Audiohobby.pl

Retrospektywny przegląd słuchawek Stax.

wiktor

  • 2503 / 5865
  • Moderator Działu Słuchawki
21-09-2020, 12:04

.

wiktor

  • 2503 / 5865
  • Moderator Działu Słuchawki
21-09-2020, 12:05

.

wiktor

  • 2503 / 5865
  • Moderator Działu Słuchawki
21-09-2020, 12:36
SR-Sigma MK1


Słuchanie muzyki na tych słuchawkach wymaga chwili oswojenia się z takim sposobem prezentacji. Aby w pełni poznać walory Sigmy, mocy nie oszczędzajcie. Oddalenie przetwornika od ucha i ich nachylenie, to dobry pomysł. Jednak mimo grubej warstwy wełny szklanej, to ciągle częściowo otwarta konstrukcja.

Reklamowane wówczas jako panoramiczne słuchawki faktor holografii mają dobry, jednak zdecydowanie ustępują późniejszym modelom np. Omegi czy SR-007. Te słuchawki można pokochać lub szybko do nich się zrazić.

ductus

  • 1247 / 4810
  • Ekspert
21-09-2020, 17:44
Ja swoje, te nowsze Sigmy, ale jeszcze z Normal Bias, sprzedałem po porównaniach do 007. Także, Wiktor ma rację, że były to próby w kierunku high-endu, ale niestety jeszcze nie to. A przecież robiłem eksperymenty ze zmianą i ilością materiału tłumiącego, z wysokością padów itp. co dawało pewne zmiany, ale zawsze nie wystarczająco.

whero2

  • 275 / 2031
  • Zaawansowany użytkownik
21-09-2020, 21:11
Modele serii SR-SIGMA i SR-4070
 Kolega Michał przedstawił dodatkowe informacje o kolorach obudowy. Robiąc to zestawienie nie wziąłem ich pod uwagę, ponieważ nie miałem i nie widziałem takich słuchawek. Jeśli pojawią się jednoznaczne informacje, to zaktualizujemy nasze opracowanie.


w internecie stosunkowo łatwo możnaby znaleźć ich (zgodne z opisem) zdjęcia... poprosiłem jednak znajomego (który rzekomo ma je wszystkie - od niego ten opis) o zdjęcia przy równym oświetleniu / kolejno ich obok siebie ale niestety nie mógł aktualnie zrobić (niedawna przeprowadzka i wciąż jeszcze się nie do końca rozpakował) - może w późniejszym czasie podeślę
nie chcę zbytnio być adwokatem tego opisu (nawet jeżeli osobiście uważam że ze sporą szansą jest poprawny nie jest to jednak informacja którą zweryfikowałem osobiście i nie chcę 'powielać' opinii innych - jak ktoś publikuję opinie w swoim imieniu to powinna być to jego opinia a nie kopiuj wklej bo nagle tracimy rzetelność a kłamstwo powtórzone milion razy staje się prawdą)
dlatego poczekam aż będę mógł wszystkie porównać bezpośrednio albo spotkam więcej par (ewentualnie w międzyczasie publikując zdjęcia)
przy sigmach nb zaznaczyłbym jeszcze wyjątkowo wysokie wymagania które stawiają one na źródło (nie zagrają z małych wzmacniaczy a bardzo się proszą o srd7 / lrt (jakby miał gniazda na normal bias) ) oraz... iż nie należy ich wybierać szukając 'szybkości brzmienia' rozsławiającej staxy (przynajmniej w moich odczuciach - z zaznaczeniem oczywiście że porównujemy tutaj do innych staxów) - jednak w zamian otrzymujemy piękną i wyjątkowa sygnaturę... - nie należy ich oceniać bez odsłuchu bo jeśli jest to coś czego akurat dana osoba szuka (a z chęcią posadziłbym z nimi fanatyka hd800) to zagrają dla tej osoby idealnie... jeżeli zaś nie trafi w kogoś gusta - to ponownie mamy tutaj bardzo fajną, wyjątkową parę - jedynie nie trafiła ona akurat w gusta i nie ma co nas tym płakać ani na to narzekać - gusta są różne i trzeba o tym wiedzieć

wiktor

  • 2503 / 5865
  • Moderator Działu Słuchawki
22-09-2020, 08:49
@whero2

Trafnie ująłeś temat wprowadzania do naszego zestawienia informacji, które powinny być rzetelnie zbadane. Może to trochę nieskromnie zabrzmi, ale robimy pierwsze kompletne opracowanie o słuchawkach Stax-a od 1960 roku do dzisiaj. 

Dziękuję za zrozumienie.

