Audiohobby.pl

Magnetofon

Destroyer

  • 335 / 1313
  • Zaawansowany użytkownik
24-04-2024, 16:46
Koledzy,poruszam ten problem w temacie"Magnetofon",bo wydaje mi się że tutaj zagląda więcej osób niż w tym konkretnym dotyczącym tego jednego modelu.
Otóż w niedawno zakupionym przeze mnie Aureksie PC-G8AD znalazłem taką przypadłość: Podczas odtwarzania muzyki a jeszcze lepiej gdy puszczę czystą taśmę, słychać b.wyraźnie i dość głośno nie tylko szum taśmy ale też pracę silnika.Tego od przewijania i wspomagania.Terkot jest wolniejszy gdy cała taśma jest pełna na lewej szpulce a szybszy kiedy cała taśm przesunie się na szpulkę prawą.Stąd doszedłem że to z tego środkowego silnika.Bo taśma na kapstanie przez cały czas przesuwa się równo w całym cyklu a tutaj słychać szybszy i wolniejszy terkot.Może ktoś coś wie na ten temat....?
St.

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
24-04-2024, 17:14
Może coś tam wiem bo niedawno sporo walczyłem z przypadłościami które opisujesz.  Wprawdzie o inne magnetofony szło ale to >jeden pies<   w zasadzie.
   Na szybko -w wielkim skrócie co może pomóc:
Wyczyścić silniki-  zaobserwowałem wyraźną zależność brudów na komutatorze z burczeniem.
Dorobić mu tłumienie z kondensatorów.
Zmienić położenie- obrócić- złapać na innych otworach na śrubkach
  No i na koniec wpadłem w manię dorabiania ekranów na głowice i w większości przypadków efekt >  zadziwiający :)
Zakładałem też tematy z tym związane w DIY.

Destroyer

  • 335 / 1313
  • Zaawansowany użytkownik
24-04-2024, 17:34
Silnik płukałem IPĄ. Bez efektu. To jest taki terkot tak jakby delikatne stuki.Ale czemu to włazi na elekronikę??
St.

ArturP

  • 1303 / 2792
  • Ekspert
24-04-2024, 17:48
Na szybko -w wielkim skrócie co może pomóc:
Wyczyścić silniki-  zaobserwowałem wyraźną zależność brudów na komutatorze z burczeniem.
Dorobić mu tłumienie z kondensatorów.
Możliwe, że te kondki są kluczowe, dodatkowo dokładnie przejrzyj zasilacz, szczególnie elektrolity.
Brudy trzeba czyścić nie płukać, wiąże się to z kompletnym rozmontowaniem silnika.

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
24-04-2024, 18:11
Silnik płukałem IPĄ. Bez efektu. To jest taki terkot tak jakby delikatne stuki.Ale czemu to włazi na elekronikę??

Ten cały >terkot<   to słyszysz na żywca?  Tzn.   nie za pośrednictwem elektroniki magnetofonu?    Jeżeli tak to >na szybko<   silnik zdechł.  Zużyły mu się łożyska i sztandarowo co spec jeden z drugim napisze>   wymiana.
   Oczywiście można to naprawić, sporo zabawy.
Dlaczego lezie dalej?    A no bo komutator skacze-szczotki na nim skaczą (syf działa podobnie)- całość robi jako dodatkowy przerywacz w układzie.  A każde ON-OFF   to jakaś tam iskra i związany z tym trzask przenoszący się dalej po elektronice. Dlatego wspomniałem o dorobieniu dobrego tłumienia.  Nie tylko pomiędzy stykami silnika  ale też pomiędzy kablami zasilającymi a masą.
   Może to wszystko siać wprost przez powietrze-   głowica jest czuła i działać może jak niezły odbiornik takich śmieci.
Aaa, zapomniałem.   Można założyć też ferryt na same kable zasilające silniki.
 No i na końcu- co powinno być na początku:  sprawdzić czy silniki mają ekrany  :)   Różnie to w fabrykach oszczędzali :)

