Audiohobby.pl

Który magnetofon wybrać

MAG

  • 2393 / 5872
  • Ekspert
27-04-2021, 13:47
Kup sobie dwa trzy modele może.
Albo podjedź do kogoś z kolegów posłuchaj nagraj coś będzie łatwiej zdecydować.
Ja zawsze wolę coś organoleptycznie sprawdzić.

Pax

  • 7 / 1090
  • Nowy użytkownik
27-04-2021, 15:16
Kup sobie dwa trzy modele może.
Albo podjedź do kogoś z kolegów posłuchaj nagraj coś będzie łatwiej zdecydować.
Ja zawsze wolę coś organoleptycznie sprawdzić.
Dobra myśl. Są tu może jacyś koledzy z Wrocławia i okolic co mają może kilka decków i zaprezentowali by możliwości na krótkiej sesji? Na ucho najlepiej wybierać :)

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
27-04-2021, 16:24
Na temat Hitachi najlepiej jak wypowie się Jakub.

Słyszałem kilka HITACHI, sam mam D-900 i bardzo lubię ich granie. Ciepłe i miękkie, jak przystało na "vintage'owe" (nie lubię tego określenia) magnetofony, przy czym nie jest zamulaste! :)

Bardzo fajnie potrafią też zagrać stare JVC. Mam KD-A7, brzmi może trochę ciemnawo, ale przyjemnie. Słyszałem też KD-A22 i parę podobnych do niego - też jak najbardziej polecam na początek.

Mogę polecić także ONKYO TA-2360. Mam i jestem zadowolony. Może bez jakichś fajerwerków, ale gra naprawdę przyzwoicie. Ze starszych ONKYO gra fajnie też TA-2040. Jak najbardziej warto też pomyśleć o TA-2570 i pokrewnych.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

judasz94

  • 388 / 1097
  • Zaawansowany użytkownik
27-04-2021, 16:31
Bardzo fajnie potrafią też zagrać stare JVC.

Tak jak się spodziewałem powiedziałeś o jvc.

Hitachi sam chetnie bym złapał kiedyś. Ale tak jak Kuba mówi. Są klarowne i ciepłe. To jest dobre analogowe granie :)
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

matwiej72

  • 255 / 3017
  • Zaawansowany użytkownik
27-04-2021, 19:08
Bardzo fajnie potrafią też zagrać stare JVC
Cała seria JVC KD A... to bardzo dobre magnetofony.

Hammer

  • 4680 / 2285
  • Ekspert
27-04-2021, 20:35
Bardzo fajnie potrafią też zagrać stare JVC
Cała seria JVC KD A... to bardzo dobre magnetofony.
Jak są sprawne......i nie wyeksploatowane.

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
27-04-2021, 20:58
Każdy sprzęt musi być sprawny i niewyeksploatowany, żeby mógł prawidłowo zagrać, to chyba logiczne. A że trafiają się w różnym stanie, to wiemy wszyscy :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

dr_magneto

  • 19 / 1086
  • Nowy użytkownik
01-05-2021, 01:07
Jeśli chodzi o moją subiektywną ocenę i dobre „magnetofonowe” brzmienie mogę polecić:

A & D GX-Z7100EV / Z9100EV (brzmi prawie jak dobra szpula, genialny odstęp od szumów i na dobrej taśmie jest praktycznie pomijalny bez NR)
- w AKAI’a warto inwestować, ma dobre brzmienie i głowica jest nie do zdarcia! ;)
AKAI GX-93 (klasyk)

oraz

Yamaha K-9 (zaskakująco dobry brzmieniowo)
Teac V-900X  / V-800X  (bardzo fajne brzmienie)
Sansui sc-55 (tu całkiem ciepło)
Mam też Yamaha KX-640 z funkcją trim (mnie ta funkcja tyłka nie urwała)
- sam magnetofon brzmi całkiem dobrze z tym że przy „mocniejszych, głośniejszych” nagraniach jakby trochę góra się lekko zatykała. (tak - głowica jest rozmagnesowana)

Nie polecam w tej sytuacji:
Technics AZ7 / AZ6 - dość analityczny mniej magnetyczny (bardzo swobodny w górze pasma z całkiem niezłym dołem - świetny odstęp od szumów. Ale brzmienie, jak to ktoś gdzieś trafnie uchwycił „połączenie CD z magnetofonem” Istotnie analityczne, mniej ciepła.
i podobnie jest z brzmieniem TEAC V-6030S / 8030S - ale gorszy sygnał / szum.

Pax, myślę że istotne jest też to jakich kaset chcesz używać.
Często podając informacje że ten magnetofon jest lepszy od innego, dość istotne znaczenie może mieć to jakich kaset na nim używamy. Przy oczywistym założeniu tego samego odsłuchu.
Taśma wydaje mi się dość niedocenionym parametrem mającym jednak spory wpływ na naszą „subiektywną” ocenę słyszanego dźwięku. Potrafi go bardzo zmienić. Co nie zmienia faktu że każdy magnetofon brzmi inaczej. Mnie osobiście bardzo rajcuje właśnie ta zabawa w różne magnetofony i różne taśmy. I osiągane w ten sposób rezultaty.
Było by faktycznie idealnie gdybyś mógł sam posłuchać jakie możliwości ma konkretny model na konkretnej kasecie. A najlepiej na Twoim odsłuchu. A sugerowanie się opiniami innych może nie koniecznie się pokrywać z Twoimi oczekiwaniami mimo zaawansowanej wiedzy, szerokich doświadczeń i najszczerszych chęci pomocy naszych szanownych kolegów.

judasz94

  • 388 / 1097
  • Zaawansowany użytkownik
01-05-2021, 11:31
Często podając informacje że ten magnetofon jest lepszy od innego, dość istotne znaczenie może mieć to jakich kaset na nim używamy. Przy oczywistym założeniu tego samego odsłuchu.
Taśma wydaje mi się dość niedocenionym parametrem mającym jednak spory wpływ na naszą „subiektywną” ocenę słyszanego dźwięku. Potrafi go bardzo zmienić.