« Ostatnia zmiana: 22-09-2020, 08:53 wysłana przez wiktor »

wiktor

  • 2503 / 5865
  • Moderator Działu Słuchawki
22-09-2020, 09:05
SR-Sigma MK2

Simy dostały nowy kabel około roku 1979 roku. I po tej taśmie można odróżnić drugą serię w standardzie Normal Bias. W moim odczuciu nie ma istotnych zmian w brzmieniu pomiędzy modelami NB.

wiktor

  • 2503 / 5865
  • Moderator Działu Słuchawki
23-09-2020, 10:02
SR-Sigma Professional

Moim zdaniem najciekawszy model opisywanej gamy słuchawek. SR-Sigmę PRO rozpoznać można po brązowym kolorze pałąka, obudowy i kabla. Premiera wersji Pro była w 1987 roku. Cześć słuchawek SR-Sigma, i tych Normal Bias, i tych Professional, sprzedawana była z dedykowanym stojakiem, w kolorze szarym dla NB i brązowym dla Pro.

« Ostatnia zmiana: 23-09-2020, 10:05 wysłana przez wiktor »

wiktor

  • 2503 / 5865
  • Moderator Działu Słuchawki
24-09-2020, 08:11
SR-4070 - ogólnie

Model SR-4070 ujrzał światło dzienne w 2001 roku. Były to pierwsze zamknięte elektrostaty Stax-a. Z czasem doceniłem ich zalety. Mimo lekkiej niewygody przy dłuższym słuchaniu mogą sprawić wiele radości.

Skaczemy po datach w dziejach Staxa, jesteśmy trzy lata po premierze słuchawek SR-007, a tu nie było jeszcze ani słowa o tym znanym modelu. Po drugich Omegach, to kolejne bardzo dobre słuchawki w dziejach japońskiego producenta. Z przekonaniem mogę napisać, że to już high end.

SR-4070 są gdzieś pośrodku SR-007 mk1 i gamy SR-Lambd Professional/ SR-Lambda Signature/ SR-Lambda Nova Signature. Dobry bas, lekkość sopranów i solidna izolacja akustyczna od otoczenia, pozwolą cieszyć się spektaklem muzycznym.

Były dwie wersje SR-4070. Pierwsza miała tylko numeryczne oznaczenie numeru seryjnego. Konstrukcja zawieszenia muszli i kształt earcups, nieco utrudniają przyleganie słuchawki do ucha. Muszle mk1 były lakierowane z lekkim połyskiem. W drugiej serii poprawiono zawieszenie, które znacząco poprawiło komfort ich używania. Ponadto wykończenie muszli mk2 zrobiono lekko matowe. Nadawano im oznaczenie numeru seryjnego numeryczne i alfanumeryczne.

wiktor

  • 2503 / 5865
  • Moderator Działu Słuchawki
24-09-2020, 08:13
SR-4070 MK1

.

wiktor

  • 2503 / 5865
  • Moderator Działu Słuchawki
24-09-2020, 08:16
SR-4070 MK2

.

wiktor

  • 2503 / 5865
  • Moderator Działu Słuchawki
28-09-2020, 08:03
Raz jeszcze zestawienie opisanej serii Stax:

SR-Sigma MK1
SR-Sigma MK2
SR-Sigma Professional

SR-4070 MK1
SR-4070 MK2

wiktor

  • 2503 / 5865
  • Moderator Działu Słuchawki
28-09-2020, 09:46
Modele serii SR-Gamma i SR-Alpha

Wchodzimy w epokę czarnych plastikowych słuchawek z uniwersalnym pałąkiem. Właśnie ten pałąk, to przekleństwo Lambd, Sigm, no i oczywiście Gamma i Alpha.

SR-Gamma/ SR-Alpha to seria 6 słuchawek. De facto trzech, ponieważ Stax wówczas rozpoczął podział modeli na swój rynek i resztę świata. Moim zdaniem nie ma żadnych różnic pomiędzy nimi.  Alpha sprzedawana była tylko w Japonii, Gamma dla reszty klientów.

Podawane przez Staxa daty premier powyższych modeli są inne, niż te publikowane w ówczesnych katalogach. W opisie modeli przyjmę takie, które stanowią cyfrowe i papierowe reklamy Gamma/ Alpha.

W obydwu modelach zastosowano przetwornik budową i rozmiarem zbliżone do serii 1-5 oraz serii X. Lekkie, wygodne, ekonomiczne, a przy tym dające słuchaczom bardzo dobrą jakość dźwięku. Ta filozofia pozwoliła Staxowi sprzedawać je od 1985 roku przez kolejne dziesięć lat.

wiktor

  • 2503 / 5865
  • Moderator Działu Słuchawki
28-09-2020, 09:47


.

wiktor

  • 2503 / 5865
  • Moderator Działu Słuchawki
28-09-2020, 09:49


.