Audiohobby.pl

Head Relapping czyli polerowanie głowic magnetofonowych.

pień

  • 2216 / 1002
  • Ekspert
28-06-2022, 00:18
A ty Hammer wogóle nie czytasz co tutaj wcześniej było pisane i wyskakujesz  z jakimiś uwagami.
    Wytarta głowica przed szlifowaniem już ma zmniejszoną wysokość i poszerzoną szczelinę i nikt sobie nie wyrywa włosów z tego powodu.
   Oczywiście ty jesteś tradycjonalistą i taką wytartą głowicę należy wyrzucić i nie próbować robić czegokolwiek.   Zapomniałeś dodać  że takich szlifierzy trzeba szczepić żeby się nie przeniosło na innych-  szczególnie na ciebie. 

ach skleroza noo:
   Tylko żeby ci nie przyszło do głowy że twoja skwaszona opinia wpływa negatywnie na czyjąkolwiek wesołość :)
« Ostatnia zmiana: 28-06-2022, 00:34 wysłana przez pień »

chorazy3

  • 1460 / 1568
  • Ekspert
28-06-2022, 13:22
Szlifowanie nie zmniejsza wysokości głowicy, bo ta jest już zmniejszona przez wytarcie od taśmy. Szlifując zdejmujemy tylko ten "naddatek" co powstał po obu stronach miejsca gdzie przebiegała taśma, żeby wyrównać i wygładzić czoło głowicy i polepszyć kontakt z taśmą. Mój chyba, że ktoś mocno przesadzi ze szlifowaniem.
Paweł

siwy

  • 658 / 2577
  • Ekspert
28-06-2022, 14:00
Kawał, super roboty zrobiłeś Robercie przy magnetofonie, szacun za upór i przywrócenie do życia pacjenta.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Zdzisław

zepter

  • 254 / 824
  • Zaawansowany użytkownik
29-06-2022, 21:44
Pewnie że szlifowanie nie jest idealnym rozwiązaniem. Bo idealnym było by wymienić ją  na nową tylko z gdzie je kupić. A jak by się znalazła to za ile. Tu za ułamek ceny mamy przyzwoitą głowicę.

Hammer

  • 4654 / 2265
  • Ekspert
30-06-2022, 07:14
Zepter, a masz możliwość zrobienia sobie testu rec/play pasma np przy -20 dB ? jak się teraz sprawuje ?

pień

  • 2216 / 1002
  • Ekspert
30-06-2022, 11:55
Zepter, a masz możliwość zrobienia sobie testu rec/play

Nie wiem jak zepter  :)   ale ja sobie robiłem wczoraj test na covid i wyszło wskazanie na wściekliznę :)
     W jakim celu response test >  teraz?     Trzeba by mieć jeszcze dla porównania wykres  sporządzony przed szlifowaniem.
        Co z niego wywnioskujesz?    Poza oczywiście dramatycznym pogorszeniem w/g swojego wzorca  ---   a to nie ulega żadnej wąpliwości.   I nie ścieśniaj się-   pisz to już teraz-  aura sprzyja.
:)

pień

  • 2216 / 1002
  • Ekspert
01-07-2022, 09:02
  Rodzi mi się plan na następną głowicę do lekkiego szlifowania i zastanawiam się czy da radę.    Nie jest jakoś mocno wyczochrana bo twarda widać sztuka z niej.   Chodzi o >szklaną<  z Akai :)   To szkło całe to jakby nie ruszone  ale po bokach jest w sąsiedztwie z metalem i tam właśnie takie trochę >pokrzywione  jest.
   Może jednak warto byłoby zrobić jakieś rozwinięcie zepterjig-a   typu obrotowa tarcza żeby z małą prędkością i małym dociskiem przez dłuższy czas piłować.  Bo naprawdę wątpię czy ta cholera tak łatwo będzie się poddawać jak dotychczasowe.
   panterka   miałeś jakiegoś pomysła  :)    Dawaj

zepter

  • 254 / 824
  • Zaawansowany użytkownik
04-07-2022, 08:51
W tygodniu zrobię i dam znać jak to się przedstawia.
Chodzi o ten test. Jak się zamienia mV na dB np. 50mV = dB ? lub 80mV = dB ?

