Audiohobby.pl

Jakie głośniki Lowther

PeDom

  • 2 / 5669
  • Nowy użytkownik
20-09-2008, 00:21
Zamierzam budować kolumny z przetwornikiem szerokopasmowym. Na AS słuchałem Lowtherów, które mnie urzekły. Czym w brzmieniu różnią się poszczególne głośniki Lowther, np. PM2A PM5A PM6A, DX2 DX3, EX itp oraz obudowy np Fidelio, Bicor, Acousta, Academy itp.? Co wybrać by uzyskać najlepsze brzmienie? Z góry dziękuję za pomoc
PeDom

Cashlack

  • 1566 / 5768
  • Ekspert
20-09-2008, 03:03
http://www.commonsenseaudio.com/fostex.html

tak mi się przypadkiem znalazło, a tu też taki temat. Mnie akurat Lowthery na AS nie urzekły do końca, choć przyznaję że w pewnych aspektach "realizmu" i "widzenia muzyków" były zjawiskowe. Dźwięk odebrałem jako przezroczystą zieleń.

Ale ogólny balans tonalny był jednak zbyt dziwny, abym mógł się w pełni wczuć w muze.  Z tym też, że pokoje na AS ewidentnie "nie grały", akustyka była do bani w większości, co zaburzało ocenę sprzętu.

Jako że na konstrukcji głośńików się ni cholery nie znam, więc pewnie bym zamówił coś wg projektu na ww. stronie www. I pewnie była  by to największa konstrukcja OZ. Lub też OB z "dopalaczem" w formie któregoś z :

http://www.fostexinternational.com/docs/speaker_comp/FW-Series.shtml

Może być ciekawie, zwłaszcza że nie są drogie jak na audiofilskie standardy ;-). Ja tam wiem że na pewno szerokopasmówki jescze sobie posłucham, prędzej czy później.


Lite drut, prosty uklad, >93 db glosniki i naprawde gra muzyka.
Lity drut, first watt, full range.

Cashlack

  • 1566 / 5768
  • Ekspert
20-09-2008, 03:12
Ah! jeszcze jedno!

HarpiaAcoustics: jeżeli śledzicie ten wątek, czy macie zamiar "spróbować się" z "nieklasycznym" audio tj. OB, wide-range itp?

Lite drut, prosty uklad, >93 db glosniki i naprawde gra muzyka.
Lity drut, first watt, full range.

lancaster

  • Gość
20-09-2008, 09:22
Mialem okazji posluchac Lowthera w obudowie beauhorna i moim zdanie to jest to !:)
Aplikacje tego głosninka z AS nie dają nawet przyblizenia o jego mozliwościach. Dxwiek w dobrym zestawie jest pełnopasmowy z kapitalnym oddaniem akcentow dynamicznych i swietna(w zależności od napędu) namacalnością/wizualizacja.
Dokladnie modelu glosnika Ci nie polece, bo nie znam się na tym - moge tylko napisac o tym co syszałem i towarzyszacych mi odczuciach.
Gdybym mial robic obidowe do Lowthera to z całą pewnoscia bylby to headlund, a że posuchalem rowniez beauhorna to mialbym dylemat :)
W kazdym razie świetny, wciągający glosnik i jezeli tylko nie oczekujemy od niego potęznych basowych pomrukow to zapewni nam ogromna przyjemnośc z obcowania z muzyka.

Lowther z tego co czytałem opinie jednego z userów nie gra za dobrze na "desce"(OB) to jest glosnik stworzony do horna, strojony z mysla o pracy w nim i w takich warunkach z dobrą elektronika pokazuje naprawdę iswietny dxwięk. To się nie nudzi.

Pozostaje tylko kwestia wyboru obudowy, bo jeżeli tu zrobi sie kiksa to niestety tego glośnika sie nie uslyszy. Wolałbym zrobić lepsza obudowę i dać do niej jakiś niższy model.
A jezeli budxwt nie limituje to oczywiście najwyzsze modele w beauhornie lub headlud-dzie.
Gratuluje wyboru.


