Audiohobby.pl

Ustawienia foobar2000

majkel

  • 7476 / 5865
  • Ekspert
09-05-2020, 08:55
Czyli jak z foobara2000 zrobić zupełnie inaczej grający odtwarzacz. foobar2000 jest darmowy - zaleta pierwsza, oraz bardzo modyfikowalny - zaleta druga i zasadnicza. Na obrazkach jest wszystko pokazane, trzeba się przyjrzeć i skopiować, ale omówię pokrótce:

1. W sekcji Playback\Output ściągamy i instalujemy najnowszy (z 2017) plug-in WASAPI, wybieramy tryb event, rozdzielczość jak plik źródłowe, czyli u mnie Red Book, i bez ditheringu.
2. Buffer length dajemy na 510ms. Chodzi o to, żeby to była całkowita wielokrotność buforów WASAPI możliwa do ustawienia suwakiem, a która - tu zdecydowało moje ucho. ;)
3. Idziemy do zakładki Shell Integration i wyłączamy "bring to front...". Chodzi o to, żeby foobar2000 nie uruchamiał sobie kolejnych procesów poza tymi potrzebnymi do odtwarzania muzyki. Takich operacji będzie jeszcze kilka.
4. Z powodu jak wyżej wyłączamy śledzenie wskaźnika myszy w Advanced\Display, bo i tak każdy współczesny sterownik myszy lub touch pada robi to śledzenie, i foobar już nie musi. Sami zobaczycie, że dźwięk się poprawi, a mysz nadal jest śledzona.
5. Wyłączamy Universal Volume Control.
6. w Advanced\Playback WASAPI - bufory dla Push i Event dajemy na 34ms. To jest najwyższa wartość jaka działa na samodzielnym XMOSie U208.
7. Włączamy w WASAPI Hard worker priority. Reszta checkboxów w zakładce Playback ma być odznaczona.
8. Wyłączamy MMCSS przez odkliknięcie checkboksa.
9. Wyłączamy w Advanced\Tools "Process system media key events", bo foobar2000 gra gorzej, gdy się rozprasza i zajmuje problemami Windowsa.
10. Z powodu jak wyżej wyłączamy "Prevent machine standby...", bo to w ogóle można zmienić w schemacie zasilania Windows, więc niech sobie foobar głowy nie zaprząta.
11. Z powodu jak wyżej wyłączamy "Suppress...", co by foobar2000 nie myślał ciągle o tym, że ma zrzucić sobie loga, zanim się całkiem wykopyrtnie, a że nie wiadomo, kiedy to nastąpi, to trzeba myśleć o tym cały czas.

Powyżej to był soft core, takie tam zmiany "przeźroczyste" dla użytkownika, a teraz będzie hardcore.

12. Ustawiamy głośność na 0.00dB i wyłączamy pasek regulacji głośności. foobar ma odtwarzać, a nie przetwarzać. Z tego też powodu przekonwertowałem wszystkie APE, FLAC, itp, na wave. dBPowerAmp zachowuje tagi i wszystko gra.
13. Wywalamy Seekbar, bo foobar2000 ciągle musi updatować jego położenie i go to męczy, co słychać. Zawsze go można włączyć na chwilę, użyć i wyłączyć. Robi się to (i poprzednie) prawym kliknięciem w obszarze paska narzędzi.
14. Z powodów jak wyżej wyłączamy Spectrum. Tam mają być tylko przyciski i menu. :)
15. Wyłączamy kartę Wi-Fi.
16. Wyłączamy moduł Bluetooth.
17. Wyłączamy kartę Ethernet, jeśli nie jest używana.
18. Laptop lepiej, jak stoi na stabilnym podłożu.



