Audiohobby.pl

Nakamichi BX-150E

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
13-01-2024, 15:26
Pierwsza wersja ćwiczebna-  ta z szybki kasetki.   Fakt że łatwa bo nie trzeba kombinować-  włazi i z marszu o nic nie zachacza.
Tam miejsca mało i pomiędzy osiami trzeba się wyrobić w ok trzech milimetrach grubości żeby nie haczyło.  Od strony głowicy jest luz i 4 mm jest spoko hehehehe.

Aparat nie był w stanie zobrazować że trochę nie tak jeszcze.   Może ja wymagający bo i tak lepiej to podświetlenie wyszło niż w sony.
   Druga wersja na poniższych obrazkach :)    Uznaję ją za finalną.   Trochę zabawy z reflektorem ale jest dobrze, albo nawet znakomicie.  Jest ładnie przed włączeniem nawet.     
A co do podświetleń-  albo walnę wam dokładne plany albo jeżeli chętni  przekupią  piwem to kilka świecidełek mogę zrobić :)




Jeszcze parę zdjęć będzie-   ale najpierw to zakończyć trzeba.   Poza tym jednak wywalę silnik przewijania.   Jest spoko-  ale to chińczyk jednak i przerwy pomiędzy segmentami jego komutatora są złe.   Cały czas jednak słychać jego terkotanie >przełączanie uzwojeń <  w muzyce.   Może najpierw jeszcze wypróbuję jaki inny kondensator gaszący :)    A jak nie pomoże to pójdzie od Aiwy silnik.   Zaleta taka że ma jeszcze swój regulator bo ten chiński jednak ciągnie za mocno jak na mój gust.   Dowijanie cały czas jest chyba za mocne.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
13-01-2024, 23:59
Bardzo fajnie wyszła ta modyfikacja. Seria BX-xxx powinna mieć odrazu podświetlenie kasety.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
15-01-2024, 12:56
Rzeczywiście świetnie wyszło to podświetlenie.
A gdybyś wsadził diodę RGB to mógłbyś zmieniać kolor podświetlenia w locie :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
15-01-2024, 14:58
Nooo-  RGB  nie ma.    Ale kolorki inne niż czerwony  uważam za zabronione dla Nak-a   -  nawet takiego małego :)
   Za to regulację jasności zrobiłem,  bo w sumie nie wiem czy mi po nocy za mocno nie będzie świecił.    Zobaczy się  heehehehehe.
Poza tym strasznie denerwował mnie silnik z przewijania z tym swoim >terkotaniem<
  Zebrałem wszystkie silniki jakie w domu znalazły się a które mogły pasować i zacząłem badać.   Przyszło mi do głowy zatrudnić oscyloskop żeby zbadać jak sieją po okolicy.   Wyniki różne były hehehehehe  w zakresie od złych do tragicznie złych.
   Jeden rokował dobrze-  jakiś tam nie chiny ale Malesia  :)   Zrobiłem taki kołchoz z kondensatorów w środku żeby go maksymalnie utemperować  i  sumarycznie to on wylądował w Naku.
    W trakcie >badań<   takie ciekawe spostrzeżenie wyszło>>    Ten sam silnik puszczony w złym kierunku sieje zdecydowanie mocniej niż gdy pracuje we właściwym kierunku.   Tak więc czubom którym zależy słyszeć >ciszę<   elektryczną  od silnika to polecam stosować o właściwym kierunku a nie zamieniać kable na zasilaniu.  Na szczęście pośród silników które typowałem do ew.  zastosowania to wszystkie były lewoobrotowe-  czyli takie jaki potrzebny nakowi .   Dlaczego tak mają z tym sianiem kręcąc w złym kierunku to chyba wyśledziłem  -  ale nie chce mi się pisać,  gdyby ktoś był zainteresowany to skrobnę coś.
   Poza tym jeszcze idler trzeba było remontować-   niby gdzieś w domu nowy ale cholera wie gdzie i ze starym drugi raz walczyłem,  tym razem jednak zakułem go w żelazo :)   Żeby już numerów nie robił.




