Audiohobby.pl

Denon DR-M11

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
18-12-2020, 21:17
Nabyłem go przez przypadek, jest ...porysowany, poobijany na kantach, w sumie brałem go z myślą na części w razie czego - podświetlenie kasety, głowica silnik itd.
Na dodatek ma uszkodzony potencjometr poziomu zapisu ale pomimo wszelkich wad ....działa !
To dobry magnetofon, solidny mechanizm, dźwiękowo na poziomie, do odtwarzania  tak samo dobry jak Nak 100-150 czy podobne 2 głowicówki.
Robiąc usilne próby nagrania pomimo uszkodzenia potencjometru nagrywa, więc chyba warto odratować, a czołówkę ..... może znajdzie się  kiedyś ładniejsza.
Rocznik "86, po nim tylko 3 głowicówki były 3 modele.
Kaseta nagrana na Naku 150 odtwarza się świetnie, jednak te stare sprzęty z połowy lat 90 tych mają w sobie coś do tej pory.
http://www.hifi-archiv.info/Denon%20Kataloge%20und%20Anleitungen/1986%20Denon%20Programm/denon14.jpg

AUDIOTONE

  • 9392 / 5834
  • Ekspert
18-12-2020, 21:35
Regulowany bias, regulowany poziom wyjściowy, dobry mechanizm podejrzewam że autorstwa Denon-a. Ta sama seria mechaniki co w 22 i 33 i 44. Denon-y zawsze były gdzieś z tyłu... na pewno nie za brzmienie.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
18-12-2020, 21:50
Się zastanawiałem, dlaczego tak mało "lubiane" , nic mu nie brakuje.

AUDIOTONE

  • 9392 / 5834
  • Ekspert
18-12-2020, 21:53
Nie wiem, cenowo wychodziły na pewno lepiej niż inne "soniaki" czy "śmietniksy". Brzmieniowo także nie odstawały od klasy popularnej i średniej. Wygląd może mało atrakcyjny... może zbyt dużo plastiku.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
18-12-2020, 21:58
a gdzie ten plastyk ? front alu, mechanizm wyższej klasy . . . .  metalowy, moze chassi ale nie widać jej tu.

AUDIOTONE

  • 9392 / 5834
  • Ekspert
18-12-2020, 22:09
Denon często robił właśnie chassis z plastiku nie tylko w magnetofonach także w CD i nie tylko. Zawsze czegoś brakowało... nigdy nie było żadnego z pełną kalibracją , owszem miały auto kalibracje. Przykładowo np. 800-tka jak na magnetofon dość porządny to chassis nie budzi zaufania, fajny mechanizm, duży wyświetlacz, brzmi dobrze, ale brak jej do szczęścia kalibracji. Zawsze coś.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
18-12-2020, 23:25
Ale kalibracja poziomu nie była potrzebna w przypadku dobrej klasy kaset zwłaszcza referencyjnych, bias w tych  przypadkach też ewentualne korekcje minimalne, takzę ... kwestia potrzeb.

Może się okazywało ze nie trzeba kupy metali wkładać, bo to nic nie daje wymiernego.
W modelu CD 9xx ( 10,20? nie pamiętam ), wsadzili płytę stalową chyba z 5 kg ..... i po co jak cd i tak nie gra wybitnie.

Jedynie w tym plastyku jest to ze nie wygodnie się wyjmuje płytki

martingo

  • 128 / 3462
  • Aktywny użytkownik
21-12-2020, 09:21
DENON DR-M34HR ma pełną ręczną kalibrację niestety bez generatora ale to wg mnie jest niepotrzebne ja wolę na słuch nagrywać.

Rosomak19

  • 71 / 533
  • Użytkownik
16-11-2022, 10:55
 Witam
Zakupiłem sobie niedawno Denona DR-M11 i postanowiłem ,że doprowadzę go do stanu jak najlepszego . Wymieniłem silnik kapstana , bo już rzęził i wpływał na drżenie dźwięku . Cały mechanizm wyczyszczony nasmarowany, pasek w miarę ok , poza tym nigdzie nie mogę takiego rozmiaru dostać . Potencjometry wyczyszczone , kondensatory powymieniane i kilka rezystorów , bo miałem problem ,że na wyjściu układu LM1122 sygnały różniły się poziomem. Teraz niestety stanąłem w miejscu ze względu na brak kasety kalibracyjnej poziomu odczytu . W desperacji kupiłem nagrywaną przez kogoś ze znanego portalu ,ale nie da się tym wyregulować dokładnie poziomu, już nawet nie mówiąc o równym ustawieniu dwóch kanałów , bo za bardzo poziom sygnału skacze . Może ma ktoś poratować taką kasetą 400Hz 200nWb/m ? Może jest jakiś zapaleniec z odpowiednimi kasetami z lubelskiego, do którego można by było podjechać z tym deckiem i ustawić tylko pozom odczytu ? 

