Audiohobby.pl

Obecnie produkowane i dostępne kasety magnetofonowe.

AUDIOTONE

  • 9387 / 5825
  • Ekspert
25-06-2020, 21:38
Uprzedzam że temat nie jest sponsorowany przez żadną z firm (ATR i RTM itp.)  :)

Od czego by tutaj zacząć... hm... by opisać słownie to co odczułem po pierwszym rozpakowaniu tych "kaset".

Wpierw moja wzrokowa opinia.

W oczy rzucają się bardzo ładnie zaprojektowane proste ale czytelne wkładki.
Kasety posiadam trzy:

1. MDS cassette tape C-90, czerwona wkładka, type - I,  kaseta skręcana, bez taśmy rozbiegowej.
2. Master cassette tape C-60 niebieska wkładka type - I , kaseta skręcana, bez taśmy rozbiegowej.

Obie kasety żelazowe posiadają identyczna taśmę w środku. Jakość samej obudowy kasety jest na poziomie RTM (Fox) czyli dostateczna plus, naklejki przyklejone w miarę równo. Minusem jest brak rozbiegówek, filc dociskowy nie był w środkowej pozycji (krzywo naklejony na blaszkę). Kaseta sprawia wrażenie produktu z bardzo niskiej półki cenowej, że tak ujmę strach tego używać w magnetofonie. Taśma lekko matowa jasno brązowa. Podobna do wczesnych TDK D z 1984-6 roku lub do Maxell-a z "ziemią". Jakościowo to powinna kosztować nie 5 pandów a 0.5 panda.

3. ProChrome Master cassette tape C-60 srebrno-szara wkładka  type - II, kaseta sklejana, z taśmą rozbiegową.

Obudowa kasety chromowej jest niestety klejona. Spodziewałbym się po tym ze jednak odwrotnej sytuacji. Czyli właśnie chrom byłby skręcany a tu niespodzianka jest klejony ale w akcie dobrej woli dali choć rozbiegówkę. Kaseta wydaje się być kopią obudowy z RTM-u (Fox) tyle że bez śrubek, rolki są te same. Nad lewą rolką jest wytłoczone oznaczenie strony A lub B. Naklejka naklejona nie równo, filc choć prosto naklejony. Bardzo marna jakość obudowy może nawet mierna. Taśma, czarna jak smoła i błyszcząca przypomina wczesne taśmy chromowe z Basf-a lub TDK coś ala KR....

Ogólne pierwsze ważnienie gorsze niż w przypadku RTM-owskiego Fox-a. A nie przeszliśmy jeszcze do testów audio... Kilka zdjęć poniżej wkleję po 5 zdjęć z każdej kasety.

Pierwsze zdjęcia to
1. MDS cassette tape C-90, czerwona wkładka, type - I.

cdn....
« Ostatnia zmiana: 26-06-2020, 21:57 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9387 / 5825
  • Ekspert
25-06-2020, 21:48
kolejne fotki tym razem kolejna czyli:
2. Master cassette tape C-60 niebieska wkładka type - I

cdn....
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9387 / 5825
  • Ekspert
25-06-2020, 21:53
I już ostatnia:
3. ProChrome Master cassette tape C-60 srebrno-szara wkładka  type - II,

To już koniec na dziś. Jutro opiszę wrażenia dźwiękowe i pomiarowe. A jest tego trochę bo kasety mnie zaskoczyły niesamowicie.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

siwy

  • 658 / 2598
  • Ekspert
25-06-2020, 22:21
Sądząc po twojej wypowiedzi Wojtku, to zapowiada się ciekawie.
Kasety rzeczywiście nie wyglądają  imponująco, ale może nadrobią dźwiękiem ?
Czekamy na relację Wojtku.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Zdzisław

MAG

  • 2393 / 5873
  • Ekspert
26-06-2020, 08:13
Teraz zobaczyłem te zdjęcia i widzę że nośnik nie jest błyszczący? Wojtku czy równo nawija się taśma na szpulkach.
Nagraj sygnały testowe z obu stron taśmy i zobacz czy jest różnica w odtwarzaniu stron.
Wojtku to co robisz tu na forum jest nieocenione, kopalnia wiedzy podana na tacy :)

Radmar

  • 1138 / 5889
  • Ekspert
26-06-2020, 11:54
Wojtku, fantastyczne "słowo wstępne". Bardzo dużo można się z Twojego opisu dowiedzieć. Mimo, że wizualnie kasety za serce nie porywają i można by oczekiwać nieco więcej, to z Twojego opisu wynika, że dźwiękowo może być niespodzianka w pozytywnym znaczeniu tego słowa.