Destroyer

  • 335 / 1313
  • Zaawansowany użytkownik
24-04-2024, 21:47
Dzięki,dzięki za te wszystkie porady ale ze mnie elektronik jak z koziej..............parasol. Nie dam rady. Dojście do samego silnika żeby go wymontować jest w tym modelu b.utrudnione. Dzisiaj załączyłem go i na początku był tylko szum. Terkotanie pojawiło się dopiero po jakiejś godzinie i trwa. Dobry serwisant się prosi.
St.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
24-04-2024, 21:54
Według mnie zakłócenia, które słyszysz są głównie elektromagnetyczne łapane przez głowicę.
Pomóc może jedynie lepsze zaekranowanie silnika miękkim permalojowym materiałem - czym grubszy tym lepiej.
Ewentualnie inny egzemplarz silnika poszukać, ale to bez prób się nie obędzie  a gwarancji nie ma, że w ogóle się lepszy silnik znajdzie.

Ja podobne problemy miałem w Nakamichi CR-2 i jedynie zaekranowanie silnika pomogło - jak widać na zdjęciu, dodatkowy ekran unieruchomiłem opaską samo zaciskową.

O tym, czy to zakłócenia elektromagnetyczne to najłatwiej przekonać się jak puścisz odtwarzanie bez kasety (i bez kieszeni) i w przestrzeń nad głowicą umieszczaj trzymane w ręce różnej grubości materiały ferromagnetyczne (blaszki).
Tylko uważaj aby nie były namagnesowane oraz nie dotykaj nimi głowicy.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Destroyer

  • 335 / 1313
  • Zaawansowany użytkownik
25-04-2024, 12:45
Koledzy!! Sukces!!
Silniczek nie miał żadnej opaski.Założyłem taką od starego sankyo którą znalazłem w starym demobilu.Hałas silniczka zmniejszył sie o ok.90%.
 Sama radość...)) Dzięki,dzięki...!!
St.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
25-04-2024, 16:01
Koledzy!! Sukces!!
Silniczek nie miał żadnej opaski.Założyłem taką od starego sankyo którą znalazłem w starym demobilu.Hałas silniczka zmniejszył sie o ok.90%.
 Sama radość...)) Dzięki,dzięki...!!
To tylko się cieszyć Stanisławie ;-) Najważniejszy efekt końcowy.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Wojciech7

  • 1498 / 1096
  • Ekspert
26-04-2024, 11:45
Testowe nagrywanie na magnetofonie  kasetowy z takim zestawem jak na zdjęciu.
Tablet z Androidem i Spotifajem do niego, wzmacniacz lampowy słuchawkowy(z podświetleniem na niebiesko koniecznie), filtr przeciwzakłóceniowy i to wszystko podłączone  do magnetofonu przewodami Chinch-Chinch-:)))

« Ostatnia zmiana: 26-04-2024, 13:11 wysłana przez Wojciech7 »

Planistigmat

  • 21 / 23
  • Użytkownik
26-04-2024, 13:37
Ktory to Technics ten magnetofon ?

Wojciech7

  • 1498 / 1096
  • Ekspert
26-04-2024, 15:13
Ktory to Technics ten magnetofon ?

To jest ten co "podobno kiepsko gra"-Technics RS-B565 PXS Cap.

Planistigmat

  • 21 / 23
  • Użytkownik
26-04-2024, 16:30
Ja teraz wlasnie slucham troche niedomagającego RS-BX707. Ale do dźwięku sie nie moge przyczepic.
Po zdjeciu Twojego zestawu moge tylko powiedziec, ze RS-B565  fajnie wyglada. :)

Niezłą kombinacje zrobiles. A jak z jakoscia dzwieku nagranego z tabletu ? Jest taka jak przy nagrywaniu z radia czy moze jak przy nagrywaniu z CD ?

Wojciech7

  • 1498 / 1096
  • Ekspert
27-04-2024, 12:13
Ja teraz wlasnie slucham troche niedomagającego RS-BX707. Ale do dźwięku sie nie moge przyczepic.
Po zdjeciu Twojego zestawu moge tylko powiedziec, ze RS-B565  fajnie wyglada. :)

Niezłą kombinacje zrobiles. A jak z jakoscia dzwieku nagranego z tabletu ? Jest taka jak przy nagrywaniu z radia czy moze jak przy nagrywaniu z CD ?

Planistigmat

  • 21 / 23
  • Użytkownik
27-04-2024, 22:16
No nagranie jest super. Naprawde nie ma sie do czego przyczepic.