Audiohobby.pl

Kasety serwisowe.

markseven

  • 16 / 429
  • Nowy użytkownik
23-02-2023, 20:24
ooo ciekawostka może się Wam przyda.
http://www.elektronikjk.com/pdf/KASETY_POMIAROWE_AUDIO-VIDEO.pdf
A widziałeś to : kogoś chyba porządnie szurnęło:(

Hammer

  • 4685 / 2293
  • Ekspert
23-02-2023, 20:44
O tym było w odpowiednim dziale na forum.

RetroTape

  • 454 / 804
  • Zaawansowany użytkownik
23-02-2023, 23:43
Cytat: markseven
Co to znaczy z drugiej strony? przecież sygnał na taśmie testowej jest nagrany tylko z jednej strony?
Jeśli kaseta jest nagrana całą szerokością taśmy (full-track) tak jak kasety HPR, to na drugiej stronie masz ten sam sygnał. Nie ma znaczenia, że odtwarzany jest od tyłu, gdyż to fala sinusoidalna. Są również kasety testowe nagrywane w mono (half-track) czyli połową szerokości ścieżki i zwykłym stereo, wtedy po drugiej stronie taśmy nic nie ma. Kasety full-track uznaje się za profesjonalne, inne są raczej amatorskie choć też spełniają swoje zadanie jeśli są dobrze nagrane.

markseven

  • 16 / 429
  • Nowy użytkownik
24-02-2023, 17:18
Właśnie, to wyjaśnia wszystko. Te nagrane w stereo przez jakiś amatorów powodują, że można sobie nieźle namieszać w ustawieniach magnetofonu. Kupiłem sobie na alle właśnie jedną z nich, bo ........ było tanio:(
I ustawiałem poziom odczytu do właśnie parametrów jak w opisie a było tam jak wół zapisane
Ustawienie poziomu odczytu
5. 315 Hz/0dB/180 s/250 nWb/m

Teraz, gdy mam porównanie z HPR już wiem ,że gość, który nagrał tą pseudokasetę nagrał ten sygnał z nasyceniem 160 nWb/m.

RetroTape

  • 454 / 804
  • Zaawansowany użytkownik
24-02-2023, 18:11
Cytat: markseven
Teraz, gdy mam porównanie z HPR już wiem ,że gość, który nagrał tą pseudokasetę nagrał ten sygnał z nasyceniem 160 nWb/m.
Dziwna sprawa z tą kasetą, ja też ją kupiłem (tylko kilka lat temu) i u mnie poziom 315Hz ze strumieniem 250nWb/m jest ok, co pokazałem tutaj w teście: http://audiohobby.pl/index.php?PHPSESSID=77cb6e1d2f27ea6c9a15b6cf9d225d19&topic=13527.135 U mnie sygnały też były stabilne, a już inne osoby u nas na forum sygnalizowały, że falują (może to być spowodowane gorszą jakością kaset, na których się nagrywa).

Zauważyłem jednak później, że poziom dolby był nieprawidłowy, nie było to 400Hz ze strumieniem 200nWb/m, a sporo mniej. Nagrywający nie do końca raczej wie co robi. Ogólnie są problemy z tą kasetą, szczególnie w ostatnim czasie. Teraz widzę, że w ogóle jej już nie ma na Allegro, a sprzedający dostał w ostatnim czasie negatywa i w opiniach pojawiły się niepochlebne rzeczy.

Kasety z poziomami od HPR są ok, można z nimi ustawić prawidłowo magnetofon.

Frytejro

  • 25 / 445
  • Użytkownik
13-04-2023, 09:36
Ja mam jedną kasetę z allegro ta czarna nagrana na rs-bx808, jest bardzo dobra, głównie zależało mi na azymucie i wow.  Trochę się już zużyła, więc czytając to forum i odnośnik do niemieckiego forum kupiłem te kasety od HPR.

Kaseta do azymutu bez przekładki faktycznie do niczego się nie nadaje.  Kompletnie z czapy i plywajaco pokazuje azymut, raz w fazie, raz w przeciwfazie. Ale widać że na szybko składane, bo na wszystkie 6 kaset wszystkie miały taśmę założona na same rolki, z pominięciem bolców naprężający h taśmę.
Znalazłem po całym dniu prób w końcu taką obudowę, która chociaż w 1 stronę ustawia dobrze taśmę i azymut jest poprawny cały czas i kaseta stała się w pełni użytkowa. (w jedną stronę, druga niestety przekasza wciąż)

Zastanawia mnie ten opis tych kaset, że gdzieś tam HPR je testuje i podaje że wszystko jest ok... :D :D

Kaseta wow działa trochę gorzej od osobiście przezemnie nagranej, ale pewnie też trzeba by poszukać odpowiedniego opakowania, już samo założenie taśmy na bolce poprawiło prowadzenie...