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

lancaster

  • Gość
20-09-2008, 09:24
sorki, obudowa nazywa sie oczywiscie hedlund :)


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

lancaster

  • Gość
20-09-2008, 09:33
Plany obudowy:
http://www.vt52.com/diy/diypage/hedlund/hedlundhorn.zip

Stronka do poczytania:
http://www.quinceton.com/lowther/lowther_main.htm

\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

PeDom

  • 2 / 5669
  • Nowy użytkownik
15-10-2008, 00:44
a może ktoś z Kolegów stosował zamiast Lowther np AER lub Supravox i ma na ten temat własne spostrzeżenia?
PeDom

lancaster

  • Gość
15-10-2008, 12:44
:)
Mialem 13 cm Supravoxa u siebie. Ładny dxwiek, adna przestrzeń ale do Lowthera to mu sporo brauje(szybkosć i "strzał")
Być moze wieksze supravoxy pokazują więcej.
Za to sluchalem swego czasu PHY HP w OB i to w warunkach o zgrozo....wystawy :) Jeden z lepszych dźwieków. Bardzo dobry glośnik. Cena ok 5Kzl/szt z tego co pamietam....jak dla mnei decydowanie warto.
Czlowiek z Fotopubu(dystrybutor) mówił ze mają w ofercie jakis tańszy(2Kzł/para) fullrange ktory HP niewiele ustępuje.
Jeden z ciekawszych glośników.

Detektyw Kwass

  • 7851 / 5825
  • Ekspert
16-10-2008, 21:24
Lancaster a jakiej ty właściwie muzyki słuchasz?

--
There are 10 kinds of people: those who understand binary and those who don\'t.

Cashlack

  • 1566 / 5768
  • Ekspert
16-10-2008, 22:18
http://www.quarter-wave.com/Project06/Project06.html

ten czlowiek na swojej stronce ma mnostwo ciekawych informacji, oraz gotowe, sprawdzone i niezbyt skomplikowane w wykonaniu projekty, w tym wlasnie dla DX2, DX3 i DX4, jak rowniez dla sporo tanszego Fostexa 206e, ktory przez wielu na zachodnich stronach jest bardzo polecany.

Co do Hedlunda, ktorego projekt podeslal Lancaster, to poza komplikacja w wykonaniu obudowy (do obejscia, kwestia cierpliwosci), to po prostu wielkosc gotowych obudów jest... straszna! ;-D (2,2 m wysokosci ??)

Na stronie tej, jezeli znasz angielski, facet porownywal tez dzwiek DX2, 3 i 4. I jego zdaniem, DX 2 byl duzo lepszy od Fostexa 164, DX3 ciut lepszy od DX2, a DX4 jest z nich najlepsza, i w koncu uzyl ich do wielgachych odgrod, ALE...

ale po zabawie w rozne projekty, stwierdzil, ze ostatecznie nawet DX4 jest jednak sztucznie podkolorowany celem uzyskania "aury" i "presence", a zastosowanie filtra szeregowego celem wyrownania SPL i utrate 2dB za krok w ogolnym rozrachunku sluszny. (na tej stronce sa tez schematy sprawdzonych zwrotnic do full-range)


Do swojego ostatniego projektu użył jednak mniejszego, "plaskiego" full-range w OB, podpartego solidnym glosnikiem w H.

Podkolorowanie lowthera, lub tez bezposrednio nazwany przez innych "lowther shout", jest wynikiem zastosowania whizzera, a i te ich dyfuzory, jak wszystko w "audio", cos tam poprawiaja, a cos tam pogarszaja, zdaniem wielu.

Do wszystkiego sie niby mozna przyzwyczaic, a przyznaje ze Lowthery byly pod wieloma aspektami zjawiskowe, tym nie mniej, ja rowniez slyszalem w dzwieku cos "niepokojacego".

Po obfitej lekturze o full-range na zachodnich forach moge przekazac, ze wielu ludzi woli jedak mniejsze full-range "plaskie", nawet kosztem pewnej utraty "gory".

Poniewaz po raz kolejny przekonuje sie, ze sluchanie glosniczkow komputerowych sprawia mi wiele radosci, podobnie jak radyjek, sam sklaniam sie ku opcji: mniejszy glosnik bez whizerow i dyfuzorow + sub (masz tam gotowy projekt do H).

Albo nawet bez suba. Bo jak zaczynam czytac, jak to wszystko zszyc, albo ze "malutki filterek jeszcze nikomu krzywdy nie zrobil", to ogarnia mnie panika, ze uslysze znowu \'kalsyczne audio" w najgorszym tego slowa rozumieniu.

