Audiohobby.pl

Technics RS 673

ManiekK

  • 6 / 106
  • Nowy użytkownik
17-01-2024, 23:45
Jestem nowy, proszę o wyrozumiałość:)
Magnetofon Technics 673 "nad którym się pochyliłem" gra bardzo ładnie ale tylko na lewym kanale. Prawy kanał, milczy i prawy wskaźnik "śpi". Po dotknięciu przewodu białego na głowicy, następuje przesterowanie. Prawy wskaźnik cały zaświeci i działa. Chodzą 2 kanały. Po wciśnięciu stop i play, to samo (gra i świeci tylko lewy kanał). Nie zawsze to "wzbudzenie" zadziała. Jak zadziała to chwilę chodzą 2 kanały, następnie prawy słabnie aż zgaśnie i zamilknie:(.
Proszę o pomoc, co może być przyczyną i jak to naprawić?
Dodam jeszcze, że poprawiłem lut-y na głowicy na tym kanale i nic nie pomogło:(?

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
18-01-2024, 09:15
Z tego co widzę to na płycie głównej są dwa takie długie przełączniki zapis/odczyt i sterowane mechanicznie pod spodem elektromagnesem, spróbuj je uzdatnić być może styki zaśniedziałe są , pewnie jeden jest od L a drugi R.
Czasem chemia pomaga, a czasem niestety rozbiórka  tych przełączników.
Zawsze możesz zmierzyć głowice wcześniej, czy sprawna.

Oczywiście może nie być to, ale najczęściej w starych deckach takie przełączniki najpierw czyścimy aby tor zapis odczyt był mechanicznie sprawny i miał przejście sygnałowe.

Warto też sprawdzić wszystkie luty czy nie ma jakiegoś zimnego, nie wspomnę o sprawdzeniu kondensatorów przynajmniej czy nie mają wycieków i zwarć.
Kaseciak ma ponad 40 lat więc niedomagać może cokolwiek.
P.S.
Czasem inne przełączniki potrafią też zasniedzieć warto wszystkie sprzwdzić.
« Ostatnia zmiana: 18-01-2024, 09:21 wysłana przez Hammer »

ManiekK

  • 6 / 106
  • Nowy użytkownik
18-01-2024, 15:36
Dziękuję bardzo za podpowiedzi. Sprawdzę wg. wskazówek. Głowicę mierzyłem, rezystancja jednakowa dla L i P. Próbowałem też zmierzyć napięcia na głowicy w czasie pracy - nie wiem, czy nie dałem ciała? Czy tak można? Wiadomo poszły duże przesterowania! Nie wiem czy po tym pomiarze magnetofon nie gra trochę gorzej? Mogłem nabroić?:(?

AUDIOTONE

  • 9395 / 5834
  • Ekspert
18-01-2024, 16:54
Pamietam, że miałem kiedyś dawno temu podobny przypadek i winny był uszkodzony element w torze. Ale za nic w świecie nie pamiętam co to było. Trzeba sprawdzić tor podczas odczytu i jechać od wyjscia w kierunku głowicy. Wtedy szybciej zlokalizujesz usterkę. 673 to wiekowy magnetofon i przydałby się cały recap, jeśli zamierzasz go zostawić sobie.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
18-01-2024, 17:05
Recap to już obowiązkowo nie chciałem straszyć na początek ale jak elektronik to se poradzi, ale najpierw te przełączniki trzeba je rozruszać przełączjąc zapis/odczyt fizycznie ręką .... zresztą jak napisałeś cokolwiek mogło paść...... to tak jak kupowanie auta z Włoch czy Grecji....

RetroTape

  • 454 / 806
  • Zaawansowany użytkownik
18-01-2024, 18:36
Miałem kiedyś taki przypadek w JVC KD-D20, że głowica traciła jeden z kanałów przy nagrywaniu. Potrafiła właśnie zacząć nagrywać po dotknięciu nóżki głowicy, a po chwili już nie. Widziałem to na mierniku głośności. Początkowo też stawiałem na problem z głowicą lub kabelkami i kilkukrotnie wszystko przelutowywałem, bez skutku. Pomogło psiknięcie kontaktu do takiego długiego przełącznika, który przełączał tryb nagrywania/odtwarzania głowicy. Przełącznik był aktywowany przyciskiem record, który dalej za pomocą długiego pręta, przełączał owy przełącznik. Do tej pory nie wiem czy był to zbieg okoliczności czy po prostu coś w tym przełączniku nie kontaktowało. Mam wątpliwości bo przecież jeśli nie byłoby tam kontaktu, to co by zmieniało dotknięcie nóżki głowicy ? Tak czy inaczej problem zniknął. Stawiam więc na to co napisał już kolega Hammer. Jeśli to nic nie da, będzie trzeba sprawdzić cały tor odczytu, jak też już zostało napisane.

ManiekK

  • 6 / 106
  • Nowy użytkownik
19-01-2024, 13:48
Szanowne forum, OGROMNY "SZACUN". Działa! Wystarczyło, że na pauzie (z kasetą) wcisnąłem REC i zaskoczył. Powtórzyłem kilka razy i działa na dwóch kanałach:). Biorąc pod uwagę wiek, jakość dźwięku bardzo dobra (Czyli pomiarem napięć na głowicy w czasie pracy raczej nic nie uszkodziłem, uhhh). Dźwięk jakby bardzo delikatnie falował w "podkładzie" utworu, to pewnie sprawa zużycia rolki dociskowej? Ma też czasami problem z przewijaniem, to sprawa paska. Nie sprawdzałem nagrywania ale wszystko pozostałe śmiga:).
Podsumowując: zasadniczo nie musiałem rozkręcać obudowy ale dzięki temu wzrósł mój zachwyt elektroniką tamtych lat. Domyślam się, że doprowadzenie tego magnetofonu do stanu "dla siebie" wymagało by sporo czasu i nakładu, dlatego za jakiś czas się z nim pożegnam.
Jeżeli chodzi o mnie, to nie jestem typowym elektronikiem. Natomiast z zamiłowania od dziecka się tym interesowałem:). Trochę pomogło technikum automatyczne ale w zawodzie nigdy nie pracowałem. Bardzo dziękuję za pomoc, cieszę się, że trafiłem w grono fajnych ludzi:).
PS. Kolejny magnetofon jaki chcę pomęczyć to TECHNICS RS-B85. Domyślam się, że mam dołączyć do wątków z tym modelem?
 

AUDIOTONE

  • 9395 / 5834
  • Ekspert
19-01-2024, 14:10
To dobrze że się rozruszał. :-)
Wklej proszę jakieś zdjęcia tego 673... do obecnego tematu dla potomnych.
RS-B85 niestety niema tematu, musiałbyś założyć nowy.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.