Audiohobby.pl

Silniki - rodzaje i zastosowanie.

AUDIOTONE

• 4568 / 4588
  • Moderator Działu Magnetofony
06-10-2020, 20:45
Pomyślałem sobie by zrobić taki temat, w którym będziemy umieszczali śliniki które są używane w magnetofonach.
Dotyczy to samego zdjęcia silnika jak i opisu w jakim magnetofonie ma zastosowanie. Dodatkowo czy dało by rade podłożyć zamiennik i jaki oczywiście. Widzę to jako bazę silników i ich "zamienników".
Oczywiście proszę o sugestie lub propozycje jak to byście widzieli. Tak jak poniżej czy inaczej?

1. Mabuchi EG-530AD-2B silnik zasilany z 12V 2400obr. wersja CCW (Counter ClockWise)  - czyli przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Z własnym stabilizatorem obrotów. Taki silnik można zastosować w większości polskich konstrukcji jak magnetofony ZRK i inne także zagraniczne. Poniżej zdjęcie i dane techniczne.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Wojtek.

AUDIOTONE

• 4568 / 4588
06-10-2020, 21:11
Mabuchi RF-500TB 12560 zasilany z 12V, bez stabilizatora obrotów.
Główne zastosowanie to silniki pomocnicze od przewijania w mechanizmach magnetofonowych (Sankyo) i nie tylko.
Trzeba zwrócić uwagę na długość ośki, lepiej kupić z długa ośką (20mm) i ja obciąć w razie potrzeby niż krótką. Która może w 90% okazać się zbyt krótka. Poniżej dwa rodzaje długości osiek i parametry techniczne.

AUDIOTONE

• 4568 / 4588
21-11-2020, 19:52
Kolejny motorek.

Mabuchi RF-310T-11400 z długą ośką. Zasilanie 6V, główne zastosowanie: zamiennik silnika od tzw. "pozytywki" w mechanizmach SANKYO i nie tylko. Poniżej model z długa ośką czyli 18.9mm, są także z krótką ośką ale one nie pasują oś jest zbyt krótka 5-8mm. Poniżej także dane techniczne.

nano

• 7593 / 3741
  • Ekspert
23-11-2020, 12:08
audiotone
dopisz moze  ze trzeba przy tyhc silniczach  przewijania   sprawdzic   kierunek obrotow    silniczka zastepczego
i odp  podmienic kabelki

nie jestem pewien ale cos mi swita  ze  tam cos sie nie zgadzalo  w sankyo mechaniolach

PhantomLord

• 166 / 1027
  • Aktywny użytkownik
23-11-2020, 17:59
Tak jest, moje ostatnie Mabuchi RF-500TB 12560 kręciły w kierunku przeciwnym do oczekiwanego jeśli je podłączyć z taką samą polaryzacją jak w oryginale. Przynajmniej w Kenwood KX-9010 tak było, w którym ostatnio wymieniałem silnik dowijania. Kompletnie nie pamiętam jak to wychodziło przy poprzednich, które robiłem (1100HX i 880HX).
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

AUDIOTONE

• 4568 / 4588
23-11-2020, 19:22
Owszem w chińskich "zamiennikach" trzeba przeprowadzać testy, ale to już najmniejszy problem. Dlatego pominąłem tą informacje. Ktoś kto się decyduje na wymianę silnika to już na pewno da sobie radę z i przelutowaniem dwóch kabelków :)
« Ostatnia zmiana: 23-11-2020, 19:29 wysłana przez AUDIOTONE »

Hammer

• 932 / 1049
  • Ekspert
24-11-2020, 21:31
Pomyślałem sobie by zrobić taki temat, w którym będziemy umieszczali śliniki które są używane w magnetofonach.
Dotyczy to samego zdjęcia silnika jak i opisu w jakim magnetofonie ma zastosowanie. Dodatkowo czy dało by rade podłożyć zamiennik i jaki oczywiście. Widzę to jako bazę silników i ich "zamienników".
Oczywiście proszę o sugestie lub propozycje jak to byście widzieli. Tak jak poniżej czy inaczej?

1. Mabuchi EG-530AD-2B silnik zasilany z 12V 2400obr. wersja CCW (Counter ClockWise)  - czyli przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Z własnym stabilizatorem obrotów. Taki silnik można zastosować w większości polskich konstrukcji jak magnetofony ZRK i inne także zagraniczne. Poniżej zdjęcie i dane techniczne.

Jeśli piszemy o nowych silnikach trzeba mieć na uwadze ze minus jest połączony z obudową .
Starsze np. Technicsy czy Sony można przez to uwalić elegancko.
Najpierw należy sprawdzić czy minus starego silnika jest połączony z "masą " mechanizmu, bo jeśli nie to nowy silnik trzeba trochę rozebrać i przeciąć połączenie minusa i obudowy jego.
Zazwyczaj jest to połączenie ząbka obudowy z płytką drukowaną regulatora obrotów.

AUDIOTONE

• 4568 / 4588
25-11-2020, 08:47
Jeśli piszemy o nowych silnikach trzeba mieć na uwadze ze minus jest połączony z obudową .
Starsze np. Technicsy czy Sony można przez to uwalić elegancko.
To już w zależności od magnetofonu. Zawsze trzeba zwracać uwagę na to co się robi. A nie bezmyślnie wymienić i liczyć że bedzie dobrze. W takich wymianach doświadczenie jest oczywiście mile widziane.