Audiohobby.pl

YAMAHA KX-300

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
30-05-2021, 18:18
Udało się ponownie złożyć bez strat.....

Gra tak samo jak pierwszy egzemplarz tej Yamahy, jak bx-150, czyli wkładamy kasetę i nagrywa na niej tyle ile ona prezentuje jakości.

Brakuje mi jednego pokrętła...od Play Trim, oraz jednego od levela lub balance....
Wg mojego uznania , po Nadzie 6325, Naku BX-150, Denonie DR-14HX,  ta Yamaha należy do mojego grona ulubionych dwugłowicówek, przyjemnie się ich słucha.

Zostały mi jeszcze paski do załatwienia od licznika

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
14-12-2021, 21:17
KX-300 skończona i troszkę muzyczki na koniec. Mi "jamaszka" kompletnie nie podeszła swoim brzmieniem, do BX-150 moim zdaniem przepaść na korzyść Naka oczywiście. "Może" po modach by zagrała lepiej. To tyle na ten temat.

Norah Jones - Don't Know Why -



T.Ark - Under Cover lover - (12" Version)



Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5482
  • Ekspert
08-06-2022, 20:47
I ja w końcu posłuchałem tego magnetofonu. Jak na skromnie wyglądający magnetofon z niskiej półki, gra naprawdę nieźle. Potwierdza się to, co mówił Wojtek - dobry do muzyki rockowej. Jedyne co mnie w nim boli, to dość mizerny wskaźnik wysterowania.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
08-06-2022, 20:56
mizerny ? ale szybki

JaKub92

  • 1822 / 5482
  • Ekspert
09-06-2022, 16:12
Fakt, jest dosyć szybki. Ale jakby dodali jeszcze z 2 punkty, byłoby super.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

RetroTape

  • 454 / 806
  • Zaawansowany użytkownik
09-06-2022, 21:35
Przesłuchałem jak gra KX-300 na filmach i dźwięk wydaje się być bardzo ostry. Niższe modele Yamahy faktycznie są dość ostre w brzmieniu, ale tutaj to już przesada. Nie wiem czy przypadkiem nagranie nie pogłębiło tego efektu, albo jakaś kompresja na YT.

Miernik na wyświetlaczu mi nie przeszkadza, w ofercie późniejszej niższych modeli (ale przed pomarańczowymi wyświetlaczami) było jeszcze mniej segmentów, tylko były wyższe i szersze, potrafiły się też zapalać nieco słabiej i mocniej. Były w ciemnościach, aż za bardzo widoczne.

Mnie najbardziej dobija głośny mechanizm, który przy wyłączeniu kasety (gdzie wiadomo często następuje dłuższa cisza) potrafił mnie kilka razy wręcz przestraszyć, przewijanie to też niezwykłe doświadczenie słuchowe. Najgorzej pod tym względem było w najniższych modelach takich jak KX-130 czy dwukasetowe KX-W202. Potem nieco lepiej, modele takiej jak KX-300, KX-330, ale one też włączają i wyłączają się z piorunującym efektem, tak samo głośno chodzi przewijanie. Komfort pracy mechanizmu zaczyna się od trójsilnikowych KX-500 czy KX-530, z silnikami Sankyo, te modele też zaczynają już brzmieć bardziej rasowo. Najlepszy 2-głowicowiec jaki do tej pory słyszałem to KX-R730 w którym dźwięk po prostu się otworzył i jest jak dla mnie fantastyczny. Warto polować na ten model.

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
09-06-2022, 21:52
??

chorazy3

  • 1486 / 1599
  • Ekspert
09-06-2022, 22:24
Kolega na prawdę ocenia magnetofon na podstawie filmów, na YT może?
Paweł

RetroTape

  • 454 / 806
  • Zaawansowany użytkownik
09-06-2022, 22:30
Kolega na prawdę ocenia magnetofon na podstawie filmów, na YT może?