« Ostatnia zmiana: 09-05-2020, 09:03 wysłana przez majkel »

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
09-05-2020, 14:45
Dzięki, za dokładny opis. Mam kilka pytań odnośnie ustawień. Używam Dac-a Denon DA-300USB do zgrywania na taśmy magnetofonowe. Komp jest na Win7 zaś foobar to wersja v1.4.8 moje pytanie wiąże się z tym że, całość odtwarza poprawnie czyli pliki MP3, FLAC 16 i 24 bit także od 44,1 do 192 kHz. Tutaj jest ok. Ale problem pojawia się gdy chcemy odtworzyć DSD64 i inne pliki typu .dsf itp... i wtedy mamy tylko próbkowanie 44.1kHz. Wiem że ten Dac  Denon-a miał z tym problemy na "foobarze" i zalecali inne "odtwarzacze" oczywiście płatne. Czy jest jakaś inna droga by poprawnie foobar widział te pliki dla tego Dac-a? Może trochę namieszałem ale sens jest taki by na tym Dac-u poprawnie odtwarzały pliki DSD.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

majkel

  • 7476 / 5865
  • Ekspert
09-05-2020, 20:09
Podobno jest plugin do odtwarzania DSD, ale czy jest konwertujący DSD do PCM, czego zasadniczo potrzebujesz, to nie wiem. Tzn. domyślam się, że ten DAC nie obsługuje natywnie DSD, wiec formatu DoP też nie zrozumie. Ja póki co nie mam ani jednego pliku DSD na kompie. Nie czuję potrzeby, bo w brzmieniu SACD nigdy się nie zakochałem. Na płytach dwuformatowych dla mnie Red Book brzmiał zawsze prawdziwiej. U kolegi słuchałem wyższych DSD i brzmiało to dobrze, ale ja w ogóle niewierzący w wyższość któregoś formatu nad którymś. Dobrze przetworzona cyfra musi dać dobry analog, obojętne z jak zapisanych danych.

Tak w ogóle to pod Win7 chyba będziesz musiał użyć ASIO zamiast WASAPI. Ja mam Win10. ASIO nie rozmawia z moim konwerterem pod tym systemem.

-Pawel-

  • 4720 / 5470
  • Ekspert
10-05-2020, 09:54
Świetna robota, dzięki Michał!

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
10-05-2020, 15:01
Podobno jest plugin do odtwarzania DSD, ale czy jest konwertujący DSD do PCM, czego zasadniczo potrzebujesz, to nie wiem. Tzn. domyślam się, że ten DAC nie obsługuje natywnie DSD, wiec formatu DoP też nie zrozumie. Ja póki co nie mam ani jednego pliku DSD na kompie. Nie czuję potrzeby, bo w brzmieniu SACD nigdy się nie zakochałem. Na płytach dwuformatowych dla mnie Red Book brzmiał zawsze prawdziwiej. U kolegi słuchałem wyższych DSD i brzmiało to dobrze, ale ja w ogóle niewierzący w wyższość któregoś formatu nad którymś. Dobrze przetworzona cyfra musi dać dobry analog, obojętne z jak zapisanych danych.

Tak w ogóle to pod Win7 chyba będziesz musiał użyć ASIO zamiast WASAPI. Ja mam Win10. ASIO nie rozmawia z moim konwerterem pod tym systemem.

Ten dac obsługuje natywne DSD bez problemu napisałem o tym wcześniej, że na innych "płatnych" odtwarzaczach pracuje normalnie. Zdjęcia nr. 1 i 2 poniżej przedstawiają prace na odtwarzaczu "Jriver media center media 26" i tam idzie bez problemu DSD64 (2,8MHz) i DSD128(5.6MHz) do tego zdjęcie nr.3 tego programu podczas odtwarzania DSD128 (Diana Krall). Dalej mamy zdjęcie nr.4 pracy Foobar-a podczas odtwarzania plików DSD z ustawieniem w zakładce "Tools" SACD "PCM ASIO drv mode" wtedy idzie maksymalnie wycisnąć 176,4kHz, zaś zdjęcie nr.5 pokazuje pracę lub jej brak oczywiście podczas gdy ustawimy "DSD ASIO drv mode".
Teraz już jest jasne że Foobar nie obsługuje w pełni DSD dla tego DAC-a. Tylko dlaczego? Stąd moje pytanie było na początku czy jest jakaś wtyczka która umożliwia normalna pracę Foobar-a z tym przetwornikiem?
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

