Audiohobby.pl

kolumny marzeń

pień

  • 2227 / 1022
  • Ekspert
21-10-2022, 00:39
   A niech diabli wezmą te wszelkie kolumny :)   Marzenia w tej kwestii i tak nie zrealizujemy hehehehe   i zawsze jest coś nie tak.  Niezależnie ile dech pochlastać na obudowy i ile by przetworników nie kupił.   Ja na to zaczynam pomału s.........
   Trza kupić bądź zrobić jakieś najlepiej spore które zgrubnie nam pasują.   Postawić -grać i się przyzwyczaić :)
Lepiej się kłócić o splot kabla i jego hipotetyczny wpływ na dźwięk   niż przypominać sobie że kolumny to w zasadzie do żadnej normy typu HIFI nie zbliżają się hehehehe.  Mogą być co najwyżej HIEND-owe

Wojciech7

  • 1492 / 1086
  • Ekspert
22-10-2022, 23:26
Takie co zadowolą uszy słuchacza.

tetejro

  • 2745 / 2977
  • Ekspert
10-12-2022, 09:44
Wzialem sobie do serca uwagi Karola stąd aż zaniemówiłem na x godzin :-)

pomysl zeby kolumna bez wciskania dodatkowych loudnessow jakims cudem grala pelniej na nizszych poziomach glosnosci a na wyzszych bardziej zwartym dxwiekiem wydawal mi sie wariacki.
Z tego prostego powodu ze budowa glosnika sprawia iz dzieje sie dokladnie odwrotnie :-)

no ale cos tam podumalem i chyba wiem jak dokonac takiej sztuki, jesli sie uda bedzie to autentycznie pierwszy taki zestaw na swiecie, i bynajmniej nie mam na mysli jakichs sztuczek aktywnych z tym zwiazanych tylko temat do rozwiazania konstrukcją przetwornika. Czy zadziala, tego na 100% nie wiem, ale przesymulowany model nie ma nic przeciwko :-)

Odgrzeję kotleta, ale nie mogę się powstrzymać.

Czy nie taki efekt uzyskamy, nawijając cewkę głośnika nierównomiernie, tj. rzadziej pośrodku, a gęściej przy końcach? Wtedy przy małym wychyleniu (niska głośność) mamy niski Bl, czyli wyższą dobroć, czyli podpompowany, misiowaty bas; przy dużym wychyleniu, w polu znajdzie się więcej zwojów, co podwyższy Bl, obniży dobroć i da konkretny strzał, już bez "misia".

Dobra teoria, czy raczej szamaństwo?

Ciężko to ocenić jeżeli nie wiemy czy ktoś w ten sposób nawija cewki głośników. Zmiana odstępów uzwojenia to jest także zmiana innych parametrów pasożytniczych, które przy normalnym uzwojeniu mogą być pomijalne.
No chyba, że Zmelmag już to zrobił i pokaże efekt na pomiarach.

kowalsky

  • 8 / 2276
  • Nowy użytkownik
18-12-2022, 21:20
Można jeszcze pobawić się przekrojem i kształtem drutu, a przy cewce wielowarstwowej - ilością warstw.

Albo zastosować uzwojenie niższe od nadbiegunnika i przećwiczyć niejednakową szerokość szczeliny - więcej luzu na środku, ciaśniej przy krawędziach.

Lutek

  • 535 / 5852
  • Ekspert
21-01-2023, 12:07
marzenia są różne różniste, a poniewaz zamierzam stworzyc takie kolumny postanowilem tu na forum zrobic sondaz opinii.

Nie wiem czy Zmelmag jeszcze tu zaglada, ale trafiajac na ten watek rowniez pozwole sobie cos zaproponowac:
Biorac pod uwage charakter grania tradycyjnych konstrukcji, jakie miewalem (b.r.), moze stworzylbys jakies OB, na troche drozszych (to i pewne lepszych) glosnikach, jakie siedza obecnie w moich odgrodach ?
Takie propozycje:
- na dol:    Acoustic Elegance - Dipole 15
- srednie:  Scan Speak 18M8631
- wysokie: Scan Speak D2905/990000, lub SB/Acoustics - SATORI TW29BNWG-8 / beryl

Co Ty na to?