Nawet nie tylko subiektywne a i obiektywne wzgledy (pomiary). W wielu przypadkach jest tak, że magnetofon lepiej pracuje z danymi taśmami bo ich charakterystyka magnesowania od częstotliwości "poprawia" pasmo przenoszenia toru. Jeden deck będzie lepiej pracował z fe inny z cr. Trzeba pamiętać, że charakterystyki zapis i odczyt są kompletnie różne od siebie i nawet nie są do siebie "odwrocone" tak jak to jest w riaa. Dodatkowo normy. Mamy 160, 200 i 250 nWb/m. To też deklaruje nam odstep sygnal szum przy 0 dB. Wiadomo, że im wyższe namagnesowanie tym mniej trzeba wzmacniać w torze a to przekłada się na szum. Ale nie każde taśmy są w stanie przyjąć na warstwę wartości tak wysokie. Wiec albo wybierasz wtedy zapis poniżej zera jeżeli masz ryzyko przesterowania albo bierzesz magnetofon o niższym poziome zapisu względem zera dB. O tym decyduje co lubisz słuchać i nagrywać na taśmy. Jedne gatunki muzyki mają większy zaktes dynamiki od drugich.
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

dr_magneto

  • 19 / 1086
  • Nowy użytkownik
01-05-2021, 12:56
O tym decyduje co lubisz słuchać i nagrywać na taśmy. Jedne gatunki muzyki mają większy zaktes dynamiki od drugich.

- istotnie ;)
- to również jest dość kluczowe.
Starsze (bardziej analogowe) nagrania mają mniejsze zapotrzebowanie na wysokie pasmo (taki skrót myślowy ;) )
Do tego dochodzi wojna głośności.
Generalnie można by przyjąć że starsze nagrania będą się lepiej "mieścić" na starszych kasetach i pod względem dynamiki i pasma.
Ale "nowoczesne" nagrania na starszych taśmach raczej polegną - no chyba że mamy jakiś "cudowny" magnetofon typu Dragon itp...  - czysta spekulacja ;)  - nigdy go nie słyszałem ;)
Ja zrobiłem sobie odpowiedni mix nagrań do testowania kaset, wymagający sporo od kasety i magnetofonu.
Na razie to takie małe próby, na których np. kasety AXIA wychodzą mi zaskakująco dobrze brzmieniowo.
Ale myślę o jakimś poważniejszym podejściu do testów, a kaset mam sporo do przetestowania.
I tak się zastanawiam jak ugryźć ten temat od strony testów syntetycznych.
Może ktoś jest w stanie podpowiedzieć jakieś uniwersalne i proste w implementacji podejście...?

Hammer

  • 4680 / 2285
  • Ekspert
01-05-2021, 12:58
Starsze nagrania mają mało wysokich ? a to ciekawe ....wystarczy trochę płyt analogowych posłuchać z dobrej wkładki.


( dr magneto mi sie kojarzy z niedawnym uzytkownikiem, który nas opusciil gwaltownie .....)
« Ostatnia zmiana: 01-05-2021, 13:02 wysłana przez Hammer »

dr_magneto

  • 19 / 1086
  • Nowy użytkownik
01-05-2021, 13:14
ja tu jestem od kilku dni... ;)

dr_magneto

  • 19 / 1086
  • Nowy użytkownik
01-05-2021, 13:31
Starsze nagrania mają mało wysokich ? a to ciekawe ....wystarczy trochę płyt analogowych posłuchać z dobrej wkładki.

i z tego powodu napisałem że to skrót myślowy… ;)
- w domenie analogowej często jest mniej wysokich niż na płycie CD lub na DAT.
- na nośniku cyfrowym możesz umieścić dowolnie dużo wysokich.
 - na płycie analogowej już nie, gdyż ma ograniczenia mechaniczne podczas wycinania płyty i nawet najlepsza wkładka niestety tu nie pomoże. Że nie wspomnę o zmianie pasma i zniekształceń wraz ze zbliżaniem się do końca płyty.

- wszystkie starsze nagrania (zgrywane np. na szpule) są bardziej subtelne w górnym pasmie niż płyta CD.
- no chyba że ta płyta CD jest tylko „przedrukiem” tego analogowego nagrania „np. master AAD”.
- i to jest często to, co lubimy z w zapisie magnetycznym.

nano

  • 9079 / 4978
  • Ekspert
01-05-2021, 14:30
mnie denerwuje ostra gora w cd ..

Hammer

  • 4680 / 2285
  • Ekspert
01-05-2021, 15:56
na analogu nie ma mniej wysokich.....tyle samo na cd to co słyszymy, a to że są podbite, czy dynamika większa to odrębna para kaloszy.
Płyta Yazoo Upstairs.....jest AAD i gra tak samo jak wersja analogowa, czyli płyta cd nie podbija. podbija tylko gościu na konsoli jak masteryzują, albo robią DDD.

Nie wiem skąd pomysł że słyszymy więcej jak więcej się nie da słyszeć, chyba ze poziom się zwiększy tez....ale ja głuchy jestem jak pień i ide na płukanie..