Audiohobby.pl

Head Relapping czyli polerowanie głowic magnetofonowych.

chorazy3

  • 1486 / 1598
  • Ekspert
15-06-2022, 22:42
Ładnie Ci wyszło to polerowanie. Trudno było zdjąć widełki?
Paweł

zepter

  • 254 / 855
  • Zaawansowany użytkownik
15-06-2022, 22:48
Rozwierciłem miejsca zgrzania podważyłem i odskoczyła. Ale problem miałem nawiercić. Miałem nowe wiertła 1mm i 1,2mm ale ciężko szło. To jest stal nierdzewna lub coś podobnego i ciężko to się wierci. Ale miałem wiertła widiowe 1,2mm i nimi nawierciłem.
Prowadnica wklejona na dzisiaj koniec.
Było tak.
« Ostatnia zmiana: 16-06-2022, 00:04 wysłana przez zepter »

zepter

  • 254 / 855
  • Zaawansowany użytkownik
16-06-2022, 14:59
Poszedłem za ciosem i wymontowałem z drugiego decka taką samą głowicę. Ale już bez zdejmowania prowadnicy.
Jestem zadowolony z efektów . Porównując osadzenie prowadnicy tej zdejmowanej do tej w oryginale . To wychodzą różnice kilku setek. Pionowe przesunięcie pewnie nie ma znaczenia przy takim błędzie ale boczne może mieć ze względu na ustawienie taśmy względem głowicy. Tak mi się wydaję .Pomierzę jeszcze jaki to może mieć wpływ na działanie glowic.

AUDIOTONE

  • 9395 / 5834
  • Ekspert
16-06-2022, 15:36
Coś tam przepolerowałem.
Wyszło całkiem dobrze. :-)
Teraz tylko zobaczymy jak się sprawdzi w techniolu.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

chorazy3

  • 1486 / 1598
  • Ekspert
16-06-2022, 15:48
Bardzo ładnie wyszło.
Teraz będzie potrzebna ponowna kalibracją odtwarzania (PB sensitivity przy spłyceniu szczeliny wzrasta) i nagrywania (potrzeba mniej prądu podkładu).
Paweł

zepter

  • 254 / 855
  • Zaawansowany użytkownik
16-06-2022, 16:01
Zamontuje głowice i dam znać wieczorem . Czy działa. Może słońcu uporam się z tą kalibracją.

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
16-06-2022, 17:02
Wygląda bardzo ładnie :) i trzymam kciuki żeby tak działało.

zepter

  • 254 / 855
  • Zaawansowany użytkownik
16-06-2022, 22:36
Złożyłem jednego decka RS BX 707 wszystko działa. Na kalibrację zabrakło czasu.
Przenosze się do wątku o RS BX707 w celu rozwiązywania kolejnych problemów .
Jutro lub weekend  napisze moje spostrzeżenia  dotyczące regeneracji głowic oraz krótki opis jak ja to robiłem.
Na razie jestem bardzo zadowolony z regeneracji głowicy . Miałem wrażenie że przed regeneracją taśma potrzebowała kilku sekund aż dźwięk się ustabilizował. teraz tego nie zauważyłem . Ale tak naprawdę to zobaczymy podczas kalibracji.
« Ostatnia zmiana: 16-06-2022, 22:48 wysłana przez zepter »

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
16-06-2022, 23:29
Bardzo ładnie wyszło.
Teraz będzie potrzebna ponowna kalibracją odtwarzania (PB sensitivity przy spłyceniu szczeliny wzrasta) i nagrywania (potrzeba mniej prądu podkładu).

 Widziałem post wcześniej-  oczywiście słusznie-  zgadzam się co do regulacji ale teraz zatrybiłem :)
    Jest małe ale:

Przed regeneracją szczelina już była spłycona bo wytarta przez taśmę :)   Tak więc sama regeneracja jako taka negatywnie na ten parametr  nie wpływa.   Oczywiście zakładam ze wskazaniem na pewność że zepter  szlifował na >  minimum socjalne.  Znaczy tego nowego- najniższego punktu  wytartego przez taśmę już nie pogłębiał :)
« Ostatnia zmiana: 16-06-2022, 23:31 wysłana przez pień »

judasz94

  • 389 / 1107
  • Zaawansowany użytkownik
17-06-2022, 07:54
Jestem pod wrażeniem . WOW że tak powiem. Brawa dla kolegi za tak pięknie wyszlifowaną głowiczkę. Nie wiem czy zrobiłbym to tak samo dobrze.

