Audiohobby.pl

HiFiMan Susvara

majkel

  • 7476 / 5894
  • Ekspert
12-02-2021, 15:02
Zgadzam się - szaleństwo. Jeśli weźmiesz swój system począwszy od kabla listwy sieciowej, a na przetwornikach elektroakustycznych skończywszy, to udział fazy sygnału w całej jakości odbioru będzie jednym z najmniej istotnych czynników. Jak słucham streamingu, to ustawienia w samym routerze LTE mają większy wpływ niż polaryzacja.
Zresztą, jak sam zauważyłeś, trzeba przeanalizować cały swój system, żeby dojść, czy na końcu masz fazę zgodną, czy obróconą. Przykładowo - prawie każdy OTL będzie odwracał fazę, bo jak ma architekturę WK-WA, to pierwszy stopień ją odwraca. Słyszałem też o zamianie standardu w urządzeniach XLR, gdzie pin 2 i 3 miały odwrotnie polaryzację. Można skrosować interkonekty na tych pinach i już temat załatwiony ze źle na dobrze lub odwrotnie.

Jeśli już jakaś faza ma znaczenie, to większe ma to, gdzie idzie faza zasilania. Prawie każde urządzenie audio, z jakim miałem do czynienia, grało inaczej w zależności od tego, na który bolec przyszła faza. Dlatego ja zakładam u siebie wtyczki z bolcem nawet na nieuziemione urządzenia, żeby wymuszało mi to lepsze wpięcie wtyczki do listwy, na której temat fazy mam ogarnięty.

saudio

  • 724 / 5274
  • Ekspert
12-02-2021, 18:57
Jeśli to prawda, to może Hifiman uznał, że trzeba po prostu odwrócić polaryzację w okablowaniu wewnętrznym i dać sobie spokój z tematem.
Raczej nie bo nie jest konsekwentny i zależy od modelu, choć pewnie nikt nie sprawdzał, wszystkich.

A tak przy okazji wygląda na to że Bakoon AMP13R da 4W Susvarą a taki Niimbus US4+ 7W.

Gwos

  • 361 / 5669
  • Zaawansowany użytkownik
12-02-2021, 19:55
Nie wiem jak się przelicza decybele wzmocnienia na waty, w dokumentacji Niimbusa mamy

Max. output level: 32,4 (600 Ohm) | 30,4 dBu (100 Ohm) | 27,7 dBu (50 Ohm) | 24,8 dBu (32 Ohm) | 19,4 dBu (16 Ohm) | 13,3 dBu (32 Ohm) | 7,3 dBu (16 Ohm)

Ale zdaje się, że wiem jak się przelicza waty na waty ze względu na obciążenie, w dokumentacji mamy

Power Output: 7W per channel @ 50 Ohm

wówczas dla Susvary na 60 omach wychodzi nieco poniżej 6 watów. Z moich rachunków wychodzi dla Bakoona AMP-13R nieco ponad 3 waty.

Hifiman EF-1000 oddaje ponad 11 watów na 60 omów (w klasie A). Accuphase E-380 - 16 watów, Hegel H390 - 33 waty. Skoro mówią, że na AMP-13R słychać bosko, to te 3 waty wystarczają, ale już powoli rozumiem, że nie o same waty chodzi. No więc albo się wie o co chodzi albo trzeba pracowicie słuchać kolejnych wzmacniaczy.

Czytam, czytam, i coś próbuję zrozumieć. Susvara (ale też inne planary), mają bardzo płaską charakterystykę impedancja vs częstotliwość, wręcz linia prosta, co ma powodować stabilność ich brzmienia pod dowolnym wzmakiem. Rozumiem, że jeśli różnice są, są spowodowane sygnaturą wzmacniacza i jego architekturą.
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

Gwos

  • 361 / 5669
  • Zaawansowany użytkownik
12-02-2021, 21:27
No więc staram się teraz dokształcać w temacie wzmacniaczy :)
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

saudio

  • 724 / 5274
  • Ekspert
16-02-2021, 22:53
A tu kolejne spojrzenie na Susvary niezbyt pozytywne, do tego nie koniecznie dobrej jakości, no ale sam Hihiman mu takie wysłał.

pastwa

  • 3815 / 5894
  • Ekspert
16-02-2021, 23:22
To jeszcze wersja 2.5mm.

