Audiohobby.pl

AKAI GX-A5X

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
31-03-2020, 22:14
Magnetofon firmy znanej i cenionej, choć niektórym się nie podoba dźwięk jaki oddają po nagraniu.
Kiedyś miałem 75 i 95  i lubiłem ich prezentacje, ale stara linia GX-ÓW wg mnie jest delikatniejsza. bardziej przypomina analogową.
Ten egzemplarz był tak zapuszczony ze nie miał wysokich tonów, nagrywał mulasto.
Mam go od ok 7 lat i cały czas stał i czekał i się doczekał takich czasów jakie mamy.
Z racji tego iż zafundowano nam więcej czasu wolnego zrobiłem mu prawie cały recap elektrolitów.
Na początek poszedł cały zasilacz aby nie było wątpliwości odnośnie wariacji napięć czy prądów.
Działa, więc dalej płyta główna... trochę to trwało etapami z parę dni.

Miał malutką wadę, mianowicie coś stukało szybko i rytmicznie podczas odtwarzania, ale nie fizycznie tylko w dźwięku było przenoszone.
Pomyślałem że może coś z licznika ........ recap płyty głównej nic nie dał, dopiero wymiana 5 elektrolitów na płycie sterownia usunęła cykanie, jest cisza.
W temacie ogólnym opisałem że pasek główny jeszcze jest dobry, drugi  funkcyjny zmieniłem na nowy.
Wyrównałem na tyle ile mogłem zapis/odczyt i na razie to wszystko co mogłem wykonać .
Sprzęt ładnie nagrywa /odtwarza, co mam więcej powiedzieć ....narobiłem się i tyle.
Jest to ciekawy model bo ma DBX i nawet próbowałem nagrać sobie coś w tym systemie, ale nie przepadam za tym.
Przy kości DBX jest podkówka, do czego służy?
Parę fotek z walki.

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
31-03-2020, 22:29
następne

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
31-03-2020, 22:34
Fajna głowica :)

Regulujesz tutaj dbx i jego "release time" czyli szybkość zadziałania kompresora dbx, jest w serwisówce jak to zrobić.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
31-03-2020, 22:41
Nie ruszałem tego, ale pewnie pójdzie na sprawdzenie na oscyloskop w swoim czasie jaki i poziom prądu podkładu.

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
31-03-2020, 22:51
next
mała poprawka, są dwa paski cienkie, jeden miał dobry naciąg, drugi słabszy i został wymieniony, pewnie wymienię wszystkie hurtem ale po tych wariacjach z wirusami.
« Ostatnia zmiana: 31-03-2020, 23:00 wysłana przez Hammer »

artekk

  • 1694 / 5850
  • Ekspert
01-04-2020, 00:28

Pamiętam, jak matka kolegi przywiozła ten magnetofon z USA w latach 80-tych wraz z dziesiątkami kaset.
Wśród nich było też sporo kaset nagranych w USA z CD. Pamiętam jak dziś, jak kumpel włączył utwór Stevie Wondera "Part Time Lover" nagrany w DBX. Miał Radmora i kolumny Tonsil z membraną bierną. Takie rzeczy pamięta się do końca życia :) A że była moda na loudness, bass i sopran na maksa, to zabrzmiało jakoś kosmicznie w tym DBX'ie.
I dlatego może i dziś nawet kupiłbym ten magnet, żeby choć trochę cofnąć czas :)

I mnie coś się trafiło, bo kupiłem wtedy od kolegi dwie kasety Memorex HBII, których nie było u nas w tamtym okresie. Nie nagrywały rewelacyjnie, ale nikt takich nie miał :)

Mam takiego Akajca kolegi do naprawy, co ciekawe jest w oryginalnym kartonie, nie pamiętam już, ale chyba jakies papiery też sa w komplecie. Gdy przyjdzie na niego pora, chętnie go pokażę w tym wątku.

Dobra robota Hammer, tak trzymać :)
« Ostatnia zmiana: 01-04-2020, 00:34 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
01-04-2020, 08:04
ok.... chętnie popatrzę co tam Ty porobisz ...

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
01-04-2020, 17:24
Hm...... nagrałem Klausa Schultze - Timbres of ice  i DBX rozwalił mi system.......... szkoda ze się nie przyjęło szeroko... ale doświadczenie jest na tyle szokujące że polecam innym spróbować.

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
04-04-2020, 15:00
No tak, po grzaniu sprzętem i nagraniu ok 8-9 kaset czuje/słyszę ze podniosły się wysokie tony na dobrych kasetach np Fuji JPII , sprzęt kojarzy mi się klasą Nakaów tych co mam CD2, CZY 15O, 
Trochę kłopot że to 2 głowice i trzeba sprawdzać kasety zwłaszcza używane czy równo się nagrają ... ale da się z tym żyć.

pień

  • 2214 / 1002
  • Ekspert
26-10-2021, 09:58
Hammer
  Posiadasz jeszcze ten magnetofon?
Jeżeli tak to bardzo bym Ciebie poprosił o kilka zdjęć :)
  Takich wiesz-  z zewnątrz-  żeby jego zalety >urody<  trochę pokazać
No i ogólnie jak on się sprawuje w dłuższym okresie czasu.

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
26-10-2021, 19:00
A czemu ? masz taki ?

pień

  • 2214 / 1002
  • Ekspert
26-10-2021, 19:05
Jeszcze nie mam :)

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
26-10-2021, 20:30
Tzn on leży i nie bawię się nim dlaczego? miał pełny recap zrobiony, wymiana pasków, rolki i pograł trochę.
Odstawiłem na parę miesięcy i ponownie włączyłem i nie mam sygnału nagrywania na jednym z kanałów...... a mój nadworny elektronik  po prostu się zmył od paru miesięcy, słuch o nim zaginął.
Także leży biedak .
Grał średnio na jeża i szału nie było.
Chcesz taki mieć to nie warto zbyt dużo wydawać, te co masz lepiej wypadają dźwiękowo no i są nowsze....

Nie ma teraz czasu na fotki, może później....

pień

  • 2214 / 1002
  • Ekspert
26-10-2021, 20:44
 Hmm - mówisz że dźwiękowo nie zachwycił :(
    Skubany - on taki fajny z wyglądu jest :)
Jak byś kiedy nabrał ochoty na zrobienie fotek to śmiało.

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
26-10-2021, 21:31
1. Ja się juź nie excytuję dźwiękiem, ważne żeby kopia nie odbiegała od oryginału i raczej staram się inaczej spędzać czas  raczej w ruchu niż siedzieć i gapić się we wskaźniki, za krótkie życie a pozostaje niewiele....
2. zrobie Ci Fotki specjalnie
3. Jakość dużo zależy od stanu elektroniki, czasem można trafić egzemplarz z super parametrami a czasem zdechnięty.... więc czasem moja opinia dotyczy tego co mam egzemplarza.