Audiohobby.pl

Head Relapping czyli polerowanie głowic magnetofonowych.

ArturP

  • 1303 / 2793
  • Ekspert
05-07-2022, 20:47
Wojciechu czyżby spacja się zacięła???????????????????????????????????????????????

Wojciech7

  • 1500 / 1097
  • Ekspert
05-07-2022, 21:09
Niestety tak-za puzno sie zorientowałem:((((
Ile niepotrzebnie zmarnowałem miejsca na  forum-:(((((

AUDIOTONE

  • 9395 / 5835
  • Ekspert
05-07-2022, 21:49
Wojciechu czyżby spacja się zacięła???????????????????????????????????????????????
Niestety tak-za puzno sie zorientowałem:((((
Ile niepotrzebnie zmarnowałem miejsca na  forum-:(((((
Załatwione ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
05-07-2022, 22:16
Czy w akaju na płycie głównej sprawdzałeś ustawienia regulowanych potencjometrów-odczyt , zapis-?
Kiedyś w jednym kaseciaku co kupiłem była podobna sytuacja nagrywał na  2 kanały-odtwarzał jednym  drugim ciszej.

On ma coś schrzanione w kablach- i w tych przełącznikach najpewniej-  jeden kanał mikrofonuje .   Gdzieś coś nie łączy albo zwarcie
   Trzeba będzie na spokojnie jechać po kolei wszystkie kabelki i w/g  schematu sprawdzać czy sygnał w danej kombinacji przełącznika ścieżek  dociera tam gdzie trzeba.   Ale to w wątku o Akai będzie :)

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
06-07-2022, 21:51
Chłopy jest tak że szczekam -hau-hau-hauuuuułł   :)   Jak Burek na listonosza ...
   Dlaczego?    Już mówię
TD dzisiaj dorównuje (przynajmniej)  stremu X-owi  w nagrywaniu swoją szlifowaną głowicą.    Tłumaczę skąd wzięła się nagła zmiana.
    Bo ja jołop jestem :)   to po pierwsze  heheheheheh
No bo kurza twarz-  przecie te głowice to nie zintegrowane i uniwersalna i ja palant jeden nie ustawiłem tej głowicy jak trzeba
  Dzisiaj  taki plan sobie zrobiłem:
1)  Weź starego X-a jeszcze raz spokojnie sprawdź i ustaw łącznie z >wstrzeleniem się w ton testowy
2) Nagraj coś ładnie żeby TD mniał co ciągać
   itd.....
Wziąłem więc swoją ulubioną zajebistą taśmę ścierną PER 525   -  Agfa   oczywiście    Ustawiłem jeszcze raz głowicę nagrywającą bo dzisiaj dopiero zauważyłem że krzywo była .    W sensie ja ją na liniał wziąłem a odkryłem że trzeba przecież jeszcze sprawdzić >szczelinę<
  pomiędzy nią a tą dodatkową od Biasu.   No i było trochę krzywo znaczy-   poprawiłem.
  Nagrałem zalecany w/g   serwisówki ton testowy.  Znaczy 12 -13  kHz  w stereo   -   zapodałem 12500 Hz hahahaha  a potem miernikiem na największy sygnał bądź najlepszy kompromis w kanałach-  tak piszą w serwisówce
  Kręciłem więc ustawieniem głowicy odczytującej w X-sie.    Udało się nie na kompromis ale najwyższe i równe napięcie na wyjściu.

Zarzuciłem tą taśmę na TD  i kurna- cóś nie za bardzo. 
Dobra-  trzeba zakręcić głowicą odczytującą w TD  żeby zrobić >kompatybilność <   pomiędzy obydwoma magnetami.
    No i wtedy mnie tknęło-   a zapisująca ?  w TD
Siedziałem ze trzy godziny bo nagrywałem 12500 Hz  w  TD   i co chwila przekładałem taśmę żeby sprawdzić czy trafia w w max  na  X-sie.
   Łapiecie chyba o co chodzi :)  ?
W końcu znalazłem to położenie które w miarę precyzyjnie >zgrywa się <   w obu maszynach.
    No i nagrałem jeszcze raz próbkę.   Na nagranie  z X-a   co kawałek >wgrywałem<  to samo na TD  Żeby mieć takie przejścia pomiędzy jednym i drugim celem łatwiejszego ocenienia na ucho.
    Noooo   i jest nieźle :)   TD  nagrywa >   nie wiem dlaczego<   dynamiczniej :)  i bardziej tak po cyfrowemu jakby. Głośniej również.
     Ta Agfa  PER  525  na 3500X   wytrzymuje wysterowanie potków sygnału na MAX  -  wskazówki walą po czerwonym co chwila.
TD  dorzuca do tego jeszcze więcej.   To co czerwone jest w dziadku to u niego jakie -5 dB  dopiero.