Gratulacje

No dobra a teraz wyzwanie dla mnie. Mam jedną zajechaną z nierównym dołkiem (nie wiem jak do tego doszło że jest pod kątem) i chodzi za mną półstożek. Jest to zrkowski permaloj więc cudów nie oczekuję, ale chyba się pobawię.  Niestety konieczne będzie odwiercenie widełek gdyż są nierówno wgrzane do głowicy.
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

RetroTape

  • 454 / 806
  • Zaawansowany użytkownik
17-06-2022, 13:06
Coś tam przepolerowałem.
Też jestem pod wrażeniem, przynajmniej na zdjęciu wyszło świetnie. Bardzo proszę o opisanie jak to dokładnie zrobiłeś, jakich papierów użyłeś czy może pasty polerskiej i ile to trwało czasu, może kiedyś też się zdecyduję. Ciekawe jak będzie działała.

zepter

  • 254 / 855
  • Zaawansowany użytkownik
19-06-2022, 20:51
Witam. Opiszę jak ja to zrobiłem i jakieś moje spostrzeżenia.
Tak jak pisałem z pierwszej głowicy zdemontowałem prowadnicę czy potrzebnie ? raczej nie potrzebnie.
Drugą przeszlifowałem bez zdejmowania prowadnicy. Prościej i bez stresu.
Myślałem że ta prowadnica  bardzo utrudni mi wykonanie ruchu po obrysie głowicy. Nie było z tym problemu . Użyłem płytki z podcięciem 45 stopni ( foto ).
Aby zachować kąt 90 stopni użyłem płytek wzorcowych akurat miałem są bardzo precyzyjnie wykonane ( foto )
Głowice są wykonane z bardzo miękkiego materiału. Szlifowanie na papierze szło bardzo łatwo mimo sporego progu na głowicach.
Do szlifowania użyłem:
- papierów ściernych wodnych ( 2500-3000- 5000 ) kupionych w mieszalni lakierów samochodowych. Kiedyś wyczytałem przy regeneracji reflektorów w samochodzie aby nie kupować tych z marketów budowlanych. Bo nie trzymają parametrów. 3zł za arkusz.
- foli ściernej różowej miałem też zielona ale ja użyłem różowej. ( foto )
- pasty polerskiej Menzerna 400 i filc na mini szlifierkę (foto )
-woda :-)
 Starałem się zachować kąt 90 stopni.
Czas na  szlifowanie 1 głowicy ok 1godz. Ale wiadomo stres i pierwszy raz to robiłem z drugą było spokojniej i pewniej.
Po szlifowaniu wypolerowałem pastą i filcem na mini szlifierce. Najpierw chciałem ręcznie to polerować ale szlifierką z filcem 5min. roboty i lusterko.
Spostrzeżenia:
- drugi raz zastanowił bym się  nad polerowaniem pastą i szlifierką . Filc zrobił się czarny i zastanawiałem się czy ta część w głowicy co jest czarna . Bardziej jej nie ubywało niż tego metalu ? Facet na filmie tylko folią ścierną  je przeszlifował i tak zostawił. Ale pomyślałem że zrobię lusterko. Czy dobrze zrobiłem polerując je filcem i szlifierką nie wiem.
- czy drugi raz bym podjął się szlifowania TAK
- czy bym zdejmował prowadnice NIE . Różnica pomiędzy głowicą z niezdejmowana prowadnicą a tą zdejmowaną 0,04 mm.
- czy działają. Tak i nie. RS
- deck Technics RS BX 707 działa super dźwięk czysty nagrywa dobrze ( głowica bez zdejmowanej prowadnicy ) . Kalibracja OK. Zamieszczę wyniki kalibracji w dziale Technics RS BX 707
- deck Technics RS BX 626 działa odtwarza chyba tak samo jak RS BX 707 ( odsłuch na słuchawkach ) ale jest problem z nagrywaniem dźwięk jest wyczuwalnie chrapliwy i słychać jak by prace mechanizmu podczas podglądu przy nagrywaniu ( głowica ze zdejmowaną prowadnicą. Napisze o tym w dziale o RS BX 626. Wcześniej też nie do końca było dobrze stąd pomysł regeneracji.
Zaznaczę że przy składaniu użyłem wszystkiego co było najlepsze do RS BX 707 a co zostało poszło do RS BX 626 . Nie znaczy że coś było uszkodzone.
« Ostatnia zmiana: 19-06-2022, 21:21 wysłana przez zepter »

zepter

  • 254 / 855
  • Zaawansowany użytkownik
19-06-2022, 20:53
Folia ścierna różowa 8000 . Miałem jeszcze zieloną tylko nie byłem pewny jej gradacji ale na pewno coś koło 4000 . Po papierze 5000 różowa jest w sam raz .

chorazy3

  • 1486 / 1598
  • Ekspert
19-06-2022, 22:04
Tak czy siak było warto. Wszystko zrobiłeś bardzo starannie i przemyślanie. Zdobyłeś cenne doświadczenie na przyszłość.
Dobra robota!
Paweł

ArturP

  • 1303 / 2793
  • Ekspert
19-06-2022, 22:23
Dobra robota!
Panowie, przyznać się, który dał temu człowieku cycka. Tak to jest, na własnym cycku wychowaliśmy POTWORA. ;)
Oczywiście to oczywisty żart.
Prorokuję, że będziesz miał wielu klientów.
Gratulacje.