Audiohobby.pl

Mechaniczne aspekty kaset magnetofonowych.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
18-04-2021, 03:11
Kiedyś pisałem o tym przypadku że jedna z pierwszych "metalowych klejonek" SONY jest do bani......pod względem technicznym ale zdania były zróżnicowane. Wobec tego już naście lat temu zaprzestałem zakupy tej kasety. Sama taśma średnia na wskroś temu co piszą na TH, szumi sporo i średnia "wysterowalność" na w.cz. moim zdaniem średnio dobra.
Wolę sony Metal-S, jeśli chodzi o Sonego tanie metale.

Czy problem leży gdzie indziej, by ta taśma dobrze poszła?
« Ostatnia zmiana: 18-04-2021, 03:15 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4957
  • Ekspert
18-04-2021, 09:40
chorazy..to chyba inna kaseta...takiej nie mialem nigdy...

Hammer

  • 4654 / 2265
  • Ekspert
26-02-2023, 12:56
Odnośnie tematu, to przykład jak taśmy sypią się dosłownie ze starości i brudzą tor zapisu mechanicznie.
Pył, który tu widzicie to rozsypująca się warstwa ślizgowa zapewniająca ślizg taśmy po głowicy czyli zmniejszenie tarcia taśmy i głowicy.

pień

  • 2216 / 1002
  • Ekspert
27-02-2023, 11:18
Ja pod waszym wpływem też rozłupałem parę kaset :)
Szczególnie to intrygowała mnie kwestia >sypania się<  taśm ze starości.  Nie ma rzeczy wiecznych - trudno.
   Wziąłem chyba dosyć starą Agfę chromową-  jeszcze bez MS w środku itd....
Hmmm-  ciekawa taśma.  Bo bardzo dobrze się nagrywa i nie ma żadnego spadu w dynamice jak bywa z BASF.   Bardzo dobrze i równo się nawija-  lekko chodzi od ołówka :)  No to musiałem zobaczyć




Jakieś tam paproszki są-  jak w każdej otworzonej kasecie ale żeby to się sypało to ja nie mogę powiedzieć.   Może miały farta i były dobrze przechowane?    Ja nie wiem bo to kupiona za parę groszy cała skrzynka używek na ebayu.   I poza kilkoma >nadgryzionymi <  pudełkami wszystko w nich OK a same kasety jak nówki.


(i bardzo ładnie śmierdzi chromową taśmą :)   Taki zapach przypominający ślusarnię hehehehe.  Po tylu latach jeszcze nie wywietrzało-szok)
Przez szpulaki bardzo polubiłem taśmy Agfy  ale widać kasetowe też nie w kij dmuchał robili.   Mnie one bardzo się >podobają<  dźwiękowo.
« Ostatnia zmiana: 27-02-2023, 11:23 wysłana przez pień »

Marek-41

  • 391 / 5866
  • Zaawansowany użytkownik
27-02-2023, 20:42
I tu jest największy problem kaset. Możesz mieć najlepiej zbudowany układ prowadzenia taśmy, a i tak źle zbudowana kaseta zniszczy cały efekt. Może należało by zrobić na tej stronie zbiór opinii o najlepiej zbudowanych mechanicznie kasetach.
Marek-41

Hammer

  • 4654 / 2265
  • Ekspert
27-02-2023, 21:13
Super, ale jak to pomierzyć ?

Krzysztof_M

  • 1467 / 5257
  • Ekspert
27-02-2023, 21:42
I tu jest największy problem kaset. Możesz mieć najlepiej zbudowany układ prowadzenia taśmy, a i tak źle zbudowana kaseta zniszczy cały efekt. Może należało by zrobić na tej stronie zbiór opinii o najlepiej zbudowanych mechanicznie kasetach.
Pomysł zacny, ale brak jednolitych kryteriów oceny i metod pomiarowych. Każdy może naskrobać co chce w sumie ...  :(
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

ArturP

  • 1291 / 2762
  • Ekspert
27-02-2023, 22:06
brak jednolitych kryteriów oceny i metod pomiarowych
Ale te można ustalić pisemnie, tak by każdy mierzący mógł je spełnić.

artekk

  • 1694 / 5851
  • Ekspert
27-02-2023, 23:15
Może należało by zrobić na tej stronie zbiór opinii o najlepiej zbudowanych mechanicznie kasetach.

Jest taki wątek http://audiohobby.pl/index.php?topic=14337.0

Jest tam sporo niemieckich testów kaset, gdzie zostały zmierzone W&F i odchyłki azymutu. Coś jest na początek ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

Hammer

  • 4654 / 2265
  • Ekspert
27-02-2023, 23:19
No i trzeba by mieć w zajebiście super stanie mechanicznym kaseciaka a nie złoma 40 letniego, nie wspomne o taśmach, czy to sie nie mija z celem ?

pień

  • 2216 / 1002
  • Ekspert
28-02-2023, 10:01
Hehe :)
Ja osobiście uważam że jedynym celem jakiemu miałoby to służyć to wyłącznie temat rozpraw dla grona zakręconych.  Żebyśmy mieli powód do dzielenia włosa na czworo-  czy to zrobimy magnetofonem czy toporem nie ma znaczenia :)   Dla reszty świata jest to wiedza całkowicie zbędna a specjaliści w tej dziedzinie to delikatnie mówiąc -czuby :)
  Jesteśmy ostatnimi obrońcami straconej sprawy.   Taki szaniec sobie robimy i gdzieś  ktoś z zewnątrz od czasu do czasu jakieś małe posiłki nam wyśle-  ale sami wiecie -  prędzej czy później zawalcuje nas na równo.  Może gdzieś ktoś kiedyś jakąś małą tabliczkę zrobi z napisem>   Tutaj leżą ostatni obrońcy magnetofonów
A jakiś dzieciak z wycieczki szkolnej zapyta:   a co to jest magnetofon?
Pani nauczycielka odpowie :  Hmmm- to chyba coś z ery dinozaurów ale ja w sumie nie wiem-  zapytaj na lekcji historii.

Marek-41

  • 391 / 5866
  • Zaawansowany użytkownik
28-02-2023, 12:56
Wiesz , masz rację, ale tak na prawdę nic mnie nie obchodzi opinia ludzi, którzy się na tym nie znają. Bawię się tym, wyłącznie dla własnego samopoczucia. Czasami, niestety dosyć rzadko ktoś to doceni, ale nie ma to dla mnie znaczenia. Dzisiaj są czasy tandety. Te nasze zabawki działają znacznie dłużej, niż ktokolwiek przypuszczał .I od nas zależy, ile jeszcze czasu będziemy w stanie pokazać ludziom, że te starocie naprawdę pięknie grają.
Marek-41