Lity drut, full range, first watt, FM itp. ;-)
Lity drut, first watt, full range.

lancaster

  • Gość
16-10-2008, 23:08
Detektyw, a rżnej rozniste. Czasami ambitnej czasami mniej. Generalnie co mi tam w łapki wpadnie :)
Ostatnio Mari Boine eallin, Bill Frisell east/west, Babyshambles Shotters Nation, Frank Zappa Sheik Ywrbouti .... mam takie oktawy po tydzień/dwa. Ostatnio sporo Franka :)

lancaster

  • Gość
16-10-2008, 23:11
Waldek. Hedlund jest do wykonania banalnie prosty :) Tuba moze mieć 1,5m wysokości co juz nie straszy a bedzie wygladalo w domu jak Art przez duże A - Marta pochwali i moze nawet wymaluje :)
w epoce sklejki elestycznej projekt jest w zasadzie banalny.

Cashlack

  • 1566 / 5768
  • Ekspert
17-10-2008, 13:59
>> lancaster, 2008-10-16 23:11:14
Waldek. Hedlund jest do wykonania banalnie prosty :)

, ta, przyznaje, ze wcale nie trzeba docinac mnostwa deszczulek pod katem 11,5 st zeby zrobic zagiecie tuby, wystarczy wyciac w solidnej desce pozadany ksztalt i do niego dokleic "plecy", ale i tak konstrukcja wydaje sie hardcorowa ;-)




Lity drut, full range, first watt itp. ;-)
Lity drut, first watt, full range.

lancaster

  • Gość
17-10-2008, 14:25
Cashlack, trafiles na fote jakiegoś hardcorowego hedlunda - pogromce mistrzów fachu stolarskiego.
Prosta tuba, bez udziwnień i projekcik gotowy. Jak chcesz mieć bas z fullrange...ale wiesz bas-instrument, a nie
bas -częstotliwość to warto uważam pobawic sie w horna.
Tuba wielkorotnie skadana jakos mnie nie przekonuje - taie w sumie proste rozwiazanie wydae mi sie cakiem OK.
Boki wycinamy cnc, sklejkę gięta tniemy na paski np 22cm(szerokość), nastepnie frezujemy na brzegu tak by ładnie nam sie to trzymało boków ze sklejki i gotowe !
Koszt wykonania 300-400zl max.
I nie waży tonę.

Cashlack

  • 1566 / 5768
  • Ekspert
17-10-2008, 19:34
Prosta tuba, bez udziwnień i projekcik gotowy

http://www.quarter-wave.com/Horns/Advanced_Back_Horn.pdf

tak czytam i czytam, i wynika z tego ze to nie jest takie proste, a nad rozwiazaniu problemu znacznych dziur w SPL facet siedzi juz od kilku lat.

Hedlund nie "adresuje" (ze sie angielszczyzna posluze ;-), problemu wzmocnienia rowniez czestotliwosci powyzej 200 hz, a w obudowach typu BLH ktore do tej pory ogladalem czesto stosuje sie "decoupling chamber", czyli czest wytlumiona celem "odciecia" wyzszych czetotliwosci i wpuszczenia do tuby tylko nizszych.

Sporo ludzi na http://www.diyaudio.com/, czy na full-range, kombinuje z wytlumieniami zeby "cos" zrobic ze srednica, czyli jednak problem jest, a skoro jest, to ja pewnie rowneiz go uslysze.

A i wielkosc tuby, zeby jakos dociagnac do 50 hz jest naprawde spora.

To jest toche jak walka z wiatrakami, bo problem "co zrobic z tylna strona promieniowania membrany?" jest fundamentalny dla wszystkich mozliwych rodzajow obudow i przetwornikow, gdyzw naturze po prostu nie wystepuje. W naturze jestesmy "uderzani" jedna i tylko jedna "sciana" dzwieku, idealna w fazie itd.

Im dluzej czytam, tym czesciej mysle, jak komercyjnie / wykonalnie, zrobic odgrode "na ogrod", gdzie jest juz blisko infinite baffle, z tym ze teraz to pokoj jest "mniejszy" z cala tego komplikacja (Thielle Small sie znowu ukłoni).

W okna ? No bo nie kazdy ma mozliwosc zrobic dziur w scianach.



Lity drut, full range, first watt itp. ;-)
Lity drut, first watt, full range.