Audiohobby.pl

Z Mac-a na Raspberry Pi ?

bsw

  • 515 / 4921
  • Ekspert
22-02-2021, 10:29
Nikt normalny, chcący tylko posłuchać muzyki, nie będzie szukać rozwiązań na forach volumio/rassbery/linux i nie będzie się bawić w specjalne konfiguracje i grzebanie w configach.
[..]
Konkluzja. Dobre ale tylko dla osób mających sporo wolnego czasu i lubiących "grzebactwo".
Hmm - w takim razie nie jestem normalny. Ale wychodzę z założenia ze gotowe rozwiązania są fajne, ale tylko do czasu kiedy chce się zmienić jakiś drobiazg -bo wtedy na ogół stajemy przed ścianą.  Używałem przez jakiś czas Synology i irytowały mnie ograniczenia systemowej nakładki. A ostatnio, jak już wspomniałem w tym wątku, postawiłem sobie odtwarzacz instalując konsolowego Debiana na Thincliencie. Być może troszkę więcej zabawy przy instalacji ale za to system działa dokładnie tak jak ja chcę. Zdalny dostęp do konsoli mam przez ssh - aby sprawdzić konfigurację karty muzycznej odpalam alsamixer i wtedy wszystko staje się jasne. Używam standardowego MPD - zapewne większość gotowych środowisk - playerów ma go pod spodem ale obudowuje w swoje nakładki, co na ogół tylko komplikuje sprawę. Niestety grzebanie na ślepo w plikach konfiguracyjnych, bez świadomości co się robi, nie rokuje powodzenia...

Bacek

  • 2366 / 5879
  • Ekspert
22-02-2021, 10:36
Kupił byś hardware Volumio Primo i było by wszystko poustawiane.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Gustaw

  • 3852 / 3304
  • Administrator
22-02-2021, 10:48
Niestety grzebanie na ślepo w plikach konfiguracyjnych, bez świadomości co się robi, nie rokuje powodzenia...

Nie znam Linux-a. To fakt.
Wpisywałem rozwiązania, które znalazłem na forach jako rozwiązanie problemu. Niestety żadne z nich nie zadziałało.
Moim zdaniem, jeżeli jest opcja wyboru konkretnego DAC-a w Volumio, to powinno zamknąć temat konfiguracji.
« Ostatnia zmiana: 22-02-2021, 10:58 wysłana przez Gustaw »

Bacek

  • 2366 / 5879
  • Ekspert
22-02-2021, 13:41
A tak z ciekawości i zupełnie niezłośliwie. A w Macu jest możliwość podpięcia daca i2s?

Niestety w świecie w którym jest niezloczona ilość konfiguracji sprzętowych ciężko zrobić coś tak żeby działało zawsze od startu.

Nie to że ja nic nie mam do zarzucenia Volumio. Wciąż czekam na oficjalną wersję która w sensownie obsłuży mój hardware na AMD. Poza tym aktuala obsługa Tidala jest straszna, dobrze że powstaje nowa na tidalconnect.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Gustaw

  • 3852 / 3304
  • Administrator
22-02-2021, 14:23
A tak z ciekawości i zupełnie niezłośliwie. A w Macu jest możliwość podpięcia daca i2s?

Nie ma takiej możliwości ale w odróżnieniu od Volumio nie piszą, że jest :)

Bacek

  • 2366 / 5879
  • Ekspert
22-02-2021, 14:31
Gustaw, kiedyś przy okazji możemy z tym i2s powalczyć. Albo moduł nie załadowany albo coś nie tak w pliku konfiguracyjnym alsy. Kiedyś trochę się z linuxem bawiłem także pewnie damy radę.
Narazie niestety mam trochę ciężkich tematów rodzinnych.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

lok

  • 432 / 5886
  • Zaawansowany użytkownik
22-02-2021, 16:33
Ale żeby uruchomić kartę nic nie trzeba w konfigach grzebać czy pisać w opcjach Volumio wybierasz tylko kartę i zatwierdzasz.

Gustaw

  • 3852 / 3304
  • Administrator
22-02-2021, 16:47
->Bacek,
Spoko. Nie ma pośpiechu.

->Lok.
Właśnie tak próbowałem. Być może problemem jest to, że ja mam Rassbery Pi 4. Spróbuję jeszcze na Twoim.

Gustaw

  • 3852 / 3304
  • Administrator
17-03-2021, 22:36
Dzisiaj Rasberry 4 Pi z Volumio zostały rozbudowane o zewnętrznego DAC-a Topping Dx3 Pro. Zrobił się z tego całkiem przyjemny mini media serwerek. Na razie testowanie a o wynikach niebawem :-)
Na razie bardzo pozytywnie zaskakuje mnie wbudowany w to maleństwo wzmacniacz słuchawkowy, który napędza moje Sennheisery HD600.
« Ostatnia zmiana: 17-03-2021, 22:41 wysłana przez Gustaw »

lok

  • 432 / 5886
  • Zaawansowany użytkownik
20-03-2021, 09:49
A jak wrażenia w porownaniu do Benchmarka ?

