Audiohobby.pl

Z Mac-a na Raspberry Pi ?

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
18-04-2021, 15:55
Stosowałem soft Amarra Audio. Nie jest to mistrz stabilności ale dźwięk jest OK.

https://www.amarrasound.com

Karol

  • 2002 / 4294
  • Ekspert
11-11-2021, 10:52
@Gustaw, może Ci umknęło a być może Ci się przyda, to znalazłem na komputerswiat.pl:
Raspberry PI z nowym systemem. Bullseye przyspiesza minikomputery.

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
11-11-2021, 14:58
U mnie "systemem" jest Volumio. Na razie chodzi bez problemu ale dawno nie sprawdzałem aktualizacji.

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
03-01-2022, 21:24
Pojawił się update Volumio - 3.179.
Specjalnych zmian na razie nie zauważyłem. Jednak aby instalować wtyczki trzeba mieć konto volumio.

Karol

  • 2002 / 4294
  • Ekspert
12-01-2022, 21:54
@Gustaw, nie wiem czy i jak dałoby się to wykorzystać w audio, ale wiadomość jest ciekawa. :)
Oto co jeszcze potrafi odpowiednio zmodyfikowane i oprogramowane Raspberry Pi.

pień

  • 2214 / 1001
  • Ekspert
15-08-2022, 19:54
Pany  :)    Czy Malinka 2   da radę uciągnąć takiego Volumio ?

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
15-08-2022, 20:55
Poniżej 3 raczej bym nie schodził. Przy większej bibliotece plików trochę długo renderują się okładki.

pień

  • 2214 / 1001
  • Ekspert
15-08-2022, 22:03
Noo,  będzie w sumie jakie 3-4  TB flaców  ale mogę odchudzić od bidy do 2 TB-   znaczy i tak ze dwa dyski po jakie 500 folderów.
 (licząc po średnio 10 pozycji w każdym to ---  co?   10000 ?   - ja p........    wypalać płytki chciaałem hehehehehe)
    To dużo ?

(ciekawe ile na to trzeba taśmy )

ed:   skleroza-   znalazła się >karta dźwiękowa do malinki :)   na scalaku PCM 5242 - w zasadzie można powiedzieć że jest za darmo bo przeleżała w szufladzie ze 2 lata lekko.
        ale jest do wyboru też taka na Sabre-   no ale nie całkiem za darmo :)
        Jeżeli nie brać pod uwagę kosztów  to raczej sabre ?   Mam rację
        --poza tym z godzinę temu na wszelki wypadek kupiłem już malinkę 3  z wyprzedaży :)
     (policzyłem też -  trzeba 600 kaset :)  )
« Ostatnia zmiana: 15-08-2022, 23:24 wysłana przez pień »

pień

  • 2214 / 1001
  • Ekspert
24-08-2022, 11:11
No a ja sobie walczę z malinką i mam pewne spostrzeżenia.
   Po pierwsze-  to chyba wywalę PC-ta  i kupię drugą bo do takiego codziennego używania, łażenia po sieci czy obejrzenia filmu Malinka znakomicie sprawdza się jako domowy komputer.  Rachunki za prąd spadną :)  a w razie W do jakiej ciężkiej roboty to tą stacjonarną spawarkę uruchomi się :)  Kurcze- człowiek chodził do szkoły w czasach gdy liczyło się na liczydłach to trochę zdziwiony że taki drobiazg który taśmą można przykleić za monitorem daje radę :)
 Po drugie-  nie wiem czy to tak u mnie czy inni też się z tym spotkali.   Malinka sieje szumem dosyć mocno :(  może ta karta?   Może monitorek?   A najpewniej wszystko w kupie łącznie z badziewnym zasilaczem.
   Najlepiej sprawa wypada gdy Pi  jest podłączona do monitora przez HDMI  a zamiast jej nakładanej karty z DAC  podepnie się zewnętrzny przez USB.   Wypróbowałem takiego śmiesznego małego DAC-a  SMSL  i w sumie to zabrzęczało najlepiej.    Tylko mały zonk-  bo on po USB ciągnie na plikach do 96kHz.   Wyższe częstotliwości próbkowania tylko po optycznym albo liniowym na wtyczce :(   A malinka tego ni ma.   Pewno jest jakaś karta rozszerzeń coby optykę np.  miała ?     To byłoby zajebiście
  Wtedy wszystko by >rozrzucił<  Jakieś dwa oddzielne fajne zasilacze żeby i Malinka na dobrym szła i  DAC też na swoim,   dysk SSD dodać i powinno brykać.
  Chyba dobry plan?