majkel

  • 7476 / 5865
  • Ekspert
10-05-2020, 15:16
Pierwsze podstawowe pytanie - przez jaki interfejs komunikuje się foobar2000 z Windows? Co masz jako output - Direct Sound, czy doinstalowaną wtyczkę typu WASAPI lub ASIO? Chodzi o to, przez jaki interfejs jest DAC komunikowany w foobarze? Zwłaszcza, jeśli coś chcesz zgrywać, to pasowałoby ominąć mikser systemowy, który nie wiem jak w Win7, ale w Win10 robi dithering. Pod Win7 to pewnie ASIO trzeba by mieć, WASAPI to późniejszy wynalazek Microsoftu.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
10-05-2020, 15:56
Zainstalowane jest ASIO już od początku, ale spróbowałem także z WASAPI które pokazałeś w pierwszym poście zdjęcie nr.1 . I efekt jest ten sam, czyli DSD mogę słuchać tylko jako PCM w ustawieniach pokazanych na zdjęciu nr.2 czyli max to 176,4MHz. Przy ustawieniu ASIO drv mode z PCM na DSD dac "nie widzi sygnału" i wyświetla komunikat taki jak na zdjęciu nr 5 z poprzedniego mojego postu.


EDIT:
Ale jak pisałem w innych "płatnych" odtwarzaczach ten problem nie występuje. I DAC pracuje poprawnie, co pokazałem na zdjęciach w poście wcześniejszym. Może po prostu nie dopracowali tego dobrze DAC-a i wyszła taka kicha. Nawet o tej przypadłości pisali w miesięczniku AUDIO jak ten DAC był tam testowany. I tak co jakiś czas pytam się kogoś kto siedzi w temacie czy jest już jakaś opcja lub nowa "wtyczka" by tą niedogodność naprawić. Ale widzę że firma Denon nie za bardzo się do tego kwapi, bo sterowniki są stare z 2014 roku na Win 7, a stery z Win 10 nie działają poprawnie. Więc taki DAC co czyta tylko poprawnie wszystko do 24bit /192kHz prócz DSD. A takowych plików (.dsf) mam bardzo dużo i chciałbym by to działało jak ma działać . A nie używać do tego rożnego rodzaju "re-samplerów" programowych.
« Ostatnia zmiana: 10-05-2020, 17:47 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

-Pawel-

  • 4720 / 5470
  • Ekspert
10-05-2020, 18:13
Foobara do współpracy z plikami DSD trzeba nijako "zmusić". Tutaj kilka podstawowych zabiegów, jakie należy wykonać:

https://www.exasound.com/Blog/tabid/74/articleType/ArticleView/articleId/61/Configuring-Foobar2000-for-ASIO-DSD-DXD-Playback-with-exaSound-DACs.aspx

Manual trzeba by zaktualizować bo ma już kilka latek i na pewno pojawiły się już nowsze wersje pokazanych wtyczek, jednak pokazuje on drogę jaką trzeba na początek przejsć. Ponadto nie obejdzie się bez zabawy, ponieważ należy dostosować te ustawienia pod konkretny DAC.

-Pawel-

  • 4720 / 5470
  • Ekspert
10-05-2020, 18:14
Nie obejdzie się bez instalacji ASIO Proxy (nie mylić ze zwykłym ASIO, to rodzaj wirtualnego serwera) oraz wtyczki SACD.
« Ostatnia zmiana: 10-05-2020, 18:17 wysłana przez -Pawel- »

