Audiohobby.pl

Retrospektywny przegląd słuchawek Stax.

wiktor

  • 2503 / 5892
  • Moderator Działu Słuchawki
08-09-2020, 21:31
Zrobiłem zdjęcie trzech modeli piątek z kablami.

:)

SR-5
SR-5 Gold
SR-5 N

wiktor

  • 2503 / 5892
  • Moderator Działu Słuchawki
08-09-2020, 21:34
SR-5 Gold Black

Wersja w kolorze czarnym. Brzmienie podobne do wersji w jasnym wykończeniu muszli.

whero2

  • 275 / 2058
  • Zaawansowany użytkownik
08-09-2020, 23:24
spójrz na SR-Sigma Normal Bias. Były dwie wersje, z okrągłym kablem i z płaskim, a w katalogach cały czas jest ta z okrągłym kablem.
tzn ja odróżniłbym kilka więcej rewizji sigm nb ~ coś takiego otrzymałem od znajomego gdy poprosiłem go o krótkie podumowanie -


Grey grills with grey corners and trim and cloth cable - First serial run Mark 1

Grey grills with black corners and trim and cloth cable - Standard run Mark 1

Grey grills with black corners and trim and grey ribbon cable with no white pinstriping on the cable - Mark 1.5, *slightly more bass* than the normal mark 1 because of lower cable capacitance

Grey grills with black corners and trim and grey ribbon cable with white pinstriping on the cable - Mark 2, has *better treble extension* because of a lighter mineral wool on the interior and thinner pads

Grey grills with black corners and trim and black ribbon cable with white pinstriping on the cable - Mark 3. This is when the switched to the original Lambda driver.

(zaznaczyłem gwiazdkami 'różnice w brzmieniu' ponieważ wolę nie szerzyć nie moich odczuć... a osobiścnie niestery nie miałem okazji porównywać kolejnych rewizji sigm nb ;) )

może nie do końca 'już na to czas' ale z chęcią usłyszę czy się z tym opisem zgadzasz oraz może on ci pomóc podsumować wszystko podczas pisania ;) - wpadki przy drukowaniach się zdarzają i warto od razu takie wątpliwości rozwiać ;)

od razu też warto zauważyć że przy drobnych różnicach brzmieniowych o których mówimy pomiędzy rewizjami często (po blisko/ponad 40 latach!!!! - a ludzie zarzucają wysoką awaryjność słuchawkom elektrostatycznym ;) ) będą znacznie mniejsze niż pomiędzy pojedyńczymi egzemplarzami które się zachowały - stan przetworników, historia użytkowania itp. mają nieodzowny wpływ na brzmienie... możemy porównywać 30-letnie samochody ale zarówno przebieg, to jak były użytkowane, traktowane i serwisowane ma ogromne znacznie -  wszystko to ma ogromny wpływ  na aktualny stan - i po latach (o ile nie mówimy o prawdziwych perełkach które wciąż pachną fabryką) aktualny stan ma często znacznie większe znaczenie niż konkretna partia/rewizja z któej one pochodzą i nie wpadajmy w paranoję - z roku na rok takich perełek coraz mniej i one nie wrócą ;) cieszmy się tylko że najczęściej fajnych sprzętów nie kupuje byle kto i najczęściej wie jak się nimi zająć żeby przeżył kolejne dekady
« Ostatnia zmiana: 08-09-2020, 23:27 wysłana przez whero2 »

wiktor

  • 2503 / 5892
  • Moderator Działu Słuchawki
10-09-2020, 06:53
@whero2

Proszę spróbuj uzyskać zdjęcia tych modeli. Na pewno przydadzą się w dalszej części tego tematu. Super, że tak aktywnie uczestniczysz w tym opracowaniu.

wiktor

  • 2503 / 5892
  • Moderator Działu Słuchawki
10-09-2020, 07:00
SR-5N

To kolejna wersja modelu pięć. Ukazała się w roku 1982. Później na rynek trafiła wersja w kolorze czarnym. W obydwu generacjach użyto nowego rodzaju kabla. Taśmy, która jest podobna do obecnie używanych w Staksach.