pień

  • 2214 / 1001
  • Ekspert
24-08-2022, 22:26
Dzięki za podpowiedź :)
 Jest tego w sumie cała masa.   Pomyślałem też trochę w drugą stronę :)
     Po kiego czorta próbkowanie 192 kHz np.    skoro ludzie słyszą że cyt:

Rather, they reached the rather startling conclusion that CD-quality audio sounds exactly the same as 96kHz/24-bit PCM and DSD, the encoding scheme used in SACD. That is, under double-blind test conditions, 60 expert listeners over 554 trials couldn't hear any differences between CD, SACD, and 96/24.

nooo-  czyli nie odróżniają CD  od SACD.    Ew odróżniają ale tylko w deklaracjach pisanych tu i tam.
     No a co dopiero ja - biedny żuczek który MP3  może pomylić z CD :)   I dopiero magnetofon potrzebny żebym zaczaił że coś inaczej jest.
---  u mnie w domu to tylko jeden napęd odróżnia CD  od SACD hahahahaah  Pozostałe odtwarzacze są na moim poziomie i widzą co najwyżej zwykłe CD.
Postanowiłem więc że oleję całkowicie jakiekolwiek  malinkowe karty dźwiękowe.   Dzięki temu zostanie na piwo -niewiele tego piwa będzie ale zawsze to coś przy takich upałach.
   Odpadnie również przy okazji potencjalne źródło siania różności elektromagnetycznych po najbliższej okolicy. 
 Skupię się na porządnym zasilaniu :)
A tych parę na krzyż plików o wysokiej częstotliwości próbkowania >przekonwertuję <   O    A malinka sobie będzie podawać sygnał przez USB
« Ostatnia zmiana: 24-08-2022, 22:35 wysłana przez pień »

ArturP

  • 1291 / 2761
  • Ekspert
24-08-2022, 22:45
Rozsądna decyzja :).

pień

  • 2214 / 1001
  • Ekspert
24-08-2022, 23:48
Dobra-  trzeba się rozejrzeć z czego zrobić albo gdzie kupić zasilacze gotowce.
:)

wypaliłem też na lepszej (szybszej)  karcie Volumio-  rano zobaczę czy trochę szybciej odpala czy też ślimaczy.
   

Swoją drogą to można chyba  -coś gdzieś słyszałem-  że można system malinki bootować z zewnętrznego dysku USB.   Jaki by nie był to raczej szybszy od karty SD  dowolnej,  że o ssd  nie wspomnę

pień

  • 2214 / 1001
  • Ekspert
28-08-2022, 19:29
Taaa, grzebię się jak mucha w smole :)   Podłączam - odłączam - przełączam- słucham  i tak w kółko.
   Parę innych systemów do Maliny wypróbowałem na wszelki wypadek,  jednak Volumio taki jakiś najbardziej kumaty z nich wszystkich.
Szybsza karta jednak d..   nie urywa w tempie ładowania systemu.   Dobra- jest jak jest :)  i też fajnie.
   Przy okazji to akustyka to wredna sprawa hehehehe.    Walczę z maliną u góry gdzie przytargałem wszystkie spady które nie nadają się do salonu bo grają tak sobie średnio na jeża.   Jednak pomieszczenie na poddaszu-  jakie 22-25 metrów powierzchni   gdzie sufit pogięty, belka na poprzek u góry i ściany to połączenie prostokątów-trójkątów i piramid  w przeróżnych kombinacjach ma  zajebistą akustykę :)
Nawet Grundiga da się słuchać :)

pień

  • 2214 / 1001
  • Ekspert
02-09-2022, 19:46
Kurna-źle się dzieje.  Moja badawcza Malina chyba zdechła.
  A zainwestowałem nawet i dokupiłem wyświetlaczyk 5 cali,  bo posiadany wcześniej 10 cali okazał się za duży żeby zbudować z tego zgrabne pudełko
  Wysiadł jej np.  moduł WiFi   ale to pestka jakby   bo na podłączonym cycu do USB  znowu łączy się z siecią.   I wszystko jest OK naa każdym systemie (np. rasbian) do chwili kiedy odpala się na niej kartę z Volumio.
 Volumio startuje i na tym koniec-  nie tworzy swojej sieci lokalnej i nie można niczego skonfigurować :( 
Nie dostaje również adresu po podłączeniu kablem do sieci.
     Czy da się to jakoś obejść?   Otworzyć >pulpit<   volumio z wiersza poleceń   albo czy można jakoś podłączyć malinę do PC-ta kablem lan  ?   Tak na krótko jakby-  z pominięciem sieci
« Ostatnia zmiana: 02-09-2022, 19:50 wysłana przez pień »