Tak więc jest jednak nie zgorzej-  chociaż dalej nie wiem jak nagrałby TD   na ślicznej nówce nie śmiganej oryginalnej głowicy.
    Pewno jeszcze lepiej :)

Kurna-   człowiek taki stary i coraz bardziej durnieje.  Jak można było nie zaczaić że ślady głowic mogą w siebie nie trafiać.  Po takim drobiazgu np.  jak wymontowanie i szlifowanie jednej z nich.
Uchhh

ED:    Jak wspomiałem jołop jestem i dzisiaj przegapiłem jeszcze jedną sprawę.   Na taśmach z ZDF  radio mam trochę tonów testowych na początku  -  sygnał naprzemienny  400 Hz  5  i 11 kHz  skwencjami   lewy-prawy kanał  Stereo .
  Mogłem debil jeden najpierw trafić w maxa  na tych sygnałach-  prawda?
Zakładam że w studio mieli taśmociąga wypasa i odrególowanego który te tony nagrywał.
  No a teraz to jest tak że mój >standard<  ustawienia  tak lekko krzywo w stosunku do tych tonów-   na lewy kanał mnie zarzuca trochę
hahahahahah
« Ostatnia zmiana: 06-07-2022, 22:02 wysłana przez pień »

ArturP

  • 1303 / 2793
  • Ekspert
07-07-2022, 06:11
jołop jestem

Ja to stwierdziłem jakieś 34 lat temu, tuż po wyjściu z wojska i się tego nie wstydzę. Nie jesteś osamotniony. ;););)

A co do tematu, też się będę przymierzał do szlifu głowic do Philipsa. Zobaczę co z tego wyjdzie, będzie tu i w moim temacie o nim.

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
07-07-2022, 09:47
Hehe -  czyli razem dla socjalizma działalim.   Wychodzi że gdy przyszedłeś to ja już na wicka wskoczyłem.
    A to że jołop to ja nie pierwszy raz-  ale trzeba sobie przypominać od czasu do czasu.  Bo uważam że nie ma nic gorszego od stwierdzenia że jestem  debeściak we wszystkim :)    Znam takich i z wiekiem tolerancja na nich mi maleje  logarytmicznie :)
   
Postanowiłem zbudować jiga  zmechanizowanego i automatycznie utrzymującego głowicę w zadanym promieniu do szlifowania.
   Główkuję jak to zrobić żeby było jak najmniej części  i żeby to zrobić podstawowymi narzędziami obecnymi w każdej prawie chałupie.

(samo wojo wspominam dobrze-  dużo się nauczyłem -hahahaha.   Byłem rusznikarzem a pluton  było odlotowy w sumie.  Pół kotów a pół starych i na samym początku takie tam spytki do nowych.   Dowódca do kolegi z fali>   a ty to jakiś taki starszy rocznik, odraczałeś się czy co?
   Nieee, nie odraczałem.  Trochę w kiciu siedziałem przed wojskiem.
 Aaaaa- w kiciu?   Aa za co?
   Za nielegalny wyrób i posiadanie broni :) 
hahahahaah   )

PS:
     Widział ktoś, gdzieś   >  wtyczki cinch  90 stopni-  jak najkrótsze-  takie do zmontowania swoich kabli.
       Poszukuję i widzę oczywiście takie ale nie interesuje mnie cena typu 7,99  euro za sztukę.   Trzeba mi takich ze 20-30  i ew.  zaoszczędzoną kwotę przeznaczyć na piwo :)
« Ostatnia zmiana: 07-07-2022, 11:51 wysłana przez pień »

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
07-07-2022, 17:16
Nooo-  innego świra co by kupił też z 50 w tym kraju nie ma,  bo to wszystko po WiFi  niby ma być.  No i pewno wyczuli że i tak kiepski interes ze mną - hahahahahaha



  Nie nooo-  ja mam dzisiaj dobry dzień i nie dam sobie go zepsuć, psia kość.
      Ale ich tam chyba wszystkich na ebayu poj............o.    Nie ma takiej opcji żeby zaakceptować cenę  nawet 2,5  euro za jakieś gówniane.
Od sztuki ma się rozumieć.
    A śmiałem się kiedyś z kumpla który robił dziesiątki kątowych z kawałka drutu i małych łączników miedzianych do rurek :)
« Ostatnia zmiana: 07-07-2022, 17:37 wysłana przez pień »

panterka

  • 125 / 5580
  • Aktywny użytkownik
07-07-2022, 17:53
Tak, poza tematem - lubię czytać Wasze wpisy bo zawsze uśmiech na twarzy.

