Audiohobby.pl

Stare telewizory z "duszą".

JaKub92

  • 1822 / 5473
  • Ekspert
29-05-2020, 19:35
Jest postęp. Pozystor zamontowany, nowy powielacz także, kinol rzeczywiście zaświecił jak nowy i dzięki Bogu nie jest namagnesowany, a głównie tego się obawiałem.
Ma dziwną usterkę. Świeci na biało i pojawiają się jakieś poziome pasy. Nie działa też regulacja jasności i kontrastu. Wzmacniacze wizji pracują, pośrednia pracuje, głowica UHF stroi (jakimś dziwnym trafem zaczął odbierać jakieś radio... ;) ). Wygląda to tak, jakby sygnał był gdzieś zablokowany. Dziś już odpuściliśmy z wujkiem (serwisował je w tamtych czasach, więc ma pojęcie). Może ktoś ma jakiś pomysł?

Marek-41, może znasz temat?
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Marek-41

  • 391 / 5887
  • Zaawansowany użytkownik
29-05-2020, 23:12
Zdjęcia mi przypominają młode lata.Niestety nie wiem , co mu dolega,ale widać ,że będzie żył.Powodzenia.
Marek-41

JaKub92

  • 1822 / 5473
  • Ekspert
02-06-2020, 14:07
Trochę zrobiliśmy się w konia, bo dopiero później zauważyliśmy, że brakuje modułów MD 2006 (luminancja) i MD 2007 (chrominancja), co prawda dostawiona jest płytka PALu, ale moduł luminancji i tak musi być. Na szczęście udało się znaleźć i zamówiłem oba, z czego 2007 gość ma ponoć przerobiony na PAL, więc możliwe, że będę mógł w ogóle usunąć tą dostawioną płytkę PALu.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

nano

  • 9079 / 4979
  • Ekspert
02-06-2020, 15:46
i znow mi cos przypomniales  he he he
secam  pal   ruski secam polski secam  bez glosu  z glosem 
co to bylo  !!  ech

Radmar

  • 1138 / 5889
  • Ekspert
02-06-2020, 17:41
Nie do końca chyba (?) się zgodzę. Co prawda jakieś tam problemy z pamięcią mogą mi się już pojawiać, ale dam sobie łeb uciąć, że nie było czegoś takiego jak ruski czy polski SECAM. Jeżeli mnie pamięć nie myli, to SECAM był francuskim systemem telewizji kolorowej, który był przyjęty u nas jako standardowy i obowiązywał do 1992 lub 1993 (?), nie mam pewności co do roku, czy nie pomyliłem o rok lub dwa. Natomiast potem standardem obowiązującym stał się niemiecki PAL. Co prawda zanim zaczął obowiązywać, był krótki dosłownie kilkudniowy epizod z amerykańskim NTSC w częstotliwości 4.43, nieudany zresztą, ale za diabła nie jestem w stanie sobie przypomnieć ruskiego SECAMU. Jeśli tak było, to oświećcie mnie proszę. Chętnie poznam jakieś szczegóły, zwłaszcza, że swego czasu mnie te systemy "kolorowania" telewizji interesowały trochę.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

bsw

  • 515 / 4925
  • Ekspert
02-06-2020, 18:11
Tak po kolei to pierwszy był amerykański NTSC - skrót tłumaczony jako Never The Same Color. Właśnie z uwagi na jego niedoskonałości pracowano nad stworzeniem lepszego systemu kodowania koloru (ale kompatybilnego z telewizją czarno-białą). Secam opracowali Francuzi - był lepszy niż NTSC i nadawał się do analogowej telewizji wysokiej rozdzielczości którą u siebie wdrażali (819 linii a nie 525 jak w Ameryce czy 625 jak reszta Europy - bez Anglii gdzie mieli swój przedwojenny 405 linii). Wadą Secamu były problemy z montażem sygnału wideo w locie. Problemy te eliminował niemiecki PAL - najdoskonalszy ze wszystkich systemów kodowania koloru. Niestety ze względów doktrynalnych w Polsce musiano wdrożyć nie PAL ale Secam - taki jak już funkcjonował w Związku Radzieckim...