marek.pap

  • 19 / 5665
  • Nowy użytkownik
10-05-2020, 18:42
Dzięki, za dokładny opis. Mam kilka pytań odnośnie ustawień. Używam Dac-a Denon DA-300USB do zgrywania na taśmy magnetofonowe. Komp jest na Win7 zaś foobar to wersja v1.4.8 moje pytanie wiąże się z tym że, całość odtwarza poprawnie czyli pliki MP3, FLAC 16 i 24 bit także od 44,1 do 192 kHz. Tutaj jest ok. Ale problem pojawia się gdy chcemy odtworzyć DSD64 i inne pliki typu .dsf itp... i wtedy mamy tylko próbkowanie 44.1kHz. Wiem że ten Dac  Denon-a miał z tym problemy na "foobarze" i zalecali inne "odtwarzacze" oczywiście płatne. Czy jest jakaś inna droga by poprawnie foobar widział te pliki dla tego Dac-a? Może trochę namieszałem ale sens jest taki by na tym Dac-u poprawnie odtwarzały pliki DSD.

Nie napisałeś jaką masz wersję wtyczki foo_input_sacd. Od wersji 0.9.8 wtyczka SACD wysyła DSD tylko w formacie DoP przez WASAPI lub przez ASIO. Jeśli masz starszą wersję, to Foobar wysyła do DAC-a natywnie pliki DSD. Według danych technicznych Twój DAC przyjmuje pliki DSD tylko poprzez DoP.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
10-05-2020, 19:18
Dzięki, za dokładny opis. Mam kilka pytań odnośnie ustawień. Używam Dac-a Denon DA-300USB do zgrywania na taśmy magnetofonowe. Komp jest na Win7 zaś foobar to wersja v1.4.8 moje pytanie wiąże się z tym że, całość odtwarza poprawnie czyli pliki MP3, FLAC 16 i 24 bit także od 44,1 do 192 kHz. Tutaj jest ok. Ale problem pojawia się gdy chcemy odtworzyć DSD64 i inne pliki typu .dsf itp... i wtedy mamy tylko próbkowanie 44.1kHz. Wiem że ten Dac  Denon-a miał z tym problemy na "foobarze" i zalecali inne "odtwarzacze" oczywiście płatne. Czy jest jakaś inna droga by poprawnie foobar widział te pliki dla tego Dac-a? Może trochę namieszałem ale sens jest taki by na tym Dac-u poprawnie odtwarzały pliki DSD.
Nie napisałeś jaką masz wersję wtyczki foo_input_sacd. Od wersji 0.9.8 wtyczka SACD wysyła DSD tylko w formacie DoP przez WASAPI lub przez ASIO. Jeśli masz starszą wersję, to Foobar wysyła do DAC-a natywnie pliki DSD. Według danych technicznych Twój DAC przyjmuje pliki DSD tylko poprzez DoP.

Moja to wtyczka to 0.6.6 czyli wskazuje na natywnie, muszę poszukać nowszej. Jak tylko znajdę to ogarnę temat, i znać co i jak poszło.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
10-05-2020, 19:56
@marek.pap dziękuję, działa teraz poprawnie DSD :)
Zainstalowałem wtyczkę SACD z wersji 1.2.3 (SACD dekoder), odrazu zaskoczyło bez problemów.
Wkleiłem poniżej na zdjęciach ustawienia foobar-a takie jakie są u mnie, jak coś jest jeszcze nie ustawione poprawnie to proszę o nakierowanie mnie na trop.
Ale dziękuję bardzo serdecznie Wam za pomoc, z tym co nie ukrywam dość męczącym mnie od dłuższego czasu problemem.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

marek.pap

  • 19 / 5665
  • Nowy użytkownik
11-05-2020, 19:55
Jeszcze drobne poprawki. Po zainstalowaniu wtyczki foo_input_sacd niepotrzebna jest wtyczka foo_input_dsdiff, najlepiej usuń ją. W ASIO drivers zaznacz opcję "Run with high process priority".

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
11-05-2020, 20:03
Już usunąłem tą wtyczkę i przestawiłem proces. Inne ustawienia wydają się poprawne. Czy coś mi umknęło?
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

marek.pap

  • 19 / 5665
  • Nowy użytkownik
11-05-2020, 20:32
Ustawienia w porządku, miłego słuchania.