Audiohobby.pl

Słuchawki Pioneer Monitor 10

Karol

  • 2007 / 4315
  • Ekspert
28-05-2020, 20:13
To rozumiem masz sprawdzone, tzn. że kabel firmowy jest 3-żyłowy? Bo np. Grado mają kabel 4-żyłowy z jackiem, aby dostać sygnał zbalansowany wystarczy wymienić wtyczkę w kablu firmowym.

Tak, kabel jest 3 żyłowy i idzie tylko do jednej muszli. Do drugiej jest przeciągnięty w osłonie jednej z blach pałąka.

saudio

  • 724 / 5265
  • Ekspert
28-05-2020, 21:17
To masz szczęście, że wzmacniacz dalej działa, zwarłeś minus na lewym i prawym kanale, możliwe że to nie jest pełny balans, tylko samo gniazdo, albo są jakieś zabezpieczenia.

Karol

  • 2007 / 4315
  • Ekspert
28-05-2020, 21:39
@saudio, a jak w takim razie jest prawidłowo? Jak Ty byś to zrobił?

majkel

  • 7476 / 5885
  • Ekspert
28-05-2020, 21:50
Questyle to wytrzymuje pewnie tylko dlatego, że nie ma zerowej impedancji wyjściowej i się rezystory w układach wyjściowych R- i L- nieco grzeją. Jakościowo to nie powinno zagrać lepiej niż jack zamontowany w tymże urządzeniu. O sygnale symetrycznym nie ma mowy.

Fakt, że istnieją urządzenia, gdzie XLR jest karmiony sygnałem niesymetrycznym, bo to słuchawkom nie zaszkodzi, ale do prawdziwego balansu muszą być cztery żyły. Jest jeszcze opcja, że balans zagra po kablu trzyżyłowym, jeśli wyjścia są separowane galwanicznie od siebie, np. przez transformatory, ale to nie jest przypadek CMA600i. No i znowu będzie to sytuacja gdzie jedna zalet symetrii sygnału, jaką jest bardziej zbieżny rozkład potencjałów w kablu słuchawkowym, zostanie zarżnięta.

saudio

  • 724 / 5265
  • Ekspert
28-05-2020, 22:46
Tylko zmiana wtyczki i przejściówka z xlr na jack.
Tak jak pisze Majkel, ja bym za długo nie słuchał, bo możliwe że czasowo wytrzymuje, w balansie minusy mają różny potencjał, a ty je zwierasz.

Karol

  • 2007 / 4315
  • Ekspert
28-05-2020, 23:24
Tylko zmiana wtyczki i przejściówka z xlr na jack.
..

Pisałem, że ciekawiło mnie jak zagrają Pioneery, (które maja na końcu kabla jacka 6.3mm), z gniazda XLR zbalansowanego.
W tym celu zrobiłem przejściówkę z dużego jacka na XLR. Napisałeś, że nie tak się ją robi.
Zapytałem, jak w takim razie jest prawidłowo? Odpisujesz, że tylko zmiana wtyczki i przejściówka na jacka.
Nie bardzo łapię o co chodzi. Mógłbyś jeszcze raz, powoli i łopatologicznie? :)
Którą wtyczkę zmienić i na jaką? Jak według Ciebie, powinno to wyglądać?  Po co wtedy przejściówka?
Obecnie jest tak, a powinno być...?
« Ostatnia zmiana: 29-05-2020, 00:02 wysłana przez Karol »

gruesome

  • 778 / 5823
  • Ekspert
29-05-2020, 00:16
@Karol, to z https://www.moon-audio.com/balanced-adapters-caution:

Cytuj
you cannot convert a single-ended connection to a balanced connection as there is no way to untie these grounds. PLEASE do not risk damaging your gear by doing this.