Robercie, czekam na fotki maszynki do głowic.
Łukasz

ArturP

  • 1303 / 2793
  • Ekspert
07-07-2022, 18:04
A może to prezent na prawie 400pln od alix'ów. Ten mój link ode mnie działa.
Maszynka do głowic a'la Roberto Working GMBH parę stron wstecz. ;)

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
07-07-2022, 21:54
Tak, poza tematem - lubię czytać Wasze wpisy bo zawsze uśmiech na twarzy.

Robercie, czekam na fotki maszynki do głowic.

To miłe :)   i cieszy.

Taaa-  maszynka .   Jak mój niezapomniany dowódca z wojska :)   którego wiele cech odziedziczył kreskowy kapitan Bomba - hahhaha
  Mawiał min....   bo miał mnóstwo tekstów i żadna sytuacja go nie była w stanie zaskoczyć ---

Taaaa  k....   Gienusie   (Gienusie to my- podwładni)   Pieczeń rzymska na obiad nie smakowała?   No to ja wam....-----......   pokażę !
    Nie tak chop-siup  z maszynką.  Wprawdzie jak mi się zdaje wykminiłem wszystko jak ma być to:  trzeba do jakiego sklepu typu OBI  pójść na jaką godzinę -dwie  - może trzy celem zdobycia wszelkich deficytowych jak na chwile obecną -  materiałów.  Żeby cała operacja przebiegła sprawnie i nie tak po trupach jak ----  wiadomo.
  Na chacie mam aktualnie jak mi się zdaje odpowiedni napęd do całego ustrojstwa i parę desek na ew.   obudowę.   Ale jest potrzebnych odrobinę wysokozaawansowanych technologicznie składników żeby całość nieco jednak różniła się od cepa.

zepter

  • 254 / 855
  • Zaawansowany użytkownik
27-07-2022, 19:01
Obiecałem wykres z odpowiedzi częstotliwości po szlifowaniu głowicy z Technicsa RS BX 707 .  Nie wiem czy poprawiła się charakterystyka bo nie przeprowadziłem prób ale po szlifowaniu i regulacji charakterystyki częstotliwości mam taki wynik . Co prawda można by było podnieść do góry bo przy 1kH nie przechodzi przez 0 bo jest 72mV na jednym kanale a na drugim 74mV a powinno być 77mV ale wydaje mi się że to nie wpłynie na odtwarzanie chyba  że się mylę to mnie poprawcie.
Do obliczeń zastosowałem wzór 20log(a/77)=
a - wartość mV z pomiaru przy danej częstotliwości .
Myślę że nie zaszkodzi jej takie szlifowanie zrobione z zachowaniem odpowiednich kątów. Głębokość szczeliny nie zmieni się bo i tak była już wytarta przez taśmę a my ją tylko wyrównaliśmy do najgłębszego miejsca nie szlifując jej nad miarę.
Dodatkowo mamy gładką powierzchnię która nie niszczy taśm. Mój wynik możecie ocenić sami.
Obrazek z RS BX626 jest głowicą szlifowaną a RS BX606 ma głowicę w stanie bardzo dobrym praktycznie bez śladów użytkowania.

AUDIOTONE

  • 9395 / 5835
  • Ekspert
27-07-2022, 20:07
Co prawda można by było podnieść do góry bo przy 1kH nie przechodzi przez 0 bo jest 72mV na jednym kanale a na drugim 74mV a powinno być 77mV
Nie popadajmy w paranoje z tymi 5mV ;-) Moim zdaniem wyszło bardzo dobrze.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

ArturP

  • 1303 / 2793
  • Ekspert
27-07-2022, 21:26
Wojtku, wszelkie zniekształcenia czy nierównomierności się dodają, więc po ich zsumowaniu dostajemy na końcu albo dźwięk do d......py, albo taki nad którym spuszczają się "audiobile". Jak pewnie większość "niewierzących" zauważyła, czym więcej zniekształceń zsumowanych tym dźwięk bardziej "audiobilski" (lampy, kable skręcane z nie wiadomo czego).
Dodając wszystko do jednej Kupy, nie da się takiego czegoś usystematyzować, ujednolicić. Każda dodatkowa zmienna będzie wprowadzać na końcu toru inną zmienną.
 Zepterowi chodzi o to, o co nam wszystkim, czyli jak najbardziej zbliżyć się do parametrów fabrycznych danego urządzenia. Tu wyszło 6,5% poniżej, całkiem nieźle jak dla mnie, ale ja żaden "audiobil" więc niekoniecznie całkiem dobrze.
I nie pytajcie co palę.