Wyjscie kanalu TL z tylu ma dwie zalety: pierwsza to wizualna, druga to mozliwosc podbicia niskich czestowliosci w krotkiej TL jaka miesci sie w niewielkim monitorze. Jak wiadomo TL potrzebuje niemalej dlugosci aby realnie przenosic niskie czestotliwosci. Probujac upakowac w niewielki monitor linie transmisyjna trzeba isc na jakis kompromis.
Niebawem wykonam kolejny monitor TL z wysciem tunelu z przodu. Estetycznie mozna to wykonac zaklejajac przod tunelu cienka, rzadka gabka, ktora przepuszcza duze ilosci powietrza.
Natomiast co do budowy samego tunelu, to trzymam sie nieco innej "sztuki" budowy linii transmisyjnych. Nie stosuje duzych komor za glosnikiem, oraz nie stosuje mocno zmniejszajacego sie przekroju tunelu. Bardziej trzymam sie stosowania "Offsetu", czyli przesuniecia glosnika w tunelu.
Co do wytlumenia tunelu to stara szkola mowi o sporych ilosciach welny lub podobnej wlokniny w kanale linii. Jednak takie tlumienie nie jest najlepsza metoda. W moich TL nigdy nie wypelniam calego przekoju tunelu poniewaz wplywa to na jakosc basu. Glosnik musi pracowac swobodnie, powietrze musi przechodzic bez przeszkod, a materialy wypelniajace calkowicie przekroj tunelu wplywaja negatywnie na impuls glosnika.
Nie ukrywam, ze moja inspiracja sa prace badawcze firmy PMC, ktora stosuje bardzo podobne rozwiazania. Nigdy nie wypelniajac calkowicie przekroju tunelu. Glosnik musi miec spora, pusta przestrzen za soba aby mogl pracowac najefektywniej.
Mocne wytlumianie tunelu ( szczegolnie na koncu ) splaszcza charakterystyke przenoszenia i tunel pracuje z niska efektywnoscia. Nie mowie, ze jest to rozwiazanie zle, po prostu inne. Kazdy konstruktor TL wie, ze nie ma jedynie slusznej metody konstruowania takiej obudowy.
W monitorze jaki zaprezentowalem przekroj tunelu zweza sie, lecz w sposob lagodny. Nie widac tego dobrze na zdjeciu, ale wkleje teraz inne, na ktorym jest to widoczne. Widac rowniez, ze gabka nie stoi na przeszkodzie odpowiedniego "wentylowania" kanalu. Wbrew pozorom gabka przepuszcza calkiem spore ilosci powietrza.
Jakis czas temu wykonalem suba z zmiennymi, pofalowanymi sciankami. Rowniez w konfiguracji Offset, oraz z zastosowaniem dwoch glosnikow w jednym tunelu. Tak zmienny ksztalt tunelu nie wplynal znaczaco na charakterystyke przetwarzania. Uznalem wiec, ze jest to jedynie niepotrzebne komplikowanie calej konstrukcji.
Podsumowujac: Konstruujac staram sie mozliwie uproscic budowe TL, stosujac sprawdzone rozwiazania, tunele mniej wytlumione, z duzym "wentylowaniem" tak aby glosnik pracowal najswobodniej jak to tylko mozliwe bez zadnej "poduchy" powietrznej. Teraz chcialbym bardziej skupic sie nad testowaniem innych materialow na wytlumienie niz popularna gabka, jednak w tym temacie ciezko o cos naprawde dobrego... No ale nie ma latwo.
Dla ciekawskich :
http://www.pmc-speakers.com/company/technology.php?&feature=related tutaj facet wszystko ladnie tlumaczy