Audiohobby.pl

Kenwood KX-1100HX

PhantomLord

  • 420 / 2243
  • Zaawansowany użytkownik
26-03-2020, 14:38
Cześć Panowie,

Wczoraj zabrałem się za inwentaryzację mojego KX-1100HX i ustaliłem co następuje:
1) Jeden z pinów kieszeni jest ułamany - spoko, da się skleić i wzmocnić,
2) Głowicy nagrywającej brak - czytaj dalej
3) Mechanizm wariuje jak porąbany, rzuca mostkiem - czytaj dalej
4) Lewa rolka do ustawienia/wymiany bo gnie taśmę - czytaj dalej.

Tak więc pkt 1 póki co olałem, bo sensowny klej mi się skończył, więc zadanie na później.

ad 3: wariujący mechanizm - latający mostek góra dół bez opamiętania to najczęściej coś z pozytywką w Sankyo, więc wyjąłem te listki, czyściłem, sprawdzałem czy kontakt jest i wszystko super przewodzi... dopiero potem olśniło mnie, że na wtyczce, którą wpina się w płytę główną nie ma masy (czarny kabel)... wstyd się przyznać, ale dłubałem przy pozytywce zamiast zwrócić uwagę, że czarny kabel, który idzie od pozytywki do płytki silnika DD się urwał przy płytce.
Po przylutowaniu mechanizm działa bez najmniejszych problemów i reaguje wzorowo (o dziwo mimo przestoju decka ponad rok).

ad 2: już dawno temu otrzymałem od Artura głowicę kasującą o zbliżonych parametrach elektrycznych, ale innych geometrycznych i początkowo myślałem, że nie będzie pasować. Na szczęście Artur dorzucił też stosowne mocowanie i okazuje się, że głowica pasuje idealnie (no prawie, chyba będzie wymagała podkładek, ale to nie problem). Jeśli dobrze pamiętam to głowica była z Sankyo DC, ale z tego nowszego (popraw mnie jeśli pamiętasz Arturze).
Jedyny szkopuł to bardzo krótki kabel, który będę musiał przelutować od oryginalnej głowicy. Niemniej głowica kasuje oba kanały bez problemu, nie ma żadnych problemów z podkasowywaniem sąsiedniej strony, więc wstępne testy są na duży +.

ad 4: oryginalna rolka wyglądała bardzo ładnie, ale nie mogłem na niej ustawić toru przesuwu. Założyłem nową ze Słowacji. Okazało się, że tor przesuwu w dalszym ciągu jest praktycznie nie do ustawienia z lewą rolką na miejscu. Żeby nie gięło taśmy po pół sekundy to śrubka regulacyjna musiała być wkręcona na maksa - przez co saneczki i rolka były wepchnięte na maks jakby w głąb decka. Co nie znaczy, że jest ustawione dobrze, bo przejście z rozbiegówki na taśmę owocowało znów wypchnięciem taśmy z prowadnicy lewej rolki.
Walczyłem z tym dłuższą chwilę, ale ewidentnie coś jest nie tak, więc wyjąłem całkowicie lewą rolkę, żeby sprawdzić jak z pozostałymi funkcjami decka.

Ciąg dalszy kłopotów już tylko z prawą rolką (Sankyo DD z dwoma kołami zamachowymi, 3 head i SC :D - jakoś nie kojarzę takiego decka :D ):
Ustawiłem skos, trzymał się dość ładnie. Sprawdziłem W&F... nawet nieźle 0,05-0,06 DIN i peaki do 0,085 (to wszystko na jednej rolce). W co bardziej wymagających utworach słychać było bardzo delikatne drżenie, ale bez tragedii.
Deck kalibrował ładnie, bez jakichś problemów, ale przy odtwarzaniu coś mi nie pasowało w dźwięku. Nie było to drżenie nierównomiernego przesuwu taśmy, ale coś innego. Przyjrzałem się jeszcze raz jak jest prowadzona taśma i pozostawiam do oceny kolegów.
Moim zdaniem taśma po głowicy zespolonej idzie za bardzo wgłąb decka, a co ważniejsze niektóre taśmy co jakiś czas się wręcz podwijają na prowadnicy przy głowicy - stąd podejrzewam słyszalne zniekształcenia w dźwięku. Zdjęcia w załączeniu.

Na jeden dzień miałem dosyć, więc nie drążyłem tematu dalej. Zastanawiam się czy jest to problem prawej rolki czy też najzwyczajniej głowica jest źle ustawiona.
Plusy są takie, że deck zdaje się elektronicznie sprawny, mechanicznie nic mu zauważalnego nie dolega, a Arturowa głowica kasująca ma potencjał. Co z torem przesuwu zobaczymy, ale jak zwykle wszelkie podpowiedzi mile widziane.

Póki co skleję tą kieszeń i poszukam jakiejś zamiennej prawej rolki, może gdzieś jeszcze mam.


PS Do moderatorów: Wiem, że nie ma jeszcze osobnego tematu o 1100HX i z chęcią taki założę, ale chciałbym dojść do jakiegoś ładu najpierw z moim egzemplarzem. Potem z chęcią opiszę dokładnie kwestie co zostało zrobione i inne ciekawe sprawy (jak ta głowica kasująca z innego egzemplarza).
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

artekk

  • 1694 / 5851
  • Ekspert
26-03-2020, 14:50
Głowica kasująca pochodzi z Onkyo TA-2760, czyli Sankyo dual capstan bez DD. Cieszę się, że jednak pasuje :)

Na początek trywialne pytanie : czy sprawdzałeś Mateuszu pasek hamulca ?

