Audiohobby.pl

Unitra MK-232

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
15-02-2021, 12:26
Nie ma działu Unitra, więc żeby nie umknęło.
Na licencji Grundiga, co zostało dodatkowo wyeksponowane na obudowie, model MK-232 był chyba najpopularniejszym kaseciakiem w użytku, oprócz jego wersji z radiem ( dołożone segment radiowy i był produkowany pod różnymi nazwami)

Na razie fotka końcowa reszta potem z prac nad uruchomieniem.

AUDIOTONE

  • 9396 / 5836
  • Ekspert
15-02-2021, 13:59
MK-232 były produkowane w ZRK I Lubartowie  ;)
Oba działy są na forum. A na Twoim jest nawet podane gdzie był wyprodukowany...ZRK ;) Wracajac do tematu to kawał historii, ja niestety nie miałem tego modelu.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
15-02-2021, 22:11
No dobrze.
A więc sprawa wygląda tak..... żeby złożyć jeden musiałem mieć 3 sztuki.....
Jakość części plastykowych po tylu latach niestety samoczynnie się pogorszyła i sypią się jak leci.
Reasumując problemy:
Rozpadające się potencjometry suwakowe, kruszące się kółka napędowe, pęknięty zaczep do rolki prowadzącej na sankach mechanizmu, pęknięty zaczep sprężyny zwrotnej suwaka nagrywania, popękane gniazd śrub montażowych panel przód, w każdym egzemplarzu inna głowica Z/O,popękane zatrzaski płytki głównej, pasek napędowy, docisk osi koła zamachowego .....

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
15-02-2021, 22:15
Takie oto przypadki występowały w 3 egzemplarzach..... wybrałem jeden, który najbardziej rokował, przeszczepiłem mu potki od 433, wymieniłem dwa kondziorki w zasilaczu, nowy pasek napędowy, podmianka docisku koła zamachowego, nowe zębatki zamówione na allegro - te akurat robią delikatnie twardsze niż oryginały i trochę głośniej pracują, czyszczenie idlera, oraz rolki napędowej , odkurzanie pędzelkiem, smarowanko tu i tam.
Kaseta włączona, test prędkości poszedł po korekcji ładnie.
Test muzyczny całkiem sobie ładnie radzi, nagrywanko też poszło z mikrofonu dobrze.
Autostop mi nie działa ..... a już mi się nie chce robić , chyba ze ktoś wie od razu co zrobić...

a tak go przetestowałem na szybko przed chwilą.
&feature=youtu.be
« Ostatnia zmiana: 15-02-2021, 22:34 wysłana przez Hammer »

nano

  • 9079 / 4989
  • Ekspert
15-02-2021, 22:59
ech  swietnie...ech..ten trojkat  a w nim 1...ech..jaokosc 1
1 podium  ..logo swietne  .kiedys to umieli umilic oczy

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
16-02-2021, 12:27
aaa dzisiaj wymiana paru kondensatorów elektrolitów, bo mnie to męczyło od wczoraj, wymieniłem tylko dwa w zasilaniu, dzisiaj parę sztuk pozostałych.
Zastanawia mnie obecność tantali - te pomarańczowe kulki.

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
22-12-2022, 23:05
Tamten pooszedł w świat na wystaw dawno temu więc teraz następny egzemplarz do zrobienia.
Niestety jest w gorszym stanie, aczkolwiek spróbuje zrobić co się da lub uda.
Standardowo trzeba zębatki zamówić, pasek, sporo poodkurzać i umyć.
Ma pare wad, ale mam jeszcze 2 na części więc może uda się zrobić jeden.
W końcu nie mieć magnetofonu wszechczasów to......błąd....

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
23-12-2022, 14:59
Dzisiaj wymieniono uszkodzone komponenty....gniazdo sieciowe, pękniętą głowice kasujacą,  kieszeń bo ograniczniki były urwane.

A teraz pytanie.
Jakbym zmieniał głowice uniwersalną na inną to które elementy należało by dobrać ?

ArturP

  • 1303 / 2794
  • Ekspert
30-12-2022, 05:38
W bardzo dużym uproszczeniu:
 ZAPIS- jak indukcja rośnie, to zmniejszasz pojemność wejścia, jak maleje to zwiększasz. Jak rezystancja rośnie, to łączysz z nią odpowiednią rezystancję równolegle, jak maleje, to szeregowo, by daną wartość doprowadzić do projektowej.
 ODCZYT- Jak wyżej, ale mniej czuły na wartości krytyczne niż zapis.
Uwaga na przestery i inne dziwne efekty. Ten układ jest zaprojektowany bardzo oszczędnie i bez luzu wartości, każda zmiana da nieprzewidziane efekty.
Zakładam, że układ jest czysty elektrycznie i całkowicie sprawny. Tzn: styki przełącznika Z/O bez nalotu Ag2S, wszystkie luty sprawne.

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
30-12-2022, 10:12
sie sprawdzi jeszcze raZ bo doszły zebatki i paski i kończę remoncik także w RB 3200

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
31-12-2022, 20:03
Remont powiedzmy prawie ukończony.
Pozakładane zębatki, trochu odmyty mechanizm i posmarowany , pasek tez nowy, powiedzmy że jest poprawny, choć cieńszy ale ciągnie.
Głowica kasująca wklejona bo po prostu jest obudowa rozpękała się w rękach ........ w każdym kaseciaku jaki miałem z tej serii to pękają same z siebie.
Pękają także inne elementy w takich kaseciakach ze starości, czasem strach rozbierać.....
Magnetofon w sumie chodzi, jednakże na samym końcu okazało się że rolka była odgnieciona i słychać to... ale to już zostawiam na przyszły rok bo ciężko ten rozmiar zdobyć.

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
01-01-2023, 16:36
Podmieniłem rolkę, ale uwaga.
ORYGINALNA ROLKA ma..... 13,75/7,8/2 mm
Kompletnie nie wymiar, ale tak wyszło z pomiaru.
Zastosowałem niestety 13,5/8/2, coś a la Technicsa
Siadła i gra, trzeba było lekko rozgiąć widełki, ośka stykła, wysokość ......... pogra troche się okaże.
Pasek od EDK wydaje się zbyt cienki i mniejszy.
No i jest ....magnetofon wszechczasów, wszech imprez, wycieczek itd.....

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
02-01-2023, 15:18
No i galeryja.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5289
  • Ekspert
02-01-2023, 15:37
Ładnie się prezentuje, kawałek historii konsumenckiego audio w PRLu.

Ja nie posiadałem takiego magnetofonu, ale kolega miał. Pamiętam jak za młodu zabawa była z trzymaniem tego przewijania.
W jedną stronę była specjalna gumka, chyba podprowadzona wtedy siostrze, no a w drugą nie było wyjścia, musiał człowiek trzymać palec na "spuście".
Wynalazek szatana takie przewijanie!

;)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
10-01-2023, 15:54
Taki małe zagadnienie...
Silnik w kaseciaku jest zasilany ok 7 v, na tabliczce znamionowej silnika też opisano 7 v.
No i teraz ....mam silniczki na 9v i pewnie to nie pójdzie .......... a może da sie w stabilizatorze coś skopać 0?
Można by przeszczepić coś .....