pień

  • 2216 / 1002
  • Ekspert
05-07-2022, 09:21
I co- nikt nie wie?   No bo ja bankowo nie mam pojęcia   :(  jak z tymi dB  będzie.
  Cóż panowie- muszę coś zakomunikować odnośnie szlifa głowicy od Tadka TD.    Było faaaaajnie dopóki nie zrobiłem sparingu z 3500X
Stary dziadek nagrał o wiele lepiej w bezpośrednim porównaniu  (pomijam to że jest maszyną która szum własny ma wyższy)   Skasował TD   szczególnie w wysokich tonach, generalnie im wyższe tym gorzej dla szlifowanej głowicy.    Może jeszcze kwestia regulacji coś by pomogła ale osobiście czarno to widzę.   Chyba jednak już wlazła w rejon gdzie szczelina rośnie.   (Zjechałem ją od czoła na ok 0,4 mm  )
   Tak właśnie jest
  (na wszelki wypadek dla przypadkowych wrzaskunów dodam że liczyłem się z tym i nie trzeba dawać linka na wcześniejsze posty)
« Ostatnia zmiana: 05-07-2022, 10:04 wysłana przez pień »

artekk

  • 1694 / 5851
  • Ekspert
05-07-2022, 11:43
Jak się zamienia mV na dB np. 50mV = dB ? lub 80mV = dB ?

Wszystko w załączniku.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

ArturP

  • 1291 / 2762
  • Ekspert
05-07-2022, 12:13
Nikt nie będzie na Ciebie wrzeszczał (z naciskiem na s) ;););).
Nagraj na jednym a odtwarzaj na drugim i odwrotnie. Przekonasz się który lepiej nagrywa i odtwarza.
I zrób w końcu te wskaźniki w biednym "TADZIU", nawet nie wiesz jak On tego pragnie ;).
O tej zamianie woltów na decybele to nie długo będziemy pisać na początku każdej strony hihihi.

Marek-41

  • 391 / 5866
  • Zaawansowany użytkownik
05-07-2022, 16:01
Jeśli głowica jest zbyt mocno zużyta, to żadne polerowanie już jej nie pomoże. Cała zabawa ma sens, gdy np; tak jak u mnie nagrywał idealnie, ale tylko na grubszych taśmach. Cieńsze deformowały się na niewielkim progu powstałym na czole głowicy i prawy kanał nagrywał gorzej. Po usunięciu tego progu, wszystko wróciło do normy, choć założę się , że na fabrycznie nowej głowicy będzie jednak trochę lepiej. Niestety, praw fizyki nie da się oszukać.
Marek-41

ArturP

  • 1291 / 2762
  • Ekspert
05-07-2022, 16:21
Jak się komuś będzie mocno nudzić: https://www.igoramp.it/wp-content/uploads/2013/10/RETTIFICA-TESTINE-MAGNETICHE.pdf
Mocno związane z tematem.
No i tutaj:
http://www.jrfmagnetics.com/tapeheadintro.html
Też pomocne.
« Ostatnia zmiana: 05-07-2022, 16:40 wysłana przez ArturP »

pień

  • 2216 / 1002
  • Ekspert
05-07-2022, 19:10
Tak jest :)  macie rację.   Małą fałdką na głowicy nie jest 0,4  mm ubytku.  Nawet jeżeli w dalszym ciągu szerokość szczeliny nie wzrosła to jednak ilość >mięsa<  też ma znaczenie a u mnie prawie sama kość została hahahahah.   W każdym razie dla następnego szlifierza to jest jakaś wskazówka czego można oczekiwać.  Jest miód malina gdy nie ma porównania :)
   Albo nie znamy możliwości sprzętu :) 
---  zaznaczę że nie ma tragedii z tym nagrywaniem
Co do 3500X  bezapelacyjnie nagrywa lepiej-  na chwilę obecną.   Bo ja głowicy do TD  nie odpuszczę i będę poszukiwać  tak oryginalnej jak i zastępczej.
    Bezapelacyjnie też -  TD odtwarza lepiej :)   Chociaż dziadek X  ma bardzo specyficzny- przyjemny głos.  Gdyby go podłączył do wzmaka lampiaka to pewno miodem zalałby całą chałupę hahahaha.
     No i wskaźniki :) Taaaa-  muszę zrobić trochę wolnego-  jeszcze ze dwa-trzy dni ale nie obiecuję-   Bo Akai na mnie się patrzy teraz-   a on też nagrywa zajebiście-  sądząc po tym jednym kanale co mu się ostał.    Nie będę nic szlifować w nim póki co   :)

Wojciech7

  • 1465 / 1066
  • Ekspert
05-07-2022, 20:16
Czy w akaju na płycie głównej sprawdzałeś ustawienia regulowanych potencjometrów-odczyt , zapis-?
Kiedyś w jednym kaseciaku co kupiłem była podobna sytuacja nagrywał na  2 kanały-odtwarzał jednym  drugim ciszej.Okazało się że jakiś majster-specjalista prawie skręcił właśnie jeden kanał. Po wyregulowaniu wszystko wróciło do normalności i do dzisiaj dobrze nagrywa poczciwy kaseciak.Dobrze że nie była to usterka elektroniczna jednak:))))
« Ostatnia zmiana: 05-07-2022, 21:48 wysłana przez AUDIOTONE »