wiktor

  • 2503 / 5892
  • Moderator Działu Słuchawki
10-09-2020, 10:56
Przy okazji różnic pomiędzy SR-5, SR-5 Gold White, SR-5 Gold Black a ostatnimi dwoma tj. SR-5N i SR-5NB nie wspomniałem o kwestii BIAS-u. Pierwsze trzy modele miały wartość 200V, natomiast dwa ostatnie 230V.

wiktor

  • 2503 / 5892
  • Moderator Działu Słuchawki
10-09-2020, 10:56


.

wiktor

  • 2503 / 5892
  • Moderator Działu Słuchawki
10-09-2020, 10:57


.

ductus

  • 1247 / 4837
  • Ekspert
10-09-2020, 19:00
Te SR-5 Gold /black posiadam od nowości, jako pierwszy właściciel... Grają jak przed laty za czasów młodości, jednakże dość wyraźnie kolorują, co widać na wykresach pasma częstotliwości. Mimo wszystko przez wiele lat były one referencyjne w stosunku do reszty słuchawek m.in. dynamicznych. Tę "piątkę" używa obecnie rodzina z SRD-6SB, równie starym, co dobrze zachowanym.

wiktor

  • 2503 / 5892
  • Moderator Działu Słuchawki
11-09-2020, 15:12
Miałem też to szczęście kupić SR-NB nowe w komplecie z energizerem SRD-6 SB. Doczekały się w końcu swoich pięciu minut.

:)
 

wiktor

  • 2503 / 5892
  • Moderator Działu Słuchawki
11-09-2020, 15:37
SR-5 NB

Piątki w czarnym kolorze oferowane były najdłużej. Mam katalog z 1995 roku, gdzie nadal proponowano ich sprzedaż niemieckim klientom. Ostatnie dwie wersje dopasowano do ówcześnie obowiązującego standardu Staxa NB, czyli normal bias 230V.

W tym czarnym finiszu, ze złoconymi elementami pałąka prezentują się bardzo ładnie. Nowy rodzaj przewodów, miękkie pady i lekka konstrukcja dostarczą pozytywnych wrażeń ze słuchania różnych gatunków muzyki.

wiktor

  • 2503 / 5892
  • Moderator Działu Słuchawki
11-09-2020, 15:42


.

wiktor

  • 2503 / 5892
  • Moderator Działu Słuchawki
11-09-2020, 22:43
Podsumowując zestawienie eletrostatów Stax-a serii 1, 3 i 5:

SR-1
SR-3
SR-3 New
SR-5
SR-5 Gold WT (white)
SR-5 Gold BK (black)
SR-5 N
SR-5 NB

wiktor

  • 2503 / 5892
  • Moderator Działu Słuchawki
15-09-2020, 08:59
Modele SR-X

W 1970 roku Stax wprowadził do oferty elektrostatów modele serii X. Dedykowane były dla rynku profesjonalnego i wymagających użytkowników słuchawek. Wyglądają inaczej, grają podobnie. Kształt drivera jest podobny do serii 1, 3 i 5. Zapewne różniły się nieco od poprzedników, ale ciągle ograniczała je ich średnica. Dzisiaj wiemy, że Stax poszedł w kierunku zdecydowanie większych przetworników. Obudowa przetworników serii X jest aluminiowa.

Mimo niewielkich rozmiarów mogą nas cieszyć dobrą jakością dźwięku. Należy zwrócić uwagę, że pierwsze X-y to standard low/ normal Bias. A to oznacza, że ówczesne energizery i wzmacniacze ustępowały późniejszym konstrukcjom Stax-a. W pierwszych latach produkcji referencyjnych wzmacniaczy klient otrzymywał gniazdko Pro i Normal. Niestety z czasem Stax zaniechał wsparcia standardu Normal Bias.

W przypadku tych modeli jest znacznie lepiej udokumentowana historia modyfikacji. Kolejna oficjalna wersja została nazwana SR-X MK2 (1972).  Przedostatnią rewizją były SR-X MK3 (1975) . Wersja SR-X MK3 Professional na krótko ok. 1985. Trafiła głównie do Stanów i na japoński rynek.

wiktor

  • 2503 / 5892
  • Moderator Działu Słuchawki
15-09-2020, 09:00

.