Reszty nie miałem czasu sprawdzać, bo jak wspomniałem, każda trzeba rozkręcić i ustawić odpowiednio taśmę....

markseven

  • 16 / 429
  • Nowy użytkownik
13-04-2023, 14:31
U mnie ta sama sytuacja, taśma założona na same rolki z ominięciem kołków ( pewnie wnuczek z pokolenia smartfonów tego HPR składał w ramach pomocy dziadkowi :) Ale to jeszcze nic, taśmy żelazowe włożone do obudowy dla taśm chromowych ( typu II) . W całym komplecie miałem tylko jedną taśmę chromową, reszta nagrana na żelazówkach. Wszystkie włożone do obudowy po chromówkach.

Frytejro

  • 25 / 445
  • Użytkownik
13-04-2023, 16:47
Hehe, myślisz że już wnuk w to zaangażowany? 😁  A po czym poznajesz jaka taśma  jest? Jak wszkaniki pokazują czy po kolorze taśmy?

markseven

  • 16 / 429
  • Nowy użytkownik
13-04-2023, 17:36
Jeżeli te kasety składał gość co zęby zjadł na analogowym audio, to nie popełniłby takiego faux pas. Żelazówki są w kolorze mlecznej czekolady, trudno byłoby się pomylić. Spójrz...

Frytejro

  • 25 / 445
  • Użytkownik
13-04-2023, 18:31
To ja również takowe kawowe  mam. Ale jak je wstawiłem w żelazowa obudowę to nie był sygnał zgodny z opisem... 🤔

Spróbuję jesscze to pozaklejac i zobaczę w wolnej chwili...

Gdzieś czytałem, że on nagrywa tylko na chromowkach bo tylko takie taśmy ma, stąd tym się sygerowalem...

RetroTape

  • 454 / 804
  • Zaawansowany użytkownik
13-04-2023, 18:45
Nie wyciągajcie tych żelazówek z obudów od kaset chromowych, bo zostały nagrane z prądem podkładu dla typu II i dźwięk będzie mono zniekształcony. Muszą pozostać tak jak są. Można nagrać taśmę typu I w obudowie od II z odpowiednią regulacją prądu podkładu i tak jest w tym przypadku.

markseven

  • 16 / 429
  • Nowy użytkownik
14-04-2023, 10:44
Jeszcze jeden feler tych taśm. Zauważyłem, że rolka z taśmą przy obracaniu się faluje ( jakby nie była kołem tylko jajem). Spowodowane jest to zamocowaniem tej czerwonej rozbiegówki ( zresztą niebywale sztywnej) w rolce przez przestarzały system pojedynczego kołka. Odcinek rozbiegówki, który wystaje (ok. 0,5 cm) jest na tyle sztywny, że zagina taśmę która na rolce tworzy "jajo". Nie wiem czy ma to jakiś wpływ na sam przebieg testu. Może się ktoś "mądry" w tym temacie wypowie:).

RetroTape

  • 454 / 804
  • Zaawansowany użytkownik
15-04-2023, 22:22
Nawet w rolkach z mocowaniem 2 miejscowym, często pozostawiony jest niewielki wystający kawałek rozbiegówki. Nie może się ona wyrwać podczas gwałtownego zatrzymania rolki, gdy magnetofon dociera do końca taśmy w trakcie przewijania, a mechanizm jeszcze kręci. Często spotykane jest to choćby w kasetach BASF czy EMTEC.

Rzeczywiście rozbiegówka jest nieco grubsza niż sama taśma i bardziej elastyczna, gdyż ma za zadanie przejąć siłę przewijania mechanizmu aż do jego wyłączenia w sytuacji wspomnianej powyżej. Nie wpływa to jednak na to, że rolka staje się jajowata, mówimy przecież o bardzo małych grubościach rzędu 15-20 mikrometrów (czyli tysięcznych milimetra).

Magnetofon podczas kręcenia taśmą dociska ją do rolki i ten wystający fragment jest dociśnięty przez kolejne zwoje taśmy i nie może powodować że rolka staje się jajowata. Istnieje możliwość, że sama rolka nie jest idealnie okrągła co często się zdarza w kasetach niskiej jakości.

chorazy3

  • 1483 / 1597
  • Ekspert
13-06-2023, 12:09
Najnowszy cennik kaset testowych A.N.T. audio:
Paweł

judasz94

  • 388 / 1105
  • Zaawansowany użytkownik
15-06-2023, 11:59
Najnowszy cennik kaset testowych A.N.T. audio:

Ceny nie takie złe w sumie, chociaż szkoda, że nie w PLN ;)
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik