tych. Np. w/w Nad 6340/6100 lub inny podobny. Sam wymień pasek i nasmaruj oś capstanu oraz wyczyść tor audio. Na początek to wystarczy. To łatwe, zazwyczaj wymaga odkręcenia kilku śrubek, tu na forum te mechanizmy i decki są rozpracowane i ich naprawy sfotografowane. Dasz radę, wystarczą podstawowe narzędzia. Zobaczysz ile radochy daje ożywienie takiego decka. Znajdź model "niegrzebany". Zapytaj na forum o konkretne znalezione oferty.
Nie ma żadnych serwisów, jak sobie nie naprawisz to musisz liczyć na wątpliwej uczciwości sprzedawców allegrowych lub ew. kupić deck od kogoś z forum.
Te ich "naprawy" to głównie przetarcie decka szmatą, napsikanie WD-40 gdzie popadnie i wymiana paska na chiński.
 
« Ostatnia zmiana: 16-02-2022, 17:52 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

RetroTape

  • 454 / 806
  • Zaawansowany użytkownik
16-02-2022, 17:43
Co do tego 747 to mam pytanie ponieważ na Allegro widzę paski do niego - jak to zatem jest z tym jego napędem?
Zastanawiam się też czy nie zostawić sobie obu tj 701 i 747 - czy głowicę z jednego można zamontować w drugim?
Pasek jest tylko do mechanizmu otwierania klapki, w napędzie samej kasety na ma pasków. Głowica jak sądzę jest taka sama, ma ona symbol RBR4CY009-C. Można ją wymienić, ale to dość precyzyjna operacja i bez posiadania choćby podstawowej wprawy w lutowaniu lepiej tego nie robić. Zresztą po wymianie głowicy trzeba ją jeszcze odpowiednio ustawić (skos), a do tego potrzebne są specjalne kasety serwisowe i aparatura pomiarowa (może być też zwykły komputer z odpowiednim oprogramowaniem).

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
16-02-2022, 18:27
Nie paski tylko pasek.......zresztą w cenie ....sporej. jak za taki.
Co do głowicy to mozna ją wymienić jak oczywiście znajdzie się nową , bo z tego co widać to jest na 2 srubki, czyli jedna do oporu i druga regulowana, powinno się dac ustawić jak zwykłą pojedynczą na tasme testową skosu, albo do starych swoich kaset.
http://www.angelicaaudio.cz/magnetofony/technics-rs-bx747-tape-deck-japan-1994-1995/

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
16-02-2022, 20:24

Nie ma żadnych serwisów, jak sobie nie naprawisz to musisz liczyć na wątpliwej uczciwości sprzedawców allegrowych lub ew. kupić deck od kogoś z forum.
Te ich "naprawy" to głównie przetarcie decka szmatą, napsikanie WD-40 gdzie popadnie i wymiana paska na chiński.

Święte słowa.   Przy czym ja nie byłbym taki łaskawy w ocenie zakresu robót.  Najczęściej jest to przetarcie szmatą nasączoną czymś tłustym po wierzchu.
   Jeżeli byłbyś zainteresowany to mogę ci podesłać namiar na sprzedawcę który generalnie z góry pisze :
Nie grzebany- wytargany gdzieś np. na strychu albo w szafie u babci.   Lampki świecą ale nie wiem czy działa bo dalej nie sprawdzałem.
  Towar nie myty-czyszczony bo mi się nie chce>  patrz zdjęcia.  (czyli bez ściemy widziały gały co brały)
  Cena Buy now  i ew.  twoja propozycja.
  Z podobnym opisem kupiłem za grosze (przystał na moją propozycję cenową)  zajebistego Techniksa RS-X 901.    Wyglądał na fotach jakby ruski front przetrwał.   Po wyczyszczeniu okazało się że można by się cofnąć w czasie i postawić go w sklepie jako nówkę.
aaaa-zapomniałem dodać.  To duży handlarz -leś tam tysięcy transakcji i pod 100% opinie.
       Wysłał pierońsko szybko- wielkie brzydkie pudło z recyclingu (pewno gdzieś z jakiegoś kosza pod sklepem wyciągnięte)  z małym magnetem w środku paskudnie owiniętym ogromną ilością papieru, słoń by nadepnął to nic by mu nie było.  Gdybym mógł to dałbym mu więcej pozytywów.
« Ostatnia zmiana: 16-02-2022, 20:35 wysłana przez pień »

