Audiohobby.pl

STX

Krs47

  • 1037 / 5925
  • Ekspert
12-09-2009, 18:26
Co do parametrów TS ciężko tak na prawdę traktować je dosłownie. Nawet w bardzo dobrych i drogich przetwornikach trudno w niezależnych pomiarach odtworzyć parametry podawane przez producenta. Nie mówię tu tylko o testach "maniaków" DIY ale też np. takich magazynów jak K+T czy Voice Coil. Zwykle te droższe przetworniką są bliższe danym producenta, choć i to nie jest regułą.

Na parametry TS oddziaływuje wiele zmiennych, oprócz sposobu pomiaru ważna jest też np. temperatura w jakiej jest wykonywany. Fs zależy od masy drgającej i podatności zawieszeń - wraz ze zmianą temperatury znacząco zmienia się ich podatność, co rzutuje na przesuwanie się Fs i większości pozostałych parametrów.

Najłatwieszym sposobem na sprawdzenie choć podstawowej zgodności danych podawanych przez producentów jest przeliczenie kilku parametrów według wzorów. Można to zrobić między innymi w wielu programach do symuacji obudów.

  • Gość
12-09-2009, 21:07
Właśnie je przeliczyłem. Wyszły nieco wyższe jak podaje producent. Qts, Vas i Fs, przy założeniu że masa drgająca jest prawidłowa. Bl wyszło niższe, trochę ponad 6,5.. Rzetelne pomiary by się przydały, Zaph raczej nie go nie pomierzy, pewnie nawet nie wie o istnieniu STX :-) Głośnik wygląda ładnie, ale na opinie innych chyba musimy poczekać na razie nikt nic na tym głośniku nie składał.
Dlaczego szczelina magnetyczna jest w całości osłonięta miedzianym pierścieniem ?

Krs47

  • 1037 / 5925
  • Ekspert
13-09-2009, 09:30
"Dlaczego szczelina magnetyczna jest w całości osłonięta miedzianym pierścieniem ?"

Jest to rozwiązanie stosowane między innymi w wooferach Scan Speaka z serii Revelator, czy w niektórych modelach Ushera. Teoretycznie zapaewnia dalszą symetryzację pola magnetycznego i zmniejsza zniekształcenia.

Jak to wygląda w praktyce możne się dowiedzieć dopiero po testach tego STX, jego motor jest tak mocno napakowany miedzią, że jest szansa na bardzo dobre wyniki na średnicy. Co do basu ciężko coś teraz powiedzieć, gdyż tam bardzo dużą rolę odgrywa linowość zawieszeń, wentylacja cewki oraz dolnego zawieszenia.

Krs47

  • 1037 / 5925
  • Ekspert
13-09-2009, 09:40
Jeszcze dla zobrazowania tematu przejrzyj sobie jakie wyniki mają Ushery 8945P i 8945A testowane według identycznej metodologii. Ten pierwszy ma pierścień przez całą szczelinę (z ang. cooper sleeve trough the gap), drugi tylko pierścienie powyżej i poniżej szczeliny magnetycznej. Na środku lepszy jest 8945P, choć na basie jego przewaga znika.


http://zaphaudio.com/6.5test/

lancaster

  • Gość
15-09-2009, 07:33
Panowie, beda sample testowe.
Mamy do dyspozycji:

6 szt 18 AWX

6 szt GDWK AWX

Propozycja firmy jest uwazam super. Glosniki będa co prawda uzywane, ale za to wysylane do osoby zainteresowanej testami na koszt stx i w cenie 1zł netto/szt. Jeśli sie spodobają to dokupujecie komplet i macie stereo za 1/2ceny.
Ze swojej strony mam taką propozycje, ze gdy znajdzie sie kolejna osoba testujaca testerzy proszeni beda o deklaracje czy głośnik zatrzymują czy odsylaja dalej...tak zeby skorzystać moglo mnozliwie dużo ludzi.
Firma zaproponowała, zebyscie w sprawie sampli zwracali sie bezpośrednio do niej, ale myslę ze mozemy całosć zorganizować tutaj a nastepnie przesłać dane do wysylek do stx.
Nie chcialbym sytuacji w ktorej 6 osób z rodziny jakiegoś czytajacego ten wpis handlarza zadzwoni do stx z prosba "czesc, jestem z audiohobby, podeslijcie glosniki"

Jrsli macie inne propozycje proszę o info tutaj.

Na razie lista wyglada nastepujaco:

lancaster - 1kpl :)

  • Gość
15-09-2009, 14:03
to jak to ? 1 komplet za 1 złotówkę i STX płaci koszt rzesyłki ? To ja poprosze komplet. Nie wiem tylko jak mam im tę złotówkę zapłacić ? :-)

  • Gość
15-09-2009, 14:06
Później komu odesać ? Od razu do STX ?

lancaster

  • Gość
15-09-2009, 14:08
Do kolejnego chętnego.

cadam

  • 4401 / 5927
  • Ekspert
15-09-2009, 14:09
Ja też nie rozumiem tych zasad.

  • Gość
15-09-2009, 14:11
Chętni zgłosza się tutaj ? Bo jak się nie zglosi nikt, to co zrobię z tym głośnikiem ?
Ile będzie czasu na testy ? Mam pasującą obudowę do tego głośnika, jednak z czasem u mnie słabo.

lancaster

  • Gość
15-09-2009, 14:22
Chętni zgłaszaja sie tutaj. Jesli sie nikt nadmiarowo nie zgłosi to głośnik masz w prezencie arkus.
Czasu na testy z tego samego powodu może byc wiecznosć. Jeśli sie ktoś zgłosi to przyjmijmy, ze miesiac.
Pozostawiono mi w tym względzie wolną rekę. Jeśli ustalimy, ze testy trwają tydzień to tydzień, jeli kwartał to kwartał.
A jesli wiecej chętnych nie bedzie to masz głośnik za 1,22 brutto.

Pozdrawiam

cadam

  • 4401 / 5927
  • Ekspert
15-09-2009, 15:53
Mało chętnych. Do kiedy trwają zapisy?

lancaster

  • Gość
15-09-2009, 16:07
Jak będzie malo chetnych to pazernie wezme wszystkie sample i co jakis cas będę ie przypominał, ze głośniki są. Mam juz jeszcze jednego chetnego, inny kolega forumowy pisałe ze mna w tej sprawie na PW....tak ze tych chetncyh to bym powiedzial w sam raz jak na razie.

cadam

  • 4401 / 5927
  • Ekspert
15-09-2009, 16:09
Po jednej sztuce 18AWX  i  GDWK AWX na głowę?

meloV8

  • 1552 / 5894
  • Ekspert
15-09-2009, 16:17
Kurcze, pomeczylbym te AWX w niewielkiej, podstawkowej linii transmisyjnej... Hmmmmm