Audiohobby.pl

Ustawianie lewej rolki w mechaniźmie "closed loop dual capstan"

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
15-04-2020, 14:33
Jest bardzo prosty sposób który z powodzeniem stosuje już paręnaście lat jak nie dłużej przy serwisowaniu magnetofonów "closed loop dual capstan" tzw. dwu-wałkowych. Zawsze mamy problem z lewą rolką, by zgrać ją ze skosem głowicy po dogłębnym rozebraniu mechaniki lub wymianie samych rolek lub rolki. Jeśli nie posiadamy szablonu.

 Oto kilka wskazówek jak ja to wykonuje :

1. Najpierw odchylamy lewą rolkę i ją blokujemy jak się uda.
2. Do środka ładujemy kasetę (mało używaną - prawie nową lub nową) z sygnałem 8 lub 10 kHz o poziomach -20 lub -10dB, i następnie ustawiamy skos głowicy na oscyloskopie lub programowo (tylko używając prawej rolki) skos ma być idealny, także zero jakiegośkolwiek przesunięcia w fazie.
3. Następnie "dokładamy" lewą rolkę i tak dokręcamy nakrętkę mocowania ramienia rolki by było tak jak wcześniej, czyli idealnie . Całość sprawdzamy na oscyloskopie.

    Mechanizm ma być sprawny wyczyszczony i nasmarowany tam gdzie trzeba oczywiście elektronika musi być ustawiona (sprawna) względem przesunięć fazowych (obydwa kanały mają być identycznie ustawione napięcia mV) i (sprawne kondy elektrolityczne w torze audio) jeśli tak nie jest to trzeba sprawdzić stan paska głównego od capstanów i samą lewą rolkę.

Metoda ta wymaga tylko posiadania komputera z programowym oscyloskopem i kasety z sygnałem testowym.
« Ostatnia zmiana: 15-04-2020, 15:03 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RedKoral

  • 165 / 5583
  • Aktywny użytkownik
15-04-2020, 15:08
I takie wiadomości są nam potrzebne. Konkretnie bez pitolenia. Dzięki!

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
15-04-2020, 15:14
I takie wiadomości są nam potrzebne. Konkretnie bez pitolenia. Dzięki!

Niema sprawy :)
Pomału odhaczam z listy poszczególne tematy jakie miałem założyć. By gdzieś to nie uciekało w gąszczu innych tematów i wypowiedzi.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.