ed:    zasilanie do podświetlania wziąłem z płytki klawiszy sterujących-  zaraz obok.  Tam jest magistrala klawiszy na 4,5 V zrobiona.  Dodatkowy pobór jaki mój żyrandol pobiera nie ma żadnego wpływu na pracę klawiatury.   Sam zaś pobór gdy świeci na max to 38  mA-  trzy diody w kupie  połączone po wieśniacku-  dwie szeregowo i jedna dolutowana równolegle do jednej z szeregowych hehehehe.
  Dlatego tak żeby wyrównać maksymalnie świecenie okienka :)

Na sam koniec jeszcze jedna sprawa-  wyjaśnienie na filmie :)


Dobra-   idę sobie zrobić ekran
« Ostatnia zmiana: 15-01-2024, 15:05 wysłana przez pień »

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
15-01-2024, 20:25
Taaa-  ekran hehe.   Poszedłem go robić oczywiście ale skończyło się na robieniu drugiej lampki-  tej od frontu w kieszeni.   Taki ukłon dla taśm z ładnymi i błyszczącymi napisami ::)
     Zrobiłem świetlówkę- światłowód na miarę-  zasilany dwoma ledami jak widać.  Czerwone są,  tylko mój telefon jakoś różowe lubi-  no ale niech mu będzie.   
   A teraz pójdę robić ekran :)
 Jednak dzisiaj już chyba nie skończę.   Trzeba było na wioskę skoczyć,  zobaczyć czy rowery stoją i trochę czasu zabrało :(

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
15-01-2024, 21:01
Zrobiłem świetlówkę- światłowód na miarę-  zasilany dwoma ledami jak widać.

Świetlówka super ;-)

W trakcie >badań<   takie ciekawe spostrzeżenie wyszło>>    Ten sam silnik puszczony w złym kierunku sieje zdecydowanie mocniej niż gdy pracuje we właściwym kierunku.   Tak więc czubom którym zależy słyszeć >ciszę<   elektryczną  od silnika to polecam stosować o właściwym kierunku a nie zamieniać kable na zasilaniu.  Na szczęście pośród silników które typowałem do ew.  zastosowania to wszystkie były lewoobrotowe-  czyli takie jaki potrzebny nakowi .   Dlaczego tak mają z tym sianiem kręcąc w złym kierunku to chyba wyśledziłem  -  ale nie chce mi się pisać,  gdyby ktoś był zainteresowany to skrobnę coś.

To jest interesujące ;-)
Większość tych chińskich co są dostępne, nie są opisane jako lewe czy prawe niestety.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
15-01-2024, 23:23
Oczywiście ekranu nie zrobiłem bo dobijałem oświetlenie :)
  Koniec-  finito-  już więcej lampek nie dostanie hehehehehehe
Ekran zrobię rano-  jak da radę.  Będzie dzienne światło to lepiej wszystko widać.  No i jeżeli całkiem skończę z tym Nakiem to odpalę normalny aparat i walnę fajniejsze zdjęcia.    I tak jest OK  biorąc pod uwagę jaka to padlina kiedyś była.

  update do lampek :)

SAnd

  • 48 / 357
  • Użytkownik
16-01-2024, 19:41
Chyba przesadziłeś....
Wygląda to jak potwór z bagien we mgle
Okienko z podświetleniem by w zupełności wystarczyło

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
16-01-2024, 19:53
Na zdjęciu sądzę że trochę przekłamuje...
Bo trochę za krwiście ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

chorazy3

  • 1483 / 1598
  • Ekspert
16-01-2024, 20:47
Albo czerwonego Sony CDit I wsadził po prostu.
Paweł

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
17-01-2024, 02:21
Pisałem że komórka nie daje rady robiąc zdjęcia takim światełkom jak diody -  poza tym jest regulacja jasności-  też pisałem.
   Na żywo wygląda lepiej i zapewniam że nie będę tych światełek wyłączał.
      No i dobiłem dzisiaj-  właściwe wczoraj ten ekran na głowicę. 




przymiarka



Działa zgodnie z założeniem-  teraz głowica ma kompletnie wywalone na to czy jakieś pole je omiata czy nie.   Ekran windowałem do góry tak wysoko jak się da.    Niestety konstrukcja samej kasety jak i mechanizmu windy  uniemożliwia  całkowite zamknięcie w puszcze samej głowicy-  mam na myśli kontakt ekranu głowicy z blaszką ekranującą która jest w kasecie.  Zgodnie ze standardem compact casette  powinna być w każdej-  ale widziałem już kasety bez tej blaszki.
   W każdym razie działa znakomicie i teraz już poza szumem samej elektroniki plus ew.  szumu kasety niczego obcego nie słychać.
Ma też pewne wady hehehehehe
   W zasadzie to okazało się że każda taśma ma tzw.  echo.   Poprzednio umykało najczęściej z powodu szumów.
     Cóż-  nie ma róży bez ognia hehehehe

---  gdy będę kiedyś robić swojego kaseciaka to uwzględnię problem skoku windy.   Tak jakoś ze 3-4 mm  (eeee-  chyba ze 2 by wystarczyło)  większy powinien być.  Wtedy byłoby możliwe całkowite magnetyczne ekranowanie głowicy.    Same silniki też powinny mieć permalojową podkładkę od czoła gdzie mają mocowanie,  ekranująca  blaszka dookoła nie wystarcza.
   W sumie to ciekawe czy jest jakiś kaseciak który tak jest zrobiony ?   Może Nak 1000?
Ktoś wie?
« Ostatnia zmiana: 17-01-2024, 03:05 wysłana przez pień »

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
17-01-2024, 11:03
Roberto ta izolacja magnetyczna głowicy to dobre posunięcie. Chinol sieje jak dziki, cieszę się że udało Ci się to ograniczyć. Czasami dodatkowe metalowe
 "opaski" na silniku dają radę.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
17-01-2024, 11:51
Wojtek,  ja tam tylu zębów na magnetofonach nie zjadłem co ty.   Uważam jednak że to faktycznie dobre posunięcie i z pewnością mogę napisać >   prawie koparka mi spadła na podłogę na ile taki drobny zabieg poprawia właściwości soniczne magnetofonu.
  Jak by spec napisał hahahahaha
(złośliwie to mogę napisać że teraz w sumie Nak zaczął jak na moje grać całkiem nieźle hehehehe-  bo jakimś super fanem ne jestem)
Wychodzi że to nie tylko ot tak sobie:  trochę wyciszy szum rozbijanych fal odtwarzany w przyśpieszonym tempie-  bo tak mi się skojarzył ten dźwięk zakłócenia magnetycznego :)   
To ma wpływ na jakość dźwięku  jako taką-  tak jakby magnetofon wskoczył na półkę wyżej-  a może nawet o dwie :)
  Jednym słowem polecam :)
Następnym z ekranowaniem będzie Ken  880-  bo tam ta sama przypadłość tyle że w mniejszym natężeniu i nie przekroczyła mojego progu tolerancji.   Tzn.   olałem sprawę przy serwisowaniu.   Teraz jednak świeże doświadczenie i jest motywacja a zrobić ekranik to pryszcz, technologię mam już obcykaną :)
    Dlaczego Ken ma to >słabiej<    a no możliwe że silnik lepszy :)   Bo tam na żadne zastępcze nic nie wymieniane.
« Ostatnia zmiana: 17-01-2024, 12:01 wysłana przez pień »

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
17-01-2024, 16:10
Próbowałem zrobić zdjęcie i okazało się że żaden z aparatów nie ogarnia specjalnie tego czerwonego koloru ledów.   Jak by nie patrzył to nie jest RGB  złożony z barw dopełniających a jakaś tam ściśle określona długość fali i matryce wykładają się na tym zadaniu.
Z moich sprzętów foto najlepiej sobie poradziła matryca olympusa.   Jednak też nie dała rady oddać rubinowego koloru ledów które stosowało nakamichi,  też takie pomarańczowe i jaskrawe nieco. 

   

Tak więc poprawka na to co widać.   
   

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
17-01-2024, 16:40
Dla mnie wygląda bardzo dobrze :-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.