Potwierdza sie rowniez stara obserwacja, jak sie komus podoba dany egzemplarz to wlasnie ten nalezy kupowac, bo nowy, z innego pudelka, juz moze miec nieco mniej jednorodne przetworniki (lewy/prawy), itp. brzmiac przykladowo 10% slabiej/inaczej. Zwlaszcza w przypadku HiFi Mana, choc to chyba dotyczy wszystkich producentow bez wyjatku.

Gwos

  • 361 / 5669
  • Zaawansowany użytkownik
17-02-2021, 00:01
No nie wiem, według mnie ta recenzja jest zupełnie w porządku, choć wyobrażam sobie, że jeśli ktoś szuka czegoś specjalnego, w sensie, że te słuchawki mają tę lub inną - ale zawsze konkretną - cechę doprowadzoną do mistrzostwa, to zgoda - Susvara nie ma tej jednej cechy i recenzent o tym wyraźnie pod koniec mówi. A zatem jeśli szukasz przestrzeni? bierz HD800, szukasz basu i precyzji? bierz 1266 itd. Moim zdaniem - i wydaje mi się, że to zostało powiedziane dość wyraźnie w filmie - siła Susvary tkwi w całości muzycznego doznania. Nie chciałbym przesadzać, ale wydaje mi się, że udało się Hifimanowi znaleźć fantastyczną drogę środka i jest to mistrzostwo niecodzienne, bo niepozorne. Obawiam się też, że jeśli ktoś wcześniej nie doświadczył wielu innych słuchawek, które właśnie celowały w jakimś jednym aspekcie prezentacji muzyki, Susvara wyda mu się jakaś taka... fajna, ale właściwie nie wiadomo jaka. I jeszcze jedno: jeśli nie przemielimy iluś wzmacniaczy i zatrzymamy się na pierwszym lub drugim lepszym (a jak już wcześniej pisałem, Susvara na każdym zagra pięknie), nigdy nie zrozumiemy jaki potencjał w tych słuchawkach drzemie, ani o czym ludzie na forach piszą. Dopiero więc przemielenie iluś wzmacniaczy pokaże jak te słuchawki się pięknie skalują, ile potrafią z siebie wydobyć. Majstersztyk.

Pomijam kwestię braku balansu w otrzymanym przez recenzenta egzemplarzu. Dwa razy bujałem się z Grado GS1000 i dwa razy padały mi (niepozornie) drajwery w SR-009, więc rozumiem, że problem może dotyczyć wszystkich modeli.
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

whero2

  • 275 / 2059
  • Zaawansowany użytkownik
17-02-2021, 11:59
No nie wiem, według mnie ta recenzja jest zupełnie w porządku, choć wyobrażam sobie, że jeśli ktoś szuka czegoś specjalnego, w sensie, że te słuchawki mają tę lub inną - ale zawsze konkretną - cechę doprowadzoną do mistrzostwa, to zgoda - Susvara nie ma tej jednej cechy i recenzent o tym wyraźnie pod koniec mówi. A zatem jeśli szukasz przestrzeni? bierz HD800, szukasz basu i precyzji? bierz 1266 itd. Moim zdaniem - i wydaje mi się, że to zostało powiedziane dość wyraźnie w filmie - siła Susvary tkwi w całości muzycznego doznania. Nie chciałbym przesadzać, ale wydaje mi się, że udało się Hifimanowi znaleźć fantastyczną drogę środka i jest to mistrzostwo niecodzienne, bo niepozorne. Obawiam się też, że jeśli ktoś wcześniej nie doświadczył wielu innych słuchawek, które właśnie celowały w jakimś jednym aspekcie prezentacji muzyki, Susvara wyda mu się jakaś taka... fajna, ale właściwie nie wiadomo jaka. I jeszcze jedno: jeśli nie przemielimy iluś wzmacniaczy i zatrzymamy się na pierwszym lub drugim lepszym (a jak już wcześniej pisałem, Susvara na każdym zagra pięknie), nigdy nie zrozumiemy jaki potencjał w tych słuchawkach drzemie, ani o czym ludzie na forach piszą. Dopiero więc przemielenie iluś wzmacniaczy pokaże jak te słuchawki się pięknie skalują, ile potrafią z siebie wydobyć. Majstersztyk.

Pomijam kwestię braku balansu w otrzymanym przez recenzenta egzemplarzu. Dwa razy bujałem się z Grado GS1000 i dwa razy padały mi (niepozornie) drajwery w SR-009, więc rozumiem, że problem może dotyczyć wszystkich modeli.
*wysilone* high endowe konstrukcje produkowane w małych ilościach (więc produkcja nie seryjna.. odstępstwa mogą się zdarzać)... w cenę wliczone też dalsze wsparcie gwarancyjne bo mają być wymieniane bez większych dyskusji - klient płaci więc ma być zadowolony

pastwa

  • 3815 / 5894
  • Ekspert
17-02-2021, 13:05
W tej recenzji, jedyna krytyka (ale za to duzego kalibru) pada pod adresem srednicy Susvar. Nie wiem czy tak mu brzmialy na WA33 czy generalnie z racji upodoban wlasnych.

saudio

  • 724 / 5274
  • Ekspert
17-02-2021, 15:16
Pytanie jaka wersję WA33 ma bo testował też na A90, który daje radę grać głośno ale nie jest rewelacyjny.
Zgadzam się z tym że HEkSE grają jaśniej, górę mają podkręconą wyraźnie, jak dla mnie za bardzo i mnie kłóje w uszy.
Jako referencję basu podaje LCD-4 a nie 1266:) Moim zdaniem recenzent nie wie jeszcze na co stać Susvary, bo wzmaki które używał nie pozwoliły na to.

pastwa

  • 3815 / 5894
  • Ekspert
17-02-2021, 16:47
Wzmak to jedno, ale co za zrodlo on tam mial ? Dla mnie to rowniez bardzo istotne.

Z tym referencyjnym basem LCD4,...no nie wiem, moze jesli idzie o ilosc i mase, ale raczej nie za faktury, wiernosc barwowa czy szybkosc, tu mozna lepiej ;')

saudio

  • 724 / 5274
  • Ekspert
17-02-2021, 16:52
Ja tylko napisałem co powiedział recenzent, dla mnie też LCD4 nie są tu referencją, bardziej Solitaire.

pastwa

  • 3815 / 5894
  • Ekspert
17-02-2021, 17:12
Tak tak, odnosilem sie do spostrzezen recenzenta.

Gwos

  • 361 / 5669
  • Zaawansowany użytkownik
20-02-2021, 17:05
Cytuj
It now appears, after I’ve determined the polarity of over 3,500 CDs from hundreds of CD labels, that 80 to 90% of CDs (my best estimate is approximately 85% when the polarity of the CD player isn’t known, but approximately 92% of CDs play inverted on 92% of CD players, please see the New Polarity Math* at the end of this paper) are being played back inverted on CD players and on digital to analog converters (DACs) that are ostensibly non-inverting including those with polarity switches.  And at least so far, what I’ve heard is, that except for test CDs and samplers with tracks from more than one label, all tracks on a single CD have the same relative polarity.
http://audiogeorge.com/30-years-of-digital-and-the-92-solution/

Jakieś szaleństwo? Jeśli to prawda, to może Hifiman uznał, że trzeba po prostu odwrócić polaryzację w okablowaniu wewnętrznym i dać sobie spokój z tematem.

Nigdy wcześniej nie słyszałem o problemie odwróconej polaryzacji nagrań i sprzętu, jednak zamierzam w domu pobawić się i zrobić kilka testów. Zdaje się, że mój DAC umożliwia zmianę polaryzacji, ponadto łatwo odwrócić polaryzację w dowolnym edytorze audio i posłuchać jak toto wpływa na dźwięk - byłoby łatwiejsze i szybsze niż zmiana kabelków na terminalach.

Dla porządku napiszę, że odwracałem polaryzację w dacku i nie usłyszałem żadnej różnicy w dźwięku, a zatem mam tę sprawę z głowy.
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

saudio

  • 724 / 5274
  • Ekspert
22-02-2021, 19:29
@Gwos sprawdzałeś może Bladeliusa Brage ? Może być ciekawa tańsza opcja.