Jeśli kabel jest 3-żyłowy, to jedyne rozwiązanie, aby uzyskać wejście zbalansowane do przetworników słuchawek, to wymienić cały kabel aż do połączenia z przetwornikami w słuchawkach. Operacja dość inwazyjna i chyba ryzykowna (podobno jest ryzyko uszkodzenia przetworników przez nagrzanie ich przy lutowaniu). Nie wiem, czy np. Majkel się takimi rzeczami zajmuje, ale na pewno @Perul z forum mp3 powinien Ci to wykonać w rozsądnej cenie i porządnie (choć czasami trzeba poczekać).

Karol

  • 2007 / 4315
  • Ekspert
29-05-2020, 01:29
@gruesome, dzięki za artykuł. :)
Wynika z niego, ni mniej ni więcej, że takich adapterów nie powinno się robić.
Można bezpiecznie to robić, tylko z kabla zbalansowanego na gniazdo niezbalansowane.

Dopytywałem jak się taki adapter zrobić prawidłowo, bo widziałem w Internecie takie przejściówki zrobione na gotowo.
« Ostatnia zmiana: 29-05-2020, 01:33 wysłana przez Karol »

Karol

  • 2007 / 4315
  • Ekspert
29-05-2020, 01:31
Uspokoiło mnie też to, że z Questyle CMA 12 nic się nie działo.
Zaczął wariować gdy w czasie prób, przypadkowo zwarłem 1L+ z 1L-. Podobnie było gdy już z premedytacją zwarłem 3R+ z 4R-.
Robiłem już rożne "ciekawe" rzeczy w audio. Tak się szczęśliwie składa, że jak do tej pory, sprzęt i ja przeżyliśmy.
Wam nie polecam, bo nie każdy ma tyle szczęścia. Zatem Panowie, nie róbcie tego w domu! Macie od tego mnie.
Ktoś przecież musi robić te wszystkie dziwne doświadczenia i poszerzać forumową wiedzę. :)

saudio

  • 724 / 5265
  • Ekspert
29-05-2020, 16:15
No widzę że już @gruesome wyjaśnił.

majkel

  • 7476 / 5885
  • Ekspert
29-05-2020, 22:43
No widzę że już @gruesome wyjaśnił.
Ano. Jedna para przewodów do jednej słuchawki, druga do drugiej. Następnie lutujemy do pinów XLR 1-L+, 2-L-, 3-R+, 4-R-.

Karol

  • 2007 / 4315
  • Ekspert
29-05-2020, 23:08
Panowie, nie chodziło o rekablowanie Pioneerów, tylko o przejściówkę na XLR-a.
Chciałem sprawdzić czy jest jakaś różnica na niezbalansowanych słuchawkach, gdy napędza się je z wyjścia zbalansowanego.
Pobawiłem się, sprawdziłem co chciałem i jestem bogatszy o tę wiedzę, w tym i to, że takich adapterów lepiej nie stosować.
Po tym eksperymencie i dyskusji która się wywiązała, ileś osób więcej wie, że mimo iż takie przejściówki  są dostępne na AliExpress i na eBay-u, nie powinno się ich używać, bo może się to przykro skończyć dla sprzętu.

« Ostatnia zmiana: 29-05-2020, 23:12 wysłana przez Karol »

Woytzek

  • 45 / 2470
  • Użytkownik
30-11-2023, 21:19
Polecacie jakieś gąbki, pady do wymiany w tych słuchawkach?
Macie coś sprawdzonego?

Karol

  • 2007 / 4315
  • Ekspert
30-11-2023, 22:09
Nie wiem czy ktoś na tym forum kupował pady do tych słuchawek.
Ja też jeszcze nie kupowałem i nic sprawdzonego Ci nie polecę.
Mogę tylko powiedzieć co bym wybrał, gdybym kupował.
Na pewno nic perforowanego, bo z mojego doświadczenia takie pady "przewietrzają" dźwięk.
Z reguły "gubią" bas i zwartość dźwięku, które lubię.
Dlatego zdecydowałbym się na coś takiego, jak na tej aukcji.

Woytzek

  • 45 / 2470
  • Użytkownik
30-11-2023, 22:25
Tak te rozważam, myślałem że może coś jest na krajowym rynku dostępne.