Znam dobrze ten magnetofon, wiem jak gra, od wielu lat serwisuję różne Yamahy i nadal mam w domu dwa KX-330, jak dla mnie to samo w brzmieniu co KX-300. Jeśli są zamieszczane filmy aby posłuchać jak gra, to je oceniam i wyrażam swoją opinię, przepraszam jeśli to kogoś drażni ;)

JaKub92

  • 1822 / 5482
  • Ekspert
14-06-2022, 17:53
Mnie najbardziej dobija głośny mechanizm, który przy wyłączeniu kasety (gdzie wiadomo często następuje dłuższa cisza) potrafił mnie kilka razy wręcz przestraszyć, przewijanie to też niezwykłe doświadczenie słuchowe.

To chyba masz coś uszkodzone... Mój pracuje tak samo "głośno", jak inne magnetofony z mechanizmem ALPS'a, które znam/posiadam, więc taki głośny to on nie jest.
Brzmienie rzeczywiście trochę ostre, ale w niektórych gatunkach muzycznych się sprawdza ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
14-06-2022, 19:31
Po czyszczeniu i smarowaniu ten ALPS jest do przyjęcia, owszem jest głośniejszy od SANKYO ale da się z tym żyć ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
14-06-2022, 20:56
Mnie najbardziej dobija głośny mechanizm, który przy wyłączeniu kasety (gdzie wiadomo często następuje dłuższa cisza) potrafił mnie kilka razy wręcz przestraszyć, przewijanie to też niezwykłe doświadczenie słuchowe.

To chyba masz coś uszkodzone... Mój pracuje tak samo "głośno", jak inne magnetofony z mechanizmem ALPS'a, które znam/posiadam, więc taki głośny to on nie jest.
Brzmienie rzeczywiście trochę ostre, ale w niektórych gatunkach muzycznych się sprawdza ;)

Potwierdzam, mam 2 sztuki i pracują bardzo ładnie i cicho, tzn nie jak topowe Soniaki, ale normalnie , jak każdy kaseciak taki zwykły.
Te same mechanizmy są w Denonach, Sony i nigdy mnie też nic nie przestraszyło.
Może pampersa załóż bo wiesz ...stuknie coś i kleks....no nie wiem co poradzić......

Obecnie używam Soniaka TCK 420 i ten sam mechanizm, zostawilem go ze względu właśnie na cene i kulture pracy w tej cenie.

JaKub92

  • 1822 / 5482
  • Ekspert
14-06-2022, 22:31
Dla mnie mechanizmy ALPS'a zawsze pracowały dostatecznie cicho, choć tak, jak pisze Wojtek - Sankyo jest pod tym względem znacznie bardziej "przyjemne" ;) Ale ALPSy jednak mają jedną przewagę nad Sankyo: są niezawodne, a Sankyo niestety często mają problemy chociażby z silnikami.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

RetroTape

  • 454 / 806
  • Zaawansowany użytkownik
15-06-2022, 00:28
Dla mnie te mechanizmy są głośne, takie mam zdanie. Zresztą nie bez powodu znajdowały się raczej w tańszych modelach różnych marek. Kultura pracy jest adekwatna do pieniędzy, które się zapłaciło za sprzęt. Dobre smarowanie poprawia nieco sytuację, ale szału nie ma.

Co do niezawodności silników to chyba nie mówimy o tym samym sprzęcie, silniki Mabuchi napędzające capstan potrafią sprawiać bardzo dużo różnorakich problemów, nie raz nie dwa musiałem je wymieniać, ale może też mi się tylko zdawało bo mam wszystko popsute i źle ustawione ;)

JaKub92

  • 1822 / 5482
  • Ekspert
17-06-2022, 17:50
Uwierz mi, że Sankyo padają częściej ;) Zwłaszcza te od napędu szpulek kasety oraz "pozytywki". Uszkodzony silnik Mabuchi trafił mi się może dwa razy, a tak to często wystarczy kropelka oleju do tulejki, jeśli chodzą głośno lub z oporem.

No i nie zgodzę się też, że mechanizmy ALPS lądowały w tańszych modelach. Znajdziesz je chociażby w Technics'ach RS-B705, 905, czy Harman/Kardon TD-4600/4800, a to już nie są tanie i proste modele :)

No ale rozumiem, masz prawo nie lubić pracy tych mechanizmów - co kto woli.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub