Audiohobby.pl

Studer A723 gruntowna regeneracja.

MAG

  • 2393 / 5873
  • Ekspert
13-11-2021, 21:10
Dzięki za odpowiedź MAG!

Napisałem do Tomka05 i mam nadzieję na odpowiedź.

Co zrobiłem z A723:

-Wymienione wszystkie kondensatory elektrolityczne
-Odnowił wszystkie przekaźniki
- Częściowa wymiana kondensatorów MKP
- wymieniłem kilka rezystorów i tranzystorów (w miejscu gdzie palą się płytki)
- Radiator zamontowany na wszystkich tranzystorach
- wzmacniacz zamontowany w pewnej odległości od głośnika w celu zapewnienia lepszej wentylacji.
-Odtworzenie głośnika niskotonowego przez Studera
-Wymiana transformatorów sieciowych na repliki transformatorów firmy "don-audio", gdyż oryginalne mechanicznie szumiały.
- Regulacja zgodnie z instrukcją serwisową, szczególnie ważna jest regulacja impedancji ujemnej.

-UWAGA: repliki z don-audio są typu toroidalnego, które niestety sprzęgają się magnetycznie. niestety głośnik po przeróbce szumi. obecnie prowadzę badania, aby uporać się z tym problemem. prawdopodobnie umieszczę transformator na zewnątrz, aby uporać się z tym problemem.

Wkrótce zamieszczę zdjęcia.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

A więc czekam na zdjęcia.
Jeszcze ciekawi mnie jak to zrobiłeś cytuję:
- wzmacniacz zamontowany w pewnej odległości od głośnika w celu zapewnienia lepszej wentylacji.
najlepiej jak zrobisz zdjęcia.
I jeszcze to:
-Odtworzenie głośnika niskotonowego przez Studera
napisz co oznacza odtworzenie?
Z tymi transformatorami to dziwne bo u mnie jest cisza, ale Tomek miał u siebie całe wzmacniacze do regeneracji więc dlatego jest wszystko tak dobrze dopracowane.

Czekam zatem na więcej zdjęć i opis.

Ja niebawem postaram się zamieścić jakiś film i kilka zdjęć.
« Ostatnia zmiana: 13-11-2021, 21:25 wysłana przez MAG »

georgh

  • 10 / 889
  • Nowy użytkownik
14-11-2021, 00:04
Oryginalne otoczki głośników niskotonowych wykonane są z pianki i z upływem czasu rozpadają się z powodu wieku. Przyklejenie nowych surroundów nic nie dało, więc wysłałem kolumny do Studera na remont.

https://www.wikihow.com/Recone-Speakers

Nie jest to tanie, ale dostajesz nowy głośnik, że tak powiem.

Aby poprawić wentylację, dodałem element dystansowy z tyłu obudowy głośnika. Użyłem śrub dystansowych 5mm (PCB). W ten sposób pomiędzy obudową a tylną płytą powstaje szczelina powietrzna, w której powietrze może cyrkulować.

Oryginalny transformator nie sprawia żadnych problemów, ale jedyna dostępna replika

https://www.don-audio.com/Toroidal-Transformer-Sec-24VCT-64VCT-A723_1

jest sprzężony magnetycznie i powoduje lekki szum (inni użytkownicy mają ten sam problem) ... Transformator prawdopodobnie zamontuję zewnętrznie z zachowaniem odległości od elektroniki.

Wkrótce prześlę zdjęcia.

Wiele informacji, także na temat przebudowy w celu lepszej wentylacji, można znaleźć tutaj:

https://revoxforum.ch/forum/forum/studer-revox-technik/studer-technik-im-detail/lautsprecher-aa/16415-a723-neue-besitzer

georgh

  • 10 / 889
  • Nowy użytkownik
14-11-2021, 00:07
przy okazji, nie jestem pewien, jak dobrze deepl.com, niemiecki przekłada się na polski

;-)

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
18-11-2021, 12:01
Trochę późno ale jak taka rewolucja/renowacja to można jeszcze coś polepszyć. Poparować tranzystory w czesci wejściowej power amp, we wzmacniaczu różnicowym, jego cascode i mirror current (łącznie trzy pary na każdy kanał, Q1 z Q2, Q4 z Q5 i Q6 z Q7), do tego wymienić tam rezystorki R23/R24 i R31/R32 na takie z tolerancją 0,1 albo też je po parować jak najdokładniej. Powinno to zmniejszyć zarówno output dc offset jak i thd całości.
Przy okazji może się też trochę poprawić PSRR

W sumie jesat tam po 6 sztuk BC560, może nawet wśród nich da się dobrać lepsze pary. Z drugiej strony BC560 raczej tanie są. Kupić worek i dobrać perfect.
« Ostatnia zmiana: 18-11-2021, 13:42 wysłana przez Bacek »
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

ArturP

  • 1300 / 2783
  • Ekspert
21-11-2021, 06:44
Nooo, ja we wzmacniaczach wejściowych miksera poparowałem. Na 32 kanały, 16 "ulepszonych, tranzystory, rezystory, kondensatory, wszystko w/g schematów i mierników, ideał. Roboty 3 godziny/ch.
Ci co nie wiedzieli o tym (znajomi muzycy)  to nie słyszeli żadnego efektu, a ci co o tym wiedzieli (złotousi), mlaskali tak, że jeszcze ich słyszę. Hy Hy
Używałem metody porównawczej i nie stwierdziłem żadnego polepszenia dźwięku.
W kolumnach aktywnych, taka dokładność mija się z celem, bo efekty będą wchłonięte przez doskonałość lub nie źródła.
« Ostatnia zmiana: 21-11-2021, 06:48 wysłana przez ArturP »

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
21-11-2021, 16:08
W pre dla DC offsetu nie będzie miało to znaczenia bo po drodze i tak jakiś kondensator odsprzedający się znajdzie.
A w części power amp już same mniejsze szumy i mniejszy dc offset mogą coś dać.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

ArturP

  • 1300 / 2783
  • Ekspert
28-11-2021, 20:20
kondensator odsprzedający
Ale że odsprzedający się, czy coś???

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
29-11-2021, 09:40
Odsprzęgający pre od części power amp jeżeli mówimy o wzmacnia czach, zazwyczaj taki siedzi szeregowo w torze sygnału. A w mikserze pewnie gdzieś pod koniec, niedaleko wyjść.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

georgh

  • 10 / 889
  • Nowy użytkownik
05-12-2021, 12:30
Zgodnie z obietnicą, oto zdjęcia. Wykonałem zewnętrzną obudowę z aktywnym chłodzeniem. Dzięki temu transformator może być umieszczony dalej od elektroniki wzmacniacza.

georgh

  • 10 / 889
  • Nowy użytkownik
05-12-2021, 12:31
więcej zdjęć

georgh

  • 10 / 889
  • Nowy użytkownik
05-12-2021, 12:32
więcej zdjęć

MAG

  • 2393 / 5873
  • Ekspert
10-12-2021, 14:02
Zgodnie z obietnicą, oto zdjęcia. Wykonałem zewnętrzną obudowę z aktywnym chłodzeniem. Dzięki temu transformator może być umieszczony dalej od elektroniki wzmacniacza.

To rzeczywiście duża ingerencja, myślę że nie potrzebna bo na te przegrzewania są inne sposoby które w moich Studerach zastosował Tomek.
No i dwie skrzynki teraz są na pewno bardziej kłopotliwe w ustawieniu.
Prawidłowo odbudowany wzmacniacz z lekkimi modyfikacjami ( o tym może Tomek napisać) nie wymaga oddzielnej obudowy.

whero2

  • 275 / 2051
  • Zaawansowany użytkownik
15-12-2021, 21:48

-UWAGA: repliki z don-audio są typu toroidalnego, które niestety sprzęgają się magnetycznie. niestety głośnik po przeróbce szumi. obecnie prowadzę badania, aby uporać się z tym problemem. prawdopodobnie umieszczę transformator na zewnątrz, aby uporać się z tym problemem.

Wkrótce zamieszczę zdjęcia.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

ewentualnie zastanowiłbym się czy nie napisać do chłopaków z toroidy - po pełnym zapotowaniu i wrzuceniu w ich przepiękne obudowy ze stali nierdzewnej nie powinny (przynajmniej w moim rozumieniu zachodzącego procesu fizycznego) się już sprzęgać

georgh

  • 10 / 889
  • Nowy użytkownik
16-12-2021, 11:35
W tym przypadku najprostszym / najtańszym rozwiązaniem było zamontowanie transformatora dalej od elektroniki. aktywne chłodzenie było wtedy tylko praktycznym efektem ubocznym. wzmacniacze praktycznie nie nagrzewają się już podczas pracy. w studio jest wystarczająco dużo miejsca na zewnętrzne wzmacniacze.
"form follows function"

georgh

  • 10 / 889
  • Nowy użytkownik
16-12-2021, 11:38
MAG: czy możesz zapytać o PCB? Obawiam się, że nie mogę uzyskać odpowiedzi. bardzo dziękuję!