Co do skrótu polski czy niemiecki PAL to kwestia dotyczyła nie samego kodowania koloru tylko fonii - a raczej odstępu wizji od fonii w sygnale z anteny. W Europie Wschodniej był on większy - oznaczany D/K a w zachodniej mniejszy - B/G. Zatem telewizor przywieziony z zachodu wymagał nie tylko dołożenia modułu secam aby odbierał kolor ale jeszcze fonii aby odbierał dźwięk. Z chwilą przejścia w Polsce na PAL pozostano przy starym odstępie fonii aby telewizory czarno-białe działały nadal bez przeszkód (im wszystko jedno jak jest kodowany kolor), a kolorowe po prostu przestawały być kolorowe ;-) ale nadal działały. Ale wciąż przywiezione z zachodu telewizory, które miały PAL ale nie radziły sobie z D/K, musiały być "przestrajane" aby odbierać fonię. Wtedy właśnie powstały obiegowe określenia "polski PAL" / "niemiecki PAL"...

BTW:
W niektórych krajach (np. w Czechach) poszli po bandzie i zmienili kompleksowo SECAM D/K na PAL B/G, co spowodowało że wszystkie telewizory (również stareńkie czarno-białe) trzeba było przestrajać...
« Ostatnia zmiana: 02-06-2020, 18:23 wysłana przez bsw »

nano

  • 9079 / 4979
  • Ekspert
02-06-2020, 20:03
radmar   
tak pomieszalem ale cos wiedzialm ze by  cyrk ...z tym audii  i PAL i secam ...i nic nie bylo latwe    pyk i juz


bsw


ech   b b b  dziekuje
przeczytam tekst pare razy
bo mi sie juz w glowie  meci
nie bylo latwo   he he he he

Radmar

  • 1138 / 5889
  • Ekspert
03-06-2020, 17:21
Dzięki bsw za wyjaśniene ze szczegółami. Teraz już przynajmniej jest jasność sytuacji.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

Marek-41

  • 391 / 5887
  • Zaawansowany użytkownik
03-06-2020, 20:41
Jak was interesują obowiązujące wtedy systemy, to mogę zamieścić zdjęcie z katalogu,gdzie jest dokładnie podane co i jak w każdym kraju. A było tego trochę.
Marek-41

bsw

  • 515 / 4925
  • Ekspert
03-06-2020, 22:01
Jak was interesują obowiązujące wtedy systemy, to mogę zamieścić zdjęcie z katalogu,gdzie jest dokładnie podane co i jak w każdym kraju. A było tego trochę.
Niedzisiejszy Waść jesteś ;-)
Przecież to wszystko można sobie wygooglać - chociażby na wikipedii jest obszerny eleborat:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Systemy_emisji_sygna%C5%82u_telewizyjnego
Są tam ujęte nawet przedwojenne standardy telewizji mechanicznej.
Ale z drugiej strony - co komu dziś po takiej wiedzy...

Marek-41

  • 391 / 5887
  • Zaawansowany użytkownik
04-06-2020, 11:40
Choćby po to  , aby udowodnić ,że dawniej nie było łatwo.W moim katalogu oprócz danych są też ceny , czego nie ma w necie.I to też pokazuje ile czeba było się nakombinować , aby kupić telewizor odbierający u nas program i nie przepłacić.
Marek-41

JaKub92

  • 1822 / 5473
  • Ekspert
04-06-2020, 14:04
Dokładnie. I z czystej ciekawości :) Zresztą ktoś musi się tym interesować, żeby wiedza przetrwała jeszcze przez kolejne pokolenia, a może kiedyś będą o tym uczyć np. na lekcjach historii techniki, jeśli będzie coś w tym rodzaju... ;)

Dziś w nocy wzięło mnie na pooglądanie starych albumów i oto co znalazłem... Na dwóch zdjęciach widać dość dobrze telewizor dziadka, który pamiętam z dzieciństwa. Jeszcze jakoś w 2000/2001 roku oglądałem na nim Kevina i nagrywałem na magnetowidzie, który stoi na nim ;) Za nic nie wiem, co to był za telewizor. Może któryś z kolegów skojarzy... Pamiętam tylko, że przełączanie kanałów było na sensorach i w każdym podświetlał się numer programu.
Na pierwszym foto jestem ja z mamą, z tego co pisało w albumie obok zdjęcia, to Sylwester 1999/2000 :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Piccard