AUDIOTONE

  • 9392 / 5834
  • Ekspert
16-11-2022, 20:51
ale nie da się tym wyregulować dokładnie poziomu, już nawet nie mówiąc o równym ustawieniu dwóch kanałów , bo za bardzo poziom sygnału skacze
Jakie są różnice pomiędzy kanałami w mV na wyjściu ?
Edit.. temat widzę "wałkowany" na Audiostereo. A pomiar (od 0,710V do 0,786V) na wzorcowego 0.775V kwalifikuje do sprawdzenia tor prowadzenia taśmy. Bo coś wahania zbyt duże. A czy to wina zapisu na tejże kasecie tego nie wiem.
« Ostatnia zmiana: 16-11-2022, 21:20 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Rosomak19

  • 71 / 533
  • Użytkownik
16-11-2022, 22:42
Na pewno wina kasety, bo to jest nagrywana przez kogoś na jakimś Technics-ie , to nie jest jakaś kaseta typu MTT-150 z pełnym śladem. Na tej kasecie, nawet jakoś do końca mi się azymut nie podoba . Jak mierzyłem tą kasetą W&F to jest w okolicach 0,12 także , jak na nagrywaną amatorsko kasetę, to chyba źle z torem przesuwu nie jest.  Ogólnie sygnał dolby z tej kasety wygląda tak ,że na poczatku nagrania wartość skacze przykładowo do 780mV i zaraz zaczyna maleć , wahając się przy tym , do poziomu 710mV ,a potem znowu zaczyna wzrastać , także nawet nie wiadomo, gdzie jest prawidłowy poziom . Ta kaseta się nie nadaje.

RetroTape

  • 454 / 805
  • Zaawansowany użytkownik
16-11-2022, 23:35
Którą kasetę z Allegro kupiłeś ? Falowanie dźwięku może być spowodowane błędnym działaniem toru przesuwu taśmy a nie kasetą.

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
16-11-2022, 23:37
kup sobie te z ebaya od niemca
 http://audiohobby.pl/index.php?topic=13527.90

przy okazji cały wątek jest o kasetach, te z allegro to tragedia jest opisywana już tutaj.

Rosomak19

  • 71 / 533
  • Użytkownik
17-11-2022, 00:02
Falowanie dźwięku może być spowodowane błędnym działaniem toru przesuwu taśmy a nie kasetą.
  Tor przesuwu jest sprawny , to nie jest tak ,że w ciągu pół sekundy sygnał skacze od  780 do 710 mV tylko spada przez kilka sekund z małymi wahaniami , przecież jak by to był by tor przesuwu to przewijając do początku nie wyglądało by to za każdym razem identycznie w tym samym miejscu nagrania .Co do kasety, to jakoś nie widzi mi się kupno kasety za kwotę większa ,aniżeli zapłaciłem za sprzęt, tylko po to, aby raz jej użyć, bo przecież nie będę, co miesiąc kalibrował decka. Póki co, najbardziej mi zależy na ustawieniu poziomu odczytu równego dla obu kanałów, bo trochę powymieniałem to i owo , poczyściłem i jest tak jak powinno być. 
 A kaseta to ta w załączniku .

RetroTape

  • 454 / 805
  • Zaawansowany użytkownik
17-11-2022, 00:37
Mam tą kasetę i u mnie jest ok (jak na amatorską), ale kupowałem ją kilka lat temu i może teraz jakość jest inna. Jeśli masz inny magnetofon, to można zobaczyć czy tam tak samo się zachowuje.

Nie kupisz tanio kasety dolby nagrywanej pełnym śladem. Teraz aukcje firmówek idą w setki złotych, nawet polskie ZRK osiągają astronomiczne ceny. Polecane przez kolegę wyżej od Hans-Peter Roth mają różne opinie, ale akurat dolby jest ok. Niedawno je zamówiłem dla siebie i mam mieszane odczucia. Przykładowo kaseta Speed i W&F jest sporo za wolna (bezużyteczna do ustawienia prędkości obrotowej), azymut działa mi tylko z drugiej strony (na głównej faluje), jedna która miała być full-track, ma na drugiej stronie ciszę, więc taka nie jest. Poza tym są nietrwałe, na moich szybko widać ślady zużycia, podobnie jak w temacie tutaj na forum kolegi zepter'a o Technics RS-BX707. No ale akurat ta od dolby jest ok ;)

Pozostaje Ci chyba tylko spróbować znaleźć kogoś kto pożyczy jakąś oryginalną kasetę full-track, najlepiej firmówkę TEAC, ABEX lub podobnej jakości.
« Ostatnia zmiana: 17-11-2022, 00:43 wysłana przez RetroTape »