Co do ustawienia głowicy. Wiem, że takie wróżenie ze zdjęć bywa często mylące, a nawet na żywo patrząc często odnosimy wrażenie, że głowica jest źle ustawiona, a na szablonie wychodzi, że jednak dobrze. Jednak wydaje się, że faktycznie z wysokością głowicy jest coś nie tak.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

PhantomLord

  • 420 / 2243
  • Zaawansowany użytkownik
26-03-2020, 14:56
Na początek trywialne pytanie : czy sprawdzałeś Mateuszu pasek hamulca ?

O widzisz, może i trywialne pytanie, ale faktycznie zapomniałem sprawdzić. Dzięki za przypomnienie :).

Tzn, wiem że ten pasek jest cały, wiem, że już ja go wymieniałem, więc stary nie jest. Niemniej faktycznie mogę sprawdzić jeszcze jaką siłę hamowania miałem ustawioną.
Nie mam kasety dynamometrycznej, ale przecież tych ustawień jest chyba tylko 5, to można metodą prób i błędów zobaczyć, czy na którejś taśma zachowuje się lepiej.

Jeszcze raz bardzo dziękuję za głowicę kasującą :), bo bez niej to nawet nie miałem serca się za tego decka zabierać :D.

Ja oczywiście rozumiem, że póki się szablonu nie wrzuci to można tylko wróżyć z fusów, ale i tak miło znać Twoje przypuszczenia.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
26-03-2020, 15:29
Niech to będzie już w jednym miejscu o KX-1100HX, ważne informacje na temat tego deka uciekną gdzieś w niebyt tematu "magnetofon" :)

Wiem że pisałeś na dole swojego wpisu Mateuszu o tym że napiszesz na nowo :)

Tutaj luźniej traktujemy odrębne tematy magnetofonowe. nie mamy jakiegoś ścisłego wzorca by go powielać w każdym nowym temacie. Więc Mateuszu bez stresowo I NA LUZIE :)
« Ostatnia zmiana: 26-03-2020, 15:45 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2243
  • Zaawansowany użytkownik
26-03-2020, 21:44
...Więc Mateuszu bez stresowo I NA LUZIE :)

Jest git. I tak wiedziałem, że ten wpis przeniesiesz :-D.
Chciałem, żeby pierwszy post w temacie był bardziej glamorous, a nie od razu taki z problemami, ale oczywiście masz rację :-). Niech wszystko będzie we właściwym miejscu, a jak mamy więcej luzu w pisaniu to super.

Mam jakieś plany i pomysły co dalej, więc jak tylko znajdę na dniach trochę czasu to będę raportował z postępów.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
26-03-2020, 22:17
...Więc Mateuszu bez stresowo I NA LUZIE :)

Jest git. I tak wiedziałem, że ten wpis przeniesiesz :-D.
Chciałem, żeby pierwszy post w temacie był bardziej glamorous, a nie od razu taki z problemami, ale oczywiście masz rację :-). Niech wszystko będzie we właściwym miejscu, a jak mamy więcej luzu w pisaniu to super.

Mam jakieś plany i pomysły co dalej, więc jak tylko znajdę na dniach trochę czasu to będę raportował z postępów.

Ciesze się że pomału ujarzmiasz tego gada :)
Jak co to pisz śmiało.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5451
  • Ekspert
27-03-2020, 02:56
Ciesze się że pomału ujarzmiasz tego gada :)
Jak co to pisz śmiało.

Dołączam się - ja też tego gada trochę znam ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

ipodziak

  • 129 / 1291
  • Aktywny użytkownik
29-12-2020, 20:45
Witam,
Posiadam omawiany deck i mam problem z podniesiem głowicy..w sensie mechanizmu...ręcznie chodzi ok ale gdy przyciskami Play lipa coś tam drgnie...czasami..przewijanie ok choć nie do końca bo czasem lekka zawiecha jakby..nie wiem czy jedno ma coś z drugim.. jakieś pomysły?

ipodziak

  • 129 / 1291
  • Aktywny użytkownik
29-12-2020, 20:50
Czy ten element ma być w tej pozycji? Da się to jakoś określić?

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
29-12-2020, 21:35
Wyjściowa pozycja STOP, dwa w górze jeden na dole. Tak jak masz jest poprawnie. Silnik od idlera do sprawdzenia i od pozytywki także. Foto z serwisówki od KX-880 i poniżej zdjęcie z mojego CR-7E pozycja STOP.
« Ostatnia zmiana: 29-12-2020, 21:40 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

ipodziak

  • 129 / 1291
  • Aktywny użytkownik
29-12-2020, 21:45
Dzięki bardzo,jutro zerknę jeszcze raz.

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
29-12-2020, 22:04
sprawdź switcha Play czy działa dobrze

artekk

  • 1694 / 5851
  • Ekspert
29-12-2020, 22:59
Na początek wyczyść mikrostyki przy pozytywce.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

ipodziak

  • 129 / 1291
  • Aktywny użytkownik
30-12-2020, 09:34
Ok a jakiś domowy sposób na czyszczenie ich?papier ścierny 1000?lub środek do kupienia?

ipodziak

  • 129 / 1291
  • Aktywny użytkownik
30-12-2020, 10:09
Hmmm mała niespodzianka, zaczęło działać już się cieszę poszło gładko skręciłem a tu jeb... Przewija a nie chce franca się podnieść.