Audiohobby.pl

Kasety serwisowe.

Bitolo

  • 10 / 33
  • Nowy użytkownik
14-08-2024, 14:41
Jednak gdy przeprowadzasz kalibrację poziomu i biasu zgodnie z instrukcją serwisowa, gdzie trzeba narysować wykres i ocenić jaka jest odpowiedź częstotliwościowa, nie ma to jak kasety referencyjne.

.. . . i tu mam pytanie i wielką prośbę o podpowiedź/opis czy nakierowanie - jak "nagrywać" widma/przebiegi/pasma charakterystyki częstotliwościowe np. na Laptopie ?
Powiedzmy że mam generator sinusoidalny (powiedzmy także źródło szumu "białego" lub innego), oscyloskop itp . . .
. . . jest jakiś program w miarę prosty, który przez np. kartę muzyczną laptopa i wyjście RCA ze sprzętu Audio - wygeneruje sprawnie wykres częstotliwości względem natężenia sygnału odtwarzanego ?

AUDIOTONE

  • 9671 / 5975
  • Moderator Globalny
14-08-2024, 15:12
To już po części nie dotyczy tematu.... wszystko jest na forum... poszukaj programu audio tester... to Ci zalatwi sprawę. Opis obsługi tegoż oprogramowania tutaj:
http://audiohobby.pl/index.php?topic=13748.0
« Ostatnia zmiana: 14-08-2024, 15:19 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

neomammut

  • 660 / 5713
  • Ekspert
14-08-2024, 16:07
Jeszcze tak Wam dopowiem odnośnie kaset serwisowych do ustawiania biasu, z własnego doświadczenia - tak na prawdę największy problem to szumy - jeśli tylko nośnik nie jest fizycznie uszkodzony i warstwa ślizgowa jeszcze jest ok, to aż tak źle z nimi nie jest jeśli chodzi o ilość "użyć". Wiadomo, że taśmy warto czasem poprzewijać, ale warto też je skasować poprzez zewnętrzne kasowarki - np. Sony BE-100 albo kasowarki do kaset video, czy do taśm szpulowych - popularne żelazka. Wiele razy, przed skasowaniem, nie dałem rady prawidłowo skalibrować takiej taśmy, a po tym procesie jak najbardziej, no i ilość szumów zdecydowanie spada. Oczywiście, to tylko metoda na przedłużenie życia..., nie uratuje to niestety taśm, które już mają wiele godzin nagrywanych sesji za sobą..., ale zawsze można spróbować :)

Wybaczcie, jeśli wyszedł z tego mały off-top...

Bitolo

  • 10 / 33
  • Nowy użytkownik
14-08-2024, 18:51
Ostatnio "przeczytałem" dwie pozycje "papierowe" Pana Urbańskiego (okładki poniżej).

Materiał może nie jest super szczegółowy, ale obejmuje moim zdaniem "całość" zakresu tzw. fizyki magnetyzmu w systemach audio-video.

Osobiście polecam.