Audiohobby.pl

Yamaha K-1020

artekk

  • 1694 / 5882
  • Ekspert
29-11-2020, 18:18
Posiadałem kiedyś taki magnetofon, ale został sprzedany. Niedawno robiłem przegląd koledze, więc była szansa, by przypomnieć sobie co prezentuje sobą ten model.
Magnetofon zbudowany bardzo solidnie, oparty na mechanizmie Sankyo Dual Capstan w wersji z paskowym napędem prawego wałka i idlerem gumowym. Urządzenie przyjazne serwisowo, wewnątrz dużo miejsca, mało kabli, mechanizm wychodzi po odkręceniu czterech śrub i wypięciu kilku wtyczek. Widoczne dobrej jakości elementy elektroniczne np. kondensatory Rubycon, Nichicon etc.
Gra dynamicznie, żywo, odrobinę po jasnej stronie mocy. Bardzo dobrze odtwarza kasety nagrane na innych magnetofonach. Posiada też dobrze zaimplementowany, sprawnie działajacy układ dbx. Przyjemną funkcją jest znacznie zwiększona prędkosć przewijania, co aktywuje się przytrzymując dłużej odpowiedni klawisz. Do pełni szczęścia zabrakło kalibracji poziomu, mamy tylko półautoamatyczną regulację biasu, aczkolwiek dość wygodną z dedykowanym wskaźnikiem na wyswietlaczu w stylu zera detektora w tunerach.

Egzemplarz został zakupiony na allegro jak sprawny. Okazało się, że magnetofon nie wykonuje poprawnie żadnej czyności, którą winien wykonywać Odtwarzał za wolno ze zbyt małą ilością wysokich tonów i słyszalnym znacznym W&F oraz pływajacymi obrotami, ledwo przewijał, nagrywał bardzo źle, a prawidłowe skalibrowanie taśm było niewykonalne.
« Ostatnia zmiana: 29-11-2020, 19:38 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
29-11-2020, 18:23
Wskaźniki ta "jamaszka " ma bardzo ładne.
Ten wielgachny 'master fader" jest od zapisu czy to po prostu regulacja poziomu wyjściowego?
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5882
  • Ekspert
29-11-2020, 18:37
Master fader jest do nagrywania, regulację poziomu wyjsciowego masz Wojtku z lewej strony kieszeni.

Zacząłem od mechanizmu, który występuje tu w trochę zmodyfikowanej wersji. Niektóre elementy, jak blacha mostka, ramiona rolek, czy blachy z prowadnicami kieszeni pomalowano na czarno. Silnik główny jest znacznie większy niż w innych magnetofonach z tym mechanizmem.

Mam trochę problemów z dodawaniem zdjęć, więc jakoś to później poukładamy, żeby był porządek.

« Ostatnia zmiana: 29-11-2020, 18:43 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

artekk

  • 1694 / 5882
  • Ekspert
29-11-2020, 18:54
Mechanizm został rozebrany, umyty, wszystkie stare smary usunięte i wymienione na nowe. Po złożeniu obroty nadal pływały w dość dużym zakresie, dlatego wymieniono silnik główny na używany z innego Sankyo. Obroty ustabiliowały się, ale dość duży W&F pozostał. Dodatkowo wymieniono rolki dociskowe, paski i idler, a także wałek napędowy idlera, który był wyszczerbiony i powodował spory hałas przy przewijaniu.
Co do idlera, to jakiś allegrowy Janusz, albo jego serwisant zamontował za duży idler, który ślizgał się na kole idlera. Żeby to jakoś działało owinął taśmą izolacyjną kółko idlera.
Okazjonalnie zdarzało się jeszcze terkotanie i jakby skokowa praca szpulek w kasetach podczas odtwarzania. Okazało się, że ramię idlera nie pracowało wahadłowo jak powinno, ale jakby na sztywno, sklejało się. Działo się tak wskutek zalania mechanizmu jakąś klejącą i tłustą chemią, przez co ramię się sklejało.
Kolejnym problemem była nieskoordynowana praca mechanizmu, czyli paranoiczne ruchy mostka góra -dół, blokowanie się przy przełączaniu funkcji etc., Inaczej mówiąc wszystko co wiąże się z nieprawidłową pracą serwomechanizmu, popularnie nazywanego tzw. pozytywką. Microswotche zostały wyczyszczone i zakonserwowane, silnik odnowiony.
« Ostatnia zmiana: 29-11-2020, 18:57 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

artekk

  • 1694 / 5882
  • Ekspert
29-11-2020, 19:02
cd
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

artekk

  • 1694 / 5882
  • Ekspert
29-11-2020, 19:05
cd
« Ostatnia zmiana: 29-11-2020, 19:09 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

artekk

  • 1694 / 5882
  • Ekspert
29-11-2020, 19:07
cd
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

artekk

  • 1694 / 5882
  • Ekspert
29-11-2020, 19:27
Ostatnim etapem prac przy mechanizmie była wymiana kół pasowych z osiami capstanów. Ponieważ miałem takie kołą z odzysku, a prawy matowy wałek był wyślizgany od taśmy dosłownie na lustro zdecydowałem, że warto to zrobić.

Po zlikwidowaniu mechanicznych problemów wyregulowano tor przesuwu taśmy. Głowica mimo fabrycznie polakierowanych śrub regulacyjnych była źle ustawiona, głównie w zakresie wysokości, co wymusiło ponowną jej regulację właściwie od podstaw. Najpierw tzreba było rozpuścić i usunąć stary lakier zabezpieczajacy, ponieważ mikrośrubki do regulacji pochylenia i wysokości były praktycznie zespawane z aluminiowym blokiem głowic, a bardzo łatwo je obrobić i potem mamy problem.
Jeszcze tylko kalibracja elektroniki i magnetofon zaczął funkcjonować jak należy. Co prawda W&F pozostał znacznie za wysoki, należy mieć jednak na uwadze, że mechanizm magnetofonu wykazywał znaczne zużycie, zamontowane elementy były używane lub były to zamienniki i tu już chyba niewiele nie da się zrobić, no moze wymiana łoźysk wałków mogłaby przynieść jeszcze jakiś efekt.

Na koniec dodam, że tak kończy się czasami zakup tzw. okazji na aukcjach, czyli podwojeniem wartości magnetofonu po jego uzdatnieniu do działania.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
29-11-2020, 21:48
Arturo dzięki za wyjaśnienia w związku z "faderem". A prace przy "jamaszce" wyglądają w pełni profesjonalnie.
Gratuluję naprawy i przywrócenia do życia kolejnego fajnego grajka.

Na koniec dodam, że tak kończy się czasami zakup tzw. okazji na aukcjach, czyli podwojeniem wartości magnetofonu po jego uzdatnieniu do działania.

Skąd ja to znam.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5882
  • Ekspert
29-11-2020, 21:59
Zapomniałem dodać, że głowica też nie wyglądała w tym magnetofonie za fajnie, prezentując sporej głębokości rowek po taśmie. Na szczęście na pomiarach pasmo przenoszenia nie ucierpiało, więc powinna jeszcze pożyć trochę.

Jakież było moje zaskoczenie, gdy po wpisaniu w wyszukiwarkę symbolu głowicy okazało się, że jest dostępna na znanym portalu i to nie za miliony monet. Yamaha teraz będzie prawie jak nowa, bo głowice już u mnie :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
29-11-2020, 22:10
O popatrz :)
Miła niespodzianka, ten sprzedawca ma sporo niespodzianek w swoim asortymencie.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5882
  • Ekspert
29-11-2020, 22:50
A prace przy "jamaszce" wyglądają w pełni profesjonalnie.

Z tym profesjonalizmem to bym nie przesadzał, każdy może sobie to i owo wyczyścić przy decku :) Trochę cierpliwości i zrobione.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
29-11-2020, 22:58
a na którym to znanym portalu te głowice są dostępne, nie widzę, słabo szukam?

nano

  • 9079 / 4988
  • Ekspert
29-11-2020, 23:24
e...b..y

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
30-11-2020, 08:40
Dokładnie  ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.