RetroTape

  • 454 / 806
  • Zaawansowany użytkownik
16-02-2022, 20:51
Serwisy naprawiające magnetofony są. Wystarczy pooglądać YT i często filmiki z napraw nagrywają właśnie osoby/firmy zajmujące się przywracaniem magnetofonów do użytku. Jest tylko kwestia opłacalności, a są to drogie naprawy, często przekraczające cenę jaką zapłaciliśmy za sprzęt. Dlatego warto się nauczyć samemu podstawowych czynności serwisowych. Są to przeważnie naprawy mechaniczne, które da się w wystarczającym stopniu opanować. Rzadziej występują problemy z elektroniką i jeśli już są, to znalezienie co się zepsuło może okazać się zbyt trudne. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że większość napraw obejmuje kilka tych samych elementów, wymiany pasków, rolek, zębatek, czasem silnika, konserwację przycisków sterujących i styczników rodzaju kasety, smarowanie i czyszczenie. Na koniec regulacja poziomów odtwarzania, nagrywania, prędkości przesuwu taśmy i skosu głowicy. Jeśli to opanujemy mamy swój własny serwis w domu.

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
16-02-2022, 21:12
Serwisy naprawiające magnetofony są. Wystarczy pooglądać YT i często filmiki z napraw nagrywają właśnie osoby/firmy zajmujące się przywracaniem magnetofonów do użytku.

Chyba nie wiesz co piszesz, sporo tych gości nie wie co robi.....a jeden najmądrzejszy szlifował rolki z beczki na plasko..... brawooooooo

Inny mądrala wyciągnął silnik z naka  rozebrał ...brawo mu, ale szlifierką jechał po stykach ........zamiast delikatnie papierkiem aby nie zjechać styków... brawoo  internet bawi, uczy i wychowuje ale dziwnych ludzi, przepraszamAanunaki mówili na takie  Istoty..
« Ostatnia zmiana: 16-02-2022, 21:16 wysłana przez Hammer »

RetroTape

  • 454 / 806
  • Zaawansowany użytkownik
16-02-2022, 21:24
Chyba nie wiesz co piszesz, sporo tych gości nie wie co robi.....a jeden najmądrzejszy szlifował rolki z beczki na plasko..... brawooooooo
Jeśli zajmujesz się naprawą magnetofonów, to pomyśl czy zawsze wszystko zrobiłeś dobrze, czy nigdy nic nie zepsułeś ? Wyciąganie wniosków, że wszyscy są nieprofesjonalni i nie wiedzą co robią jest błędne. Widziałem multum filmów, z których sam się dużo nauczyłem i były fachowe. Większość osób nie nagrywa żadnych filmów i ma ogromną wiedzę.

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
16-02-2022, 21:29
Chyba nie wiesz co piszesz, sporo tych gości nie wie co robi.....a jeden najmądrzejszy szlifował rolki z beczki na plasko..... brawooooooo
Jeśli zajmujesz się naprawą magnetofonów, to pomyśl czy zawsze wszystko zrobiłeś dobrze, czy nigdy nic nie zepsułeś ? Wyciąganie wniosków, że wszyscy są nieprofesjonalni i nie wiedzą co robią jest błędne. Widziałem multum filmów, z których sam się dużo nauczyłem i były fachowe. Większość osób nie nagrywa żadnych filmów i ma ogromną wiedzę.

Nie robie filmów i nie kreuje się na speca a to co wiem to zebrałem z forów i wyssałem tylko pozytywne porady, zebrałem do kupy, zepsułem tylko póltora magnetofonu, a przerobiłem ponad setke i moze mało wiem ale dalej nie będe aktorem żeby szlifować rolki.