A słuchasz z usb czy za pomocą izolatora ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Gustaw

  • 3852 / 3304
  • Administrator
20-03-2021, 14:47
Na razie Benchmark bardziej mi się podoba. Jest więcej powietrza i szczegółów. Topping gra cieplej, troszkę barwniej i ale też trochę wolniej. Testuje jeszcze filtry w Toppingu bo jest ich aż 6.
Bardzo dobry jest natomiast wzmacniacz słuchawkowy w Toppingu. Jego minusem jest jedynie wyjście na mały "jack".

Na razie gram z USB. Test przez izolator trochę poźniej.

To na razie bardzo wstępna opinia.
« Ostatnia zmiana: 20-03-2021, 14:50 wysłana przez Gustaw »

Gustaw

  • 3852 / 3304
  • Administrator
21-03-2021, 17:56
Dzisiaj pomiędzy Rasberry 4 a DAC-a Topping Dx3Pro, podpiąłem konwerter SkySong USB/SPDiF Coax. Jest, moim zdaniem, dużo lepiej. Wszystko nabrało powietrze. jest więcej szczegółów, poszczególne źródła dźwięku są od siebie lepiej oddzielone. Zaczynam być zadowolony :-)
« Ostatnia zmiana: 21-03-2021, 18:14 wysłana przez Gustaw »

Bacek

  • 2366 / 5879
  • Ekspert
22-03-2021, 15:18
Zamienisz to plexi na jakieś marmurki i będzie się zgadzać dźwiękowo i wizualnie ;)
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Gustaw

  • 3852 / 3304
  • Administrator
22-03-2021, 15:56
Zamienisz to plexi na jakieś marmurki i będzie się zgadzać dźwiękowo i wizualnie ;)

Ten system stoi w innym pomieszczeniu niż "marmurek" więc problemu nie ma. Dodatkowo koniecznie muszą być widoczne niebieskie diody bo to jest wyznacznik high-endu :)

Gustaw

  • 3852 / 3304
  • Administrator
30-03-2021, 20:37
Mały update.

W zeszłym tygodniu robiliśmy z kolegą "lok" testy zasilania oraz testy porównawcze DAC-a nad-budowanego w Rasberry - HiFiBerry DAC Plus Pro. Z pewnością DAC HiFIBerry nie zagrał gorzej od Toppinga Dx3 Pro.
Dodatkowo, dedykowany zasilacz Tomanka do Rasberry Pi faktycznie działa, wygładzając dźwięk, poprawiając sprężystość basu.

Mam jednak pewne spostrzeżenie w stosunku do tego jak Rasberry Pi 4 radzi sobie z zewnętrznymi przetwornikami po USB. Próbowałem, co prawda, tylko z dwoma przetwornikami (Topping Dx3 Pro i Benchmark DAC1Pre) ale za każdym razem otrzymywałem gorszy dźwięk z Rasberry Pi 4 przez USB niż przez konwerter USB Coax.

Przez USB słychać pewną ostrość dźwięku i odfiltrowanie średnich częstotliwości. Bas jest również lekko płaski.
Przy przejściu z USB na konwerter USB/SPDiF dźwięk wraca do normy.

W oparciu o te doświadczenia, i po to aby uniknąć przesyłania sygnału przez USB, dokupiłem do "malinki" kartę HIFiBerry Digi+Pro, która to karta posiada cyfrowe wyjście Toslink i Coax. Efekt użycia tej karty jest podobny do konwertera USB/SPDiF i dźwięk jest zwyczajnie lepszy od tego, który jest dostarczany przez interface USB.
Średnica jest jednak lepiej wysycona i barwna niż w przypadku konwertera (o USB nawet nie wspominając), bas staje się bardziej różnorodny a przy tym sprężysty, bez efektu "kartonu" jak w przypadku połączenia USB.

Dodam tylko, że zasilam malinkę z normalnego zasilacza ale gra to, moim zdaniem, całkiem dobrze.
https://www.hifiberry.com/shop/boards/hifiberry-digi2-pro/

Przy konfiguracji Rasberry Pi 4 z kartą HIFiBerry Digi+Pro znowu problemem stało się oprogramowanie Volumio.
Otóż przy wskazaniu tej karty jako i2s niczego nie słychać. Próbowałem rożnych ustawień i resetu softu
i niczego to nie dało oprócz kompletniej ciszy w moich HD600. Natomiast po wyłączeniu opcji i2S karta zaczęła być widoczna jako wyjście dźwięku, obok HDMI i wyjścia na słuchawki. Jest to, moim zdaniem, niedopracowanie Volumio, ponieważ ustawienie to nie jest logiczne jeżeli karta HIFiBerry Digi+Pro znajduje się na liście wyjść i2S.

Ogólna konkluzja. Mam wrażenie, że Rasberry Pi 4 niezbyt dobrze radzi sobie z przetwornikami DAC przez złącze USB.
To nie jest tak, że jest całkiem źle i nie da się tego słuchać ale przez "coax" jest zwyczajnie lepiej i dotyczy to przetworników, które konstrukcyjnie dzieli kilkanaście lat.
« Ostatnia zmiana: 30-03-2021, 21:19 wysłana przez Gustaw »