Świetna fotorecenzja, Wojtku.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

nano

  • 9079 / 4978
  • Ekspert
26-06-2020, 20:19
pierwsze co sie rzuca w oczy  to  twoj stol  he he he he he he he 
jak u zeznika      he he he  ZART

ZART   wsio ty stolem popsules  ZART
...
dzieki  ciekw jetem rowniez
nigdy nie wiedzialem i nie slyszalem  tego czegos
no no
przyzam
bardziej mnie intersuje  "ferrozer" zwierz  basowy
tu przydus go  jakie dzwiek daje

« Ostatnia zmiana: 26-06-2020, 20:26 wysłana przez nano »

AUDIOTONE

  • 9387 / 5825
  • Ekspert
26-06-2020, 22:02
Dziś chciałem się zająć tylko typem pierwszym (żelazówką).
Kasety MDS C-90 czerwona wkładka i Master C-60 niebieska wkładka będą traktowane jako jedna, ponieważ nośnik jest identyczny. W C-90 jest więcej taśmy a w C-60 mniej wychodzi na to że grubość jest identyczna.
Wpierw poprzewijałem ja na rożnych magnetofonach bo zauważyłem że taśma piszczy podczas przewijania i nawet podczas odtwarzania... co skutkuje także piskiem w głośnikach... widać na video:



Poniżej test kalibracji na rożnych magnetofonach (spójrzcie jakie odchyły na poziomach, tylko Naki ją poprawnie ustawiły ale nie na długo, bo po kilku minutach się znów rozjechała...) :



Także pomiary przy użyciu generatora i oscyloskopu wykazały niestabilność taśmy i błędy w prowadzeniu. Taśma piszczy i się wzbudza. Jak na tym nagrać jak w każdej chwili może zacząć piszczeć. Duży szum własny, niska dynamika, problemy z kalibracją na niektórych magnetofonach. Taśma nie zwija się równo, cały czas "tańczy". Kaszana na całej linii. Nagrałem i porównywałem ją do Fox-a ale nawet Fox jest lepszy pod każdym względem.
Niestety próbowałem zrobić test na PC ale moja karta w kompie się wzbudza i nie szło nagrać i przetestować w pełni czegokolwiek.
Poniżej na pierwszym zdjęciu kasety zewnętrzne to Maxell UR i TDK FE zaś wewnętrzne ATR. Drugie zdjęcie to już po prawo dodana kasta RTM-u FOX zamiast TDK FE.
Tak wygląda żelazówka. Aż boję się taśmy chromowej...
Podsumowanie :
Kaseta nienadająca się do użytku, moim zdaniem BUBEL!
« Ostatnia zmiana: 26-06-2020, 22:05 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4978
  • Ekspert
26-06-2020, 22:21
:'(

AUDIOTONE

  • 9387 / 5825
  • Ekspert
27-06-2020, 09:12
Dodatkowo chciałem jeszcze dopisać że taśma żelazowa ATR szybko ulega nasyceniu i nie znosi poziomów powyżej 0dB. Ogólnie rzecz biorąc to jestem rozczarowany tym że taśma z takimi właściwościami została zatwierdzona i w ogóle trafiła na rynek. Gdzieś wcześniej czytałem o tych ATR-ach że są "niezbyt dobre" ale sądziłem że to tylko jednostkowy przypadek. Jak znajde tą stronę to dam linka. Niedługo zabiorę się za sprawdzenie taśmy chromowej ATR, ale nie obiecuję że będzie to w ten weekend.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4680 / 2285
  • Ekspert
27-06-2020, 12:20
a weź spróbuj jeszcze na jakimś jamniku, może one są do takich sprzętów ?

Radmar

  • 1138 / 5889
  • Ekspert
27-06-2020, 12:47
No i wszystko jasne. Dzięki Wojtku za czas jaki poświęciłeś na wykonanie tego testu. Dzięki Tobie wiemy, że nawet nie warto przechodzić obok tych kaset, nie mówiąc już o ich kupnie. Jednym słowem - Maxell UR z ostatniej produkcji jest nie do pobicia i cenowo i dźwiękowo.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

paluch.

  • 277 / 2752
  • Zaawansowany użytkownik
27-06-2020, 14:00
Szkoda :(    Dzięki Wojtku za dokładnie opisanie kasety,Twoje możliwościami techniczne ,wprawne ucho nie pozostawiło nam złudzeń. Już wiemy taśmę należy omijać wielkim łukiem .
Tomek

AUDIOTONE

  • 9387 / 5825
  • Ekspert
27-06-2020, 15:14
Znalazłem linka do strony "bloga" na którym są dokładniejsze testy tych kaset i nie tylko. Bardzo duża wiedza zgromadzona w jednym miejscu. Polecam jako lekturę przed zakupem kaset:
https://audiochrome.blogspot.com/2019/02/cassette-tape-comparative-measurements_16.html

Moje skromne "trzy grosze" na temat nowych kaset jak widać prawie się pokrywają ze zdaniem kolegi z tego bloga.

Chroma ATR-a jak pisałem postaram się sprawdzić w przyszłym tygodniu. Ale nie wróżę mu niczego dobrego, bo próbowałem już nagrywać i jest podobnie jak z żelazem... no cóż zobaczymy.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RedKoral

  • 166 / 5604
  • Aktywny użytkownik
27-06-2020, 15:32
Chroma podsumowuje jedno zdanie z tego bloga: "This is a pretty useless product."
Niestety :-(