  • 81 / 1822
  • Użytkownik
04-06-2020, 16:29
Jak was interesują obowiązujące wtedy systemy, to mogę zamieścić zdjęcie z katalogu,gdzie jest dokładnie podane co i jak w każdym kraju. A było tego trochę.
Niedzisiejszy Waść jesteś ;-)
Przecież to wszystko można sobie wygooglać - chociażby na wikipedii jest obszerny eleborat:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Systemy_emisji_sygna%C5%82u_telewizyjnego
Są tam ujęte nawet przedwojenne standardy telewizji mechanicznej.
Ale z drugiej strony - co komu dziś po takiej wiedzy...

Po co komu Archimedes, Kopernik, Kolumb, Newton skoro mamy Howkinga (mieliśmy), Haisenberga, Schodingera?
Aby ci wielcy mogli stanąć na ramionach olbrzymów.
Po co nam książki (Niemcy 10.maj.1933) jeśli mamy komputery i Wikipedię.
Żeby ta wiedza nie zaginęła (Fahrenheit 451) żeby można było się nią dzielić, aby pasja pozostała a spotkania towarzyskie tak nie wyglądały jak na zdjęciu poniżej.
Jeśli zbyt dobitnie, to przepraszam.

bsw

  • 515 / 4925
  • Ekspert
04-06-2020, 16:47
Ale z drugiej strony - co komu dziś po takiej wiedzy...

Po co komu Archimedes, Kopernik, Kolumb, Newton skoro mamy Howkinga (mieliśmy), Haisenberga, Schodingera?
Aby ci wielcy mogli stanąć na ramionach olbrzymów.
Po co nam książki (Niemcy 10.maj.1933) jeśli mamy komputery i Wikipedię.
Żeby ta wiedza nie zaginęła (Fahrenheit 451) żeby można było się nią dzielić, aby pasja pozostała a spotkania towarzyskie tak nie wyglądały jak na zdjęciu poniżej.
Jeśli zbyt dobitnie, to przepraszam.
To ja przepraszam jeśli uraziłem, ale taki już jestem - lubię prowokować :-]

Sam uwielbiam historię techniki i aktywnie ją propaguję:
https://upadektechnikikrakowa.blogspot.com/

Co do historii telewizji to pamiętam jak w 1987 roku czytałem wspaniałą książkę p.t. "Telewizja - ależ to bardzo proste". Była w niej opisana m.in telewizja mechaniczna - po latach zbudowałem sobie taki model:
https://e-bsw.blogspot.com/2012/08/mechanicznytv.html

Za nic nie wiem, co to był za telewizor. Może któryś z kolegów skojarzy... Pamiętam tylko, że przełączanie kanałów było na sensorach i w każdym podświetlał się numer programu.

IMO: To musiał być jakiś Neptun
Podświetlane sensory miał 427:


z kolei poziome suwaki miał 424:


A jak już sobie pokazujemy zdjęcia z sylwestra - to też jedno znalazłem w albumie. Sylwester 1987/88 na zdjęciu ś.p. wujek a za nim:
- radiomagnetofon Emilia RM 407 automat (w końcu w dziale magnetofonów jesteśmy)
- lampowy telewizor Ametyst 1012 a na nim
- tranzystorowa przystawka do odbioru kanałów 21-60
Ta przystawka to był bardzo ważny element. bez niego Ametyst odbierał tylko kanały UHF na których nadawał program TV1. Dzięki przystawce można było oglądać również TV2 i kultowy sobotni program "5-10-15".
Jakieś 4 lata później miejsce Ametysta zajął kolorowy japoński JVC, a sprawny Ametyst wyjechał do domku letniskowego....

Radmar

  • 1138 / 5889
  • Ekspert
04-06-2020, 18:57
Jakubie, jaki Ty byłeś grzeczny chłopczyk na tym zdjęciu, a wyrósł z Ciebie taki rozbójnik. ;) :))

Jeśli chodzi o telewizory z podświetlanymi sensorami, to z całą pewnością przynajmniej jeden z modeli Heliosa takowe posiadał, bo był u mnie w rodzinie. Jednak nie pamiętam jaki to był model.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek