Audiohobby.pl

Głowice Technics - Matsushita, rodzaje 3-HEAD

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
04-04-2020, 13:50
Od rana siedzę na necie i sprawdzam głowice i do czego doszedłem. Znalazłem wiele Twoich wpisów o głowicach, tzn. temat już drążyłeś wiele razy :) ale do rzeczy napisałem poniżej.

Ciekawiło mnie oryginalne opakowanie od  RBR4CY004-C i inna głowica wewnątrz. I różnica w głowicach to faktycznie dziwna sprawa, bo pod numerem RBR4CY004-C jest faktycznie głowica permalojowa. Ale wiem już na 100% że ta głowica co posiadasz AX jest od japońskiego "Panasonic RS-B965". I w/g serwisówki od normalnego RS-B965 siedzi tam głowica SJH104-1, a w wersji na USA i Kanadę mamy już właśnie permalojową RBR4CY004-C. Nawet japoński RS-B900 posiada RBR4CY004-C.
Wniosek:
I moja opinia jest taka, że ta głowica AX trafiła tam w to opakowanie od RBR4CY004-C przypadkowo. Bo to są po prostu inne głowice. Ale w dalszym ciągu brak jest oryginalnych oznaczeń tej właśnie AX-owej głowicy. Bo może to być QWY4148Y z RS-B100 lub QWY4148Z z RS-M253X, lub całkowicie inna głowica.

Co do szablonu to nowy temat na pewno byłby potrzebny. I tam można by na ten temat pisać, by nie śmiecić tutaj.

Poniżej zdjęcie mechanizmu z japońskiego Panasonic RS-B965 i mamy tam żywcem Twoją głowicę:
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RedKoral

  • 165 / 5583
  • Aktywny użytkownik
04-04-2020, 14:22
Znalazłem wiele Twoich wpisów o głowicach, tzn. temat już drążyłeś wiele razy :)

Masz rację Watsonie! :-)
Drążyłem, ale jakoś nigdy nie doszedłem do ostatecznych wniosków i konkretnych działań, niestety! Zawsze przed podjęciem bardziej zdecydowanych ruchów powstrzymywał mnie brak szablonu :-(
Jak na razie udało mi się swego czasu zakupić wspomnianą głowicę AX (ciekawe - ze sklepu internetowego w.....Bułgarii) i zwykłe permalojowe np. do 765 (te z kolei z Grecji). Też szperałem w serwisówkach i te oznaczenia głowic są nieprecyzyjne i nie bardzo przystają do tego co wynika ze zdjęć i widocznych głowic w zwykłych RS-B965, amerykańskich czy japońskich czy wreszcie w RS-B900. Ale niezależnie od tego cieszę się, że udało mi się dostać nową głowicę AX i na pewno zamontuję ją (ileż to już razy tak pisałem i mówiłem!) w RS-BX828.
« Ostatnia zmiana: 04-04-2020, 14:28 wysłana przez RedKoral »

Radmar

  • 1138 / 5868
  • Ekspert
04-04-2020, 18:14
Również nie zgadzała mi się zawartość opakowania z tą głowicą AX w środku, bo powinna być permalojowa, tak jak Wojtek wspomniał. RBR4CY004-C (montowana w RS-B7x5/965), to wcześniejsza wersja RBR4CY009-C (montowanej w RS-BX6x6/7x7/8x8). Wizualnie te głowice są identyczne. Sądzę zresztą, że nie tylko wizualnie ale i technicznie są to te same głowice, a ewentualna różnica w numerze jest zastosowana z powodu innej serii RS-B i RS-BX. Powinna zatem wyglądać tak jak na załączonych zdjęciach.

Obstawiam, że ta głowica AX niekoniecznie została zapakowana przez pomyłkę, tak jak Wojtek wspomniał. Zszywka u dołu opakowania, może wskazywać na podmianę, bo opakowanie powinno być szczelne i nie powinno być zabezpieczone zszywką.

Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

RedKoral

  • 165 / 5583
  • Aktywny użytkownik
04-04-2020, 19:07
Opakowanie jest szczelne, plastikowa wytłoczka była sklejona z tekturową "podstawką" - to ja po otwarciu opakowań i obejrzeniu głowic zabezpieczyłem zszywkami. Zresztą zobaczcie, jak wyglądało opakowanie na zdjęciach ze strony sklepu gdzie ją kupiłem. Na 99,9 % jestem przekonany, że kupiłem ten egzemplarz sfotografowany na stronę sklepu. Szczegóły opakowania, tej tekturki tzn. charakterystyczne zagięcia i naddarcia rogów na to wskazują. 
Oba opakowania posiadanych głowic wyglądają jakby pochodziły z jakiegoś blistra, bo dwie lub trzy boczne krawędzie tekturki są perforowane. Nie wiem, może jakieś zbiorcze opakowanie dla serwisów? A pojedyncze egzemplarze aftermerketowe pakowano w pudełko, tak jak pokazał Radmar?   
W zał. zdjęcia obu opakowań i zrzut ze strony www. Jakby ktoś chciał to podaję link (niestety głowica już niedostępna): https://ksp-electronics.com/en/product/view/36944-TAPE%20HEAD%20RBR4CY004-C

Zwróćcie też uwagę na nieco inne wyprowadzenia w głowicach. Starałem się w miarę możliwości dobrze to sfotografować przez wytłoczkę, bo nie chciałem rozrywać opakowań bez potrzeby.

Radmar

  • 1138 / 5868
  • Ekspert
04-04-2020, 19:26
Trudno jest mi się wypowiadać w kwestii ewentualnych zbiorczych opakowań. Być może tak było. Dziwi tylko niezgodność numerów serii z typem głowicy. Zastanowiło mnie też coś innego. Ta charakterystyczna naklejka "AX". Zauważcie, że w każdym magnetofonie, w którym występowała głowica amorficzna, naklejka "AX" miała w dolnej części nadrukowany numer części, którego tutaj brakuje. Dodatkowo nie zgadza mi się kolor tej naklejki. Nie chcę tutaj też snuć żadnych teorii spiskowych, na temat "podróbek", bo nie o to chodzi. Rzecz jasna próbujemy rozwikłać przynależność tej głowicy do numeru należnego do innej głowicy, stąd różne przypuszczenia.

Przedstawioną na fotkach głowicę zakupiłem osobiście w 1992 roku w przedstawicielstwie Matsushity w Hamburgu.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
04-04-2020, 19:26
Koledzy może by podzielić ten temat na dwa?
1. Regulacja wysokości głowicy  i trzy pierwsze wpisy tam zostawić
2. Głowice Technics - Matsushita, rodzaje 3-HEAD.

Bo troszkę odbiegliśmy od tematu, a te dwa wątki są bardzo interesujące, a nikt nie będzie szukał informacji o głowicach AX w temacie o wysokości głowic...
Co myślicie ?
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RedKoral

  • 165 / 5583
  • Aktywny użytkownik
04-04-2020, 19:29
Koledzy może by podzielić ten temat na dwa?

Jestem za

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
04-04-2020, 19:39
off...
wydzieliłem odrazu temat o szablonie do głowic :)

Stwierdzam z pewnością, że tą głowice co posiadasz AX jest to ostatni wypust głowicy AX która była używana tylko  w japońskim ostatnim modelu czyli Panasonic RS-B965 którego zdjęcie wkleiłem w poście wcześniej z japońskiej strony. Tylko trzeba by znaleźć serwisówkę od tego modelu i mamy problem z głowy.
« Ostatnia zmiana: 04-04-2020, 19:42 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RedKoral

  • 165 / 5583
  • Aktywny użytkownik
04-04-2020, 19:47
naklejka "AX" miała w dolnej części nadrukowany numer części, którego tutaj brakuje. Dodatkowo nie zgadza mi się kolor tej naklejki.

Coś w tym co piszesz może być, ale zwróć uwagę, że identyczna nakleja znajduje się na głowicy japońskiego 965 na zdjęciu załączonym przez Wojtka. RS-B900 też ma taką samą. I bądź tu człowieku mądry...

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
04-04-2020, 20:04
RS-B900 też ma taką samą. I bądź tu człowieku mądry...

Faktycznie w modelach Technics RS-B900 i Panasonic RS-B965 na rynek Japoński wychodziły z tą właśnie głowicą AX co ma logo w kolorze srebrno - czarnym.
linki :
Technics RS-B900:
https://audio-heritage.jp/TECHNICS/player/rs-b900.html
Panasonic RS-B965:
https://audio-heritage.jp/TECHNICS/player/rs-b965.html

Tylko jak napisałem wcześniej nie znamy jej numerów katalogowych.
I mój wcześniejszy wpis:
Nawet japoński RS-B900 posiada RBR4CY004-C.
Jest oczywiście błędny, za co przepraszam.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RedKoral

  • 165 / 5583
  • Aktywny użytkownik
04-04-2020, 20:49
nie znamy jej numerów katalogowych

Co do amerykańskiego 965 i innych wersji (niestety o japońskiej milczy) serwisówka podaje takie numery jak na zał. wycinku.
Serwisówki do RS-B900 nie znalazłem, podejrzewam że jest wyłącznie po japońsku :-) i jak tego szukać?

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
04-04-2020, 23:04
I w/g serwisówki od normalnego RS-B965 siedzi tam głowica SJH104-1, a w wersji na USA i Kanadę mamy już właśnie permalojową RBR4CY004-C.
Właśnie tutaj o tym pisałem.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RedKoral

  • 165 / 5583
  • Aktywny użytkownik
04-04-2020, 23:28
Racja, jakoś przeoczyłem. Zagmatwany temat jak widać :-)

Najlepiej byłoby dorwać serwisówkę do RS-B900 lub 965 japońskiego, to może coś by się rozjaśniło.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
05-04-2020, 00:03
Właśnie dziś dzwoniłem do swojego przyjaciela z Sapporo i dałem mu "cynk" odnośnie serwisówek z jego rynku. W grę wchodziły 965,900, 705 itp. Podałem mu kilka modeli nie wstępujących u nas w Europie. Zobaczymy co napisze, może to potrwać biorąc pod uwagę problemy Japończyków....
« Ostatnia zmiana: 26-01-2021, 20:41 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RedKoral

  • 165 / 5583
  • Aktywny użytkownik
05-04-2020, 00:45
O! Super! Należy mieć nadzieję, że uda się coś odnaleźć i może nasza wiedza się poszerzy.