Audiohobby.pl

Studer A723 gruntowna regeneracja.

siwy

  • 658 / 2599
  • Ekspert
24-05-2021, 14:57
Widać ile to kosztuje pracy i zaparcia, aby doprowadzić je do stanu fabrycznego.
Wielki szacun dla Ciebie i Tomka, wow.
Na pewno się odwdzięczą.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Zdzisław

tomek05

  • 176 / 1641
  • Aktywny użytkownik
24-05-2021, 18:40
Jak by tak wszystko zliczyć to są setki lutów.
Tysiące Marku. lekko licząc 2574 pady do rozlutowania i tyle samo do zlutowania, czyli razem 5148 !!! a to tylko płytki wzmacniacza. Przyjdzie jeszcze kolej na zasilacze i filtry aktywne (zwrotnica) do recapu.
Zaj...ać się idzie. Każdy element trzeba wylutować a na to wszystko pozaginane końcówki, każdy do sprawdzenia.
Mierzę każdy rezystor, kondensator, tranzystor. Co nie trzyma parametrów to do wymiany. Z marszu wszystkie elektrolity na Nichicony na sygnałach, Panasoniki na zasilaniu. Vima wszędzie za jakieś no name. Ciekawe bo co płytka to styrofleksy z innej parafii.
Tranzystory będą parowane i dobierane w/g serwisówki.
Już prawie jestem w połowie, trzy płytki gotowe. Zostało tylko tranzystory wlutować.
Mozolna robota a czasu i weny mało, dla tego tak to trwa. Jak człek wróci styrany z roboty to nie bardzo ma ochotę walczyć ze Studerem :-)))

AUDIOTONE

  • 9387 / 5825
  • Ekspert
24-05-2021, 20:04
Jak człek wróci styrany z roboty to nie bardzo ma ochotę walczyć ze Studerem :-)))
Dokładnie mam tak samo, tyle że z innymi sprzętami. Normalna praca często ogranicza nasze hobby do minimum, jak nie w całości.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

djfaza1

  • 2 / 1176
  • Nowy użytkownik
29-05-2021, 11:42
Witam
Posiadam takie kolumny chciałbym się dowiedzieć jaki jest koszt zrobienia takich płytek i kto by mógł je wykonać?Moje kolumny wyglądają trochę inaczej mają metalową maskownicę i trochę inną obudową reszta jest taka sama.
« Ostatnia zmiana: 29-05-2021, 12:00 wysłana przez djfaza1 »

MAG

  • 2393 / 5873
  • Ekspert
29-05-2021, 12:28
Witam
Posiadam takie kolumny chciałbym się dowiedzieć jaki jest koszt zrobienia takich płytek i kto by mógł je wykonać?Moje kolumny wyglądają trochę inaczej mają metalową maskownicę i trochę inną obudową reszta jest taka sama.

Witaj djfaza1.

Dobrze że piszesz tutaj w temacie, co do płytek na pewno Tomek Ci udzieli odpowiedzi gdzie i jaki byłby koszt.
Mam do Ciebie pytanie odnośnie Twoich egzemplarzy. Czy mógłbyś wkleić zdjęcia, zaciekawiło mnie ta inna obudowa i maskownica.
Napisz czy masz podobne uszkodzenia.

djfaza1

  • 2 / 1176
  • Nowy użytkownik
29-05-2021, 13:02
Witam
Jeśli chodzi o moje kolumny to mam je w tej chwili w serwisie u kolegi w Limanowej który ogarnia mi temat płytek- przegląd i naprawa.Kolumny trafiły do mnie w średnim stanie dolne zawieszenia do wymiany już są naprawione.Jeśli chodzi o środek to jedna kolumna grała poprawnie natomiast  druga nie dawała oznak życia Jak będę mógł zrobić zdjęcia to podeślę ,wyglądają tak jak na załączonym zdjęciu.

MAG

  • 2393 / 5873
  • Ekspert
01-06-2021, 16:21
Witam
Jeśli chodzi o moje kolumny to mam je w tej chwili w serwisie u kolegi w Limanowej który ogarnia mi temat płytek- przegląd i naprawa.Kolumny trafiły do mnie w średnim stanie dolne zawieszenia do wymiany już są naprawione.Jeśli chodzi o środek to jedna kolumna grała poprawnie natomiast  druga nie dawała oznak życia Jak będę mógł zrobić zdjęcia to podeślę ,wyglądają tak jak na załączonym zdjęciu.

Nie widziałem wcześniej tej wersji obudowy, co do maskownic moje wykonane są na metalowej ramie, zwykły materiał z logiem.

MAG

  • 2393 / 5873
  • Ekspert
26-06-2021, 08:09
Podnoszę temat
djfaza1 jak idzie remont?  ja działam z wymianą materiału na maskownicy. W sumie mógłby zostać ale będzie nowy.

Kihasound

  • 2 / 1000
  • Nowy użytkownik
17-08-2021, 15:08
Witam
Mam STUDER A723 do renowacji proszę o wskazówki do kogo się zgłosić ?

Hammer

  • 4680 / 2286
  • Ekspert
17-08-2021, 19:39
jeszcze nie kompletna....

MAG

  • 2393 / 5873
  • Ekspert
23-10-2021, 21:08
voilà STUDER A723

Z wielką przyjemnością powracam do tematu ponieważ Studery zaczęły w końcu spełniać należycie swoje zadanie.
Kilka miesięcy trwała regeneracja tych kolumn od strony elektronicznej której podjął się Tomek wykonał niezwykle mrówczą pracę kompletnie odbudowując pcb wzmacniaczy od podstaw. Skan starych pcb, korekta w programie i zlecenie produkcji a potem żmudne wlutowanie dziesiątek elementów, potem naprawa wszystkiego co było konieczne w innych pcb zmontowanie w całość i w drogę 1600km do mnie. Dla mnie czarna magia ale nie dla Tomka.
Czy warto było czekać?
Nie będę wchodził w szczegóły natury technicznej, skupię się na tym co z nich się wydobywa a uwierzcie mi jest tego cała paleta:
Kontrola, trzymanie w ryzach niskich częstotliwości jest po prostu wybitne, w tym miejscu cokolwiek napisze i tak wyjdzie blado,ale można próbować.
Kiedy odwiedzam moich znajomych w studiach nagraniowych lubię posłuchać czegoś co doskonale znam, są to między innymi:
Diana Krall "From this moment on", wersja z utworem "The boulevard of broken dreams", Bigbang "girl in Oslo", Madonna "Ray of light", Noora Noor "Soul deep", La folia de laspagna HMC901050, Kirkelig kulturverksted wydanie na 25 rocznicę. Oczywiście to tylko ułamek repertuaru który wskazuje mi co jest dobre lub złe a wyżej wymienione wystarczą mi na określenia sposobu prezentacji muzycznej danego zestawu.
Studery A723 nadają się doskonale do małych i średnich pomieszczeń, jako monitory średniego pola taka przestrzeń odpowiada im najlepiej. Moje ustawione są w pomieszczeniu o powierzchni około12 m2 poddasze ze skosami, pomieszczenie jest dobrze zestrojone o niezbyt dużym pogłosie.
Odsłuch:
Po urlopie człowiek jest wypoczęty I inaczej przyswaja otoczenie, w moim przypadku gdy tylko wróciłem z urlopu było standardowo czyli kawa i uruchomienie sprzętu do rozgrzewki, muzyka grała w tle a ja co rusz przysiadałem na fotel i byłem zdumiony jak to dobrze gra!
Więc porzuciłem wszelkie inne prace związane z rozpakowywaniem walizek po podróży i poświęciłem dłuższą chwilę na odsłuch.
"The power of good-bye" Madonny wgniótł mnie w fotel, pomruk niskich częstotliwości odczuwałem jak mruczącego kota który siedzi na kolanach.
Selektywność i zarazem spójność, żaden z podzakresów pasma się nie wysuwał na przedni plan.
Wysokie tony błyszczały oraz dopełniały doskonałą dykcję Kari Bremnes  w utworze "Månens kraft" linia basu z gitarą rytmiczną nie zlewała się jak to często bywa w tanich konstrukcjach, i ten rytm... aż chce się słuchać.
Płyty La folia HMC901050 trzeba koniecznie posłuchać całej, to doskonały test da zestawów głośnikowych, mnogość instrumentów jak i wstawki bardzo dynamiczne pozwalają stwierdzić co potrafią dane zestawy kolumn z siebie wydobyć.
Kiedy tej płyty słuchałem ponad dwie dekady temu na Sonusach Extrema zrobiło ona na mnie ogromne wrażenie i napisze wprost że po tylu latach odsłuchiwania przeróżnych zestawów i tych domowych i tych zawodowych Studery made by Tomek rozbiły bank.
Czy skończę to pisać  trudno powiedzieć cały czas słucham i niestety się odrywam od pisania a mam naprawdę podzielną uwagę.
Diana Krall "From this moment on", kolejny klejnot czysta przyjemność słuchać takiej muzyki.
Każdy utwór z tej płyty sprzedaje inny klimat a to dużo mówi o klasie zestawów
To przykład kompletnie (przynajmniej dla mnie) zrealizowanej płyty. Słuchając jej nic nas nie męczy czy spina jak to ma miejsce przy płytach które niestety są źle zrealizowane.
Czuję się trochę jak w studio,coś może w tym jest bo kolega mi  powiedział że u mnie jest jak w studio 😉
Przypomnę tylko że są to zestawy aktywne ze wzmacniaczami Studera, neutralne na wskroś.
Na razie to tyle bo nie chce zabierać sobie przyjemnych muzycznych chwil z tego sobotniego wieczoru.
Nadszedł czas otworzyć koniak to ten dzień i ta chwila.
CDN...
Podziękowania dla Tomka za znakomitą pracę którą wykonał, warto było czekać.

ArturP

  • 1300 / 2783
  • Ekspert
25-10-2021, 23:47
"A jakiego wzmaka urzyważ?" padnie pytanie od młodego "audiofilka".
SORRY, nie mogłem się powstrzymać hihi.
Takie pytanie padło po moim opisie aktywacji JBL4429 na "a.s.", potem "początkujący audiofilek" jakoś się wycofał rakiem, ale pytanie raz postawione nie zanika ;).
Tobie Marku już słodziłem, a Tomasz wykonał niesamowitą robotę, WIELKI SZACUN.
Od ponad 20 lat używam różnych zestawów aktywnych, chwalę sobie ich kulturę pracy.

georgh

  • 10 / 890
  • Nowy użytkownik
11-11-2021, 12:18
Witam,

Zarejestrowałem się na tym forum specjalnie po przeczytaniu tego wątku z wielkim zainteresowaniem i z pomocą programu tłumaczącego.

Sam od kilku miesięcy restauruję A723 - ale bez nowych płytek drukowanych.

Musiałem nawet wymienić transformatory sieciowe, bo niestety szumiały mechanicznie.

W każdym razie chciałem zapytać "MAG-a" czy jest możliwość zdobycia nowych PCB lub danych do PCB?

To by mnie bardzo ucieszyło!

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie z Wiednia,
Georg

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

MAG

  • 2393 / 5873
  • Ekspert
12-11-2021, 21:06
W każdym razie chciałem zapytać "MAG-a" czy jest możliwość zdobycia nowych PCB lub danych do PCB?

Georgh witaj w klubie, pytasz czy jest możliwość zdobycia nowych pcb , oczywiście że tak-ja zdobyłem.
Napisz do tomek05 a kolega Ci wszystko wyjaśni.

A wracając do Studera A 723 znowu zarywam jutro noc żeby się nacieszyć :)

Georgh ucieszyło by mnie bardzo gdybyś opisał co zrobiłeś do tej pory ze swoimi S A723, może jakieś zdjęcia podrzuć to już  będzie nas dwóch.

Pozdrawiam serdecznie i czekam na zdjęcia.

I pytaj Tomka na pewno pomoże.

georgh

  • 10 / 890
  • Nowy użytkownik
13-11-2021, 17:26
Dzięki za odpowiedź MAG!

Napisałem do Tomka05 i mam nadzieję na odpowiedź.

Co zrobiłem z A723:

-Wymienione wszystkie kondensatory elektrolityczne
-Odnowił wszystkie przekaźniki
- Częściowa wymiana kondensatorów MKP
- wymieniłem kilka rezystorów i tranzystorów (w miejscu gdzie palą się płytki)
- Radiator zamontowany na wszystkich tranzystorach
- wzmacniacz zamontowany w pewnej odległości od głośnika w celu zapewnienia lepszej wentylacji.
-Odtworzenie głośnika niskotonowego przez Studera
-Wymiana transformatorów sieciowych na repliki transformatorów firmy "don-audio", gdyż oryginalne mechanicznie szumiały.
- Regulacja zgodnie z instrukcją serwisową, szczególnie ważna jest regulacja impedancji ujemnej.

-UWAGA: repliki z don-audio są typu toroidalnego, które niestety sprzęgają się magnetycznie. niestety głośnik po przeróbce szumi. obecnie prowadzę badania, aby uporać się z tym problemem. prawdopodobnie umieszczę transformator na zewnątrz, aby uporać się z tym problemem.

Wkrótce zamieszczę zdjęcia.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)