Audiohobby.pl

Technics RS-TR474 (MarkII)

chorazy3

  • 1483 / 1597
  • Ekspert
14-06-2022, 22:43
Fajnie, że udało Ci się dobrą głowicę znaleźć i magnetofon naprawić. O części nie tak łatwo obecnie.
Paweł

JaKub92

  • 1822 / 5480
  • Ekspert
01-06-2023, 17:34
Ostatnio trafił do mnie na serwis kolejny, zresztą od tej samej osoby. Ale co ciekawe, ten egzemplarz, mimo że też MarkII, różni się od poprzedniego. Nie mamy switch'a od power'a, tylko normalny isostat. Oraz dodatkowa płytka, do której idą przewody od tego włącznika.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5480
  • Ekspert
01-06-2023, 17:35
Oczywiście pierwsze co, wymagał małego spa. Jak widzę tak brudny sprzęt, zawsze robię to "gratis", bo jak tu dłubać w takim brudasie... ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5480
  • Ekspert
01-06-2023, 17:36
Mechanizm 1 - czyszczenie, smarowanie, wymiana zębatek i paska. Czyli rutyna.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5480
  • Ekspert
01-06-2023, 17:38
To samo drugi - plus wymiana rolek. Rolki z demontażu, w bdb stanie, pozyskane z dawcy dostarczonego przez właściciela.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5480
  • Ekspert
01-06-2023, 17:42
Poskładany ruszył od kopa. Tylko prędkości były do ustawienia, bo ktoś ewidentnie pokręcił. Lewy mechanizm miał 3060 Hz, a prawy 3270 Hz (przy taśmie 3150 Hz)... ;)
Oczywiście poprawione też skosy głowic, bo tradycyjnie w każdą stronę był inny i jak zawsze gorzej dla odtwarzania w lewo ;)

Nagrywanie z autokalibracją i bez sprawdzone - bez zastrzeżeń.

Odtworzył po parę kaset na każdej kieszeni w czasie kiedy dłubałem już w czymś innym i bez zarzutu. Tym razem sprawnie poszło. Wrócił do właściciela.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
01-06-2023, 20:24
Jakubie super robota ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

chorazy3

  • 1483 / 1597
  • Ekspert
02-06-2023, 08:59
Pełna profeska!
Paweł

RetroTape

  • 454 / 805
  • Zaawansowany użytkownik
02-06-2023, 09:29
No i dzięki temu nie mamy nawet możliwości skalibrowania tego magnetofonu, bez wchodzenia w tryb serwisowy z pilota.
Pilot nie jest potrzebny, zwiera się zworkę na płycie głównej pokazaną w serwis manualu i uruchamia sprzęt z wciśniętym stopem w 2 kieszeni, magnetofon wchodzi w tryb serwisowy i można wszystkie podstawowe parametry ustawić. Wszystko jest ładnie opisane w instrukcji.

Ciekawe czy ta czerwona zębatka na osi silnika po miesiącu się nie wyrobi i nie trzeba będzie znowu wszystkiego rozkładać ;)

JaKub92

  • 1822 / 5480
  • Ekspert
02-06-2023, 15:16
Jakubie super robota ;-)
Pełna profeska!

Dzięki, Panowie ;)

Ciekawe czy ta czerwona zębatka na osi silnika po miesiącu się nie wyrobi i nie trzeba będzie znowu wszystkiego rozkładać ;)

A dlaczego miałaby się wyrobić po miesiącu? To zębatki z bieżącej produkcji. Rok temu zakładałem takie same w opisanym wcześniej egzemplarzu i skoro do mnie nie wrócił, to raczej są OK. Poza tym wiele osób je kupuje z tego co widzę i pierwsze słyszę, żeby miała się rozlecieć po miesiącu...

Pilot nie jest potrzebny, zwiera się zworkę na płycie głównej pokazaną w serwis manualu i uruchamia sprzęt z wciśniętym stopem w 2 kieszeni, magnetofon wchodzi w tryb serwisowy i można wszystkie podstawowe parametry ustawić. Wszystko jest ładnie opisane w instrukcji.

Dobrze wiedzieć, umknęło mi widocznie. A swoją drogą, to kolejna głupota i cięcie kosztów produkcji. Najlepszym rozwiązaniem są PRki i tak jest praktycznie w każdym magnetofonie. Tylko w tej serii Technics'a spotkałem się z czymś takim...
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

RetroTape

  • 454 / 805
  • Zaawansowany użytkownik
02-06-2023, 17:09
A dlaczego miałaby się wyrobić po miesiącu? To zębatki z bieżącej produkcji. Rok temu zakładałem takie same w opisanym wcześniej egzemplarzu i skoro do mnie nie wrócił, to raczej są OK. Poza tym wiele osób je kupuje z tego co widzę i pierwsze słyszę, żeby miała się rozlecieć po miesiącu...
Bieżąca produkcja nie ma tu znaczenia, bo materiał jest zwyczajnie znacznie słabszy od oryginalnego. Przetestowałem to na własnej skórze, tylko z zębatkami RDG0034, nie zaś jak tutaj REM0043. Zamontowałem 3 sztuki (czerwone) w różnych magnetofonach i wszystkie przestały działać prawidłowo w ciągu kilku miesięcy. Otwór/środek zębatki został wyrobiony przez trzpień silnika i magnetofon przestawał działać. Pisałem o tym już gdzieś na forum, że sporo osób je wkleja, gdyż ma ten sam objaw. Dlatego zastanawiam się czy tak samo będzie z REM0043 ...

JaKub92

  • 1822 / 5480
  • Ekspert
02-06-2023, 22:20
Przewidziałem to, dlatego te zębatki na osi silnika delikatnie podklejałem i jest ok. Poza tym, jaką mamy alternatywę?... Stare sypią się na potęgę. Zwłaszcza te na osi silnika. A nawet jeśli nie, to często są dość mocno obrobione.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

RetroTape

  • 454 / 805
  • Zaawansowany użytkownik
03-06-2023, 11:16
Jak podkleiłeś to będzie ok, bez tego są problemy. Sama zębatka powinna wytrzymać kilka lat, ile faktycznie wytrzyma nie wiadomo. Alternatywy rzeczywiście nie ma, jest jeszcze inny sprzedawca, który ma te jagodowe (wcześniej białe) wersje, ale domyślam się że to podobna jakość wykonania.

Sam jakiś czas temu nakupowałem za niską cenę kilka sztuk modelu RS-CH404 z miniwieży i mam części zamienne. Niektóre mają zębatki mocno zużyte, ale w innych są jak nowe, zależy jak ktoś używał. Czasem w jednej kieszeni jest ruina, a w drugiej nówka. Jak się skończą oryginały w dobrym stanie, to pozostaną mi tylko te o których mówimy ...